Son cevaplanan konular kısmı geri geldi.

JoKeR (DC Comics)

Cevapla
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Mesajlar: 2810
Kayıt: 28 Tem 2013 05:31
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Konum: İzmir/Sivas
İletişim:

JoKeR (DC Comics)

Mesaj gönderen JiraiyaFlash » 08 Nis 2014 16:24

THE JOKER
Adı:Jack Napier(tahmini), Jeykll(tahmini), Josephh Jokerr, Jack ve daha bir sürü teori en sağlamı ve çoğu hikayede kullanılanı Jack Napier
Ünvan ve Lakapları: The Clown Prince of Crime(Suçun Soytarı(şaklaban) Prensi), Agent of The Chaos (Kaos Elçisi), The Freakest(En Ucube), Mad Man of Gotham( Gotham'ın Çılgın AdamI), Mr.J, Mistah.J(Harley'nin hitabı), Da Puddin'(Harley ona Puddingim diyor), Killer Clown(Katil Palyaço)
Ait Olduğu Comic Alemi: DC Comics
Yaratılış ve İlk Ortaya Çıkış: Nisan 1940
Statü: Baş Kötü ve de en uçuk ucube :D
[thumbnail]http://static.comicvine.com/uploads/ori ... g_1202.png[/thumbnail]

Origin:

Konu Jokar olunca teorileri, yazılanları, bilinenleri bir araya toplamak oldukça zor karakterin 74 yıllık tarihi oluşu yeterince zor değilmiş gibi bir de bu kadar karmaşık ve 74 yıl olmasına rağmen Origin'nin sadece %35-40'nın biliniyor oluşu bu işi daha da zorlaştırıyor. Zira Altn, Gümüş, Bronz, Modern, Pre-Crisis, Aft-Crisis ve Pre New 52, After New 52 gibi pek çok çağ var ve ufak tefek değişikliklerle de olsa pek çok Joker var.

Ancak en bilineni Joker'ın zayıf, uzun, nispeten itici ve hastalıklı bir adam olduğu, pek iyi bir çocukluk geçirmediği ve yaptığı işlerde(genelde komedyenlik olsa da bunun dedektif, radyoculuk ve ajanlık versiyonları da var) başarısız ve paranoyak bir adam oluşu onu hem olağan hayatından hem karısından ayırır(bazı hikayelerde çocuğu bile olduğu söylenir) Genellikle bu hikayelerde adı ya Jack tir ya da Jack Napier.
Daha sonra travmalar ve rastlantılar sonucu kirli ve kokuşmuş Gotham yeraltı suçlu hayatına o da el atar ve bir mafya ailesinin üyesi olup kendi ekibini kurar( Bu mafya Mauroni, Falcone ya da Sionis olarak değişebilir) . Kendi Ekibi ile Kırmızı Kukuleta giyen ve takım elbise giyen bir adam olur.. Jack belki kaçık ve yanlış yönlendirilmiş biri idi ama her zaman bir klası ve mizah anlayışı vardı.
''Red Hoods'' grubunun lideri idi.

Red Hood Hali:
► Spoiler Göster
Joker bir operasyon sırasında bazı senaryolarda ihanet, bazı senaryolarda plana sadakatsızlık bazı senaryolarda da baskına uğrarlar. Bu sırada Batman'de oradadır bir kimyasal fabrika (genellikle Ace Kimyasalları) tankerleri üzerinde ki operatör köprüleri üzerinde kaçarken Batman'i bir anda görüverir o paniği ile ayağı takılan Red Hood Kimyasal Bileşik Tankerinin içine düşer (Asit Bazlı, Kaynar Sıcak bir karışım düşünün).

Şimdi burada bir iki ayrım var kimi hikayelerde Gerçek jack orada ölür Joker onun intikamcısıdır(en kötü ihtimal ve en geçersiz), kimilerinde Joker Maskesi ile o havuza düşer ve o maskesi haşlanırken yüzünü değiştirir ve onda kalıcı bir beyazlık bırakı, kimilerinde de o yüz kabar, kabar, yara bere tanınmaz bir yüzdür ve Joker acı dolu makyaj seansları ile bunu kapatır. Hatta kimi versiyon ve iddialarda ağzının ve gülümsemesinin büyüklüğünün bir sebebi ağız kenarlarının eriyerek sırıtışının büyümesi ile alakalıdır. Nasıl yaşadığı ve hayatta kaldığı ile ilgili de bir sürü olay var. Kimisinde yetkililer onu alır bu hastane de kaçar kimisinde birileri onu ordan çıkarmaya yeltendiğinde artık orada yoktur ?! falan..
Tankere Düşerkene: Neyse;
Kimi Hikayeler de Joker bundan Batman'i sorumlu tutar ve Batman'den nefret eder, kimi hikayelerde bunu kendisini bu pis işlere sokan Mafya'yı suçlar ve Gotham Yeraltı dünyasına kin tutar, kimisinde onu terk eden karısını suçlar ve genellikle aseksuel ve kadınlara şiddet uygulayan bir portre çizer, kimi hikayede aslında Zaten trajedi dolu hayatında bir de o kazayı yaşayınca iyice tırlatır tek isteği insanların acılarından keyif almaktır YA DA BUNLARIN HEPSİNİN BİRLEŞİMİ...

Joker'ı bu kadar mükemmel kötü yapan şeyler, satın alınamaması, kandırılamaz, idealleri yoktur saptırılamaz, güvenmez, duygu hissetmez, yarını hatta bir saniye sonrasını eğer işine gelmiyorsa düşünmez, düç, para ve intikamdan hoşlanır ama bunların yokluğu için de kendini hırpalamaz.. Sadece Kaos'u yaratmayı ve o Kaos girdabında dönen ve gittikçe batan düşmanlarını izlemeyi sever. Çoğu kişiye de büyük saygısı vardır, Joker için bir kritik nokta da budur sıradan bir deli olmamakla birlikte zehir gibi zeki ve de gerçekten belli başlı bazı rutinleri ve prensipleri de olan biridir yani sayılır. O yüzden Superman'in dünyanın en tehlikeli insanı dediği Batman bile çoğu zaman Joker'in engin ve bir o kadar da sığ, saçma ama bir o kadar düşünülmüş zihni ve planları karşısında şaşa kalır. Joker ona öldürme ve kötü adam olma çizgisini geçirttirmekte ne kadar iddialı ise Batman'de bu tuzağa düşmeme de o kadar iradelidir.

Joker Batman'i yaratan kişi ve kişiler tarafından yaratıldığı için ve de çok yakın aralıklarla yaratıldıkları için Batman'e tam oturmuştur. Ayrıca Joker Kaos'u ve Kötülüğü, Batman ise Düzeni ve İyiliği simgeler. Hey zaten tüm SuperHero'lar ve baş kötüleri bunu sembolize eder ama Batman'in dünyanın en ünlü Çizgi-Kahramanı ve de Joker'i en ünlü Çizgi-Kötüsü yapan şey bu ikili arasında ki değiş-tokuştur :) Nasıl mı ?!

Batman: İyilik ve Düzen temsil eder ama Green Lantern, Superman ya da Flash gibi renkli biri değildir. Supergücü yoktur, düşmanları kalbine korku salarak çalışır, geceleri çalışır, karanlığı ve gizliliği kullanur yeri gelir yöntemleri çok serttir ve neşeden uzak bir yapısı vardır hatta kimi zaman tam bir ''jerk''(hıyar) izlenimi bile yaratabilir. Buna karşılık Joker rengarenk, neşe dolu, umursamaz ve de eğlenceli biridir. Burada ki kavram karmaşasını gördünüz mü ?!

Bu ikilinin başarısı Batman tüm antipatik sıfatlara ve çalışma biçimie karşı iyidir ve herkes onu sevip, saygı duyar.
Joker tüm renkliliği ve mizah anlayışına karşı herkesin nefretini kazanmıştır. Ve bir diğer büyük fark biri bariz öldürmekten zevk alır ve bunu neşeli bir biçimde yapar, biri ise bariz bundan nefret eder ve asla yapmazken bunu sert ve bir mana içermeyecek şekilde yapar.. Bu diyalektik sonucu da Batman en cool Hero, Joker'de en cool Villian olmayı yıllarca sürdürebilmişlerdir.

Joker'in faliyetlerine gelince; Alan Moore(Watchmen, V for Vendetta gibi eserlerin sahibi) tarafından yazılan Klling Joke(Öldüren Şaka)' da Joker James Gordon'ın kızı ve Batgirl olan Barbara Gordon'ı belinden vurup onu felç eder( Böylece Barbara Tekerlekli Sandalyede SiberAlem Korsanı olan Sanal Kahraman Oracle'a dönüşür)Resim
Öldüren Şaka sonunda Batman ve Joker karşı karşıyadır ve Joker tam bir yerden düşüp ölecek iken Batman kurtarır. Ve Joker kurtarıcısına bir fıkra anlatır fıkra öyle komiktirki ikiside gler öyleki polis memurları yaklaşırken bile ikili hala gülmektedir. Gülmenin sonuna doğru Batman elini Joker2in boğazına götürür ve hikaye biter. Bu Çizgi Roman tarihinin en önemli eserlerinden birinde önemli bir nokta şudur. Batman Joker'i öldürdü mü yoksa sadece yakaladı mı bunu okuyucuya bırakmıştır.

Joker'in anlattığı fıkra da şuna benzer bir şeydir;
''Tımarhaneye kapatılmış iki deli, bir gece kaçmaya karar verir. Çatıya çıkarlar ve bir tanesi karşıdaki evin damına atlayıverir. Ancak diğeri atlamaktan korkmaktadır. İlk atlayan deli korkmakta olan arkadaşına; ‘Yanımda fenerim var, onu sana doğru tutarım. Sen de ışığa basarak karşıya geçiverirsin’ der. Atlayamayan deli kafasını sallar ve ‘Sen beni deli mi sandın? Ya yarı yoldayken feneri söndürürsen ne olacak?’ der.''

No Man's Land hikayesinde Jim Gordon( Gotham Emniyet Şefi) 'ın karısını öldürür.

A Death In Family hikayesinde 2. Robin Jason Todd(Sonraki Red Hodd)'u Joker kaçırır levye ile ölümüne döver sonra Jason bu durumdan kurtulmaya çabalar ama elleri bağlıdır. Batman ona yetişmeye çalışır ama geç kalır Joker binayı havaya uçurur.

İmparator Joker hikayesinde bir 5. boyut cini ve Superman ile ilişkisi olan Mr. Mxyzptlk(bu nası sim amk) 'in teknolojisini ve bazı güçlerini çalan Joker Çin'in nüfusunu önemli ölçüde azaltır. Lex Luthor'u öldürür hatta diriltir tekrar öldürür. Batman'i de her akşam işkence edip tekrar ayağa kaldırır (yeni,güç,teknolji ve zaman bükme yetisi). Ancak bunun ÜStesinden gelen Superman, The Spectre ve de zayıf dümüş Mr.Mxyzptlk ile Joker'i devirirler.

Last Laugh(Son Kahkaha) hikayesinde Joker tüm tünya ya Venom(aşırı güç verici ve zehirli,ölümcül bir gaz) yaymak ve de manasız güçte insanlar yaratıp ortamı Kaos'a sürüklemek ister ancak o zaman ki Amerika Başkanı Lex Luthor Joker'a savaş açar ancak Joker'ın tüm planları zaten bu yöndedir ve Luthor'u öldürecektir. Bunu öğrenen Black Canary haber verir. Ayrıca Joker Beyin Tümörü olduğuna inanmış ya da inandırılmıştır. Bu sırada Harley Quinn bu kadarının fazla olduğunu düşünüp Joker'e ihanet eder ve Hero'lara Anti-Venom Panzehiri dağıtır. Bu hikayede Nightwing Joker'i ölümüne döver. Ancak Batman yine palyaçonun paçasını kurtarır.

Joker 2000 lerin ortalarında yüzünden vurulduğu bir kazandan geri döner ama çok ciddi fiziksel terapi ve estetik ameliyatlar gerekmiştir.
Ölümün Yüzleri (Faces of Death) hikayesinde Dollmaker isimli çılgın karakter Joker'in yüzünü kesmiştir.(Flaspoint sonrası New 52'ye doğru) Gotham'da bir seri ciğnayetler silsilesi olmuş arkasında Dollmaker bulunmuş ve yakalanmıştır ama Dollmaker'ın mekanının duvarına çivili Joker'ın yüzü vardır.
[thumbnail]http://static.comicvine.com/uploads/ori ... age_30.jpg[/thumbnail]


Şu an güncel olan Ailedeki Ölüm (Death in The Family) hikayesinde ise joker belli bir plan ve hazırlıklar ve gene ortalığı karıştırma sonucu Gotham Polis Departmanına gider ve Yüzünü geri ister. Bu uğurda onlarca polis ve sivil ölür. Yüzünü alıp iğne ve tellerle yüzüne giydiren Joker anlarız ki tüm Bat-Family (Yarasa Ailesi) ni yok etmek istemektedir, gerekçesi de Aile olgusunun ve bu kadonun Batman'i zayıflaştırdığını eski, solo çalışan azılı Batman'i geri istediği yönündedir.
[thumbnail]http://static.comicvine.com/uploads/ori ... pg_020.jpg[/thumbnail]
Bu sebeple karakoldan sıvışır sıvışmaz Wayne malikanesine gidip Alfred'i kaçırır. Alfred'in yerini söyletmeye çalışır Batman...
[thumbnail]http://static.comicvine.com/uploads/ori ... pg_006.jpg[/thumbnail]

Batman ile Kanalizasyon kanalında karşılaşırlar ve Joker tüm Bat-Family'nin gerçek kimliklerini açıklar ve Batman'e karşı 1-0 önde başlar. Batman artık Joker'in her şeyi bildiğini biliyordur.

Bu hikaye içerisinde Joker Yarasa Mağarasına bile girer hatta Batman de oradadır. Ailede ki herkes tehlike altındadır.Daha Sonra Barbara'nın Annesini kaçırır(New 52 de Resetlendiği için Jim Gordon'ın karısı yaşamaktadır). Ancak bilindiği gibi Batman ve Ailesi tüm bu Joker ve çılgınlıklarına tam anlamıyla bir son verecektirler çünkü bu konuda anlaşırlar zira ortada saklanması gereken çok fazla sır var. Hikaye yanlış hatırlamıyorsam sürüyor.

Joker Güçlerine gelirsek çeşitli silahlar kullanımında usta, zehir ve de kimyasallar üzerinde de belirli bir yetkinliği olan, aşırı derece acı eşiği yüksek olan bozulmuş zihinli bir dahidir. Başka da bir gücü yoktur denilebilir.
Gizlenme, Manipule Etme, şaşırtma ve kaçma gibi konularda da tecrübesi ve zekasının getirdiği olanak ile oldukça iyidir.

Joker o kadar kült ve ekol bir karakter ki; Kendisi, Batman ile olan ilişkisi ve imajı kadar sözleri de oldukça ünlü ve dikkat çekici bir karakter bazı önemli Joker Söylemleri:

''Batman seni işlenebilir suçlar haklarına müdahele etmekle itham ediyorum'' Batman#163

''Tüm bu muazzam oyuncakları da nereden buluyor'' Tim Burton Batman uyarlamasında Joker Batman'den bahsederken.
''Kötü geçmiş bir gün bile yaşayan en sıradan adamı bir kaçığa dönüştürebilir. İşte tüm dünyanın nasıl benden ne kadar uzak olduğu. Sadece Tek bir Kötü Gün'' Batman:Killing Joke-1988

''Tam olarak nasıl olduğunu hatırlamıyorum....Bazenleri bir şekilde hatırlıyorum bazenleri ise farklı... Eğer bir geçmiş(origin) seçmem gerekse, çoklu(multiple) olmasını tercih ederdim!...Ha ha Ha !!'' Batman: Killimng Joke'da Joker geçmişinden bahsedecek sanırkene :D

'' Çocuk..Ben Joker'im. Ben rastgele insan öldürmem. Ben ne zaman eğlenceli olmaya başlamışsa o zaman öldürürüm. Bana seni öldürmemin eğlenceli doluğuna nasıl ikna edebileceksin'' Batman#686

''Superman mi, o izci çocuk mu, Yılın her günü Gotham cehenneminde o yarasa ile uğraştıktan sonra o İzci Çocuk, çocuk oyuncağı'' Joker Lex Luthor'a söylenirken

vs vs vs


Resimleri:

Gif'ler: Videoları:
► Spoiler Göster

Umarım beğenirsiniz, çok zor bir karakterdi, hem bu kadar tanınacak herkes tarafından ufak tefek bilinecekin ama hemde bu kadar gizemli olacaksın tanıtımı ve araştırması zorlu idi... Tekrardan umarım beğenirsiniz.
Resim
► Spoiler Göster

Kullanıcı avatarı
engweng
Mesajlar: 946
Kayıt: 10 Eyl 2013 23:48
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: Naruto,Bleach,One Piece,The Breaker-NW,Beelzebub,HxH,Sun-ken Rock,Slam Dunk,Gantz
Favori Anime: Death Note,Code Geass,Kuroko no Basuke,Naruto,One Piece,Bakuman,Bleach,Beelzebub,Cowboy Bebop,GTO,Sakamichi no Apollon,HxH,Slam Dunk,Mirai Nikki,Hajime no İppo

Re: JoKeR (DC Comics)

Mesaj gönderen engweng » 08 Nis 2014 17:40

Şüphesiz en sevdiğim villain.

Kullanıcı avatarı
hyperbooster
Kozmik Tanrı
Kozmik Tanrı
Mesajlar: 2419
Kayıt: 11 Haz 2013 23:59
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: 20th Century Boys,Vinland Saga
Favori Anime: Psycho-Pass
Konum: Babylon

Re: JoKeR (DC Comics)

Mesaj gönderen hyperbooster » 08 Nis 2014 20:45

Kaos'un Elçisi, Batman ne kadar planlı ise Joker o kadar plansız.Şüphesiz en iyi 2-3 kötüden biri.Birde Bat'in manitaları olmasa ikisine gey diyeceğim.Deal diye bir sayı okumuştum 14 sayfalık sırf bu olayı anlatıyordu. :evil:

galeme
Mesajlar: 2740
Kayıt: 14 Kas 2011 22:18
Favori Anime: .

Re: JoKeR (DC Comics)

Mesaj gönderen galeme » 08 Nis 2014 20:54

Efsane karakter. Ne yapacağı asla belli olmayan adam. Batman Rip serisinde, batmanciğimiz sıf bu jokerin nasıl bir kafa yapısı olabileceğini, nasıl düşündüğünü anlamak için kendini ne deneylere tabi tutmuştur ama yine de olmamıştır.

Batman ile aralarında çok garip bir ilişki vardır. Ezeli düşman olmalarının yanı sıra bana her zaman ebedi bir yakınlıkları, samimiyetleri var gibi hissettiriyor. Ana evrenle alakası olmayan Injustice Gods Amongs Us adlı seride çok ilginç bir şeyler olmuştur ve orada Batman'in verdiği tepki de bu dediklerimi savunur niteliktedir. Yine de sonuç olarak joker gavattır, kötü biridir.

Wolverine
Mesajlar: 65
Kayıt: 13 Şub 2015 23:01
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: One Piece Berserk
Favori Anime: Hunter x Hunter

Re: JoKeR (DC Comics)

Mesaj gönderen Wolverine » 27 Şub 2015 02:47

Eline emeğine sağlık çok güzel olmuş tanıtım.

Kullanıcı avatarı
Jimmy McNulty
Mesajlar: 1919
Kayıt: 09 May 2013 17:49
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: The Berserker
Favori Anime: Beelzebub
Konum: Evdeki Çocuk Odası

Re: JoKeR (DC Comics)

Mesaj gönderen Jimmy McNulty » 27 Şub 2015 05:02

Batman hariç hiçbir süper kahraman da onun bu yaptıklarına dayanamaz.Bir öldürmezler iki öldürmezler.Sonunda omuzlar hepsi Joker'i.Batman garibim iyi dayanıyor :)
second gear yazdı: Dof,Bellamy,Trebol üçlüsüne Zoro ve Law beraber dalsaydı bu adamların hepsi şuan ölüydü.Zoro,Luffy gibi Bellamy'ye acımazdı keserdi.Trebol'u sayma,Dof'a tek kombo Zoro keser olayı bitirirdi.
Orda bir üstad vardı uzaklarda :evil:
Though you're a fool, I still love you,my son... Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster

Cevapla

“Karakter ve Takım Tanıtımları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir