Son cevaplanan konular kısmı geri geldi.

Güç Mekaniği En İyi Olan Seri

Shounen Serilerini burada tartısabilirsiniz.

Güç Mekaniği En İyi Olan Seri

Naruto
6
14%
One Piece
8
19%
Bleach
3
7%
Hunter x Hunter
16
38%
Diğer
9
21%

Toplam oy: 42

Sae
Favori Manga: -
Favori Anime: -

Re: Güç Mekaniği En İyi Olan Seri

Mesaj gönderen Sae » 18 Haz 2015 09:27

JiraiyaFlash yazdı: Şimdi biri çıkıp HxH klasik bir shounen değil giderek yükselen ve güçlenen evrenden ziyade doğal bir akışa sahip vs bilmemne derse de o bile inkara girmiş olur. C'mon :D
Bak ne diyeceğimi hesaplayıp hemen önce davranmış :blink: :lol: İkidir yapıyosun bunu :D
► Spoiler Göster

Şu 400 bölümlük seri 800 bölümlük seri olayına birde ben değineyim. Öncelikle gözümüzden kaçırmayalım HxH de bu 300-400 bölümde mekanikler enine boyuna çoktan belirlenmiş haldeydi. İleri de daha farklı şeylerle karşılaşırsak OP gibi olmayacaktır çünkü Kara Kıta yani serinin ileride geçeceği bölgeler canlılar faklı şeyler vs. serinin kendi hikayesinde henüz keşfedilmemiş yerler. Ama OP de ve Naruto da zirveye ulaşmış karakterler yaşamıştı geçmişte. Yani bu iki manganın hikayesinde haki, meyve vs. tüm mekanikler daha önce de hikayenin tarihine göre kullanılmış şeyler olmalıdır birden ortaya çıkan şeyler değil. HxH de birden ortaya çıkacak bir şey olursa bu konuda sıkıntımız olmaz pek. Çünkü hikayede ki tüm karakterler için de birden ortaya çıkmıştır. Kimseden o yeni şeyleri biliyor olmalarını beklemeyiz.

Eğer 300-400 bölümlük bu seriyi diğerleri ile kıyaslamak istiyorsanız o serilerinde ilk 300-400 bölümünü kıstas alın ve hangisinin daha dengeli ve oturmuş-açıklanmış mekanikleri olduğuna karar verin. Bu konuda Naruto veya One Piece diyecek var mı?
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster

Kullanıcı avatarı
oZzIiI
Favori Manga: Vagabond, Shamo, FMA, Berserk, Sun-Ken Rock,
20 Century Boys, Banya, Liar Game, Death Note, Jackals, Claymore,
Slam Dunk, Veritas, One Piece, Gamaran, Beelzebub,
Deadman Wonderland,
Favori Anime: Samurai Champloo, Cowboy Bebop, Black lagoon, Berserk,
Sword Of the Stranger, Darker Than Black, One Piece, GTO,
İletişim:

Mesaj gönderen oZzIiI » 18 Haz 2015 09:35

HunterxHunter'ı tamamlamadan yorum yapmam yalnış olur bu duruma ama yorumlarına güvendiğim adamlardan yola çıkarak söyleyebilirim ki ilk 300-400 chapter baz alındığında HunterxHunter diğer serilere göre tatmin edici gibi duruyor.
-------------------------------------------------------------------------------
Ha bu arada unuttum. Veritas her konuda alayını siker

Kullanıcı avatarı
Concord
Favori Manga: Prison school,Veritas,Vagabond
Favori Anime: Tengen toppa gurren lagann, Monogatari series,Mahou Shoujo Madoka★Magica,3 gatsu no lion

Mesaj gönderen Concord » 18 Haz 2015 09:57

Şöyle açıklarsam anlaşılacak gibi;

Her serinin mantığı farklı işler mekanikleri farklıdır. O yüzden serinin kendi içinde ki mantığı sorgulanır. Opa iyi denilmek istenmiyor çünkü düz bir mantığa sahip mekanikte istediğin yere esnetebilir istediğin şeyi eklersin sırıtmaz çünkü seri çoğu forum sakinin saçma olarak gördüğü bir mekaniğe sahip

Bir seriye nen gibi veya narutodaki jutsular gibi belirli mantıklar ekleyebilirsin. Şimdi ben büyük serilerden ilk opu izlediğimden mekanik olarak ilk gördüğüm mantık naruto değil, yani kapsamlı bir şekilde seri o mekaniğin üzerine oturturulmamış, seri karakterlerin birbirleriyle olan ilişkisine göre kurulmuş opta. Mantık olarak farklı olduğundan 800 bölümdür daha açıklanmamış görülüyor, bekliyorsanız bu açıklanma durumunu seri 10 yıla biter hala açıklamadı ırıspı çıcığı dersiniz.

Hani iyi bir dedektife olayı açıklarsın ama çok basit diye kendini siker başka bir şey olmalı lan der ya durum şu an o. Opta hxh gibi serinin üzerine kurulduğu bir mekanik arıyorsunuz. Şimdi hxhde bir vs konusu açıldığında nasıl tartışırsınız birde opta diye düşünün. Yada düşünmeyin açın okuyun kendi gözleminiz zaten olayın netliğini ortaya koyar benim kendi gözlemimi sunmam etkili olmaz açıkçası(zaten olmuyor ki 3-4 yazıyıdır skypetır 2-3 ayrı konudur anlatamıyorum tam basitliğini olayın)

Hxhnin şu saaten sonra gidişatı meçhul, yeni bir çağ atlatı seri ve tam orda bitti. One piece de yeni dünyaya geçmeden öncesi veya narutoda pain dövüşü öncesi. Evren farklı bir aşamaya geçiyorken hxhnin mangası devam etmeyi bıraktı. Bende bir manga okuru olarak nerdeyse bütün uzun serileri okumuş izlemiş bir okadarda seri bitirmiş bir insan olarak gözlemimi yansıtıyor ve diyorum ki hxh bu saaten sonra gon ve kiliuayı çok zor toparlar, üstünü kılıfla kapar ama okuyucuyu rahatsız eder elbet bu kılıf ve bu kılıf 2-3 kez tekrarlayınca görünür bir rahatsızlık oluşur.

Luffynin anti meselesi enelden sonra bir arc daha sürse seri ilk 10u göremezdi zaten oda bunu bildiğinden birdahaki arca güç olayını değiştirdi karakterlerin yeni güçler tanıttı. One piece çok basit bir güç mekaniğine sahip 2 kişi dövüşürken lan bu şimdi dayak yer şu olur diyebilirsin 2-3 senin tahmini dışı hareket gösterir mangaka o basitliği kulanarak senin şaşırtır. Vay be hiç beklemiyordum mk falan dersin. Ama 800 bölüm olunca uyanırsın olaya hafiften lan bu işte bir gariplik var saçma sanki. Oysa 800 bölümdür aynı tırıfının farklı versiyonları daha gelişmişi.

Hani çok romantik seri izleyince şimdi ayrılırlar şurada birleşirler öpüşürler falan diye tahmin edersin ya benimkiside o mantık. Hxh beni götde edebilir bunu yaparsak son 40 yılık düzeni yıkıp kendi adını bağıran bir seri olur ama pek zanetmiyorum. Onun yerine tog okuyun daha dengeli gidiyor şu an mekanik babında.
Not=Hxh evren olarak altyapısını aceleyle kurdu buda tehlikeli misal seri başta farklı bir ilerleyişe saihpti amaç babayı bulmaktı sonra daha fazla macera oldu açık bir amaç yani her yöne çekebilirsin hxhde basitliği mekanikte değil hikayenin amacında oluşturdu. Bu basitlik seriyi akıtacak.

Ayrıntılı açıklanan bir şey üstüne bilgi kabul etmez kolay kolay. Ama basit şeyler boş bir bardak misali her şeyle doldurabilirsin.
Resim

Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Mesaj gönderen JiraiyaFlash » 19 Haz 2015 09:07

@Concord

Üzgünüm ama hem OP konusunda böyle politik ortaya getirilen laflar ile hemde izleyip seriyi eleştirenleri bir şeyleri yanlış anlamaları ya da görmemeleri ile itham ederek kurtulamazsınız..

OP'de mekanik yok çünkü.. Bazı açıdan onu güzel yapan da bu ama hele konu Luffy oldu mu tüm gerçeklik baştan yazılabilir 30 kere yaşandı bu.. Yapmayın alla aşkına.. Oda mekanik ya da parametreler üzerine oynayan biri değil.. O an neye ihtiyacı varsa onu o an yazan bir adam

Yani marineford da Marco ile Vista Akainunun karşısına çıktıklarında ve Vista (ya da Marco kim yaptıysa artık) bunu azcık kestiğinde... Akainu "Ooo Haki kullanıcıları gelmiş" dedi.. O zaman haki meyvesi olan adama vurma imkanı sağlamıyordu. Kairoseki gibi çalışmıyordu yani.. Gene Akainu'nun içinden geçiyordu atak ama canı canıyordu. Aynı şey Aokiji vs WB'de de oldu.. Aokiji delinmesine rağmen rakip haki kullanıyor vs demişti..

Sen şimdi bunlara haki deyip, sonra da Vergo'yu yaratan seride mekanik var dersen.. Ben buna bilimum organlarımla, çok sesli senfoni orkestrası eşliğinde gülerim :D Kusura bakma hocam..

Diğer seriler hakkında ise diyeceğimi ilk mesajımda dedim...

Edit: Luffy'nin anti meselesi Enelden sonra da sürdü... Magellan'ın zehrine bağışıklık kazanıp, Cesar'ın kinden etkilenmedi .. Ve bunda lastik olmasının da payı vardı sanırım yanlış hatırlamıyorsam.. Olmasa bile yılan zehrine bağışıklığı olan adam siyanüre de bağışıktır diye bir mantık bile Luffy'nin ne kadar korunduğunu gösteriyor. Artık OP deki hiç bir zehir Luffy'e zarar veremeyecek :D Al bi antilik daha .. Gene lastikliği sebebiyle ıvankov'un hormonlarını normal adama göre daha iyi karşılaması vs .. Bir de antilik lafını bir daha kullanmamış olması o sistemi kullanmadığı anlamına gelmiyor :D Lucci'de de aynısı oldu çünkü.. Enel ile olanın aynısı idi.
Resim
► Spoiler Göster

Kullanıcı avatarı
Tulpar-Byakugan
Favori Manga: Naruto
Favori Anime: Naruto,FMA, Magi, SnK, Monster

Mesaj gönderen Tulpar-Byakugan » 19 Haz 2015 09:32

Olayı ilk başta slat denge olarak algılamışım, değiştiriyorum mesajı.

Naruto'da teknikler başlangıçta açıklayıcı ve daha düzenliydi. Aralarında güç bazlı uyum da vardı. Bleach çok soluk başlayıp teknikler arası uçurum çok hızlı ilerledi. OP büyük üçlü arasında en dengeli giden. Tekniklerin mekaniği olduğunu söylemek pek mantıklı değil, özellikle haki dahil olduktan sonraki kısımda. Ama tutarlılık en fazla bu seride.

FMA'yı da ekleyelim bence. Başkarakteri en güçlü yapma çabasına sahip olmayan nadir serilerdendi.
En son Tulpar-Byakugan tarafından 19 Haz 2015 10:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
► Spoiler Göster

Kullanıcı avatarı
Quasar The Magnificent
Favori Manga: Naruto
Favori Anime: FMA Brotherhood

Mesaj gönderen Quasar The Magnificent » 19 Haz 2015 10:13

Mesajları okudukça güldüm. Ne adamlarsınız ya.
Resim
Resim
( ͡° ͜ʖ ͡°)Copyright © All Rights Reserved( ͡° ͜ʖ ͡°)

Sae
Favori Manga: -
Favori Anime: -

Mesaj gönderen Sae » 19 Haz 2015 10:42

Temel Reis'in de kendi içinde bazı mekanikleri vardır, Looney Tunes çizgifilmlerininde, ancak burada bahsettiğimiz şey açık kavga mekanikleri yani alt yapısı. Bu varsa vardır, yoksa yoktur, iyiyse iyidir, kötüyse kötüdür. Çıkıp da başka şeylerle bu açığı doldurduğundan bahsetmek saçma olur illaki iyi bir şeyleri olacaktır serinin ama bahsettiğimiz kulvar belli. Bir boksör ve kick boksçuyu ne kadar sert yumruk vurduğu konusunda kıyaslarken çıkıp diğerinin tekmelerinden bahsedemezsin yada ''bu sert atmıyo ama seri yumruk atıyor'' diyerek işin içinden çıkamazsın.
En son Sae tarafından 19 Haz 2015 15:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster

Matrim
Favori Manga: OnePiece,Bleach,Naruto
Favori Anime: Shingeki no Kyojin, Code geass

Mesaj gönderen Matrim » 19 Haz 2015 12:38

JiraiyaFlash yazdı:@Concord

Üzgünüm ama hem OP konusunda böyle politik ortaya getirilen laflar ile hemde izleyip seriyi eleştirenleri bir şeyleri yanlış anlamaları ya da görmemeleri ile itham ederek kurtulamazsınız..

OP'de mekanik yok çünkü.. Bazı açıdan onu güzel yapan da bu ama hele konu Luffy oldu mu tüm gerçeklik baştan yazılabilir 30 kere yaşandı bu.. Yapmayın alla aşkına.. Oda mekanik ya da parametreler üzerine oynayan biri değil.. O an neye ihtiyacı varsa onu o an yazan bir adam

Yani marineford da Marco ile Vista Akainunun karşısına çıktıklarında ve Vista (ya da Marco kim yaptıysa artık) bunu azcık kestiğinde... Akainu "Ooo Haki kullanıcıları gelmiş" dedi.. O zaman haki meyvesi olan adama vurma imkanı sağlamıyordu. Kairoseki gibi çalışmıyordu yani.. Gene Akainu'nun içinden geçiyordu atak ama canı canıyordu. Aynı şey Aokiji vs WB'de de oldu.. Aokiji delinmesine rağmen rakip haki kullanıyor vs demişti..

One Piece taş kağıt makas mekaniği var

Sen şimdi bunlara haki deyip, sonra da Vergo'yu yaratan seride mekanik var dersen.. Ben buna bilimum organlarımla, çok sesli senfoni orkestrası eşliğinde gülerim :D Kusura bakma hocam..

Diğer seriler hakkında ise diyeceğimi ilk mesajımda dedim...

Edit: Luffy'nin anti meselesi Enelden sonra da sürdü... Magellan'ın zehrine bağışıklık kazanıp, Cesar'ın kinden etkilenmedi .. Ve bunda lastik olmasının da payı vardı sanırım yanlış hatırlamıyorsam.. Olmasa bile yılan zehrine bağışıklığı olan adam siyanüre de bağışıktır diye bir mantık bile Luffy'nin ne kadar korunduğunu gösteriyor. Artık OP deki hiç bir zehir Luffy'e zarar veremeyecek :D Al bi antilik daha .. Gene lastikliği sebebiyle ıvankov'un hormonlarını normal adama göre daha iyi karşılaması vs .. Bir de antilik lafını bir daha kullanmamış olması o sistemi kullanmadığı anlamına gelmiyor :D Lucci'de de aynısı oldu çünkü.. Enel ile olanın aynısı idi.

Kullanıcı avatarı
Outlaw
MangaTurk Çeviri
MangaTurk Çeviri
Favori Manga: Naruto,One Piece,Vagabond,Tower of God, The Breaker, Watashitachi no shiawase na Jikan
Favori Anime: Gintama, Psycho-Pass, HxH:11, Naruto, ZANKYOU NO TERROR, One Piece, TTGL, Bleach, Shigatsu wa kimi no uso, SNK(2.sezon.), Anohana

Mesaj gönderen Outlaw » 02 Nis 2017 02:26

Güç mekaniğinden kasıt nedir? dövüş sistemi mi? öyleyse, tartışması en zevkli, en çeşitliliği olanı kesinlikle Naruto.(Ah bir de dengesi olsa.)
"Sizin ben vicdanınızı sikeyim."

Resim

Kullanıcı avatarı
Concord
Favori Manga: Prison school,Veritas,Vagabond
Favori Anime: Tengen toppa gurren lagann, Monogatari series,Mahou Shoujo Madoka★Magica,3 gatsu no lion

Mesaj gönderen Concord » 02 Nis 2017 08:42

Bütün serilerin dengesinde bir bozukluk var ve seriler uzadıkça dahada dengesiz hale gelmeye başlıyor.
Bu seriler arasında hxhyi karınca arcından sonra, acaba gon nasıl yenecek, nasıl bir güç kazanacak merağı ile okumam. Olabilecek en güçlü halini gördük resmen. Hxh bu konuda bleachten farksızdır, en çok ona oy verilmesini şaşırıyorum açıkçası.

Narutoya geleceksek. seri kendi içinde bir ton güç çeşitliliğine sahip. Böyle bir seride dengeyi ancak başkarakterin yaptığı taktiklerle, düşmanını yenmesini beklersin. Ama naruto 1-2 ay çalışmakla, 1. hokogeyle kapışmış elemanı hüpletiyor, yılların jirayasının yenemediği painle daha sağlam dövüşüyor vesayre. Naruto serisi olabilecek en klasik power up mantığıyla, merak unsurunu yok etmiş bir seri. Narutoyu açıp acaba nasıl bir şeyler yapıcaklarda rakibini yenecek diye merak eden varsa önceki arcları çok hızlı okumuş olsa gerek.

Bleach :)

Gelelim op'a. Opun güç olayını ve dragon balla benzetiyorum. Sürekli üstüne yeni mentaliteler ekliyor ama başkarakteri hiç bir zaman löp diye hayvan yapmıyor. Ve arcı uzun tutarak okuyucuya güçlü rakibin yenilmesini kafada oturtur hale getiriyor. Yok antilikmiş, yok haki sonra eklenmiş vesayre komik ithamlar bunlar. One piece diğer serilerin güç dengesi mentaliyle oturtunca sıçarsın bu net. Opun çünkü belirli bir mekaniği yok. İşte şöyle jutsu var onu yapınca şöyle oluyor. ŞU kadar çakra yiyor, şu elementi kulanıyor diye mantığı yok.

Hxh de naruto bleach gibi serilerden nenle ayrılıyor. Neni şeytan meyvesi gibi istediğin yere çekersin, sırıtmaz. Dragon ballda zaten güç seviyesinin ölçen alet falan var ona girmiyorum bile.

Hxh,op,dragon ball gibi her yere esnetilen bir güç mantığına sahipsen, ilerlerken yapacağın elinde seçenekler belli. Ya yeni bir güç mantığı ekleyeceksin op gibi iyi veya kötü. Yada hxh gibi tamamiyle içine edip, baş karakteri evrenin en güçlü adamı haline getireceksin anlık olarak. Yani bleachten bile kötü durumda hxh millet neden algılamadı bunu çözemedim.

Bir seri uzadıkça belirli hilelerle güç dengesini değiştirmek zorunda. Olay op gibi bunu diğerlerinden daha iyi yapabilmekte.

Sonra bu japonlar mal neden opu bu kadar okuyor diye komik beyanlar ile karşılaşıyoruz. Ben opu okumuyorum. Zaten bu ankete cevabımda diğer oldu togu falan daha dengeli görüyorum ama gidipte opu diğer uzun soluklu herhangi bir shoenenden daha saçma bir güç dengesini sahip görülür hale geliyorsa, ona gülerim.
Resim

“Shounen” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir