Son cevaplanan konular kısmı geri geldi.

Kendinizi Dışa Vurun

Bu forum ciddi olan ve Anime/Manga haricinde her türlü tartışma konusu içindir Anime ve Mangadan uzak durun...kendinizi derin ve anlamlı sohbette bulun.
Kullanıcı avatarı
Concord
Favori Manga: Prison school,Veritas,Vagabond
Favori Anime: Tengen toppa gurren lagann, Monogatari series,Mahou Shoujo Madoka★Magica,3 gatsu no lion

Re: Kendinizi Dışa Vurun

Mesaj gönderen Concord » 28 Eyl 2018 06:29

Fitness en ucuz sporlardan lan nereden çıkarıyorsunuz birde suplament ile fitnessı aynı cümle arasında kurmak biraz cahillik kusura bakmayın. Body buildingci değilsin sen, suplament,stereoid aralarında en hafıf ek yardımcı olan protein tozu bile kullanmaya gerek yok fitness da. Ek olarak protein deyince çiğ fıstık alacaksın birde kas günleri tavuk eti,balık yiyeceksin. 3 öğün düzenli yemeğini yiyeceksin. Uykuna dikkat edeceksin. Ve spor salonlarına aylık yazılmalıkta saçmalık, spor bir süreç en aşağı 3 ay yazılmanız lazım. Benim gittiğim diyetisyeni ve hocaların özel ilgilendiği bir spor salonu 8 aylığına 600 tl veriyorum. Ha kampanya kovaladım o ayrı. 6. ayım bitti daha suplamenti siktiret, protein tozu bile kullanmadım. Kas oranım ona rağmen gayet düzgün, spor salonunun bile ortalamasının üstünde bir orana sahibim.

Bu senin dirayetin, girmek istediğin sürece bağlı bir durum. Bizim ülkede herşey pahalı aq. Yüzme içinde her gün kuruyemiş,muz,süt kullanmak zorundaydım. Malzeme sağlam paraydı, gözlük 2 ayda bir değişebiliyordu. Diğer sporlar desen yine beslenme derdi aynı. Spor yapıpta uyku düzeni,protein ağırlıklı beslenme yapmıyorum ben demek komediden ibaret oluyor zaten. Fitness salonunda zaten yürüyen ayı görüyorsanız,hoca diye kaçın oradan aq. Fitness adı altında body building salonudur orası. Kemiğinizin kaldıracağı belirli bir kas oranı vardır. Onun üstünü ancak suplement,stereoid gibi şeylere sağlar ve vücudunuzu sikersiniz arkadaşlar. Aman diyeyim sağlığınızı yolda bulmadınız.
Resim

Kullanıcı avatarı
Todomeda
Favori Manga: -
Favori Anime: -HunterxHunter

Mesaj gönderen Todomeda » 28 Eyl 2018 08:41

Ordinaryusumuz yine konuştu..

Fitness ucuz öyle mi?
Outlaw yazdı:
27 Eyl 2018 12:33
Spor salonunu ben zengin ediyom yemin ederim. 100 lira aylık, her gün 7 lira yağ yakıcı, 3 tane su 1'er liradan. Haftanın 7 günü gidiyorum bir de amk.
Bu ucuz mu yani? Baba parası yiyorsanız yada zenginseniz ucuz tabi.
Aylarca okçuluk yaptım. Aylık 30 lira kurs parası artı git gel 3 lira yol parasıyla. Hangisi ucuz acaba?

Bunca spor hocası, profesyonel sporcu kullanabilirsiniz diyor onlar bilmiyor sen biliyorsun gerek olup olmadığını.

Şimdi ben günde ortalama 10-12 saat mesai ile çalışıyorum. Artı üni devam ediyorum artı haftasonu kurslarım var.
Haliyle ne uyku ne yemek düzenim var. Spor yapmayalım ölelim o zaman.

178 boyunda 60 kilo adamdım. Kilo alıp hacim kazanmak için spora başladım. Üç aylık bir süreçte mevcut durumumu hocaya anlattım Gainer almamı tavsiye etti. Hz YouTube’deki çoğu fitnessçıda aynı şeyi söyledi.

Bende ilk haftamda gainera başladım. 3 ayda 10 kilo aldım, uyku ve yemek düzenim olmamasına rağmen. Bilseydik sana danışır almazdık 250 liramız cebimizde kalırdı.

Elde olan yada olmayan nedenlerden insanlar farklı şeyler kullanabiliyor. Kimi insan kısa sürede verim almak için, kimi insan zamanı kısıtlı olduğu için, kimi insan maddi durumu el verdiği yada vermediği için vs.. Mesela Ali yağ yakıcı kullanıyor, ben gainer kullandım. Şimdi biz mal mıyız?

Konuşurken biraz lafımız nereye gider acaba diye düşünerek konuşun.
I am blind, not deaf. -
► Spoiler Göster

► Spoiler Göster
- No estoy loco, mi realidad
es diferente a la tuya

Kullanıcı avatarı
Outlaw
MangaTurk Çeviri
MangaTurk Çeviri
Favori Manga: Naruto,One Piece,Vagabond,Tower of God, The Breaker, Watashitachi no shiawase na Jikan
Favori Anime: Gintama, Psycho-Pass, HxH:11, Naruto, ZANKYOU NO TERROR, One Piece, TTGL, Bleach, Shigatsu wa kimi no uso, SNK(2.sezon.), Anohana

Mesaj gönderen Outlaw » 28 Eyl 2018 08:46

Önemli Not: One Piece'de sanırım Yıkımcılardan biri gözüktü beyler, siktir edelim fitness'ı onu konuşalım.

@Emre,

Gir bir trollük filan yap lan sana dalalım beraber, ortalık karışacak yoksa. Birleştirici güç ol biraz. :laugh:
Resim

Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Naruto, Beelzebub
Favori Anime: Attack on Titan, Death Note

Mesaj gönderen ugur_tatli » 28 Eyl 2018 09:02

Bu akşam uçağım kalkacak sorun olmazsa, yarın da turnuvanın ilk günü. Umarım bir rezillik çıkmaz şu işten. 🤗

Kullanıcı avatarı
teddybear01
Favori Manga: Vagabond, Slam Dunk, Watashi-tachi no Shiawase na Jikan, Lovely Complex,TWGOK, Shigatsu wa Kimi no Uso
Favori Anime: Samurai X, Cowboy Bebop, Steins; Gate, Code Geass, FMA:B, Zankyou no Terror, NGE, NHK ni Youkoso, Tatami Galaxy
İletişim:

Mesaj gönderen teddybear01 » 28 Eyl 2018 09:40

Concord yazdı: Ek olarak protein deyince çiğ fıstık alacaksın birde kas günleri tavuk eti,balık yiyeceksin. 3 öğün düzenli yemeğini yiyeceksin. Uykuna dikkat edeceksin
1-1.5 ay staj yaptım 9-6 arası ,ama teptiğim yolu sayarsan sabah 7-akşam 8 demek daha doğru, ayrıca uni de okuyorum. Sabah ve öğle iş yerinde yediğini varsayarsan akşam 8de eve gelip düzenli yemek yapıp üstüne yiyecek hali kalmıyor insanın; üniversite desen projesi,sunumu,quizi,sınavı,labı,araştırması derken ne uyku düzeni ne de düzenli yemek programı bırakıyor. Sporla ilgim yok da genel olarak bu dediğin tek yaşayan yada ev arkadaşlarıyla yaşayan biri için lüks yani.
I think it's time we blow this scene. Get everybody and stuff together.
OK.
Resim
3 2 1
Let's jam!
► Spoiler Göster

Kullanıcı avatarı
Concord
Favori Anime: Tengen toppa gurren lagann, Monogatari series,Mahou Shoujo Madoka★Magica,3 gatsu no lion

Mesaj gönderen Concord » 28 Eyl 2018 18:09

:D Hangi spor hocası diyor aq. Body building hocalarını fitness hocası sanan sizsiniz, ne yapayım. 2 yıl gençlerbirliğinde yüzdüm. 3 farklı yerde salona gittim. Mülkiye de basket de oynadım. Body buildingle kısada olsa ilgilenip(gerçi kısa dediğim 4 ay senin için uzun oluyor gibi), protein tozu da kullandım.2 gram bilginizle konuşmadan önce keşke denilenleri anlasanız.

Sen fitness yapmamışsın, body building yapmışsın ilk önce. Bu ikisini ayıramayan kafanız çok güzel çalışıyor cidden. Fitnessçı dediğin bu oluyor;
https://youtu.be/el8_-x71ub8

Video da zaten 10 yıldan fazladır bu işle uğraşıp, bu işin bilimsel tarafıyla ilgilenen bu arkadaş gerekli olmadığını anlatmaya çalışmış. Birde 3 aydan bahsediyorsun, 3 ayda 10 kg alımı sağlıklı bir gelişim değil en başta. Ha diyorsan sana kolay doğuştan gelen bir kas kütlen var, endomorf,mezo karışımı vücudun var, ne anlarsın bizim derdimizden? Diyebilirsin. Ama çok gördüm açıkçası iyi beslenip kalıcı olarak hayvani kas kütleleri kazanan. Ayrıca senin vücudunun kaldıracağı bir kas kütlesi var, kemiğini zorlarsan ilerde sonra niye dizim inciniyor, niye bel ağrısı çekiyorum? Diye ağladığında bu yazdıklarını dönüp okursun artık.

Baba parasına geleceksek, kendi paramla gidiyorum ben fitnessa. Tek maaşlı memur ailesi çocuğuyum ben, para yetmez diye şehir dışında okumadım. Aldığım bursla da çoğu şeyimi kendim karşılayabiliyorum. Çok paraya ihtiyacım varsa gidip sözleşmeli olarak gündelik işede gidiyorum. Ama gezen bir tip olmadığımdan yetiyor burs. İyi ki bir maaşlı çalışıyorsunuz, hayatı bir siz çözdünüz. Ben evde oturup baba parasıyla istediğimi yapıyorum :/ . Bu senin iradenle alakalı bir durum, gençlerbirliğinde yüzerken bile para vermiyordum ben. İşinde iyisen, çocukta olsan senden para istemezler. Ha bu arada hiç ek birşey kullanmayan adamın vücudu bu;
https://youtu.be/53Yi5sg94gw

@teddybear01
Bende sabah 8 buçukta dersime yetişmek için 6 buçukta kalkıyorum. 6da dönüyorum bazen 8de dönüyorum. Gayet dediğimi yapabiliyorum. Çantana koy, evde hazırla. Ha dediğinde haklısın eve dönünce kendine akşam yemeği hazırlamak yerine sipariş vermek kolay geliyor olabilir. Tamam ver, ev yemeği yapan yerden söyle. Fırına eti koy pişir zor birşey değil. Ailemle yaşıyorum ve ızgara yemeklerini kendim yapıyorum annem çok geç gelebildiği için(onunda hanımlar lokali var) öğlen desen yemekhane de yiyiyorum. Kahvaltı desen üşenmeyip her sabah yumurta haşlayıp, hazırlıyorum kendime. Yetmiyor 4 gün spor yapıyorum, okulda basket oynuyorum, amerikan futbolu antremanlarına gideceğim açılınca. Eve gelince de 8den 2ye kadar çizim ödevlerimi yapıyorum. Bu senin moral seviyen, motivasyonun, yaşam tarzınla alakalı bir durum. Düzenli spor yapan, düzenli uyuyan özetle düzenli yaşayan insan herşeye rahatça enerji bulabilir. Ha uyku sürem size fazla gelebilir 5-6 saat uyuyorum. Çok ağır bir günse hem antreman, hem fitness hemde ağrı okul günüyse 8 saat uyuyabiliyorum, onda da mazur görün şımarıklığımdan.

Not: Gelelim ucuzluğa, fitness zaten fakir sporu diye geçer dünyada. Ha türkiye de et fiyatları yüzünden pahalı gelebilir. Hangi sporu yaparsan yap, o eti yiyeceksin, o bakliyat ürününü tüketeceksin ama. Sporun %70'i beslenmedir. Ve fiyat olarak ankara da gidip tm spor türlerini kıyaslayabilirsiniz. Gidip okçuluk gibi spor olduğu bile şüpheli birşeye spor deyip onla kıyasmak komedi. Benim üniversitemde ücretsiz aq, bu mantıkla daha mı ucuz oluyor? Profesyonel uğraşınca o oka, yaya para vereceksin paşa paşa. Amerikan futbolunun seti 1500 lira ama gazi kendisi karşılıyor ve tamamiyle ücretsiz. Tayarın mantığıyla amerikan futbolu en ucuz spor çünkü bedavaya yapıyorum ben.

Ek bilgi: Psikolojimin bozuk olduğu dönemde çok fazla kilo aldım. 6 ayda arada kurban bayramı tatili de dahil 21 kg verdim. %33den %20ye düşürdüm yağ oranını. Ek besin kullanmadım, protein tozu kullanmadım. Kas ve su oranım arttı. Evde arıtıcı aldık, evden alıyorum suyu. Yağ yakıcı gibi şeylerde kullanmadım. Sporda eşek gibi çalıştım, doğru antremanı yaptım. Yorgunluktan başıma ağrılar girdi. Gidipte ya çok zor iş, çok pahalı diye ağlamadım. Kas oranımı söylemeyeyim, ağlayan olabilir :kiss:
En son Concord tarafından 28 Eyl 2018 18:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Resim

Kullanıcı avatarı
Ryuuma
Antik Ejder Avcısı
Antik Ejder Avcısı
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: One Piece,FMA,Soul Eater, LC

Mesaj gönderen Ryuuma » 28 Eyl 2018 18:25

Ben şahsen fitness yada body building olaylarından anlamam ama videodaki adamı sevdim. Ne konuştuğunu bilen ve bunu dayandırdığı şeylerin temeli olması hoşuma gitti. Doğrumudur değilmidir dediğim gibi bilgim olmadığından emin olamam ama kanalına üye oldum şahsen bakacağım diğerlerine.

Kullanıcı avatarı
teddybear01
Favori Manga: Vagabond, Slam Dunk, Watashi-tachi no Shiawase na Jikan, Lovely Complex,TWGOK, Shigatsu wa Kimi no Uso
Favori Anime: Samurai X, Cowboy Bebop, Steins; Gate, Code Geass, FMA:B, Zankyou no Terror, NGE, NHK ni Youkoso, Tatami Galaxy
İletişim:

Mesaj gönderen teddybear01 » 28 Eyl 2018 19:44

Concord yazdı:
28 Eyl 2018 18:09

@teddybear01
Bende sabah 8 buçukta dersime yetişmek için 6 buçukta kalkıyorum. 6da dönüyorum bazen 8de dönüyorum. Gayet dediğimi yapabiliyorum. Çantana koy, evde hazırla. Ha dediğinde haklısın eve dönünce kendine akşam yemeği hazırlamak yerine sipariş vermek kolay geliyor olabilir. Tamam ver, ev yemeği yapan yerden söyle. Fırına eti koy pişir zor birşey değil. Ailemle yaşıyorum ve ızgara yemeklerini kendim yapıyorum annem çok geç gelebildiği için(onunda hanımlar lokali var) öğlen desen yemekhane de yiyiyorum. Kahvaltı desen üşenmeyip her sabah yumurta haşlayıp, hazırlıyorum kendime. Yetmiyor 4 gün spor yapıyorum, okulda basket oynuyorum, amerikan futbolu antremanlarına gideceğim açılınca. Eve gelince de 8den 2ye kadar çizim ödevlerimi yapıyorum. Bu senin moral seviyen, motivasyonun, yaşam tarzınla alakalı bir durum. Düzenli spor yapan, düzenli uyuyan özetle düzenli yaşayan insan herşeye rahatça enerji bulabilir. Ha uyku sürem size fazla gelebilir 5-6 saat uyuyorum. Çok ağır bir günse hem antreman, hem fitness hemde ağrı okul günüyse 8 saat uyuyabiliyorum, onda da mazur görün şımarıklığımdan.
Dedğin gibi değil ki hayat, aileyle kalınca inan ki farketmesen de çok daha rahat. Okul zamanı olunca düzenli bir planımız yok, bir an büyük yük altında olup 1.5 gün uyumayıp dersten derse arada projeye ona buna atlayıp bazen de boş günümüz olunca yorgunluktan yarım günden fazla uyuyabiliyoruz. Ev desen her gün süpür, haftada-iki haftada bir temizle oluyor, bulaşık oluyor, çamaşır oluyor vb vb. Üstüne çıkıp dışardan her seferinde yemekte söyleyemiyoruz, bütçemiz yetmiyor; evet bazen programımız o kadar dolu oluyor yada yorgun oluyoruz ki dışarıdan söylemek zorunda kalıyoruz ama çoğunlukla kendi yemeğimizi kendimiz yapıyoruz. Tabii yaşadığımız yerde bulabildiğimiz malzeme sıkıntı, o malzemeyi yokuş yukarı o kadar taşıtıcak araç olmaması sıkıntı. Malzemeler buzdolabına girdi bir kere diyelim, her seferinde kendimizi evde farklı vakitlerde buluyoruz düzenli yemek yapması ve düzenli yemesi imkansız. Yemek yapmaya harcayabildiğimiz zamandan yemeklerin çeşitliliği/dengeli beslenme faktörü az, tavuk-patates-makarna-pilav-baklagil vb vb. Kahvaltı demişken bizim için üşenme olmuyor yani, kendimize kahvaltı hazırlamak zorundayız. Üstüne 5-6 saatlik uyku süren herkesi idare edebilecek bir şey de değil, düzenli olarak çalışırken o kadar uyku süresi aşırı uykusuzluk çekmemi sağlıyor. Tüm bunlar varken; akademik, finansal, sosyal bası varken üstüne kronik hastalıklar vb varken her şeyi yapmaya moral/enerji bulabilmeyi düşünmekte hayata pembe gözlükle bakmak oluyor, hayatına fakir olarak başlayan birinin "çok çalışırsan her şey olabilirsin" demesi gibi.

Edit: Ki todomeda'nın benim üstüme tam zamanlı çalıştığını düşününce hiç tahmin edemiyorum onun durumunu.
OK.
Resim
3 2 1
Let's jam!
► Spoiler Göster

Kullanıcı avatarı
Concord

Mesaj gönderen Concord » 28 Eyl 2018 20:45

İlk önce uykusuzluk meselesine gelelim. Yaptığım spor senin 3 gün uyumadan yapacağın işe bedel ilk önce hacı. 2-3 saat basket,voleybol 2 saat antreman, yanlış anlama ama yaptığınız hiçbir işin bundan daha yorucu olduğunu düşünmüyorum. Kas ağrıları çekiyorum, başıma yorgunluktan ağrı giriyor ve nerdeyse her gün uygulamalı atolye ödevlerimle uğraşıyorum ve 5-6 saat uyku gayet yetiyor. Sadece cuma günleri aşırı yorulabiliyorum ve o günüde arkadaşlarla frp oynayarak dinlenmeye ayırıp, erken yatıyorum. 8 saat falan yatıp bir res atıyorum kendime.

İkinci olarak zaten akşam yemeğini çoğunlukla ben hazırlıyorum antreman günleri. Kanat tavuğunu fırında kızartmak da yarım saat zaten. Yanına da salata hazırlıyorum,bitiyor. Zaten hazırlayabildiğini söylüyorsunuz, arayana alternatif çok. Et mi yiyemiyorsun?Baklagil tüket. Baklagil yemeği yapmak zor mu geliyor(gerçi fasulye,nohut,barbunya ne kadar zor gelir ki) Baklagil bile yapamıyorsunuz, Makarna yapımından 5 daka daha uzun süren fasülyeyi yapamadınız. Whatever bir ton protein ve sebze var. Eve meyve alamıyorum geçerli bir bahanedir ama kendin yemek hazırlıyorken dengesiz beslenmenin bir bahanesi yok. Gidersin mercimek salatası, sebzeli bulgur yaparsın akşama yine sağlıklı yemek olur. Saf karbonhidratı yeme yeter. Kahvaltı desen yeşilik eksikliği çok oluyor, doğal olarak lif alımı az genelde. Sebze yiyemiyorsanız, para sorun çıkarıyorsa yulaf ezmesi yoğurt zeytinle kahvaltı edebilirsiniz. Yanına extra yumurta da yiyebilirsiniz.

Senin için özel not, genele yazıyorum ama senin durumunda geçerli bir durum var: Fazla özele girmeden bu hastalıkların sende motivasyon, moral kaybına neden oluyor, stres seviyeni artırıyor. Bunun için beslenmenden ödün vermemen lazım. Bu iyi vücut için değil, psikolojik rahatsızlıkların da büyük kısmı beslenmeyle direk bağlantılıdır. Lifini almıyorsan,proteinin yeterli almıyorsan, vitaminlerini yeterli alacak besinleri yemiyorsan, elbet kendinden birşey kaybedersin. Herşeyin önceliğidir beslenme, sanmıyorum ki hiçbiriniz her gün makarna yiyecek kadar durumunuz kötü. Ha öyleyse okey birşey diyemem. Köy desteği lazım o zaman.

Yokuş yukarı gelirsek, oturduğum yerin adı süngü bayırı sokak. Ankaranın en diklemesine tepelik olan yerlerinden biri olan cebeci de yaşıyorum. Açıkçası orada sorununu anlamadım o yüzden. Yokuş yukarı,aşağı poşetle çıkmak ne kadar sorun yaratıyor, tam kafam almıyor açıkçası, kusura bakma.

Açıkçası inanılmaz negatif olduğunuzu düşünüyorum. Kendi kendinizi olmayacağına ikna ediyorsunuz. Attığım videoda ki adam gibi mükemel beslenemeyebilirsiniz. Bende beslenmiyorum, gidip öğlenleri tost falan yiyorum,ders saatleri uygun değil diye. Evet evde annem olduğundan arada çorba falan yapıyor öğlen yemeğine sağolsun. Ama bulaşık ve ev temizliği konusuna geleceksek evet ev temizliği ve bulaşığı anemle babamla sıralı olarak yapıyorum. Annemin diz ve bel sorunu olduğundan çoğu ağır temizliğe ben yardım ediyorum. Bulaşık ise yani doğal olarak yardım ediyorum. Açıkçası anlattığın şeyler, yada todonun işinin ağır olması bana pek bahane gibi gelmiyor. Senin şahsi yaşadığın kronolojik hastalıkları dışında alayı kendi kendine uydurduğun bahanelerden ibaret gibi geliyor. En basitinden benim yazımın biri sabah 7 diğeri akşam 7 oradanda anlayabilirsiniz, ne zaman bilgisiyara girebildiğimi. Ki bu en rahat günüm.
Resim

Kullanıcı avatarı
teddybear01
İletişim:

Mesaj gönderen teddybear01 » 28 Eyl 2018 21:29

Concord yazdı:
28 Eyl 2018 20:45
İlk önce uykusuzluk meselesine gelelim. Yaptığım spor senin 3 gün uyumadan yapacağın işe bedel ilk önce hacı. 2-3 saat basket,voleybol 2 saat antreman, yanlış anlama ama yaptığınız hiçbir işin bundan daha yorucu olduğunu düşünmüyorum. Kas ağrıları çekiyorum, başıma yorgunluktan ağrı giriyor ve nerdeyse her gün uygulamalı atolye ödevlerimle uğraşıyorum ve 5-6 saat uyku gayet yetiyor. Sadece cuma günleri aşırı yorulabiliyorum ve o günüde arkadaşlarla frp oynayarak dinlenmeye ayırıp, erken yatıyorum. 8 saat falan yatıp bir res atıyorum kendime.

İkinci olarak zaten akşam yemeğini çoğunlukla ben hazırlıyorum antreman günleri. Kanat tavuğunu fırında kızartmak da yarım saat zaten. Yanına da salata hazırlıyorum,bitiyor. Zaten hazırlayabildiğini söylüyorsunuz, arayana alternatif çok. Et mi yiyemiyorsun?Baklagil tüket. Baklagil yemeği yapmak zor mu geliyor(gerçi fasulye,nohut,barbunya ne kadar zor gelir ki) Baklagil bile yapamıyorsunuz, Makarna yapımından 5 daka daha uzun süren fasülyeyi yapamadınız. Whatever bir ton protein ve sebze var. Eve meyve alamıyorum geçerli bir bahanedir ama kendin yemek hazırlıyorken dengesiz beslenmenin bir bahanesi yok. Gidersin mercimek salatası, sebzeli bulgur yaparsın akşama yine sağlıklı yemek olur. Saf karbonhidratı yeme yeter. Kahvaltı desen yeşilik eksikliği çok oluyor, doğal olarak lif alımı az genelde. Sebze yiyemiyorsanız, para sorun çıkarıyorsa yulaf ezmesi yoğurt zeytinle kahvaltı edebilirsiniz. Yanına extra yumurta da yiyebilirsiniz.

Senin için özel not, genele yazıyorum ama senin durumunda geçerli bir durum var: Fazla özele girmeden bu hastalıkların sende motivasyon, moral kaybına neden oluyor, stres seviyeni artırıyor. Bunun için beslenmenden ödün vermemen lazım. Bu iyi vücut için değil, psikolojik rahatsızlıkların da büyük kısmı beslenmeyle direk bağlantılıdır. Lifini almıyorsan,proteinin yeterli almıyorsan, vitaminlerini yeterli alacak besinleri yemiyorsan, elbet kendinden birşey kaybedersin. Herşeyin önceliğidir beslenme, sanmıyorum ki hiçbiriniz her gün makarna yiyecek kadar durumunuz kötü. Ha öyleyse okey birşey diyemem. Köy desteği lazım o zaman.

Yokuş yukarı gelirsek, oturduğum yerin adı süngü bayırı sokak. Ankaranın en diklemesine tepelik olan yerlerinden biri olan cebeci de yaşıyorum. Açıkçası orada sorununu anlamadım o yüzden. Yokuş yukarı,aşağı poşetle çıkmak ne kadar sorun yaratıyor, tam kafam almıyor açıkçası, kusura bakma.

Açıkçası inanılmaz negatif olduğunuzu düşünüyorum. Kendi kendinizi olmayacağına ikna ediyorsunuz. Attığım videoda ki adam gibi mükemel beslenemeyebilirsiniz. Bende beslenmiyorum, gidip öğlenleri tost falan yiyorum,ders saatleri uygun değil diye. Evet evde annem olduğundan arada çorba falan yapıyor öğlen yemeğine sağolsun. Ama bulaşık ve ev temizliği konusuna geleceksek evet ev temizliği ve bulaşığı anemle babamla sıralı olarak yapıyorum. Annemin diz ve bel sorunu olduğundan çoğu ağır temizliğe ben yardım ediyorum. Bulaşık ise yani doğal olarak yardım ediyorum. Açıkçası anlattığın şeyler, yada todonun işinin ağır olması bana pek bahane gibi gelmiyor. Senin şahsi yaşadığın kronolojik hastalıkları dışında alayı kendi kendine uydurduğun bahanelerden ibaret gibi geliyor. En basitinden benim yazımın biri sabah 7 diğeri akşam 7 oradanda anlayabilirsiniz, ne zaman bilgisiyara girebildiğimi. Ki bu en rahat günüm.
Sana yetebiliyor diye bana yetebilecek diye bir şey yok, farklı insanlarız metobolizmalarımız farklı, sen uykunu farklı alıyorsun ben farklı alıyorum. Üstüne fiziksel yorgunluk ayrı bir şey, mental yorgunluk ayrı bir şey. İş hayatının ,çok zorlayıcı şartların/akademik hayatın, ve kronik hastalıkların verdiği yorgunluğu ve üstüne genel fiziksel yorgunluğum verdiğin spor yorgunluğu karşılaştırılabilecek bir şey değil. Hayatım boyunca, ilk okuldan beri düzenli bir hayat geçirirken bile 5-6 hiçbir zaman yetmedi. 5-6 saat uyuduğumda haftaiçi, haftasonu yerimden kıpırdayamıyorum. Bir durumdan elde ettiğin verinin bir başka durumda yada her durumda da geçerli olacağını düşünmek yanlış, o veri noktası ise kendin olunca ve kendi veri noktanı diğer insanlara uyarlayınca hayata bakış açın "olabildiğince objektif"ten "ben odaklıya" dönüyor, özellikle üstüne bahsettiğimiz şeyin insanı hayatı gibi bir çok kompleks ve tahmin edilemez değişkenden oluşan bir şey olduğunu düşününce.

Negatif olmuyorum, gerçekçi oluyorum. Dediğin şey benim için imkanı olan bir şey değil, imkansız olan şeye "yaparım yapabilirim" demek ise boş iyimserlikten başka bir şey değil. Hayatı yaşadığım gibi yaşadıktan sonra boş iyimser olmam da bu saatten sonra mümkün değil ki olsam bile boş iyimserliğin insanlığın başına açtığı tek şey kötülük. İnsanlara boş umut verip, imkansız vaatlere tutunmalarını sağlamak onlara imkansız olanı gerçekleştirmelerini değil onları manipule etme ve eninde sonunda durumun gerçekliğini anladığında daha dibe batma olanağını sunuyor.Dediklerim negatif geliyorsa tek sebebi gerçekliğimin ve genel olarak dünyadaki bazı şeylerin doğal olarak negatif olması. Zamanı gelir şu anki içinde bulunduğum negatif durumun karşılığında kazandıklarım belki senin deneyimlerle benzer bir şekilde deneyim geçirmeme neden olur ama şu an o zaman değil.

Psikiyatri/psikoloji ilgili de dediğin bana r/GetMotivated da okuyacağım bir yorumdan yada r/All'da bir intihar haberi gördüğümde altına Suicide Hotline Numarasını yapıştıran yorumlardan başka bir şey gibi gelmiyor, kusura bakma. Bu noktada ben de biliyorum düzenli beslenme ve düzenli hayatın üzerindeki etkisini ama çok duyduğum, olayın kompleksliğini basitleştiren, karşının bakış açısını görmekten aciz bir yorum olmaktan başka bir şey olarak göremiyorum.
OK.
Resim
3 2 1
Let's jam!
► Spoiler Göster

“Salon” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir