Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

TÜRK MANGASI=CASEN

Fikirlerinizi, sorularınızı & isteklerinizi burada bizimle paylaşabilirsiniz.
casentr
Favori Manga: naruto - one piece - death note - bakuman - casen
Favori Anime: naruto

a
En son casentr tarafından 04 Ağu 2015 10:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
ichibuugin
Favori Manga: Berserk,Vagabond,Sun-Ken Rock
Favori Anime: Gintama

Hadi utandır bizi.
İlk önce çizimin temellerini öğren.Karakalemini geliştir.Mangakaların çizim yetenekleri koca gözlü kızlar çizmekle sınırlı değildir,hepsi üst düzey derecede çizim ve boyama bilirler.Şu anda manga ya da herhangi bir eser üretebilecek düzeyde değilsin.Daha çok küçüksün lan liseye başlayınca diyorsun,git geliştir kendini,anime manga falanla çok uğraşma adam gibi karakalem yap,desen çiz insan çiz börtü böcek çiz.Deviantart benzeri mecraları gez diyeceğim ama ingilizcenin olmadığını varsayıyorum.İnternette çok sayıda örnek ve ders bulabilirsin.

Tamam heveslisin,azimlisin hepimiz anlıyoruz ama bu hevesi çok kişide gördük.Hele senin yaşında eli kalem tutan herkes mangaka olmak istiyor amk.Hevesini ve azmini idareli kullan,düzenli çalış,manyaklar gibi böyle fantezi çizimler yapmanın hiçbir faydası yok.Tecrübe konuşuyor burada.

Ayrıca bu iddialı tutumun,yaşının küçük olduğu gerçeğinin önüne geçiyor.Dalga geçmemek için hiçbir sebep yok.Kendini Naruto'yla falan karıştırma,Türkiye'de o azminin,hevesinin ağzına sıçarlar 5 senede.Yine tecrübe konuşuyor.Bıraksam tecrübem buraya roman döşer ama zerre faydası olmaz.

Neyse casenciğim.Umarım forumda kalıcı olursun ve 2 sene sonra şu mesajlarına gülersin.

@Portgas
Resim

Edit Beurre:Olum çizimlerin yaşın için iyi sayılır lan.Git kurs al burada bize artistlik yapacağına.Al sana tavsiye.
casio on a plastic beach
Concord
Favori Anime: ..

Portgas D Ace yazdı:Normal standartlarda çizmişsin, Oda seviyesinde hava atmışsın be abisi. Kendini geliştirir misin bilmem ama bu şekilde hiç bir bok yapamazsın. Siktiğim veledi ergenliğe girmeden bize ayar vermeye çalışıyor lan.
Oha kaç yaşındaki çocuk hevesiyle bir şeyler denemiş, olgunca bir tepki beklemek yerine o zeka seviyesinde bir cevap verdiğin için seni kutluyorum.

@casen

Çizmeyi seviyorsan bu iş böyle öğrenilmez. Hiç bir mangaka hiç bir çizer bu işin eğitimini almadan bu işi yapmadı yapamaz. Örnek vereyim şu forumda ki fan artlar bir üniversite hazırlık kursunda çöp olarak değerlendiriliyor, senin yaptıklarında aynı şekilde öyle değerlendirilir ama şu lafı duyarsın hevesin varsa azimliysen bu işi yapabilirsin.

Güzel sanatlar lisesi sınavları için yazın kursa git objeyle başlarsın. Bu arada çizimin kursa başlamadan yaptığın büyük bir şey değil.

Ve bu işler sence üniversiteye girişte ne kadar yarıyor? Kısacası çöp ama dosya için iyi bir örnek derler. Çizimlerin öyle pat diye gelişmez, buna kursa gitiğinde anlıyacaksın zaten.

Yaşla alakası yok küçük kardeşim, şu an güzel sanatlar üniversitesine hazırlanan biri olarak, güzel sanatlar lisesi çıkışlı öğrencilerle hemen hemen aynı seviyede desenlerim var, bunun nedeni o tür liselerde ki insanların kendi çabası olmadıkça gelişemedikleri gel gelelim en başarılı olanlar 2-3 yıldır kursa gelenler veya kendisi sürekli her fırsata çizim yapanlar. Ama kurs olmadan gelişimin olsa da çok baştan sağma ve ilerde pişman olacağın bir gelişim olur.

Neyse kısacası madem ilgin var güzel sanatlar lisesine 2-3 ayda hazırlansan girersin diye düşünüyorum. Yok ben storyboard gibi üniversite seviyesi insanların bile yapmak için erken olduğunu düşündükleri şeyleri yapıcam diyorsan 50 yılda uğraşsan gelişemezsin küçük kardeşim buda işin amatörü olan benden tavsiye olsun :side:

Edit büdüt= İchi haklılık payların varda animasyon grafik gibi bölümleri okuyan insanlar(Adam akılı bir üniyse) En kötü art director oluyor animasyon mezunları zaten üni bitmeden işlere başlıyorlar en karlı iş çizim olarak. Bu yüzden yüksek lisans yapıp hocalık yapan daha olmadı animasyona. Kütahya falan daşak üniversiteleri zaten, özelerin animasyonlarıda gereksiz.

Casene edit büdüt= İşi nasıl oluyor diyorsan animasyon bu tarz manga çizimlerini şu andan itibaren 7-8 yıl sonra yapıcaksın bunları yaparak olmuyor :)
Resim
Kullanıcı avatarı
Portgas D Ace
Favori Manga: Naruto, One Piece, Slam Dunk, One Punch Man, Boku no Hero Academia, FSJ
Favori Anime: Naruto, Pokémon, One Piece, Tsubasa, Hunter x Hunter, One Punch Man, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia

Çizim yeteneğini kötülemedim, tamam yetenekli demedim ama kötü de demedim bu 1. İkincisi ilk yazımda desteğimi vermiştim ama bunları yazması sinirimi bozdu o kadar, belki bende onun gibi davrandım yaşıma göre hareket etmedim bunu kabul ederim ama sözlerimi geri almam. Sinirle söylediklerim dışında, önceden dediğim gibi çizmeye devam ederse bir yerlere gelebilir.
Resim

Aranızdaki farklar çatışmaya değil, çok kültürlülüğe vesile olsun.
Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
BerkeNoyan1903
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: One Piece,HunterxHunter,Hajime no Ippo

Ne desem bilemedim ki."Ulan çocuk heves etmiş,uğraşıyor işte kendince" diyip gaz mı versem,yoksa son mesajındaki üslubundan dolayı bende Portgas gibi sövsem mi ?

Küçüklüğüm geldi lan aklıma.Daha anaokulundayken "ressam olucam ben" diye gezerdim ortalıkta.Liseye geçince aklım başıma geldi,tarih okuyorum şimdi.Darısı senin başına kardeşim,ne diyeyim ki.
Concord

BerkeNoyan1903 yazdı:Ne desem bilemedim ki."Ulan çocuk heves etmiş,uğraşıyor işte kendince" diyip gaz mı versem,yoksa son mesajındaki üslubundan dolayı bende Portgas gibi sövsem mi ?

Küçüklüğüm geldi lan aklıma.Daha anaokulundayken "ressam olucam ben" diye gezerdim ortalıkta.Liseye geçince aklım başıma geldi,tarih okuyorum şimdi.Darısı senin başına kardeşim,ne diyeyim ki.
Aklım başıma geldi ne ola ki :huh:
Bende resamlıkta para yok boş iş derken annem git bir resamla konuş dedi, o gündür paranın gayet iyi kazanıldığı üni sınavlarının kazanmanın tıp kadar zor olduğu, hele ki grafik animasyon gibi bölümlerde mühendislikten falan daha çok kazanıcağın bir iş alanı. Resamlık ise ila çok kazanıcam diyorsan yüksek lisans falan yapıp sergilenmeye layık görülünce bol bol kara para aklama teklifi gelir resamlara, istemiyorsan akedemisyen olup gayet iyi kazanabilir, üstüne sergilerde bol bol kazanabilirsin. Güzel sanatlar mezunu insanında üst kalite bir insan olacağıda cabası. Nereye gidersen git toplumun zirvesinde hep sanatçı gözükür en kaliteli insan profili olarak.
Resim gibi bir alan sandığınız gibi boş beleş iş değil, bilmediğiniz bir alan sadece. Misal ben 17 yılımı boşa harcadım diyorum resimle ciddi olarak uğraşmadan önceki yılarıma hitaben.
(güzel sanatlar okuluna 30 kişi girersin 10 kişi belki mezun olur 1-2 kişi sanatçı olur. Seramik iç mimarlık grafik gibi alanları okumadıysan hizmet işi yapmazsın. buda böyle bir not olsun)
Resim
Kullanıcı avatarı
memoww
Favori Manga: Naruto, Tower of God, Fairy Tail, Bleach, One Piece, The Breaker, Gantz, Noblesse, HSD Kenichi, The God of Highschool, Gamaran
Favori Anime: ...

Aklından yeni karakterler oluşturmak, ve aklında kini kağıda dökebilmek zor iştir. Eğitimsiz bir şekilde bunu tam anlamıyla yapmak neredeyse imkansızdır. İlk başta anatomiyi iyice öğrenmen lazım, modelleme bilmen lazım, robot çizim yapabilmen lazım ama bunların hiçbiri vahiyle inmiyor. Senin yaşına göre yaptıkların sana çok güzel gelebilir. Ama yıllarını çizgi roman - manga okuyarak geçiren, senin değimimle bir tarafları kalkmış insanlara en ufak anlam ifade etmiyor. Ailene sorarsın güzel derler, arkadaşların güzel derler. Ama bu yorumlarla sadece kendini kandırırsın. Burada objektif yorumlar görünce de içinden bunlar bi bok bilmez, sadece benle dalga geçiyorlar diye düşünürsün. Ders almak ve şu an ki seviyeni bilip bunu kabullenmek ve bunu bilerek gelişmek önemli bir erdemdir. Bu erdemle beraber hafif yeteneğin varsa gözle görülür bir şekilde gelişirsin zaten.

Tek diyeceğim sana sana ağır gelen gelmeyen bütün eleştirilerden ders al. Seni iyi değil, kötü eleştiriler geliştirir unutma. Ve en önemlisi bu yaptığın işin eğitimini al. Çok üst seviye yeteneğin yoksa, eğitim almadan tam manasıyla gelişmen imkansız. Karakter oluşturabilirsin ama o karakteri her zaman her pozisyonda aynı şekilde çizebilmen lazım. İşte bu eğitim gerektirir.

Diyeceklerim bu kadar. Kendi kardeşime çizim yaparken zamanında yeteneksizsin kabul et demiştim. O lafımdan sonra öyle bir gelişti ki gözlerime ben inanamadım. Şu anda eğitim için biryerlere göndermeyi düşünüyoruz. Sende de bu etkinin oluşmasını isterim. Ama hiçbir zaman kendini yüksekte görüp seni eleştirenleri aşşağılama, sen aşşağılanacaksın elbet çünkü sanatı icra eden sensin. Ama sen seni eleştirenleri küçüķ göremezsin. Neyse bu söylediklerimi tam anladığında büyümüş olacaksın.

Hayatında ve çizimlerinde başarılar....
The thing I really wanted was...I..already had it. - Jyu Viole Grace
Kullanıcı avatarı
ansatsuken
Favori Manga: Beelzebub
The breaker (part 1)
Gantz
Tower of god
Favori Anime: ...

Çok yüklenmeyin küçük enişteye :lol:
Kullanıcı avatarı
BerkeNoyan1903
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: One Piece,HunterxHunter,Hajime no Ippo

Concord yazdı:
BerkeNoyan1903 yazdı:Ne desem bilemedim ki."Ulan çocuk heves etmiş,uğraşıyor işte kendince" diyip gaz mı versem,yoksa son mesajındaki üslubundan dolayı bende Portgas gibi sövsem mi ?

Aklım başıma geldi ne ola ki :huh:
Bende resamlıkta para yok boş iş derken annem git bir resamla konuş dedi, o gündür paranın gayet iyi kazanıldığı üni sınavlarının kazanmanın tıp kadar zor olduğu, hele ki grafik animasyon gibi bölümlerde mühendislikten falan daha çok kazanıcağın bir iş alanı. Resamlık ise ila çok kazanıcam diyorsan yüksek lisans falan yapıp sergilenmeye layık görülünce bol bol kara para aklama teklifi gelir resamlara, istemiyorsan akedemisyen olup gayet iyi kazanabilir, üstüne sergilerde bol bol kazanabilirsin. Güzel sanatlar mezunu insanında üst kalite bir insan olacağıda cabası. Nereye gidersen git toplumun zirvesinde hep sanatçı gözükür en kaliteli insan profili olarak.
Resim gibi bir alan sandığınız gibi boş beleş iş değil, bilmediğiniz bir alan sadece. Misal ben 17 yılımı boşa harcadım diyorum resimle ciddi olarak uğraşmadan önceki yılarıma hitaben.
(güzel sanatlar okuluna 30 kişi girersin 10 kişi belki mezun olur 1-2 kişi sanatçı olur. Seramik iç mimarlık grafik gibi alanları okumadıysan hizmet işi yapmazsın. buda böyle bir not olsun)
Aklım başıma geldi dedim,çünkü kendimi geliştirmek için hiç bir şey yapmamıştım o zamana kadar.Bir söz okumuştum bu forumda,animeden falan alıntı mıydı hatırlamıyorum."10 yaşında dahi,15 yaşında yeteneklisindir.20 yaşında normal biri olursun."Benimki de o hesap,o yaşa göre çok çok ileri düzeyde çizimler yapıyordum.Şu anda ise eline 2-3 kez kalem almış,biraz bu işle uğraşmış olan herkesin yapabileceği çizimler onlar.Üstüne düşüp,kendimi geliştirmedim,liseye gelince farkettim ki iş işten geçmiş.Ressamlığa bir lafım yok yani,çok küçük bir tecrübem de oldu zamanında,biliyorum az buçuk ne kazandıklarını.
Concord

Yanlış anlaşılacak şeyler yazıyorsun kardeşim. Ben her yanlış anlaşılmada aslında ki düşüncenin ağızdan kaçtığını düşünen biriyim.
Resim

“Sorular, İstekler & Öneriler” sayfasına dön