Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Minecraft'a İnceleme

Kullanıcı avatarı
MRTFR
Favori Manga: One Piece, Toriko, Dragon Ball, Sun-Ken Rock, Noblesse, Berserk, Billy Bat, Feng Shen Ji, Vagabond, One-Punch Man, Dr. Slump
Favori Anime: One Piece, Hellsing Ultimate, FMA: Brotherhood, Hunter X Hunter (2011), JoJo's Bizarre Adventure

MİNECRAFT'A İNCELEME!

Aile Bakanlığı, 2009 yılından bu yana dünya çapında 100 milyon oyuncuya ulaşan ve Türkiye’de de hızla yayılan bilgisayar oyunu “Minecraft”ı incelemeye aldı. Oyunun çocukların gelişimini olumsuz etkileyebileceği belirlenirse hukuki süreç başlatılacak.

Aykut YILMAZ / HT GAZETE
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşegül İslam dün Meclis kulisinde gazetecilerle sohbet ederken ilginç bir soru geldi. “Minecraft adında bir oyun var. Bu oyunda eşini (karısını) öldüren oyuncuya puan veriliyor. Bu tür şiddet içeren bilgisayar oyunlarıyla ilgili bir çalışmanız var mı?” sorusu üzerine bunu ilk kez duyduğunu belirten bakan, “Şikâyetlerle bizzat ilgileneceğim. Arkadaşlarımız oyunu inceleyecek ve şiddet unsuru olup olmadığına bakacak. Oyunla ilgili hukuki olarak ne yapabiliriz, değerlendireceğiz” dedi. Bakan İslam, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne de inceleme talimatı verdi. Genel müdürlük, oyunun tüm aşamalarını mercek altına aldı ve “şiddet” unsuru aramaya başladı. Çocukların gelişimine olumsuz etki edecek bölümlerin saptanması durumunda, oyunun engellenmesi için hukuki süreç işletilecek. Kullanıcılarına herhangi bir sınır olmadan dilediği dünyayı kurma olanağı veren oyunla ilgili uzman görüşleri farklı:

‘SALDIRGANLIK VAR’
Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı: Bu tip oyunlarda hükmetmeye dayalı bir saldırganlık söz konusu. Şiddeti öğretiyorlar ve cazip hale getiriyorlar. Saldırganlığı pekiştiriyor.

‘SURVIVOR’A BENZIYOR’
Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Prof. Dr. Emine Zinnur Kılıç: Oyun, bir hayatta kalma oyunu gibi oynanabiliyor. Bu açıdan Survivor’a benziyor; çünkü oyuncu kendi dünyasını kurmaya, tek başına ve araç gereçsiz başlıyor. Sanal dünyada hayatta kalma mücadelesi veriyor. Araç-gereç geliştiriyor ve istediği gibi dünyayı kuruyor.

‘GERÇEK ZANNEDIYOR’
Uzman Psikolog Alanur Özalp: Minecraft gibi oyunlar çocuklar üzerinde olumsuz etki yapıyor. Oyundaki dünya ile gerçek dünyayı ayırt edemiyor; oyun yüzünden birbirlerine ya da hayvanlara eziyet edebileceklerini düşünüyorlar. Hayvanlara vurduklarında, hayvanın hiç acı çekmeyeceğini düşünüyorlar. Sadece hayvan değil, kendi arkadaşlarına, kardeşlerine de daha acımasız, şiddet içeren hareketlerde bulunuyorlar. Çocuklar tarafından bu oyunlar gerçek zannediliyorlar.

‘KÖTÜ, HER YERDE KÖTÜ’
Oyungezer Dergisi sahibi Sinan Akkol: Oyunda küplerle bir dünya inşa ediyorsunuz. Dağlarıyla, ağaçlarıyla, yapılarıyla Danimarka’yı inşa eden bile var. Çocuklar için yararlı buluyorum. Çünkü yaratıcılıkları artıyor. Oyunda kadınların öldürüldüğüne dair bir bölüme rastlamadım. Ancak suiistimale açık bir platform. Kullanıcılar, oyunu kendi imkânları ile geliştirebiliyor. Arkadaşların, hayvanların veya kadınların öldürüldüğü bölümler de kurulabilir. Kötüler, her yerde kötüdür. Twitter’daki paylaşımlar için nasıl Twitter’ı yargılayamazsanız, kişilerin kurduğu şiddet içeren bölümler için de Minecraft’ı yargılayamazsınız.

‘KIŞIYE ÖZEL SOFT BIR OYUN’
Ankara İnternet Kafeciler Odası Başkanı Önder Kaplan: Kişiye özel, soft bir oyun. Kişi, aklındaki senaryoyu oyuna yansıtıyor. Oyun, kişinin kafasındaki senaryoyla şekillendiriliyor ve ilerliyor. Diğer oyunlara göre daha az şiddet içeriyor. Türkiye’de yasaklı bir oyun değil.

‘OFFLINE OYNAMALI’
Uzman Pedagog Adem Güneş: Minecraft, çocuklarda kreatif düşünmeyi artıran üç boyutlu dijital bir yapboz oyunundan farklı bir şey değil. (Minecraft’ın online oyun olmasının getirdiği riskler, oyun çocuk odaklı olmadığı için, Minecraft ile alakalı videolar ve forumlarda bulunacak içeriklerden gelebilecek zararlara karşı) Ebeveynlerle birlikte oynanmasında fayda var. Çocuk tek başına ise offline olarak oynamalı.

70 MİLYON DOLARLIK MALİKÂNE ALDI
Mobil ve bilgisayar platformlarının en başarılı oyunu Mojang’ı Microsoft’a satan Minecraft’ın yapımcısı Markus Persson, ABD California’da 70 milyon dolarlık bir malikâne satın aldı.

İPTİDAİ VE BASİT
Bilgisayar oyunu “Minecraft”ın kitabı, Türkiye’de neredeyse en çok satan çocuk kitabı. 80 bin adet basıldı ve 7 ayda tükendi. Kitapta Minecraft oynayanlar tecrübelerini anlatıyor ve oyun hakkında bilgiler veriliyor. Minecraft, diğer teknoloji yoğun oyunlarla kıyaslandığında son derece iptidai bir görüntüye sahip. Çocuklar tarafından bu kadar sevilmesinin temel sebeplerinden birinin de bu “basitlik” olduğu belirtiliyor. Oyun, “Minacraft, üst üste eklenerek büyük bir dünya yaratılabilen Legolar’ın bilgisayar oyunu versiyonu sanki” diye tanımlanıyor.

6 YILDA 100 MİLYONDAN FAZLA KULLANICISI VAR
Oyunun tasarımcısı İsveçli Markus Persson. Oyun, 2009 yılında, 1 haftalık çalışmayla geliştirildi. İnsanlara hayallerindeki dünyayı yaratma fırsatı sunuyor. Oyunun bugün dünyada 100 milyondan fazla kullanıcısı var. En çok kullanılan bilgisayar oyunlarının başında geliyor. Hiçbir reklam yapılmıyor. Oyun, oyuncu forumlarındaki konuşmalarla yayılıyor. Oyunda küplerle iki ve üç boyutlu tasarımlar yapılıyor.

Kaynak: http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/ ... a-inceleme
Kullanıcı avatarı
Joarder
Favori Manga: Bleach , Naruto , Onepiece , High School Dxd , Freezing , D.Gray-Man
Favori Anime: Bleach , Naruto , Tsubasa , Dragon Ballz , Death Note , Hellsing , Full Metal Alchemist , High School Dxd , D.Gray-Man , Avatar : The Last Airbender , Yu-Gi-Oh , Freezing

Bi bu kalmıştı zaten , şu sabah programları moda programlarını felan kaldırsalar daha faydalı olur.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
ThePumpkin
Favori Manga: Hunter x Hunter, Toriko, Kingdom
Favori Anime: Ergo Proxy, Hunter x Hunter, Cowboy Bebop
İletişim:

10 küsur yıldır Kurtlar Vadisi'nin yayınlandığı bir ülkedeyiz ama şiddet içerdiğinden dolayı Minecraft'ı soruşturuyorlar. :D Her gün haberlerde şiddet dolu birçok haber yayınlanıyor, neredeyse bütün dizilerde şiddet içeriği var, şiddet içerikli birçok oyun vs. vs. Bizimkilerse gidip Minecraft'ı incelemeye alıyorlar. :D Önce güldüm sonra bastım eksiyi.
Collapse
Favori Manga: Naruto
Favori Anime: Naruto

Minecraft diğer ülkelerde zeka geliştirici olarak oynatılıyor. Bizim ülkemiz gerizekalılar toplumu olduğu için yasaklanması doğal.
obduman
MangaTurk Çeviri
MangaTurk Çeviri
Favori Anime: Code Geass, Hellsing Ultimate, Steins Gate, Samurai Champloo, Sword of the Stranger

Aile bakanlığı'nın canı sıkılmış, diğerleri yasaklattırıyor ben niye bir şeyleri yasaklattırmıyorum diye incelemeyi başlatmıştır. Önce haberleri çocukların uyanık olmadığı saatlerde yayınlasınlar, kaynanasına atlayan. mahallede tren yapan ve birbirini doğrayan insnaların çıktığı programları kaldırsınlar. Sonra buna düzgün bahane bulup bunu yasaklasınlar desteklerim.
İddiam Yok, Allah'ım Var Resim
Concord
Favori Anime: ..

Nedeni küçük yaştaki çocukları legomsu yapısı yüzünden çok fazla çekmesi olabilir. Sade survival hali güzel(Yaratıcıda iyi) ama oynamıyorlar genelikle çocuklar. Kendi çevremden kuzenlerimden falan çok rast geldim abi mod yüklesene serverlara nasıl giriyoruz deyip oyunu baştan sona değiştiren modları oynuyorlar. Desteğim yok ama nedeni bu olabilir çünkü cidden ülkenin bütün küçük yaştaki bireyleri oynar hale geldi, bunun yerine bilinçli şekilde oynatırsalar gayet lego oynamak gibi bir gelişime sebebiyet vericeği düşüncesindeyim. Ge.en oyuncakçıları gezdiğimde 100 parçalık legoları bulamadım hem bundan üretilmiyor hemde üretlienler 30 parça lego tekerlek oluyor. Üstüne bu tarz oyunları engelenmeye kalkılıyor.
Edit=Diğer oyunlarıda inceliyorlarmış asdasda neyse sustum daha yeni aydınlanıyorlar :P
Resim
Kullanıcı avatarı
Kısa Lm
Favori Manga: Kingdom - Bakuman - One Piece - Naruto - Bleach - Elfen Lied - FMA - Fairy Tail - Death Note - Hunter x Hunter - Shingeki no Kyojin - Historys Strongest Disciple Kenichi
Favori Anime: Kingdom - Gintama - Hellsing - Hunter x Hunter - Bakuman

Haberi ilk gördüğümde oyun incelemesi falan sanıp açmadıydım amk. Yeni sürüm çıktı herhalde siktiret dediydim meğerse olayın içeriği bambaşkaymış. Kafaya bak şikayet eden kimse yada inceleme yapak hacı diyen kimse işte online oynamaya çalışıp trollendi herhalde. Tahtadan ev yapıp geldiğinde kül yığını bulan ne bileyim elmas buldum sanıp çukura düşen bi tipin yapacağı şeyler bunlar. Akıl fikir komple uçtu gitti ülkeden
Kullanıcı avatarı
Lambo
Favori Anime: Gintaman

Dolar 2.5 olmuş beyler sıçim MC ye
God Hates Us

“3.Sayfa” sayfasına dön