Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Fantastik Edebiyat

Kullanıcı avatarı
Elodin
Favori Manga: One Piece, Holyland, Berserk, Kokou no Hito, Liar Game, Vagabond
Favori Anime: One Piece, Death Note, Hellsing, Basilisk, Samurai 7, FMA Brotherhood, Kuro no Keiyakusha

Kitabın çıkış tarihini Hobbit ve Lotr'la karşılaştırıyor, o dereden ne sular aktı haberi yok sanki.Tolkien fantastik edebiyatı diğer edebiyatçılara kabul ettirebilmek için götünü yırtıyordu, bu adamın ne böyle bir sorunu ne de yazma problemi var. Kitapları ilk önce yayınevine götürmüş kabul edilmemiş serinin adı o zaman " The Song of Flame and Thunder "mış, adı değiştirilip seneler sonra yayınlanmış. Yayınlanması için de kitabın yarısı kısaltılmış.
Hazır kitabı 2 yıl sonra yayınlayacağı için nefretimi kustum sayılır :cheer:

Kitabın arkasında Kvothe'nin hayatının özeti bulunuyor, buradaki olayların yarısı ve en önemli olanları hala meydana gelmedi.İlk iki kitaptaki anlatım şekliyle serinin 3 kitap halinde tamamlanabilmesi zor gözüküyor. İlk kitap insanlar korkmasın diye kısa kesilmiş, kitabın 1 numara olması üzerine yazar, buna duyduğu güvenle 2. kitabı 1100 küsür sayfa olarak yayınlayabilmiş ve kitap buna rağmen NYT listesinde 1 numara oldu. 3. Kitap 2000 sayfaya yakın olursa hiç şaşırmam.
Röportajı yapan kişi:
Ursula LeGuin, George R. R. Martin ve J. R. R. Tolkien gibi isimlerle karşılaştırılıyorunuz, hatta yaratıcılık anlamında sizin daha iyi olduğunuz söyleniyor. Bu durum sizi korkutuyor mu?

Onur verici olduğu kadar insanın gözünü korkutan bir şey bu. Zira yeni bir yazar için çok yüksek beklentiler anlamına
şeklinde bir soru sormuş, Martin ilk kitabı 96'da çıkardı Dance with Dragons'sa 2011 yılında. Okuyanlar bilir seride özene bezene oluşturulmuş birçok karakter beklenmedik şekilde ölüyor ve 2 kitapta olayları nasıl toparlayacak o da başka bir merak konusu. Seri hakkında " Martin ölmeden bu seriyi bitiremez, bitirse de seride canlı karakter kalmaz" şeklinde sağda solda şakası yapılıyor. Martin de hiç canlı kalmayacak diyerek durumu şakayla karışık kabulleniyor. A Song of İce and Fire epik öğeler ve klasik fantezi ögelerinin dışına çıkabilmiş olmasıyla Martin, yaşayan yazarlar arasında belli bir yere sahiptir ama isminin Ursula K. Leguin ve Tolkien'le birlikte anılması boş yere yüceltme. Rothfuss Martin'i birçok yönden sollamıştır.

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar daha fazlası için
http://www.kayiprihtim.org/portal/proje ... -rothfuss/
http://www.kayiprihtim.org/portal/proje ... roportaji/
Kullanıcı avatarı
Xadexia
Favori Manga: naruto, bleach, the breaker, the breaker NW, unbalance x unbalance Sun Ken Rock, HSD Kenichi, Fairy Tail, OP, FMA, Noblesse, Gamaran, Hellsing,, Veritas
Favori Anime: Naruto, Death Note, FMA, Elfen Lied, Bleach, Hellsing, Kenshin, Basilisk..

Lanet girsin ya vallahi lanet girsin.. Bir sayfa yazı yazdım.. Kara Kuleden girdim Kral Katilinden çıktım Babamın 80 yaşındaki teyzesi 3 yaşındaki kardeşimin yaptığını yapıp geldi buraya basarsam nolur diyip laptopun power tuşuna bastı ortalığın amına kodu.. Teyze naptın bir sayfa yazı yazdıydım mahvettin dedim.. Kihkih ederek gülüyor, kafayı yiyecem ya.. Daha hala hayırlısı Allahtan Hayırlısı Allahtan diyip tuşlara rastgele basıyor ya.. Ulan yarım saat yazdım ya son 5-6 cümle kala piyangodan çıkmış gibi geldi kadın.. :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:
Resim
► Spoiler Göster
[/align]
► Spoiler Göster
[/align]
Kullanıcı avatarı
muaet
Ta'Veren
Ta'Veren
Favori Manga: Vagabond, Berserk, Claymore, Slam Dunk, The Breaker, Noblesse, Tower of God, The Gamer, Gamaran, Berserk, Naruto, One Piece, Veritas.
Favori Anime: Code Geass, Shingeki no Kiyojin, Death Note, Steins Gate, Full Metal Alchemist Brotherhood, Hellsing Ultimate OVA.

Geçenlerde Zaman Çakı'nın 13. kitabını okudum. Son kitaba kalan bir çok gizem var şu anda. Yabancı sitelerde dolaşırken bir teoriye rastladım. Hoşuma da gitti açıkçası. Teori için burasının uygun olacağını düşündüm. Olmadı farklı bir başlık açarız.

Çok ağır spoiler içermektedir. Kitapları okumayanların bakmasını pek tavsiye etmiyorum.

Teori Callandor'un Son Savaş'taki görevi hakkında; (Valheru21'in fikrini merak ediyorum açıkçası)
► Spoiler Göster
Resim

Söz sessizlikte,
ışık karanlıkta,
yaşam ölürken;
bomboş gökyüzünde
uçarken parlar atmaca.
Kullanıcı avatarı
valheru21
Beyaz Avcı
Beyaz Avcı
Favori Manga: One Piece, Naruto,Hellsing,Bakuman
Favori Anime: Gintama,One Piece, Naruto, Hellsing, Yu-Gİ-Oh, Bleach,Bakuman, Samurai 7

Teoriyi okudum elbet her teori gibi olabilitesi mevcut fakat ben bi yerden sonra olmasına pek ihtimal vermedim.
Hemen neden olamayacağını açıklıyım.
► Spoiler Göster
Bu arada 14.Kitap A Memory Of Light-Işığın Anısı'nın giriş kısımı ön okuma olarak yayınlandı.Okumayanlar buaradan okuyabilirler.
Resim "Dünyaca ünlü bilim adamları tarafından söylense bile saçmalık her zaman saçmalık olarak kalacaktır"
John Lennox
Kullanıcı avatarı
muaet
Ta'Veren
Ta'Veren
Favori Manga: Vagabond, Berserk, Claymore, Slam Dunk, The Breaker, Noblesse, Tower of God, The Gamer, Gamaran, Berserk, Naruto, One Piece, Veritas.
Favori Anime: Code Geass, Shingeki no Kiyojin, Death Note, Steins Gate, Full Metal Alchemist Brotherhood, Hellsing Ultimate OVA.

► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Resim

Söz sessizlikte,
ışık karanlıkta,
yaşam ölürken;
bomboş gökyüzünde
uçarken parlar atmaca.
Sandık Adam
Favori Manga: Berserk
Favori Anime: One Piece

muaet yazdı:
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Buna özel bir konu, ya da forumdan daha akıcı bir ortam olsa da uzun uzun tartışsak
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
valheru21
Beyaz Avcı
Beyaz Avcı
Favori Anime: Gintama,One Piece, Naruto, Hellsing, Yu-Gİ-Oh, Bleach,Bakuman, Samurai 7

Muaet'e bi cevap yazacaktım yarıya gelip kayıt ettim öyle kaldı.Bi ara tamamlayıp yolliyim.

Bu arada 14. kitabın giriş kısmı kesit kesit yayınlanmaya devam ediyor.
Bende paylaşayım.

Orjinal Metin
► Spoiler Göster
Türkçe Çeviri
► Spoiler Göster
Çeviri bana ait değil.Bi forumda geçen gördüm paylaşayım dedim.
Resim "Dünyaca ünlü bilim adamları tarafından söylense bile saçmalık her zaman saçmalık olarak kalacaktır"
John Lennox
Kullanıcı avatarı
muaet
Ta'Veren
Ta'Veren

Önsözü okumuştum da, ilk bölümü okumamıştım. Ali teorini bekliyorum.
Resim

Söz sessizlikte,
ışık karanlıkta,
yaşam ölürken;
bomboş gökyüzünde
uçarken parlar atmaca.
Kullanıcı avatarı
blackbeard
Favori Manga: Berserk,Naruto,One Piece
Favori Anime: One Piece,Naruto,Dragon Ball/Z,Bleach,Full Metal,Fairy tail,Hitman reborn

@Xedia
kanka gülsem mi ağlasam mı bilmiyorum xd

Benim düşünceme gelince:
Bence bu türün güzel kitapları edebi olanlarıdır diğerlerinin saçmalıktan öteye geçtiğini düşünmüyorum açıkçası.Okuduğum ve pişman olduğum fantastik kitaplar bunlar:
Drizzt serisi(hepsini okıyamadım)
Adam bir vsyi anlatmak için bentimlemelerin anasını ağlatıyor ister istemez mindfck yaşıyorum.Okurken aklıma warcraft 3 campingi geliyor.Klasik senaryo=bir kahraman herkesi yener iyiliği getirir.Ha gerçekçi mi biraz.Yazar belirli bir mantık çerçevesine sokmuş.Fakat benim içinde bu önemli değil ki o yüzden one piece fanıyım,abartıları seviyorum.Edebi olarak idare eder diyebilirim ama ben mindfck olayı dışında gerek kurgusu gerek anlatımıyla çocuksu buluyorum.
Son Olimposlu Serisi
Fantastik edebiyat adına lekedir bence bu seri.Birisi kaçırılır,kurtarmaya 300 sayfa çalışırsın,adamda zaten kaynak bol mitolijiyi resmen ctrl v yapmış çocuklaştırmış al sana roman.Okuduğuma pişmanım gerçekten.
Kara Kule Serisi
Bunun edebiyatı gelişmiştir ve az önce anlattığım kısma girmez.Sevmememin nedeni aslında bir nevi yazar.Olay akışını çok yavaş tutuyor Stephen amca.Senaryo güzel mi:Açıkçası 3. kitaba kadar gideri vardı fakat 4. kitabı okudum ve çok ama çok soğudum hikayeden.Birisi özelden spo atsın devamını çok merak ediyorum fakat içimden hiç gelmiyor.

Şimdi gelelim saygı duyulması gereken kitaplara:
İlk sırayı "Taht Oyunlarına" veriyorum.Her ne kadar cinselliğe vurmuş olsada.Gerek kurgusu gerek anlatımıyla kesinlikle 1 numaradır bence.Abi hikayenin gerçekçi olması gerekir.İyi karakterleri öldürme sorunu var fantastik yazarların.Gebert sana ne azıcık dram yaşat okuyucuya belki biz öyle seviyoruz.One Piecede bu yönden eksik hatta beni animeden en fazla soğutan şey bu.Berserk-Taht Oyunları gibi serilerde ne olacağı hiç belli olmuyor.Bu da romana zevk katıyor.Bir bakıyosun ana karakter ölmüş(spo verdim galiba .d).Bir bakıyorsun tüm şahin takımı şerefsiz beyaz saçlı liderlerinden dolayı katlediliyor.Abi işte bence asıl kurgu böyle olmalıdır.
2 numarayı ise LOTR serisine verdim.Bunu ise anlatımı,edebiliği vede en önemlisi geniş evren oluşturmasından dolayı verdim.Sadece geniş evren oluştursa gene iyi fakat adam kendi dilini oluşturmuş.Vs sıkıntısı ve yavaş olay akışı cidden sorun.
3 numarayı ise kral katili güncesine verdim nedeni ise yeni olması ve henüz bir kapışma göremememiz (2.Kitabın sonları dışında).Fantastik denilemez bence bu kitaba.Ha denilmesi lazım çünkü isim mevzu var.Fakat 2 yada 3 kişi isim kullanıyor bu da beni biraz soğutuyor doğrusu hikayeden.Onun dışında aklıma chandrialılar diyince shichibukailer geliyor bu da beni hikayeye bağlayan şeylerden biri.
4 numara Eragonun.Sevdiklerim arasında en altta kalmaının nedeni ctrl v yüzüklerin efendisi olması.Fakat gerek kurgusu gerek karakterleri ve Berserk-Taht Oyunları standartlarına yakın oluşu nedeniyle severim.(Son kitabı okuyanlar bilir.)
Pahalı olduğu için ve liseli olduğum için(detected .d) Zaman çarkı serisini alamadım.Onun hakkında yorum yapamayacağım.

Dip Not:Bende bir şeyler karalıyorum yakında forumda paylaşacağım .p Ana hikayem uzun olduğu için içinden bir kesit alacağım yada kafamdan bir sayfalık bir hikaye uyduracağım.Şimdiden söyliyim biraz kötü yazıyor olabilirim :d
► Spoiler Göster
Resim
Kullanıcı avatarı
valheru21
Beyaz Avcı
Beyaz Avcı

Zaman Çarkı okuyan arkadaşlara çok sevinecekleri bir sürprizim var.Okuyanlar bilir Zaman Çarkı'nda baş karakter Son Savaşta savaşacak olan Rand Al T'hor olmasına rağmen serinin en çok sevilen karakteri büyük çoğunluğa göre (buna bende dahil) Matrim Cauthon'dur.(Hatta Jordan'ın bu karakteri Türklerden esinlenerek kurguladığı bile söylenir)

Bir büyük Zaman Çarkı fanı olan ben kitabın tek kötü yanı olarak Mat'ten yeterince bahsedilmemesini gösterebilirim.
Neyse sadede gelecek olursam Zaman Çarkı Amerika yayıncısı TOR BOOKS A Memory of Light'tan parçaları yayınlamaya devam ediyor.

Ve evet karşınızda Kitabın 11. bölümünden Matrim Cauthon'un maceralarının anlatıldığı bir kısım.Adam başını yine belaya sokacak anlaşılan. :evil:

İngilizce
► Spoiler Göster
Buda Türkçe çevirisi
► Spoiler Göster
John Lennox

“Kitaplar” sayfasına dön