Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Kishimoto Övme

Naruto Manga serisi'nin tartışma alanı
Celebhol
Favori Anime: -

Kishimoto Taşlama başlığının tam tersidir. Övün!
Düzenleme:
 !  Uyarı
Bundan sonra Övme ve Taşlama başlıklarında cevap hakkı olmayacaktır. Eğer manganın iyi-kötü yönleri hakkında eleştirel bir tartışmaya girmek istiyorsanız X Hakkında Düşünceleriniz (Örneğin, Naruto Hakkında Düşünceleriniz ) başlığında yapabilirsiniz bunu.
Celebhol
Favori Anime: -

Ben başlıyorum;
Nefret zinciri, devletlerin karanlık tarafı, insanların koşullar yüzünden kötülüğe itilmesi gibi kavramları çok güzel işliyor. Ayrıca Naruto'nun zaman içinde dönüşümünü çok sevdim.
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate

Naruto vs Sasuke gibi hala tadı damağımdan gitmeyen bir savaş sahnesi çizmişti. (Part I)
Akatsuki üyeleri gibi çok sevilen villian karakterler yaratması ki hiç bir seride villian karakterler bu derecede sevilmezler bana göre. (Aizen reyiz hariç.)
Kullanıcı avatarı
hercaiebabil
SüperNova
SüperNova
Favori Manga: Shingeki no Kyojin, Akame Ga Kiru, Pandora Hearts, Basara, 7 seeds, Fullmetal Alchemmist
Favori Anime: Fullmetal Alchemist, Shingeki no Kyojin

Şu başlığı görünce ya celebhol'dür, ya uğur'dur dedim. Şaşırmamak bir garip hissettirdi beni. :lol:

Obito-Rin-Tobi olayını dahil etmezsek, insan psikolojisi ve duyguları hakkında çok iyi bir empati yeteneği var. Kendimi karakterlerin yerine koyduğumda, vereceğim tepkilerin aynı onlar gibi olduğunu gördükçe saygım artıyor adama. Yarattığı durumlar ve karakteri üzerinde bıraktırdığı etkileri çok güzel kurguluyor.

En çok da bu yüzden kızdım sana Kishimoto! Ama yeri burası değil.
"VAR OLMAK HAKTIR" [thumbnail]https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/ ... 3557_n.jpg[/thumbnail]

Bu resim bana işkence eden bütün öğrencilerime gelsin;
► Spoiler Göster
Ryuusa Bakuryu
Favori Anime: DN

Bu başlığa uygun tarzda bişey yazmıştım. Onu tekrar buraya alıntılıyorum.
Bence bu serinin her yönü ayrı güzel fakat en kaliteli kısmı karakter kalitesi, villian'lar, plot twist ve çizimlerdir. Animede de şarkılar.

Karakter kalitesi hakkaten inanılmaz. kendine hayran edecek seviyede çok fazla karakter var ve hepsinin üstüne ayrı ayrı manga dahi yapılabilir. Yondaime, Uchiha Madara, Itachi, Naruto, Shikamaru, Kakashi, Rock Lee, Gai, Gaara, Jiraiya, Orochimaru, Akatsuki üyeleri falan hakkaten inanılmaz. hele Yondaime kadar sırf ismiyle bile bu kadar etkileyen hiç bi karakter görmedim. Bu saydıklarımdan zaten pek çoğu inanılmaz karizma karakterler. Yani öyle lay lay lom tipi şeyler değil. Garip garip makyajlar yapmış, palyaço, itici, soytarı, komik komik kıyafetler veya sırf karakter fazla olsun diye abidik gubidik şeyler yok. Olursa da sadece filler bölümlerde oluyor. Onda da kendini fark ettiriyor kendini zaten.

Villian konusunda da bırakın anime'yi manga'yı, herhangi bi yapıtta bile üstüne tanımam. İlk partta biraz Zabuza, ardından Orochimaru ve Itachi. Animede Orochimaru, o eşsiz theme'sıyla zaten çok ayrı bi etki bıraktı. Kelimelerle anlatmak imkansız. Itachi desen ayrı etkileyici. Kusursuz gibi. Her şey var bu adamda. Bakışları bile ayrı hayran bırakıyor, zekası, kibarlığı, soğukkanlılığı, eşsiz yetenekleri, gizemliliği, saçları ve sharingan'ı. Timeskip'ten sonra da Akatsuki efsanesi çıktı karşımıza. O gizemi, sıra sıra çıkan karakterleri, eşsiz teknikleri... Ardından da Tobi çıktı. Heralde hiç bi manga'da bu kadar çok merak edilen bir konu yoktur. Tobi kim? Tobi'nin ardından da birden süpriz şekilde Kabuto çıktı ve en sonunda da final boss olarak çıkan Uchiha Madara. Bu adamı kelimelerle anlatmak imkansız. Adam edo olarak bi sayfa gözüktüğünde bile büyük olay oldu. İlgi daha da yükseldi ve her gözüktüğü sayfadan sonra ayrı hayran bıraktı. Çift taraflı susanoo'su olsun, rinnegan, EMS, mokuton'u, perfect susanoo'su, Kyuubi'nin dahi kendisinden korkuyor oluşu ve kuchiyose ile çağırdığı bi hayvanı oluşu olsun, ardında bıraktığı gizemi, bi kenshin'miş gibi kılıç kullanması falan çok ayrı bişey. Yani pek kelimelerle anlatılacak türden adamlar değil ama villian'lar konusunda aşmıştır.

Seriyi cazip kılan pek çok özgün olay var. El mühürleri, çakra, sharingan, byakugan, rinnegan, sennin mod, tenketsu'lar, ninja sistemi, kekkei genkai'ler, klan'lar, herkesin aynı yerde yaşamasından mütevellit bi sıcak ortam, kafa bantları ve aklıma henüz gelmeyen pek çok şey. Özellikle el mühürleri, doujutsu'lar ve klan'ların oluşu mükemmel.

Zeki karakterler de öyle herşeyi icat eden mucit tipinde herkesin yaratacağı türden çakma zeki karakterler değil, gerçekten zekiler. Örneğin Shikamaru. Part 1'de Temari ile yaptığı savaştaki taktikleri ve Hidan'a karşı yarattığı strateji gibi. İnsanın aklına hiç gelmeyecek türden zekice hareketler. Bunlar sadece rakibin tekniğini çözmek falan değil. Çünkü bunu mangaka yazdığı için, karaktere de hemen bunu çözmüş havası verebilir. Fakat burada asıl önemli olan yorumlama gücü. Naruto'daki bazı karakterlerde de bu yorumlama ve yaratıcılık inanılmaz var. Örneğin Shikamaru, Temari'ye karşı savaşırken kıyafetine paraşüt şekli verip kunai'yle bağlayarak havaya uçurdu. İlk önce bu o kıyafetin gölgesini kullanıp kendine avantaj sağlamak için gözükse de, sonradan anladık ki asıl amacı onu arkadaki çukurun yanına çekmeye çalışmak ve bi anlık dalgınlığından yararlanıp onu alt etmekmiş. Özellikle Itachi ve Yondaime Hokage'de bunlar bolca var. Çok ileri görüşlüler. Yani boş yumruk tekme veya güçlü saldırılar değil.

Karakterlerin az ve öz olması. Hepsinin çok ayrı özellikleri var ve bunlar alelade şeyler değil. Hepsi kendine has şeyler ve özgün özellikler. Mesela adamın bi tane özelliği vardır ve yaptığı bütün saldırılar da bunla ilgilidir. Atıyorum lav kullanıcısıdır ve bütün saldırıları bunla ilgilidir. İşte bu manga'da bunun olmaması çok güzel. Özellikle Akatsuki'deki herkesin birbirinden farklı ve çok değişik özellikleri var.

Hazır karakterlerin özelliklerine geldim, savaşlardan da söz edeyim. Saldırılar bile özene bezene yaratılmış, özgün ve çok ilgi çekici şeyler. Mesela amaterasu, izanagi, izanami, fuuton: rasen shuriken, tsukiyomi ve susanoo çok değişik özellikler. Dümdüz saldırılar yok ve sadece güçlü olduğu için ilgi çeken saldırılar da yok. Mesela bi vuruşta dünyayı dahi yok edebilecek güçte bi saldırı herkes yapabilir veya herkesi yenebilecek güçte bi karakteri herkes yaratabilir. Fakat burada olay değişik, ilgi çekici ve özgün şeyler yaratabilmek de. İzanami ve izanagi bunlara en güzel örnekler. Adam bildiğin resimli anlatım yaptı ve örnekler verdi İzanagi için ama hala çoğu insan anlayamadı. Çünkü karmakarışık ve içinde bayağı felsefe dönen bir konu. Böyle şeylere rastlanmıyor. Üstünde bayağı düşünülmüş ve emek verilmiş bir özellik. İşte bu manga'da da/anime'de de bunları fazlasıyla görebiliyoruz.

Karakterlerin isimlerinin de hep bi anlamı var. Hepsi de karakterlerle uyumlu. Mesela:

- Naruto: Hayat.

- Hatake Kakashi: Bostan korkuluğu.

- Maito Gai (Mighty Guy): Delikanlı adam.

- Gai: Zafer gücü

- Itachi: Kötü şans.

- Sasori: Akrep.

- Uchiha: Yelpaze (Madara'nın meşhur silahı).

- Kisame: Şeytan köpekbalığı.

ve diğer karakterler. Yani karakterlerin isimleri dahi anlamlı ve özene bezene yaratılmışlar.

Derinliği ve yabancıların plot twist dedikleri yani ters köşeye yatıran/süpriz yapan/şaşırtan türen bi senaryoya sahip. Filmlerden örnek verirsek: The Usual Suspects, Oldboy, The Sixth Sense, The Prestige, Saw, The Game, Vertigo, Citizen Kane, Psycho, Se7en, Shutter Island, Memento gibi filmler bunlara güzel örnektir. Anime'lerden ise en meşhuru Death Note. Naruto'yu da zaten shounen'lerin Death Note'u gibi görüyorum.

Hazır mindfuck'tan bahsetmişken bunla doğru orantılı olarak gizemden de bahsedeyim. Gizemli olması bana kalırsa çok güzel. İnsana pek çok şeyi merak ettiriyor ve teoriler yaratmasına imkan tanıyor. Hele ki Tobi'nin kim olduğu tartışmaları kadar büyük bi gizem, henüz hiç bi manga'da falan olmamıştır. Tabi zaman zaman insan sıkılmıyor değil. Çünkü gizem yaratıldıkça iyice merak ediyorsunuz ve hala da öğrenemeyince insan çatlıyor. Başkalarını bilmem fakat benim bu seride merak ettiğim sayısız şey var.

Madara vs Hashirama

Rikudou'nun hakkındaki gerçekler ve yüzü

Rikudou'nun oğulları

Juubi'nin gözü

Rikudou vs Juubi

Madara hakkındaki gerçekler

Yondaime Hokage'nin ailesi ve element türleri

Orochimaru sırları

Senju vs Uchiha dönemindeki gerçekler

Uchiha tabletlerinde yazanlar

Senju ve Uzumaki'lere ne oldu vs vs

Çizimler de ayrı güzel. Aslında tam olması gereken. Kocaman ağızlar, üçgen çeneler, garip vücut hatları veya kocaman gözler yok. Bildiğimiz normal insan vücudu. Güldüğünde midesini göreceğimiz türden garip garip çizimler de yok. Çoğu manga'da ise çizimler böyle değil. Daha doğrusu ünlü manga'lar diyeyim. Absürd çizimler. Sadece animesindeki 3-5 dakikalık Pain vs Kyuubi sahnesinde ciddi kötü çizimler yapmışlardı fakat toplamda yaklaşık 500 küsür bölümlük bi animenin yani 10.000 dakikayı da 5 dakika için çöpe atamam. Hatta 50 dakika için de.

Çocukça olmaması da ayrı güzellik. Ciddi anlarda olayın işin gırgıra, şamataya veya lay lay lom'a vurulmaması. Hani öyle hep ciddilik falan havalarında değilim ama çok önemli yerlerde de çocukça şeylere karşıyım. En azından savaşlar böyle komik havada geçmemeli. Herşey yerinde güzel.

Unuttuğum çok önemli bi özellik daha var: O da serinin sıcak havası. İlk önce akademideki o okul havası, sonra herkesin aynı yerde oturması. Mahalle havası gibi. Bana çok samimi ve sıcak geliyor bunlar. Ayrıca takım halindeler ve her ne kadar karşı takımda olsalar bile yeri geldiklerinde sırt sırta ölümüne savaşıyorlar. Part 1'deki Naruto ile Sasuke arasındaki tatlı-sert atışmaları olsun, Naruto'nun yaptığı muzurluklar olsun, Konoha'nın sürekli güneşli ve insanın içini ısıtan bi havası olsun, yolda yürürken birden karşına bi arkadaşın çıkması olsun. Bunlar hep güzel detaylar. Mahalle ortamı gibi geliyor bana ve bundaki sıcaklığı açıkçası hiçbir şeyde bulamadım. Sadece Leyla ile Mecnun biraz yaklaşabildi buna, o kadar.

Anime'sinde ise inanılmaz müzikler var. Hans Zimmer yapsa ancak bu kadar güzel olur. Hepsi birbirine ayrı uyuyor. Naruto main theme, raising fighting spirit, strong and strike, need to be strong, keisei gyakuten, a crisis after another, hyakkaryouran ile yeri geliyor gaza geliyorsunuz; Orochimaru theme, Pain theme ve Akatsuki theme ile yeri geliyor tüyleriniz diken diken oluyor; Naruto's daily life, Wind, Afternoon of Konoha ile kalbinizde bi sıcaklık hissettiriyor; Sadness and sorrow, despair, man of the world, sengunbanba, maisou ile dramı yaşıyorsunuz. Bunlardan daha iyisi olamazdı. Sırf ost'si için dahi izlenebilecek türden bi dizi.

Ayrıca bu 4. Ninja Dünya Savaşı arc'ı en güzel arc'ı olacak gibi. Hatta bu arc'ın başından beri animatör'ler müthiş bi iş başarıyorlar. Tabii genel olarak. Hiç bu kadar güzel olmamıştı. Yeni şarkılar da ekleniyor ve böyle giderse bu arc, gelmiş geçmiş en iyi anime arc'ı olacaktır gözümde. Hele ki Madara vs 5 Kage savaşı... Üstelik arc henüz bitmiş değil. Daha pek çok şey olabilir ve eğer seri bu arc'tan sonra biterse, Kishi bütün gizemleri açıklamak zorunda kalacağı için çok daha güzel olacaktır. Tartışılan bazı gizemli olayların sonucuna bağlı tabi bu. Örneğin Tobi'nin kim çıkacağı gibi. Hiç akla gelmeyen ve zekice tasarlanmış biri çıkarsa o zaman işler çok değişir. Hashirama vs Madara ve Rikudou hakkındaki gerçekler de bunlara dahil. Bunlara vereceği şekil, bayağı bi önemli olacak.

Seride bayağı felsefe dönmesi ve güzel repliklerin olmasını da unutmayayım. Hele ki Itachi'nin dediği her söz insanın hayatını etkileyecek türden. Madara ve Pain'in de bu konuda ondan altta kalır yanı yok.

Normalde mitolojiden haz etmememe rağmen Naruto sayesinde Japon mitolojisine ilgi duymaya başladım. Kishimoto'nun da buradan aldığı özellikler de çok güzel. Mesela bu mitolojideki Gama Sennin'in yılana dönüşebilmesi ve ölümsüzlüğün sırrını bulması (Orochimaru) ile yüzünü değiştirerek gençleşmesi (Tsunade) gibi özellikleri. Güneş tanrısı olan Amaterasu'nun, İzanagi'nin sol gözünden ve Ay tanrısı olan Tsukiyomi'nin ise sağ gözünden doğmuş olması. Örneğin Sasuke, amaterasu yaparken sadece sol gözünü açıyor ve Itachi de tsukiyomi yaparken sağ gözüyle yapıyor. Izanami'nin hem ''yaratıcılık'' hem de ölüm tanrıçası olması ve dahası. Ayrıca bikaç kare görebildiğimiz ateş tapınağındaki kendisine tapılan tanrı heykelleri, Madara'nın perfect susanoo'suyla aynı şey çıktı. Detaylar.

Uzun soluklu serilerin ortak sorunu hep geç açılması. Bi süre buna dayanılması gerekiyor. Fakat Naruto'da bu da yok. Direk ilk bölümlerinden itibaren mükemmel bi şekilde başlıyor. Belki de diğer uzun soluklu serilere göre diğer büyük bi artısı budur.

Aşk unsuru bu tür shounen'lerde olmadığı gibi Naruto'da da az. Sadece bir tane gördük ama o da hepsine değer nitelikte: Kushina ve Minato. Bu tür süpergüçlere sahip karakterleri barındıran bi shounen'de zaten bu olmasa da olur fakat Minato ve Kushina'nınki zaten çoğu shouju'yu sollayacak nitelikte.

Dram da heralde serinin en iyi kısımlarından biri. Jiraiya, Yondaime, Kushina, Obito, Itachi, Sandaime, Asuma gibi karakterlerin ölümü zaten çoğu kişiyi etkilemiştir. Özellikle Yondaime, Itachi ve Jiraiya'nın ölümlerinde gözleri dolmayan insan sayısı azdır. Nitekim Rock Lee, Gaara ve Pain gibi karakterlerin geçmişleri ve Kakashi'nin öldükten sonraki babasıyla konuşması falan çok iç burkan türden sahnelerdi.

Açık ara en iyi shounen olduğunu düşünüyorum. Hatta anime'de de.

Bunlar dışında da Obito olayıyla ilgili konuşmak istiyorum. İlk çıktığında açıkçası büyük hayalkırıklığı yaşamıştı. Hani Hashirama'nın oğlu, Kagami, Danzo falan çıksa daha bi ters köşe olurdu diyordum ama kendisi zaman geçtikçe bunları açıkladıkça ikna oldum. Boy mevzusu önemliydi ve on numara açıkladı. Ben yine de 1-2 konuda tam ısınamadım. Daha doğrusu tek konu ve o da zekası diyebilirim. Bunca insanı bu hale getirmesi ve zekice hareket etmesi falan... Fakat şimdi düşünüyorum da, eğer Tobi, atıyorum Kagami çıkmış olsaydı savaş bu kadar etkileyici ve görkemli olmazdı. Şu anki Kakashi ile savaşan bi Kagami veya Izuna olsa düz savaşacaklardı. Şimdi ise geçmişin savaşını veriyorlar, iki büyük dostun savaşı... Olayı bu yönden de düşünmek lazım.

Kendisinin okuyucunun isteğine göre mangada değişiklikler yapmasını çok isterdim. Mesela bunca enfes karakteri öldürmeseydi... Fakat hikaye yönünden de önemli noktalar bunlar. Jiraiya, Itachi, Yondaime, Pain, Hiruzen, Akatsuki'liler... çoğu kaliteli denilen seride bile bunlar kadar kalitelisi yok ve bunlar ölüyor. Hikayenin gidişatı açısından önemli fakat ne biliyim, karakterinin üstüne 250 tane meteor düşüp dibinde atom bombası patlasa ölmeyecek seriler var ve hala tutuyor. Kishimoto da böyle yapsa fena olmazdı. Kadınları bi süre sonra mini Tsunade'ye dönüştürmek. Kadın karakterleri açık seçik giydirip meme power-up'ı vermek... Bu tip okuyucuya oynayan türden şeyler yapsa fena olmazdı. Ama bu da heralde onun farkını ortaya koyuyor.

Son olarak, IMDB Top 250'nin hemen hemen hepsini izledim. Farklı türlerden, farklı dönemlerden, farklı konulardan ve farklı anlayışlardan en iyi filmleri izlemeye çalıştım. Nitekim yabancı dizilerin de en iyilerini ve en meşhurlarını izlemeye çalıştım, animelerde de aynısını yaptım. Fakat bunun gibisini görmedim. Yok. Naruto cidden ayrı bişey.
Bunlara ek olarak anlam veremediğim şekilde fena hakkı yeniyor. Çok gereksiz eleştiriliyor. Gerçi bu dediklerim övmeye giriyor mu bilmiyorum. Girmiyorsa bu paragrafı yazmadım kabul edin.
Kullanıcı avatarı
-kingroad-
Favori Manga: Noblesse,Toriko,One Piece,Naruto,Bleach,Vagabond,Berserk
Favori Anime: Fate Zero,Death Note,HunterxHunter,Bleach,Naruto,One Piece,One Outs

Çok güzel bir dünyaya sahip olan bir seri yapmıştır.Her zaman derim keşke naruto shounen olmasaydıda seinen olaydı.O zaman tadından yenmezdi diye düşünüyorum.
Resim
[wave=blue]Kizaru-Borsalino-Yellow Monkey[/wave]
Kullanıcı avatarı
equando
Yıldız Tanrısı
Yıldız Tanrısı
Favori Manga: .
Favori Anime: .

Shippuuden'den önce çizdiklerine hayranım.Gerçekten mükemmel bir seri başlattı.
Eski çizgisinde ilerleyebilseydi,Naruto bu kadar eleştiri almazdı.

Ayrıca evreni çok iyi.
Kullanıcı avatarı
Obito Uchiha
Favori Manga: Parasyte, Berserk, Akame ga Kiru, Hunter x Hunter, Naruto, Veritas, Hagane no Renkinjutsushi, Shingeki no Kyojin, Desu Nōto
Favori Anime: Zankyou no Terror, Kiseijuu: Sei no Kakuritsu, Akame ga Kiru, Ao no Exorcist, Kill La Kill, Hunter x Hunter 2011, Naruto, Desu Nōto, Hagane no Renkinjutsushi, Shingeki no Kyojin, Berserk

Madara ile Hashirama'nınki gibi muhteşem bir arkadaşlığı anlatış şekli bile Kishimoto'nun ne kadar yetenekli olduğunu gösterir
Resim

I asked Nine what he was always listening to. And he said it was music from a cold land... from Iceland. And then he said that in Icelandic, V-O-N means “hope”.
Kullanıcı avatarı
Quasar
Favori Manga: Naruto
Favori Anime: Fullmetal Alchemist Brotherhood

Diğer birçok mangaka gibi fan kaybetme korkusuyla ölümsüz karakterler yaratmaması, olayların olması gereken şekilde ilerleyip karakterlerini harcayabilmesi hep hoşuma gitmiştir. Bu da serideki vsleri daha endişeli takip etmemi ve heycanlanmamı sağlıyor. Bazı mangaları okuduğum gibi bayık gözlerle nasılsa kazanacaklar diye okumuyorum. Onun dışında yarattığı evren gerçekten çok büyük ve her an yeni birşeyler doğurma ihtimaline sahip. Underrated bir mangaka.

Edit: Çizim tarzına ve özellikle kullandığı orjinal açılara hastayım. Müthiş bir 3 boyutlu ve kompleks düşünme yeteneğine sahip. Çizdiği vsler müthiş ve herbiri birbirinden farklı. Özellikle taijutsu vsleri tekrar tekrar okunası.
Resim
Kullanıcı avatarı
Uchiha-Madara
Favori Manga: One Piece, Naruto, Bleach, Gintama, Toriko, Vagabond, Shamo, FMA, Death Note,
Slam Dunk, Veritas, Gamaran, Beelzebub, Fairy Tail, Gintama
Favori Anime: One Piece, Death Note, Naruto Shippuden, Bleach, Afro Samurai, Basilisk, SWA, Fairy Tail, FMA, Dragon Ball, Shingeki No Kyojin
İletişim:

Tuvalette çok iyi manga yazıyor. Helal Kishi baba ! Öl de ölelim baba! I love yuu kişiiii ! :D
Şaka bir yana çevirme konusunda çok usta.
"Işığın olduğu her yerde gölgeler de vardır."
► Spoiler Göster
[/align]
Resim

“Naruto Manga” sayfasına dön