Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Demokrasiyi Savunuyor musunuz?

Demokrasiyi savunuyor musunuz?

Evet.
16
48%
Hayır.
17
52%

Toplam oy: 33
Kullanıcı avatarı
Barbar
Feel The Wrath of Ytar
Feel The Wrath of Ytar
Favori Manga: Bleach Beelzebub,Sun-Ken-Rock,Defense Devil,Veritas,Slam Dunk,GTO
Favori Anime: Bleach, Gintama, Fullmethal Alchemist, Slam Dunk, Great Teacher Onizuka, Hellsing. Blood Lad, Jojo's Bizarre Adventure.

Olmayan bişeyi nasıl savunalım yeğenim....
Forumda geri gelmeyen tek şey bir kızın emekleridir.

Resim
Sae
Favori Manga: -
Favori Anime: -

@Celeb
Bence biraz genelleme yapıyorsun ben olaya teorik yaklaşıyorum. Devlet konusunda iki prensipten 'devlet insan içindir' 'insan devlet içindir' demokratik ülkeler genellikle 'insan devlet içindir' prensibini benimseyip monarşik ülkeler genellikle 'devlet insan içindir' prensibini belirlemekteler ama böyle olmak zorunda değiller. Ben hem monarşik hemde demokratik ülkenin aynı prensibi benimsediğini kabul ederek bunları söylüyorum. Yani çoğu monarşik ülke giib yönetim halkın ve ülkenin sahibi olmak zorunda değil. Sadece yönetim seçimle mi belirlenecek yoksa önceden belli biri yada birileri mi yönetime geçecek?

Öncelikle özgürlüklerin çoğunluğun belirlediği sınırlarda olması bunun yeterince özgür olunduğu anlamına gelemez. Al ülkemizde seçimle başa geçen bir iktidar tarafından yönetiliyor ama belirttiğim gibi monarşik olan Selçuklular kadar bile özgürlük yok. Yani bana göre özgürlük sadece demokrasiden kaynaklanmıyor, özgürlük o ülkelerin genel yapısından kaynaklanıyor. Demokrasi tek başına özgürlük olmadığı gibi monarşide tek başına özgürlüklerin kısıtlanması anlamına gelmiyor. Belki araştırsam bir ton milliyet, din, sınıf ayrımları ve kısıtlamaları yapan demokrasi ile yönetilen ülke bulabilirim. Buna karşın Hazarlar monarşi ile yönetilen ama bir ton dinin, milletin barınabildiği bir ülkeydi.

Demek istediğim bana göre monarşi daha riskli. Yönetim halkı dinleyedebilir dinlemeyedebilir. Yüksek özgürlük tanıyadabilir tanımayadabilir. Çoğunluğun kararının doğru olma olasılığı daha yüksektir(gelişmiş toplumlarda) ama %100 değildir. Bu yüzden monarşi çoğunluğun düşeceği hatayı engelleme şansıda sunuyor. Çoğunluğun vereceği doğru kararı engelleme şansını da.
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
Uchiha-Madara
Favori Manga: One Piece, Naruto, Bleach, Gintama, Toriko, Vagabond, Shamo, FMA, Death Note,
Slam Dunk, Veritas, Gamaran, Beelzebub, Fairy Tail, Gintama
Favori Anime: One Piece, Death Note, Naruto Shippuden, Bleach, Afro Samurai, Basilisk, SWA, Fairy Tail, FMA, Dragon Ball, Shingeki No Kyojin
İletişim:

Bizim ülkemize bakarak demokrasi yorumu yapmak saçma olur. Ancak gerçek manada bir demokrasi ki bu imkansızdır fakat eğer var olabilseydi gerçek demokrasiyi savunurdum. Zorundayız herkes savunurdu.
"Işığın olduğu her yerde gölgeler de vardır."
► Spoiler Göster
[/align]
Resim
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate

Uchiha-Madara yazdı:Bizim ülkemize bakarak demokrasi yorumu yapmak saçma olur. Ancak gerçek manada bir demokrasi ki bu imkansızdır fakat eğer var olabilseydi gerçek demokrasiyi savunurdum. Zorundayız herkes savunurdu.
İngiltere?
Kullanıcı avatarı
Sodakazam
Favori Manga: Slam Dunk, One Piece, Liar Game, Sun-ken Rock, Bakuman, 20th Century Boys, Veritas, Area no Kishi, Eyeshield 21, Kingdom
Favori Anime: Slam Dunk, FMA: Brotherhood, Hajime no Ippo, Death Note, TTGL, Giant Killing, Code Geass, Steins: Gate, GTO, Kaiji, One Outs, Hunter x Hunter, Major

Savunmuyorum, eşit eğitim ve ekonomik haklara sahip olmayan insanların oyları da eşit olamaz.

Oligarşiyi savunuyorum. Zekası, genel kültür bilgisi, bilime olan en yatkınlığı, okuma oranı en fazla olan bir zümre yönetmeli ülkeyi.
Resim
-God Exists-
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
Lorem Ipsum
Favori Anime: Final Fantasy VII - Last Order

Hayır. Ve seçim şarkısı diye bi olay var olduğu sürece her seçim döneminden de nefret edeceğim. :)

Ciddi cevap verirsem; monarşiyi savunuyorum. En azından beni kimin, ne hakla yönettiğini bilmek istiyorum. Geçmişini ve bağlantılarını bilmek istiyorum. Hayatını gözümün önünde yaşamasını istiyorum. Sorumluların ortada olmasını, kalabalıkta kaynamamasını istiyorum. Dahası yönetimi değiştirmek için kimi yerinden etmem gerektiğini, yerine kimlerin gelebileceğini de bilmek istiyorum.

Çünkü "bin kişiyi kandırmak bir kişiyi kandırmaktan daha kolay".
Kullanıcı avatarı
Zettai
Favori Manga: Death Note, Rainbow
Favori Anime: Code Geass, FMA

Cogunluk monarsi ve aristokrasinin daha mi iyi oldugunu dusunuyor forumda? Cok sasirtti bu beni. Ve diger ikisine kiyasla bana daha makul ve sorunsuz geldigi icin demokrasiyi savunuyorum tabiki de.

Ve kusursuz bir yonetim sekli olamaz diye dusunuyorum.
Resim
Kullanıcı avatarı
Beyond Birthday
Favori Manga: Bleach, Berserk, Kurozuka, Gantz
Favori Anime: Rainbow - Nisha Rokubou no Shichinin

Açık konuşalım lütfen. IQ seviyesi düşük olan bir insanla IQ seviyesi 140 olan bir insanın çıkardıkları ses aynı olmamalı. Hele ülkenin geneli IQ seviyesi düşük insanlardan oluşuyorsa vay o ülkenin haline.
Resim

Gēmu no yōna seikatsu o okuru..

(Oyun gibi hayat yaşıyorum..)
Celebhol
Favori Anime: -

...
En son Celebhol tarafından 16 Eki 2018 04:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Beyond Birthday
Favori Manga: Bleach, Berserk, Kurozuka, Gantz
Favori Anime: Rainbow - Nisha Rokubou no Shichinin

Celebhol yazdı:
Beyond Birthday yazdı:Açık konuşalım lütfen. IQ seviyesi düşük olan bir insanla IQ seviyesi 140 olan bir insanın çıkardıkları ses aynı olmamalı. Hele ülkenin geneli IQ seviyesi düşük insanlardan oluşuyorsa vay o ülkenin haline.
Cahilliğin IQ ile alakası yok, bana göre hemen hepiniz cahilsiniz. Sizi ben mi yönetmeliyim?

Eğer gerçekten zeki ve kendini yetiştirebilmişsen seve seve yönetmeni isterim.
Resim

Gēmu no yōna seikatsu o okuru..

(Oyun gibi hayat yaşıyorum..)

“Felsefe” sayfasına dön