Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Demokrasiyi Savunuyor musunuz?

Demokrasiyi savunuyor musunuz?

Evet.
16
48%
Hayır.
17
52%

Toplam oy: 33
Celebhol
Favori Anime: -

...
En son Celebhol tarafından 16 Eki 2018 04:47 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
ichibuugin
Favori Manga: Berserk,Vagabond,Sun-Ken Rock
Favori Anime: Gintama

135 IQ'm var.Bana kalırsa herkes ölmeli.

Celebkun'u görünce aklıma Aizen-sama geldi.O da gözlüklü,kibar ve zeki idi.İsterim yani başa geçmesini Mustafa abinin.

Not:mesajı yazarken senin mesaj attığını görmedim,karışıklık olmasın.
casio on a plastic beach
Kullanıcı avatarı
Baryshx
Favori Manga: Berserk, Homunculus, Akumetsu, One Piece, Kingdom, Golden Boy, Oyasumi Punpun, 20th Century Boys, Vagabond, Shin Angyo Onshi...
Favori Anime: LotGH, Gits, Paprika, Juuni Kokuki, Kuuchuu Buranko, Texhnolyze, Shigurui, HxH, Dragon Ball, Wolf's Rain, Akira, Sayonara Zetsubou Sensei, The Tatami Galaxy, Kino no Tabi: The Beautiful World...
İletişim:

Platon, Aristo ve Montesquieu'nun kulaklarını çok çınlatıyorum, buldukları sistemler yarım yamalak açıklarla dolu, istediğin yöne sündürüp milletin anasını ağlatmaya oldukça müsait, tamda siyasetçilerin aradığı şey

Nurettin Topçu'dan alıntı yapayım biraz, kitabını almıştım çok önceleri
Monarşi gibi demokrasi de, hürmet esasını kaybettikten sonra zulüm ve tasallut oluyor. Birincisi bir ferdin millete musallat olması, ikincisi ise bütün fertlerin birbirlerine musallat olmaları ve hep birbirlerine zulmetmeleridir, asıl olarak devlet şeklinin değil başa gelenlerin ahlaklı olması önemlidir” tezini savunuyor. Demokraside, halkın ‘demokrasi gösterisi’ içinde kandırıldığını, halkın enerji ve heyecanlarının tüketildiğini savunuyor.

Demokrasinin halkı belli bir zümrenin diktasından koruduğunu ancak halkın bizzat kendisini yönetmesinin doğru olmadığı savunuluyor. Zira halkın içinde namussuzlar ve kötü insanların çokluğu namuslu ve alim insanların sayısının ise azlığı vurgulanıyor. Sonuç olarak da çoğunluğun idaresinde cehaletle kötülüğün hakim olmasından kaçınılamayacağı söyleniyor.

Eşit oy ilkesinin de eleştirildiği kitapta bilenle bilmeyenin, cahille alimin, filozofla amelenin, şerir ile velinin farkının tanınmadığı belirtiliyor. Faziletli bir hakim ile psikopat bir katilin yan yana oy kullanması, aynı oy hakkına sahip olması eleştiriliyor. Böyle bir toplumda her zaman kötülüğün hakim olacağı vurgulanıyor.

Bugünkü yönetim şekli ve demokrasi eşi görülmemiş bir esarettir. Topçu demokrasiyi “piyangodan devlet çıkarır gibi bir nev’i kumarlı kur’a sistemine” benzetir. Demokrasi Yahudi sermayesinin emrindedir ve halk kendi kendini yönettiğini zannederken aslında “dışardan, mazisiz, mefahirsiz ve renksiz bir kıtadan” idare ediliyordur.

Halk toplum düzenini en iyi şekilde yürütmeye kabiliyetli değildir bu nedenle çoğunluğun oyuna başvurulan her yerde haksızlık ve kötülük kendini gösterecektir. “Demokraside insanlar ağıllardaki hayvanlar gibi eşit sayılmışlardır.” Demokraside monarşi gibi kuvvet rejimidir; hak rejimi değildir. Demokraside aslında umumi irade denen şey, menfaatlerin harekete geçirdiği zümrelerin iradesidir. Devleti yükseltip, kurtaracak olan hamle demokrasiden gelmemiştir. Ferdi faziletin yaratıcısı ise hiçbir zaman cemiyet olmamıştır. Ve insanlığın kurtarıcısı olan ruhlar, halka hizmetin yolunu ararlarken halkın oyuna rağbet etmişlerdir
Kullanıcı avatarı
Zettai
Favori Manga: Death Note, Rainbow
Favori Anime: Code Geass, FMA

Beyond Birthday yazdı:Açık konuşalım lütfen. IQ seviyesi düşük olan bir insanla IQ seviyesi 140 olan bir insanın çıkardıkları ses aynı olmamalı. Hele ülkenin geneli IQ seviyesi düşük insanlardan oluşuyorsa vay o ülkenin haline.
Demokrasiyi savunmazken monarsi ve aristokrasiyi savunmus oluyorsun basliga gore. Peki babasi zeki ama kendisi aptal bir kral olamaz mi? Veya atalarindan kalma gucleriyle yonetimi mutlak olarak elinde bulunduran ve halkla iletisim bile kurmayan soylular olamaz mi? Bu yonetim sekilleri daha tehlikelidir iq seviyesini dusunursek. Yonetimde asla soz sahibi olamayacak kitle halkin tamami. Halkin icinden gelen ve onu anlayan birileri de gelemeyecektir dolayisiyla.
Resim
Kullanıcı avatarı
Lorem Ipsum
Favori Anime: Final Fantasy VII - Last Order

Ya bence de mesele cehalet değil, üstelik zekanın olmadığı gibi cehaletin de ölçüsü yok. Kaldı ki her durumda herkes eşittir. Şu dağdaki çoban söylemlerine de, o söylemleri yapacak kadar küstahlaşanlara da hakkaten sinir oluyorum.

Ama el insaf, demokrasinin çok harika olduğu için mi bi şekilde yayıldığı falan düşünülüyor şimdi? Diğer yönetim biçimleri öyle berbattı ki battı gitti? Hangi dünyada yaşıyorsunuz yahu benden habersiz Mars'ta koloni mi kuruldu? :) Demokrasi teoride çok güzel, evet. Ama sadece teoride. Pratikte ise kukla gösterisi. Karambolde gol.

@Celeb :) dostum bize bişey olmaz. Tam tersi gör bak katlanarak artacağız. Dünyada bizim gibi daha çoook kendini efendi sanan köle millete ihtiyaç var. -_-
Kullanıcı avatarı
Zettai
Favori Manga: Death Note, Rainbow
Favori Anime: Code Geass, FMA

@Celeb
Ben sundan eminim ki eger sen basligi demokrasi vs. monarsi/aristokrasi diye acsaydin, ankete de bu ikisini ekleseydin demokrasi daha yuksek oy alacakti.
Resim
Kullanıcı avatarı
kahramanil
Favori Manga: one piece Berserk
Favori Anime: full metal archemist one piece death note rurouni kenshin

Birçok ülkede demokrasinin gelişmişlik seviyesi o toplumun demokrasiyi benimsemesiyle ve tabiri caizse koyun olmayıp toplumun kararlarında yine kendisinin her anlamda bir şeyler üretebilmesi manasına gelmekte kanımca.Toplum bulunduğu yeri ve kendi kararlarını kendisi verebildiği ülkelerde demokrasi iyi işliyor ve demokrasi iyidir derim.Ama ülkemiz için bunu pek düşünemiyorum.Duygusal bir yapıdan mı geliyor bu aptallık bilmiyorum(aptallık diyorum çünkü her şeyi sorgulamadan kabul eden)demokrasi ülkemizde ancak kağıt üzerinde kalır gibime geliyor.Bu ülkelerde monarşi hatta meşruti monarşi(sınırlı yetkilere sahip krallık)uygulanmasını daha doğru buluyorum.En azından kalkınmamız toplum bazında olmasa da bari devlet bazında olma ihtimali var.Hatta toplumun başkaları tarafından belirlendiği monarşinin ya da meşruti monarşinin uygulanmasını meşru görüyorum.Ki ülkemizde de yazılı olmasa da fiilen böyle sanırım.
Edit:Ayrıca üstteki arkadaşa katılıyorum.Demokrasi teoride güzel ancak uygulaması mümkün değil ki demokrasinin bir burjuva rejimi olarak ortaya çıkması da buna işaret olabilir.Teoride halkın kendi kararları konusunda katılımı uygulamada ise siyasal ,ekonomik.. vs açıdan güçlü elitlerin çıkarları doğltusunda yönetimi etkilemesi olarak görüyorum.
Kullanıcı avatarı
Diabolus Ipsum Amans
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Favori Manga: One Piece, Veritas
Favori Anime: One Piece
İletişim:

Ülkeyi ben mutlak monarşi ile yönetsem şu anki halinden çok daha iyi olur.
Oylar bana gençler. B-)
Betrayer... In truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes can see what others cannot.
Kullanıcı avatarı
kahramanil
Favori Manga: one piece Berserk
Favori Anime: full metal archemist one piece death note rurouni kenshin

Diabolus Ipsum Amans yazdı:Ülkeyi ben mutlak monarşi ile yönetsem şu anki halinden çok daha iyi olur.
Oylar bana gençler. B-)
Vur de vuralım öl de ölelim reis:D
Kullanıcı avatarı
Evrim
Favori Manga: Genre
Favori Anime: Death Note - One Piece - Hellsing - Sword Art Online - Akame ga Kill

Demokrasi çok iyidir fakat demokrasi haklı olana iyidir demokrasi savunucuları eğer haksızsa demokrasi onların işine gelmez ve demokrasiyi esnetirler bu yüzden demokrasiyi savunmuyorum
Resim

“Felsefe” sayfasına dön