Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Yalnızlığın getirdiği güç ve bağlılığın getirdiği acizlik

Kullanıcı avatarı
reshado
Favori Manga: Gintama,db serisi,op,naruto,beelzebub,slam dunk,toriko,veritas ve the breaker.
Favori Anime: Gintama,db serisi,op,naruto,beelzebub,slam dunk,toriko

Yalnızlığı kaldırabilenlerin güçlü insanlar olduklarını,bağlılıkların ise zayıflık ve zihin körelmesine yol açtığını düşünüyorum.Bu konuda bir şeyler yazmak istedim.Farklı görüşlere sahip olanlar kesinlikle vardır,yazmaktan çekinmeyin anam :laugh:

İnsanlar çaresizken birilerine yada bir şeylere inanıp bağlanırlar.Çünkü bu çaresizlikten kurtulmanın en kolay yoludur.Öyle bir noktaya gelir ki inandıkları olmadan yaşayamaz hale gelirler ve inandıkları onları terk ettiğinde çökerler.

Birine bağlanamadan yaşayamamak acizlik göstergesidir.Gerçek anlamda yalnızlık güçtür.Yalnız insan görür,yalnız insan sorular sorar,sorgular cevaplar yaratır,öğrenir,öğretir,kendi kendinin hocası ve öğrencisidir.Yalnız insan güçlüdür,toplumsal kıstaslara baş kaldırmıştır ve kesinlikle deli değildir.Ona deli derler çünkü farklıdır,azınlıktır.Azınlık her daim ezilir fakat bir milyon kişi yanlış dese de,doğru değişmez.Doğru olan güçtür,gücün sahibi ise yalnız insandır.Diğerleri sadece zindanlarda yaşamaya can atan,sistemin dayattığı sosyal yaşam ile volta atan aciz,çaresizlik mahsülü bağlı zihinlerdir.

Bağlılıklar uyuşturucu gibidir,mutlu eder.Yalnızlıkta ise bilinmezliğin getirdiği korku ve acı vardır.Ulaşılan cevapların kesin olarak doğru olmaması ile birlikte cevaba ulaşana kadar kat edilen yol karanlık ve yıpratıcıdır.Cevap sürekli değişir çünkü insan dinamik bir yaratıktır keza hayatta öyle.Cevabın sürekli değişmesi onu bulana kadar çekilen acıyı katlar fakat arayan insan sadece yeni bir soru ile karşılaşıncaya kadar boşlukta debelenir.Bana kalırsa bu yaşamın ta kendisidir.Sadece kaosun üreticiliği.Bir çok anlamsız bilgi parçacığının ve deneyimin ortaya çıkardığı cevaplar ile dolu bir hortum var.Yalnız insanlar o hortum dan kurtulmak yerine içine dalıp sakladıklarını görmeye çalışıyorlar lakin bağlılıkları ile mutlu olanlar hortumun merkezindeki güvenli bölgede oturup onu seyrediyorlar .Merak etmeden,sorgulamadan.Ölü zihinler.

Farklı bir görüş sonrası gelen edit: Güçlü olmak mı önemli yoksa mutlu olmak mı ? Mutlu olmak için bağlar kurmalı insan.Bağlar kurabilmek içinde diğerlerine zayıf yönünüzü göstermelisiniz çünkü bu güvenin göstergesidir.Bu şekilde mutlu olunabilir fakat diğerlerine zayıflığınızı gösterirseniz güç kaybedersiniz.Sorulması gereken soru şu güçlü olmak mı önemli,mutlu olmak mı ?
En son reshado tarafından 24 Şub 2014 00:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Resim
Hitman
Favori Anime: .

.
En son Hitman tarafından 06 May 2020 16:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Espinasse
Favori Manga: Beelzebub,One Piece,Toriko,Liar Game,Bleach,Naruto,Noblesse,The Sword of Emperor,Crepuscule,Aiki,Dragons Rioting,King of hell,Tower Of God ,Crows,Clover,Life Ho,The God Of Hıgh School,veritas,Nowhere Boy,Black Haze
Favori Anime: Hamatora The Animation, Bleach,One Piece, GTO, Gintama, No Game No Life, Shaman King,K-Project, One Outs,Dragonball/Z/super

Ohh benimle aynı fikirde olan insanlar bulmak güzel hissettiriyor:)
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
Son of Sparda
Favori Manga: Berserk, One Piece, Bleach, Gantz, Onani Master Kurosawa, Fairy Tail, Deadman Wonderland, Molester Man, Tsunbaka, I am a Hero, Watashitachi no Shiawase na Jikan, Noblesse, Tower of God, Veritas, Riki-oh, Nozoki Ana
Favori Anime: One Piece, Gurren Lagann, Death Note, FMA Brotherhood, Hellsing Ultimate, Beelzebub, Berserk, Blood Lad, Danganronpa, Gintama, GTO, K, Shingeki no Kyojin, SAO, DMC, Btoom, Deadman Wonderland, Code Geass, Magi, Basilisk, Detriot Metal City...
İletişim:

10 Numara 5 yıldız yazı olmuş.

Less friends less bullshit.

Tabii asosyel de olmamak lazım, sınırı iyi bilmeli.
Resim
Resim
"Konuşma, bir bayanın eteği gibi; ilgiyi sürdürecek kadar kısa, konuyu kapsayacak kadar uzun olmalıdır". -Dale Carnegie
► Spoiler Göster
DeviantArt -Güncel, 25.02.2014-[/color][/b][/url] Malaikat Abu-Abu -Part 3 Yayınlandı-[/color][/b][/url]Eikichi Onizuka FC[/color][/b][/url]
Kullanıcı avatarı
reshado
Favori Manga: Gintama,db serisi,op,naruto,beelzebub,slam dunk,toriko,veritas ve the breaker.

Arkadaşlar ben hiç birimizin aynı fikirde olduğunu zannetmiyorum.Yazdıklarım sadece bir teleskobun bucaksız evrende baktığı küçük bir noktaydı,hepimizin aynı yere bakması imkansız gibi bir şey kanımca.İllaki farklı fikirleriniz yada ekleyecekleriniz vardır.Belki başkalarının görüşlerine bir şeyler katarsınız,kaos dahada çeşitlenir.Benim fikrimi benimsemeyin lütfen,sahiplenesiniz diye değil karşı çıkasınız diye yazdım.Kaos güçlenmeli ve bilgi havuzunu dahada doldurmalı :D
Resim
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Yalnız başına hayatını ve zihninin işleyişi sağlıklı şekilde idame ettirebilme becerisi ile asosyallik ya da ilişki pasifizmini ayırt etmeli öncelikle... Yalnızlık ile başa çıkamamak başka bir şey, yalnızlık arzulamak daha başka bir şey ?!
Resim
Concord
Favori Anime: ..

Birini sevdin evlenin diyelim, akşamını ona ayıracaksın ilgi göstereceksin. Geziceksin tozacaksın, işine odaklanırsan aldatır. En dürüstü namuslusu bile. Birde çocuğun oldu al sana büyük sorumluluk, karın birde çalışmıyor mu? ek iş falan yapıyorsun gece eve dönüyorsun yemek yeyip yatıyorsun. Düşünmeye zaman yok, derdin büyük ve stres yapıyorsun. Mutlu başlayan bir şey, seni bitiriyor.

İyi yönden bakarsak yine en basit bağlılık sorumluluk ister. Kendine zor bakıyorsun zaten. Sürekli sevgilin var mı, evde kaldım ne yapıcam. Bayansa işi daha zor tabi.

Yanlızsan kafana takıcak daha az şeyin var, o yüzden en çok sorgunun başladığı yaşlar ergenlik dönemleri oluyor galiba. Hem yeni bir şeyleri keşfediyorsun, sorumlulukta pek yok.

Bunu egodan yada, kibirden demiyorum. Ama çevremde ki insanlar cevher bu çocuk, çok zeki gözüyle bakıyor. Hayır farkım üniversite dibinde oturmam okulumun yarım saatlik mesafede olması yani çevremde yaşıtım olan kimsenin olmaması. Araştırdım, babamdan bir takım şeyleri cımbızlada olsa öğrendim. Bir şeyler izledim, okumaya çalıştım. Ve görselik artıkça, okudukça zekam gelişti. Çünkü beynimi kulandım, pasını sildim. Bu yaşıma gelincede çevremdekiler çok zeki gözüyle bakmaya başladılar. Kıza idm ile video indirdim yasaklı siteye girdim pc odasında, kız dönüp ne kadar zekisin diyor.(Ne alaka?Bunları bilmiyor olman beni zeki yapmaz)

Gururumu okşuyor tabi çevremdeki insanların bazen bana hayran kalması ama benden de uzak duruyorlar. Çekiniyorlar, bunu sezdiğimden suratım düşüyor bende itiyorum. Çok yanlızlık çekiyorsa birey spora başlar sorun çözülür zaten.

Kendimi geliştirmeye bakıyorum, ömür boyu böyle gitmem elbet bağlanırım birine. Ama bunu aramam diğer bireyler gibi. Gelirse gelir gelmezse, 50 yaşım gibi evlat edinirim birini.
Resim
Kullanıcı avatarı
Puchi
Favori Manga: Bleach, Deadman Wonderlad, Claymore, Witch hunter, Liar game, Veritas
Favori Anime: Bleach, Claymore

Yari - yariya katiliyorum. Yalnizken daha rahat olursun, rahat karar alirsin. Seni engelleyen sey pek olmaz. Bagimli olmakda ktu bir az, hele de karsindaki sana bagli degilse. Herseyi baglandigin kisiden beklemek uzer cok zaman falan.
Ancak diger yandan, oncelikle senin yazdigin tarzda olan bagimlilik bir kisilik bozuklugudur, normal degildir. Insan hel birisine.bagli olup onsuz birsey yapamiyorsa burada sorun vardir. Normalde insanlarin hayatinda birisine alisip baglandiklari zamanlar da olur, yalniz kaldiklari veya yalniz kalmak istedikleri. Her turlusunu yasar iyisi kotusuyle. Hep sikayet etmez bunlardan.
Bunun disinda insan yalniz kalinca daha cok depresyona giriyor, her isi tekbasina yapmak hic de kolay degildir. Herkes yaninda ona destek olabilecek, yardim edecek birilerinin olmasini ister tabi ki. Burda tuhaf ya da onu aciz gostericek bir sey yok. Bazi seyler birlikte daha eglenceli olur. Hani derler mutlulugu paylasacak birileri olmadiktan sonra neye yarar ki. Boyle durumlarda bagli olmanin ne zarari olur ki.
Bir durum da su, birisi hel yalniz kalmak isteyip, insanlardan uzak kalmayi tercih ediyorsa, onda da buyuk ihtimalle cozulmesi gereken psikolojik sorunlar vardir.
Umarim konudan fazla sapmadim, cepten gece gece yazmak zor oluyor.
Kullanıcı avatarı
reshado

JiraiyaFlash yazdı:Yalnız başına hayatını ve zihninin işleyişi sağlıklı şekilde idame ettirebilme becerisi ile asosyallik ya da ilişki pasifizmini ayırt etmeli öncelikle... Yalnızlık ile başa çıkamamak başka bir şey, yalnızlık arzulamak daha başka bir şey ?!
Asosyalikten bahsetmiyorum,düşünsel yalnızlıktan bahsediyorum.İlişki pasifizimi,bir nebze evet ama bu zorunlu bir durum değil.Benim için bu bir seçim.Yalnızlık ile başa çıkıp çıkamadığımı henüz bilmiyorum,şuan için idare ediyorum ama aynı zamanda mantığım bana yalnızlığı arzulama mı söylüyor.Sorularıma yalnızca ben cevap verebilirim diyor mantığım bana ama aynı zamanda bunun bencil bir davranış olduğunu da söylüyor.Bu yüzden bir ayrıma giriyorum.İnsanlara açılıp medet mi ummalıyım yoksa kendi sorularıma kendim mi cevap aramalıyım.Eğer düşünsel yalnızlığı seçersem beni rahatsız eden ve merak uyandıran sorularımı çözebilirim ama insanlara açılırsam bir başkasının deneyimi ve tercihleri bana dayatılır her ne kadar kabul etmesem de bir şekilde etkiler ve bu özgün kararlarımı sarsmaya başlar.Benliğim zedelenir.Güç kaybederim.Diğer yandan bakınca,insanlar ile düşünsel birliktelik kurarsam mutlu olabilirim çünkü temel de duygular var.Bir noktadan sonra mantığım bana her şeye mantık ile yaklaşmamam gerektiğini söylüyor,kendi kendini nötürlüyor gibi.İnsan olmak için duygulara da yer vermeli ama duygular çokça yanıltabilir o kişiyi.Dediğim gibi sorulması gereken soru şu,mutlu olmak mı önemli yoksa güçlü olmak mı ?

Güzel noktaya parmak bastın.Celebhol ile skypta biraz konuştuk,olaya daha farklı bir açıdan bakmamı sağladı.İlk mesajımda edit olarak ekledim.
Resim
Kullanıcı avatarı
Lazurii
Favori Manga: One Piece, Naruto, Beelzebub
Favori Anime: One Piece, FMA, Death Note

Bu Freud'un ortaya çıkardığı savunma mekanizmasından başka bir şey değil. Yalnızlığın, asosyalliğin mantığa bürünmüş hali. Yok yanlız değilsen zayıf yönünü gösterirsin, güçlü olmazsın falan fişman. Güçlü oldun mu ne oluyor ben onu anlamıyorum. O herkesin dediği güç neye yarıyor, nasıl kullanıyorsunuz. Açık söylüyorum bu güçlü olmak lafları bana göre saçmalıktan başka bir şey değil. İnsan toplumsal bir varlıktır. Bir insan yanlızsa bunda bir sıkıntı vardır. Ben yanlız olmayı tercih ediyorum diyen kendini kandırıyordur. Yanlız olma durumu bir seçim değildir.

“Felsefe” sayfasına dön