Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Sizce Dünyada Adalet varmı ?

Kullanıcı avatarı
Grifthh
Favori Manga: Berserk
Naruto
One Piece
Favori Anime: Naruto
One Piece
Death Note

Arkadaşlar Kız arkadaşım ile bu konuyu tartışıyorduk ve ben adalet yok derken o adalet var diye savunuyordu. Bende acaba diğer insanlar ne düşünüyor diye merak ettim. Konu açık, Adalet varmı yokmu ?

Not: Arama'dan aradım böyle bi konu varmı diye ve bulamadım. Yoktur umarım.
Resim
Guts
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: One Piece

Aslında dünyada olmayan şey adalet değildir,dünyada olmayan şey tek bir adalet anlayışının olmamasıdır.Kötü diye nitelendirilen insanların bile kendilerince bir adalet anlayışı vardır.Örneğin bir adama niçin adam öldürdün derseniz çeşitli bahanelerle haksızlığa uğradığını ve böyle bir şeyi yapmaya zorunlu olduğunu ifade eder(zevk için öldürenlerde vardır tabi ama onların akış sağlıkları normal olmadığı için bu genellemeye pek dahi değiller).Yani dünyada adaletten daha ziyade adaletler vardır ve bu adaletlerin çarpışmasından dolayıdır bu doğan kaos ortamı.İnsanların ise mutlak doğruya ulaşabilmesi halihazırda pek mümkün değildir.Hiç bir insan objektif olamaz ve bakış açısını ne kadar geniş tutarsa tutsun bir yönünü ancak görür olayların.Bu yüzden bence insanların benimsemesi gereken adalet anlayışı onları yaratan gücün insanlara emrettiği adalet anlayışıdır.Onu kabullenmelidir insanlar.Tabi bunun olabilmesi içinde insanların çoğunun o dinin özünü kavramaları gerekmektedir doğru biçimde.Şuan dünyadaki pek çok insan bu yanlış kavrayıştan dolayı yanlış işler yapmaktadırlar
Kullanıcı avatarı
zeuss
Favori Manga: One Piece, Bleach, Belzeebub
Favori Anime: One Piece, Bleach, Alucard, Belzeebub, Shingeki no kyojin, full metal alchemist ve kısaca Miyazaki yapımları.

Dünyada adalet var mıdır? Evet vardır. Var olmasına rağmen asıl önemli olan adalet kimler için geçerlidir?

Adalet parası olanlar için geçerlidir. Kesin ve net.

Paran varsa adalet senin için çarklarını çevirir sonuca varır. Paran yoksa alacağın tek şey işaret ve orta parmağın arasında yavşayan bir baş parmaktır. Milyon tane örnek sayamak yerine şöyle saksıyı bir sallayın. Veya fotosentez için camdan dışarı uzatın kelleyi. Güneş görsün kafa. En basiti eğitim ve sağlık sektörüne bakalım. Para olmadan sağlık olmuyor. Para olmadan eğitim olmuyor. Şukusu kabaran arkadaşlar hemen para şart değil diye bir düşünceye kapılırsa yanlış yapar.

Ha şu da vardır. Adalet bir şekilde daha herkes için geçerli olabilir. O da ancak orman kanunlarının geçerli olduğu yerlerde senin de adaletin geçer.
Celebhol
Favori Anime: -

Türkiye'de pek yok. SOMA, Gezi, Balyoz, Ergenekon olaylarını hepimiz gördük. Dünyanın bazı yerlerinde var mükemmel olmasa bile. Kanada'da devlet, vatandaşlarına bedava sağlık hizmeti sunuyor düzgün bir şekilde. Zengin-fakir ayırt etmeden kanser bile olsan tedavi olabiliyorsun. Japonya'da yüksek mevkideki devlet adamları haklarında bir yolsuzluk iddiası çıktığında -sadece iddia bile olsa- istifa edebiliyor direkt.
Olay böyle, göreli olarak var. Mutlak adalet arıyorsanız bulamayacaksınız ve asla da bulamazsınız. İnsan yapısı bir düzende asla var olamaz.
Kullanıcı avatarı
Grifthh
Naruto
One Piece
One Piece
Death Note

Bizim japonyadan yada kanadadan neyimiz eksik ? Neden bizim milletimiz bu kadar vurdum duymaz. Zaten Türkiyede adalet saray adından daha ileri gidebiliceğini sanmıyorum.
Resim
Kullanıcı avatarı
WeNy
Favori Manga: Naruto

Kısaca yok
Celebhol

Grifthh yazdı:Bizim japonyadan yada kanadadan neyimiz eksik ? Neden bizim milletimiz bu kadar vurdum duymaz. Zaten Türkiyede adalet saray adından daha ileri gidebiliceğini sanmıyorum.
Tek bir nedeni yok tabii ki. Benim görüşüme göre bir kaç etken var.
- Çalıyor ama çalışıyor kafası.
- Var olan sistemimizde bir taraf kazanırken diğer tarafın kaybetmesi ve bunun mutsuzluğa yol açması. Ünlü bir sosyolog vardı -adını hatırlamıyorum- yaptığı araştırmada on sekiz ayrı millet seçiyordu. Bunlardan dokuzu mutluyken, dokuzu mutsuzdu. Güzel bir dağılım olsun diye de bu milletleri her türlü kültür grubundan düzgün dağılımda seçmişti. Bu milletler arasında tek bir fark bulabildi. Mutlularda bireyin kazancı aynı zamanda toplumun kazancı olan bir devlet yapısı ve kurumlar vardı. Mutsuzlarda, birinin kazancı diğerinin kaybı anlamına geliyordu.
Benim çıkarımıma göre; insanları sırf kazanmaya ve bencil olmaya iten bir sistemde, adaletsizliğin yaygın olması beklenen bir şey.
- İnsan haklarının benimsenmemiş olması ülkemizde. Başa geçenler bu sayede, karşıt görüşteki kişilere adaletsiz davranmak için neden bulmuş oluyor.
- Doğu'da hala var olan ağalık sistemi. Çok güçlü bir hiyerarşi var, insanlar kişiliklerini geliştiremiyor bu durumda.
- Ekonomik statüko. Yoksulları kandırıyorlar üç-beş kuruş sadaka denilebilecek şeylerle. Kulluk yapısı kültürümüze işlemiş bir durumda. İlk madde de bununla alakalı.
- İnsanımızın adaletli ya da kişilikli şahıslar yerine, güçlü kişilere daha çok saygı duyması. Bu, yukarı maddeyle de biraz bağıntılı ve kültürümüzdeki bir sorun.
- Düşük kitap okuma oranı. Biraz bu olayı araştıran, okuyan kişiler daha sağlam görüşlere sahip oluyor.

Bunlar şu anlık aklıma gelenler. A partisi, B partisi olayı değil bu. Kültürel bir şey.
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Bu öyle iki kelam laf ile bağlayabileceğimiz bir şey değil, yaratılıştan, metafiziğe, etikten, alışkanlıklara, endüstri devriminden, romantizme oradan modernizm e geçişe kadar pek çok konuya girer çıkarız... Bence var, ama bunun etkisini yaşayamamız bizim yok dememize sebep değildir.. Yargı kim o önemli bence..

Fİziksel Adalet, İlahi Adalet, İnsanların Yozlaştırdığı Adalet, Direk Adalet kavramının kendisi derken elimizde pek çok adalet durumu oluyor... Günlük hayatta haksızlığa uğramamız, evren adına adaletsizlik olarak nitelendirilemez, çünkü kuantumcuların da dediği gibi(mason ya da yoga grubunun falan değil bilim adamlarının) var oluş mükemmelliği gerektirir, ama mükemmellik beğenilmeyebilir..Her şey şu olduğu haliyle mükemmel, yıllardır ying-yang diye yırtmıyorlar dişini bilginler... Adalet vardır geniş çapta, küçük çapta ise hem vardır hem yoktur gibi bir şey..

Tüm bu metafiziksel ve spiritüel yaklaşımları bir kenara bırakıp insanın insana olan zulmünden bahsedecek olursak...Adalet olduğu da oluyor olmadığı da çok büyük bir yük bu.
Resim
Kullanıcı avatarı
Grifthh
Naruto
One Piece
One Piece
Death Note

Yanlış hatırlamıyorsam DvA dersinde hoca şey demişti. İsveçte (yanlış değilse) yılda kişi basşı 6 kitap düşerken tükiyede ise 6 kişiye bir kitap düşüyor. Okuma oranları çok düşük.
Ülkede denge diye bişey yokki. Bi kısım çok zengin durumu yerindeyken diğer kısım açlıkla mücadele ediyor.
Resim
Celebhol

@Jiraiya
Valla fizikçilerden hiç evren mükemmeldir diye bir şey duymadım :laugh: Konu dışı gerçi. Kendi yaklaşımımı açıklayayım. Ceza açısından gireceğim.
Bütün sosyal canlı türlerinde bir ceza sistemi vardır topluluğun düzenini sağlamak için. Ben de bu açıdan bakıyorum adalete, düzeni sağlamaya yönelik bir şey.
Ayrıyetten, kötü davranışlar karşılığını bulmayınca sorumsuz bireyler yetişir, çocuk eğitiminde böyledir bu durum. Kötü yapan çocuğa -fiziksel ya da duygusal şiddet uygulamadan- yaptığının yanlış olduğunu anlatır ve karşılığında yaptırım uygularsın.
Tabii yetişkin bireylerden bahsediyoruz, eğitim bir yere kadar. Düzeni sağlamak için adalet var olmalıdır.

Not: Bunun yerine toplumsal uyuşturucular ve aldatmalar kullanılıyor işte. Yalan bilgi, yanlış yönlendirme, kulluk psikolojisi falan. Sağlıklı bir toplum değildir bu.

“Felsefe” sayfasına dön