Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Hayyam Vs. Hikmet

Akai sora
Favori Manga: Vagabond-One piece
Favori Anime: -

Ben olmayınca bu güller, bu serviler yok.
Kızıl dudaklar, mis kokulu şaraplar yok.
Sabahlar, akşamlar, sevinçler tasalar yok.
Ben düşündükçe var dünya, ben yok o da yok.

Yanılmıyorsam hayyam olacaktı bunları diyen(Başkası ise cahilliğime verip uyarında düzelteyim. :D )

Bu bahçe, bu nemli toprak, bu yasemin kokusu, bu mehtaplı gece
pırıldamakta devâmedecek ben basıp gidince de,
çünkü o ben gelmeden, ben geldikten sonra da bana bağlı olmadan vardı
ve bende bu aslın sureti çıktı sadece...

Nazım Hikmet Ran (Bundan eminim :D )

Evet konun özüne gelmek gerekirse varlıkla ilgili gayet ortada ama söyleyeyim dedim :D
Asıl soru biz onları algılayabiliyoruz diye mi varlar yoksa bizim algılayıp algılamamız bu durumu pek değiştirmez mi?
Zamanında zaman kavramı diye konu açtığımda bunu çok tartışmıştım o konuyla ilgili konuştuğum adamlarla. Zaman bizim dışımızda biz olmasakta akmaya devam edecek diyordum ama akıp akmamasının bir anlamı yoktu sonuçta bizi etkilemiyor eğer ki yoksak diyordum.Neyse zaman sadece bir örnek tüm diğer her şey için bu başlıkta bu sorular hakkında az biraz düşünelim dedim değerli yorumlarını eksik etmeyin pls. :lol:
:lol:
Kullanıcı avatarı
Jimmy McNulty
Favori Manga: The Berserker
Favori Anime: Beelzebub

Hayyam bencil olarak bakmış olaya.Dediği doğru sonuçta sen ölünce bu dünya senin için yok oluyor dimi? (Artık varsa öbür taraf falan takılırsın :lol: )
Hikmet ise dünya benim için yaratılmıştan çok biz sadece dünyaya gelmiş biçareleriz demiş.O da yalan değil.7 milyar insandan en fazla 100 kişi senin ölümünü umursayacak.Umursayanlardan 10 kişi harici 1 hafta sonra normal yaşamına dönecek.Yani dünyaya bıraktığın etki yürürken ezdiğin karıncadan daha fazla olmayacak.

Açıkcası ikiside aynı olayı anlatıyor.Sadece baktıkları yerler değişik.
Hayyam fps oyuncusu gibi bakmış dünyaya.Hikmet ise strateji oyuncusu tarzında bakıyor haritaya.
Hayyam ilerledikçe önünde beliriyor yaşam ve yeni haritalar.
Hikmet'in ise önünde harita hep açık bir yerde askeri birimi ölünce yenisini basıyor. Olay bundan ibaret.
Bir gamerin sanata bakış açısı :lol:
second gear yazdı: Dof,Bellamy,Trebol üçlüsüne Zoro ve Law beraber dalsaydı bu adamların hepsi şuan ölüydü.Zoro,Luffy gibi Bellamy'ye acımazdı keserdi.Trebol'u sayma,Dof'a tek kombo Zoro keser olayı bitirirdi.
Orda bir üstad vardı uzaklarda :evil:
Though you're a fool, I still love you,my son... Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Akai sora

Jimmy McNulty yazdı:Hayyam bencil olarak bakmış olaya.Dediği doğru sonuçta sen ölünce bu dünya senin için yok oluyor dimi? (Artık varsa öbür taraf falan takılırsın :lol: )
Hikmet ise dünya benim için yaratılmıştan çok biz sadece dünyaya gelmiş biçareleriz demiş.O da yalan değil.7 milyar insandan en fazla 100 kişi senin ölümünü umursayacak.Umursayanlardan 10 kişi harici 1 hafta sonra normal yaşamına dönecek.Yani dünyaya bıraktığın etki yürürken ezdiğin karıncadan daha fazla olmayacak.

Açıkcası ikiside aynı olayı anlatıyor.Sadece baktıkları yerler değişik.
Hayyam fps oyuncusu gibi bakmış dünyaya.Hikmet ise strateji oyuncusu tarzında bakıyor haritaya.
Hayyam ilerledikçe önünde beliriyor yaşam ve yeni haritalar.
Hikmet'in ise önünde harita hep açık bir yerde askeri birimi ölünce yenisini basıyor. Olay bundan ibaret.
Bir gamerin sanata bakış açısı :lol:
Vallaha süper olmuş zaten görmek istediğimde farklı bakış açılarından çıkıcak görüşlerdi böyle şeyler bekliyorum her kou açtığımda ama tık yok.Nasip kısmet :lol:
Celebhol

Bu soru -zaman konusu da- uzun zaman önce felsefenin konusu olmaktan çıktı. Newton zamanında insan gözlemese de cisimlerin var olduğunu ünlü kova örneğiyle kanıtlandı. İsteyen araştırabilir.
Felsefe iyidir güzeldir de, önceden onun konusu olarak görülen kimi şeyler bilimsel olarak kanıtlandı ya da yanlışlandı.
Akai sora

Zaman konusunu zaten felsefeye açmamıştım.Ama bu konuyu daha geçen felsefei ile ondan sonra başkalarıyla da tartıştıktan açılabilir diye düşündüm hele şairler işin içine girince göze çok güzel gelmişti ta ki celeb-kun gelene kadar.Neyse en azından benim düşündüğüm gibiymiş
Şükürler olsun ya rabbi yine yanılmadık :lol:

Ha bundan sonra newton reyizi haksız çıkarmaya yöenlik yorum yapabilirsiniz tabi yerse :lol:
Kullanıcı avatarı
Diabolus Ipsum Amans
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Favori Manga: One Piece, Veritas
Favori Anime: One Piece
İletişim:

Hayyam siker.
Betrayer... In truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes can see what others cannot.
Celebhol

Diabolus Ipsum Amans yazdı:Hayyam siker.
Admin bir tek konu adlarını okuyor :/
Kullanıcı avatarı
Diabolus Ipsum Amans
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Favori Manga: One Piece, Veritas
Favori Anime: One Piece
İletişim:

Celebhol yazdı:
Gerçekten öyle :-D Pek zamanim yokta :-D
Betrayer... In truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes can see what others cannot.
Kullanıcı avatarı
Instructions
Favori Manga: Naruto | Vagabond
Favori Anime: Naruto Shippuuden | Shingeki no Kyojin | Death Note | Bleach | Aoi Bungaku

Nazım ile genelde NFK kıyası olurdu ama buda güzel olmuş.
Akai sora

Diabolus Ipsum Amans yazdı:
Celebhol yazdı:
Gerçekten öyle :-D Pek zamanim yokta :-D
İsmail abi şim kova deneyi falan var anlayacam diye başım döndü.Zamanında newtonu okuduğum halde bilmeme şaşmalı o zamanda anlamamışım demek ki bnm kafa baya köşeli sanırsam :S

“Felsefe” sayfasına dön