Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Genel Felsefe Başlığı

Sae
Favori Manga: -
Favori Anime: -

Akai sora yazdı:Haklısın yunus emre de az var sanki bundan :D
Senle konuştuğumuz şey yüzünden sormadım kanka bu başka bir düşüncenin yansıması oldu aslında :D Kendi içinde çok mantıklı yanları var.Ama konun özüne hakim birinden bilgi almadıkça da yuppi ben bir panteistim hüloğğ demekte istemiyorum :D

günah mı ama niye :(
Sen sanki ''yoksa tanrı benmiyim ki :S'' tarzı bir düşünce gibi gelmişti :laugh: Çoğu din alimine göre dinsizliktir tasavvuf. Tasavvufla uğraşanlar müslüman olduklarını söylerler falan bilmyiorum tam olarak günah mı. Kratos yardımcı olur herhalde.
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Celebhol

...
En son Celebhol tarafından 16 Eki 2018 04:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Akai sora
Favori Manga: Vagabond-One piece

Sae yazdı:
Akai sora yazdı:Haklısın yunus emre de az var sanki bundan :D
Senle konuştuğumuz şey yüzünden sormadım kanka bu başka bir düşüncenin yansıması oldu aslında :D Kendi içinde çok mantıklı yanları var.Ama konun özüne hakim birinden bilgi almadıkça da yuppi ben bir panteistim hüloğğ demekte istemiyorum :D

günah mı ama niye :(
Sen sanki ''yoksa tanrı benmiyim ki :S'' tarzı bir düşünce gibi gelmişti :laugh: Çoğu din alimine göre dinsizliktir tasavvuf. Tasavvufla uğraşanlar müslüman olduklarını söylerler falan bilmyiorum tam olarak günah mı. Kratos yardımcı olur herhalde.
Ona zaten hayatımın en uzun mesajını attım umarım sade ve saçmalamadan anlatabilmişimdir :D
Ben tanrı mıyım :blink: günahsa günah değilse değil kanka yapacak bir şey yok :D

@Celebhol
Tam olarak bilmediğim için zaten burada sordum.bitti zaten Kratos sağ olsun :D
:lol:
Celebhol

...
En son Celebhol tarafından 16 Eki 2018 04:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Zettai
Favori Manga: Death Note, Rainbow
Favori Anime: Code Geass, FMA

Saygı ve samimiyet birbirinden çalan kavramlar mı? Bir insanla hem çok samimi hem de ona çok saygılı olabilir misiniz? Birine saygı duymak için korku mı gerekli? Korkunun doğurduğu saygının maskeden farkı kalmıyor o zaman. Kutsal dinlerde tanrıdan korkmak gerektiği söyleniyor ama bu durumda tanrıya duyulan saygı ne kadar içten olabilir ki... Birine saygı duymak için onun engin bir bilgi birikimi veya başka üstün bir özelliği olmalı bence. Böyle biriyle samimi olduğunuzda ise saygı kalmıyor.
Resim
Kullanıcı avatarı
Outlaw
MangaTurk Çeviri
MangaTurk Çeviri
Favori Manga: Vagabond,Tower of God, Planetes, Watashitachi no shiawase na Jikan, Pluto, Green Blood, Claymore, Slam Dunk, 20th Century Boys, Koe no Katachi, Vinland Saga
Favori Anime: Gintama, Psycho-Pass, HxH:11, Zankyou No Terror, Shigatsu wa kimi no uso, SNK, Anohana, 3-gatsu no lion, Kaguya-sama, Samurai Champloo, Koe no Katachi, Vinland Saga, Tenkuu no Shiro: Laputa, Saiki Kusuo, Cowboy Bebop, JoJo serileri...

Zettai yazdı:Saygı ve samimiyet birbirinden çalan kavramlar mı? Bir insanla hem çok samimi hem de ona çok saygılı olabilir misiniz? Birine saygı duymak için korku mı gerekli? Korkunun doğurduğu saygının maskeden farkı kalmıyor o zaman. Kutsal dinlerde tanrıdan korkmak gerektiği söyleniyor ama bu durumda tanrıya duyulan saygı ne kadar içten olabilir ki... Birine saygı duymak için onun engin bir bilgi birikimi veya başka üstün bir özelliği olmalı bence. Böyle biriyle samimi olduğunuzda ise saygı kalmıyor.
"Bir insanla hem çok samimi hem de ona çok saygılı olabilir misiniz?"

Diğerlerini bilmem de benim için imkansız. Yani dostum, kardeşim, kankam dediğim adamla olmaz o saygı işi.
Resim
Kullanıcı avatarı
villain
Favori Manga: Naruto, Fairy Tail, Death Note
Favori Anime: Naruto, Fairy Tail, Death Note

Zettai yazdı:Saygı ve samimiyet birbirinden çalan kavramlar mı? Bir insanla hem çok samimi hem de ona çok saygılı olabilir misiniz? Birine saygı duymak için korku mı gerekli? Korkunun doğurduğu saygının maskeden farkı kalmıyor o zaman. Kutsal dinlerde tanrıdan korkmak gerektiği söyleniyor ama bu durumda tanrıya duyulan saygı ne kadar içten olabilir ki... Birine saygı duymak için onun engin bir bilgi birikimi veya başka üstün bir özelliği olmalı bence. Böyle biriyle samimi olduğunuzda ise saygı kalmıyor.
Saygı ve samimiyet birbirine zıt kavramlardır.

Saygı ve samimiyet "mesafe" ilişkisidir. Bir kişiyle aranızdaki mesafe arttıkça saygı duyar, azaldıkça samimi olursunuz.

Aynı anda 2 yerde olabilir misiniz? Olamazsanız bir kavrama yaklaştıkça diğerinden uzaklaşıyorsunuz demektir. Çünkü bu kavramlar birbirine zıttır.

---------

Kutsal dinlerde tanrı insana uzak, samimi olmayan yapıdadır. Elçi kullanır, sıfatını gizler, sesini duyurmaz. Kutsal kitaplardaki cümlelerinde biz ve siz diye bahseder, insan yaşamına doğrudan müdahalede bulunmaz.

Bu sebeple samimiyetin olmadığı yerde saygı başlar. Bunuda korku tetikler.

-------

Lisede dahi saygı duyduğunuz öğretmenleriniz bir süre sonra sizle samimi olmaya başlayınca onu artık dinlememeye, eskisi kadar önemsememeye başlamıyor musunuz?
insanların gerçeklik dediği şey sadece bir yanılgıdır.
Celebhol

...
Kullanıcı avatarı
villain
Favori Manga: Naruto, Fairy Tail, Death Note
Favori Anime: Naruto, Fairy Tail, Death Note

Celebhol yazdı:Eğer "şimdi" o kadar baskınsa ki, insanın düşüncesi ne olursa olsun onu uygulamayıp şu anın isteklerine boyun eğiyorsa, yaşadığımız anın kölesi değil miyiz?
Zaman yalnızca bir araçtır.

İnsan zamanın kölesi olmaz yalnızca zamanı kendine köle eder, bu sebeple yalnızca anlık isteklerimizin kurbanı olabiliriz, zamanın değil.
insanların gerçeklik dediği şey sadece bir yanılgıdır.
Celebhol

...

“Felsefe” sayfasına dön