Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Genel Felsefe Başlığı

Kullanıcı avatarı
diablojinn
Favori Manga: Historys Strongest Disciple Kenichi
,Bleach
,Claymore
,Bakuman
,Fairy Tail
,OP
Favori Anime: OP,Bleach,Shiki

Yurtta kalıyorum her türlü insan var kimi kaymakam olacağım diyor kimi büro başkanı kimi ise pkk lı olup örgüt lideri olacağını ve buna insanlar yıllar öncesinden karar vermiş varını yoğunu koyup çalışıyorlar ama içlerinde hep bir ideoloji..
Geçmişe baktığımızda insanların bu ideolojilere gelmelerindeki sebepin birinin yada birilerinin bunlara zalimlik yapmasından kaynaklandığını görüyorum..
Cemaat yurdunda kalıyorum insanları onlarda biryerlere çekmeye çalışıyorlar..

Önceden olmadımı köylerde hep gelinler zorbalık gördü ama büyük ana olup evlatlarına söz geçirince kendileri kaynana oldu...
Sonra bir çıkarım yaptım insanları ayırmak için temel aradım ve 2 ye ayırdım..
1. önceden düşünerek herşeyi planlayarak hesap yapan ilerde bir savaş lordu potansiyeli bulunan
2. eline güç geçince yerinde duramayanlar

Önümde daha çok yol var görüp uğraşacağım insanlar daha çok olacak ama son zamanlarda şunu söylüyorum her zaman çocuk kalsak herzaman ilk aşkın ile evlensen ve mutlu bir şekilde yaşasak ve ölsek...
Olmuyor ama bugün Cumaydı cuma namazından çıkarken önümden geçtin diye camide kavga çıktı..Tahamülsüzlük nereye kadar...
Celebhol
Favori Anime: -

...
En son Celebhol tarafından 16 Eki 2018 02:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Akai sora
Favori Manga: Vagabond-One piece

Başlığı bulmak yarım saatimi yedi :D (Doğru yerlere bakmayınca tabi :D)

Neyse ben panteizm hakkında bilgili biri varsa sormak istediğim şeyler var diyecektim :D
:lol:
Kullanıcı avatarı
Zettai
Favori Manga: Death Note, Rainbow
Favori Anime: Code Geass, FMA

Akai sora yazdı:Başlığı bulmak yarım saatimi yedi :D (Doğru yerlere bakmayınca tabi :D)

Neyse ben panteizm hakkında bilgili biri varsa sormak istediğim şeyler var diyecektim :D
Doğa Ana buradan geliyor diye biliyorum. Evrendeki her şey tanrının uzuvları, tek bir tanrı var ve insanlar bile tanrının bedenini oluşturuyor böyle bir şey. Tabi ne sorduğuna bağlı.
Resim
Akai sora

Zettai yazdı:
Akai sora yazdı:Başlığı bulmak yarım saatimi yedi :D (Doğru yerlere bakmayınca tabi :D)

Doğa Ana buradan geliyor diye biliyorum. Evrendeki her şey tanrının uzuvları, tek bir tanrı var ve insanlar bile tanrının bedenini oluşturuyor böyle bir şey. Tabi ne sorduğuna bağlı.
Konuya hakim birinin bana olayı anlatmasını isteyecektim bir de aklıma takılanları soracaktım :D
Kullanıcı avatarı
redstak
Favori Manga: HxH- Slam Dunk- Shingeki no Kyojin -
Favori Anime: Slam Duk - Hunter X Hunter - JoJo - Shingeki no Kyojin

Tanrı her şeydir her şeyde tanrı. Kısaca panteizm bu şu anda gördüğün her şey tanrının parçası hatta aynadaki kendin bile.
Kullanıcı avatarı
Quasar
Favori Manga: Naruto
Favori Anime: Fullmetal Alchemist Brotherhood

Celebhol yazdı:İnsan neden doğa üstü, aşkın bir varlık olmak, bırakmak ve etrafında gördüğü parçası olduğu her şeyden daha üstün olmak ister? Kendi ölümlülüğünü aşmaya çalışmasından daha öte, daha anlamlı bir şey değil gibi geliyor bana. Varlığını bir şekilde uzatmak ya da yaşadığı süre içinde normal bir insandan daha üstün olduğuna inanmak ve bunda teselli bulmak.
Edit: Bu anlamda bir teolog da, Nietzsche gibi insan üstü bir durum arayan filozoflar da ve ortalama insan da aynı kulvarda. Ölümün ötesine farklı şekillerde uzanmaya çalışan milyarlarca insan.
Evrim? Bizi hayatta tutan hep diğerinden daha iyi olmak değil mi? Bence böyle şeyleri istememiz gayet doğal.
Resim
Sae
Favori Manga: -

Akai sora
Basitçe tasavvuf mantığına benzer biraz faklılıklar var. Tasavvufta sanırım insanın özü tanrının parçası, ruh yani.

Tanrı her şeyi kendisinden oluşturuyor kendine şekil vererel Panteizm görüşü bu seni özel yapan bir durum yok. Yani bu bana bahsettiğin görüşü karşılamıyor :)

Ayrıca panteizm günah :P
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
Kratos
Fırtına Gardiyanı
Fırtına Gardiyanı
Favori Manga: Legend of Maian, Witch Hunter, To-love-ru, To-love-ru Darkness, Popcorn Avatar, Onihime VS, Sora no Otoshimono
Favori Anime: Anime izlemem

Panteizm, tasavvuf yolundaki tevhid inancının benzeridir. Bunu en güzel açıklayan söz Ene'l-Hakk'tır sanırım. Ben tanrıyım demektir arapçada. Hallac-ı Mansur tarafından söylenmiştir. Kısaca; tanrı bende tecelli bulmuştur demektedir. Hatta, yaratılan ne varsa tanrının tecellisidir. Her şey birdir. Vahdet-i Vücut'tur. Tanrı senden ayrı olamaz, sen tanrıdan ayrı olamazsın.

Sormak istediğin bir konu varsa da özelden sorabilirsin.
'

Resim

Vengeance shall be mine, like a god
And it shall consume me, like a slayer

Resim
Akai sora

Sae yazdı:Akai sora
Basitçe tasavvuf mantığına benzer biraz faklılıklar var. Tasavvufta sanırım insanın özü tanrının parçası, ruh yani.

Tanrı her şeyi kendisinden oluşturuyor kendine şekil vererel Panteizm görüşü bu seni özel yapan bir durum yok. Yani bu bana bahsettiğin görüşü karşılamıyor :)

Ayrıca panteizm günah :P
Haklısın yunus emre de az var sanki bundan :D
Senle konuştuğumuz şey yüzünden sormadım kanka bu başka bir düşüncenin yansıması oldu aslında :D Kendi içinde çok mantıklı yanları var.Ama konun özüne hakim birinden bilgi almadıkça da yuppi ben bir panteistim hüloğğ demekte istemiyorum :D

günah mı ama niye :(

“Felsefe” sayfasına dön