Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Ahlakın İnsanı Sınırlaması

Kullanıcı avatarı
Amaranth
Favori Manga: Yok
Favori Anime: Yok

Mıstafa konudan mı sapmışız hiç belli olmuyordu oysaki :whistle:
Soruna cevap vereyim birşeyi iyi ya da kötü olduğu için yapmam ben içimden geldiği için yaparım.Alışkanlıklardan ibarettir.Kişiliğimin bir parçasıdır yaptıklarım.Sallamamak benim için geçerli değil .İnsanların çizgileri bellidir
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
eylem
Favori Anime: Soul Eater , Naruto

@Amaranth
Toplum ahlakı değişmez sadece modernleşir demek bence çok yanlış ve insanların hala varolan değişimi görmekten korktuğu için oluşturduğu bir tabirdir. Şimdi toplum ahlakını kalın ve yuvarlak demir gibi görelim. Ortasında da insanlar. Ya uğraşıp o demir halkayı daha ince bir hale getirirler yada o halkanın içinden çıkarak yeni bir halka oluştururlar. 100 yıl öncenin halkasıyla bugünün halkası bir değil. Bunu en basit yoldan dedemizin, ninemizin anlattı hayat hikayesinden bile anlayabiliriz. Bunları görmek aslında çok kolay. Zor olan kabullenmekte.

Edit:Telefonda oldugum icin gec yazdim kusura bakmayin. Bir onceki cevabin icin bu yazdiklarim :D
Celebhol
Favori Anime: -

...
En son Celebhol tarafından 15 Eki 2018 13:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Jimmy McNulty
Favori Manga: The Berserker
Favori Anime: Beelzebub

Her şeyin başı epitalamus o zaman :lol:

Dipnot:Ahlak bir şeyi sınırlamaz.Kimse bir şey yaparken ahlağı düşünmez.Yatağına yattığın zaman vicdanın seni rahat uyutabiliyorsa yada sen vicdanını uyutabiliyorsan olay bitmiştir.
En son Jimmy McNulty tarafından 10 Oca 2014 15:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
second gear yazdı: Dof,Bellamy,Trebol üçlüsüne Zoro ve Law beraber dalsaydı bu adamların hepsi şuan ölüydü.Zoro,Luffy gibi Bellamy'ye acımazdı keserdi.Trebol'u sayma,Dof'a tek kombo Zoro keser olayı bitirirdi.
Orda bir üstad vardı uzaklarda :evil:
Though you're a fool, I still love you,my son... Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate

Felsefeciler hep denge peşine gitmişlerdir yüzyıllardır.Yani bir şeyin sınırı olması iyidir. Her şeyin aşırısı zarardır.
Kullanıcı avatarı
reshado
Favori Manga: Gintama,db serisi,op,naruto,beelzebub,slam dunk,toriko,veritas ve the breaker.
Favori Anime: Gintama,db serisi,op,naruto,beelzebub,slam dunk,toriko

Bence ahlak esnek ve görecelidir.Dediğiniz gibi toplumsal dayatmalardan ziyade insanın iyilik ve kötülük kalıplarının sınırlarını çizenin içinde barındırdığı vicdan olduğunu düşünüyorum.Vicdan yaşanan olaya,o anki ruh haline ve yaşanmışlıkların ,yaşanması gerekenlerin getirileri ile şekil değiştiriyor.Aynı iyilik ve kötülük kavramlarının içeriklerinin sürekli değişmesi gibi.Toplumları baz alarak konuşmuyorum tamamen bireysel açıdan bakıyorum.Korkunuz,öfkeniz ve hayalleriniz sizi farklı bir iyilik anlayışına itip vicdanınızı ona göre şekillendirebilir keza kötülük için de aynısı geçerli.Ahlak tamamen bireyseldir ve şekil değiştiren vicdana dayalıdır.Toplumsal ahlak denilen şey sadece gösteriş ve tabulardan ibarettir bence.

edit:lab ben bunu yazdığım öyküde kullanayım güzel oldu :d
Resim
Kullanıcı avatarı
Light of God
Favori Manga: One Piece, Naruto
Favori Anime: One Piece, Naruto, Death Note, Psyco Pass, Kuroko No Basket

Her şeyin sınırı olmalıdır bence. Ahlaklı olmak bizi sınırlayan bir durum değildir. Bireysel özgürlükten ziyade toplumun sıhhati için toplumsal ahlak kuralları olmalıdır.
Celebhol

...
En son Celebhol tarafından 16 Eki 2018 04:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
giderayakiş
Favori Anime: Naruto

Ben ne bir topluma ne de bir ahlaka inanırım. Ahlakın sözlükteki anlamı, topluma karşı yapılan davranış ve kurallardır. Ama ahlakı, topluma değilde kendine karşı yapılan davrınış ve kurallar olarak tanımlak benim için daha anlamlı gözükür. Her şey sensin, bu yüzden kimseye karşı iyi ya da kötü değilsin. Hiç kimseye karşı sevgili ya da sevgisiz değilsin. Yaptığın tüm eylemler ancak kendine karşı yaptığın eylemdir. Bu yüzdende hiç bir şey olmaya gerek yoktur. Olan zaten vardır.

Ben iyi miyim, yoksa kötü müyüm diye sormaya hiç gerek yoktur. Her şey sen olduğuna göre, kendini anlaman yeterli olacaktır. Ve kendinle ne zaman uğraşmaya çalışsan, bir şeyler ele geçirmeye çalışsan, hiç bir şey elde etmeyeceksin. Çünkü ele geçirilecek hiç bir şey yoktur. Hepsi tek bir varlığın özüdür. Özü ele geçiremezsin ancak öze teslim olabilirsin. Sende bu özün bir parçası olup, okyanustan bir parçasındır.

O zaman her şey doğal olacaktır. Çiçekler nasıl ilkbaharda zamanı geldiğinde açılıyorsa, su nasıl 100 derecede buharlaşıyorsa, sende yapılması gerekeni yapacaksın ve bunun için hiç kimseye bağlı olmicaksın, kendine karşı bir bağlılığında olmicak bu sefer, sadece senin varlığın aracağıyla bir takım olaylar gelişecektir. Bunları sen yapmicaksın, öz yapacak, ve sende bu özün bir parçası olduğun için sende yapmış olacaksin, ama şu anki sen değil, bütünün bir parçası olan sen. O zaman yaptığın hiç bir şeyin doğru olup olmadığına bakmicaksın, kimin için yararlı kimin için yararsız olacağını hesaplamazsın, ne geleceğe ne de geçmişe bağımlı olursun. Hem varken, varlığının içinde yokluk olacak. Sen sadece bir gözlemleyen olacaksın, sadece olayları izleyen, ama olaylardan etkilenmeyen. O zaman özgür olursun hiç bir sınırlama olmicak ne kendine karşı nede başka düşündüğün başka kişilere karşı, aslında diğer kişiler yoktur ve sende yoksundur sadece öz vardır.

Ama zihin her şeyi parşalama başlar, bu sensin bu ahmet bu ayşe, oysa hepiniz aynı havayı soluyorsunuz. Ahmetin bir şeyler kazanması senin kaybetiğin anlamına gelmez. Ya hepimiz birlikte kazanızır ya hepimiz birlikte kaybederiz. Dünya kazanır dünya kaybeder. Kime karşı savaşı yorsunuz ki. Hepimiz aynı gemideyiz, gemiye yapılan bir yarar hepimize ve gemiye yapılan bir zarar gene hepimize, kendini özel hisetmene hiç gerek yok diğerlerini çiğnemeye gerek yok. Manykmıyız lan biz? Ne gerek var.

Bir şeyleri iyi yapmak bir şeyleri kötü yapmak, ne gerek var, ama insan zihnin bunların hepsi vardır. Bu yüzden ne zaman zihni ortadan attın, her şeyi bir görürsün. Ve ahlak ve toplumun sadece saçma birer kelime olup gerçekte değeri olmayan bir sey olduğunu anlarsın. Son olarak başlıktaki ahlakın insanın sınırladığı doğrudur. Ama gerçekte böyle bir sınırlama olmayıp, hayali bir sınırlamadır. Bu yüzden hemen hemen çünkü benim okuduklarımın hepsi, mistikler insanın uykuda olduğunu söyliyor. :)
En son giderayakiş tarafından 10 Oca 2014 16:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Toz gibi biriken ölü geçmiş, ayna gibi bilincimde birikmeye devam eder ve ayna gibi bilincim kaybolur, sadece toz kalır. Tozla özdeşleşiriz. Kendini geçmişin olmadan hayal edebiliyor musun? Eğer bütün geçmişin yok olursa nerede yaşarsın? O zaman ne yaparsın? Kim olursun? Eğer geçmişindeki her şey alınırsa, yavaş yavaş bütünlüğünü kaybettiğini ve kaybolduğunu hissedersin. Geçmişin olmadığında sen kimsin? Osho
Celebhol

...
En son Celebhol tarafından 16 Eki 2018 04:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

“Felsefe” sayfasına dön