Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Çok Kötü Olacak Birini Çocukken Öldürür Müydünüz?

Çok Kötü Olacak Birini Çocukken Öldürür Müydünüz?

Evet öldürürdüm.
14
28%
Hayır öldüremezdim.
29
58%
Bilmiyorum.
7
14%

Toplam oy: 50
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate

@Uchiha-Madara
Sen Hitler'in Yahudilere ne yaptığını bilmediğinden böyle konuşuyorsun o yüzden söylemesi kolay geliyor. :laugh: Ayrıca İsrail'in şuanki haline gelmesinde Hitler'in büyük payı var. :kiss:
Kullanıcı avatarı
Jimmy McNulty
Favori Manga: The Berserker
Favori Anime: Beelzebub

Kötü olacağı kesin ve elimde de onu yok edecek güç varsa öldürürdüm.Ha bebek ha çocuk ha yetişkin.Hepsi gözümde aynı can.Yetişkinken öldürebileceğin birini neden çocukken öldürmeyeyim?
second gear yazdı: Dof,Bellamy,Trebol üçlüsüne Zoro ve Law beraber dalsaydı bu adamların hepsi şuan ölüydü.Zoro,Luffy gibi Bellamy'ye acımazdı keserdi.Trebol'u sayma,Dof'a tek kombo Zoro keser olayı bitirirdi.
Orda bir üstad vardı uzaklarda :evil:
Though you're a fool, I still love you,my son... Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
Amaranth
Favori Manga: Yok
Favori Anime: Yok

Kendisi gibi binlerce çocuğu annesiz,babasız bırakacak,işkence çektirecek.Binlerce insanın hayatı ve mutluluğuna karşılık tek bir yaşam mantığıyla bakarsak kendim öldürmezdim öldürtürdüm ya da acı çekmeyeceği bir yol bulurdum.Bu durumu anlamayız belki çünkü sevdiklerimiz bir başkası tarafından öldürülmedi.
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
Uchiha-Madara
Favori Manga: One Piece, Naruto, Bleach, Gintama, Toriko, Vagabond, Shamo, FMA, Death Note,
Slam Dunk, Veritas, Gamaran, Beelzebub, Fairy Tail, Gintama
Favori Anime: One Piece, Death Note, Naruto Shippuden, Bleach, Afro Samurai, Basilisk, SWA, Fairy Tail, FMA, Dragon Ball, Shingeki No Kyojin
İletişim:

ugur_tatli yazdı:@Uchiha-Madara
Sen Hitler'in Yahudilere ne yaptığını bilmediğinden böyle konuşuyorsun o yüzden söylemesi kolay geliyor. :laugh: Ayrıca İsrail'in şuanki haline gelmesinde Hitler'in büyük payı var. :kiss:
-Hitlerin neler yaptığını biliyorum gayet de iyi elbette ki faşizm kabul edilemez. Bana göre de sana göre de ahlaki değildir yaptıkları. Ama sırf bu yüzden kötü olamaz işte. Eğer Hitler şuan var olsaydı ve aynı şeyleri yapsaydı Filistinliler ne düşünürdü? Hitler kötü derler miydi; pek sanmıyorum.
-Hitler kötü ise yahudiler iyi. Yahudiler iyiyse Filistinliler kötü. Filistinliler katliam görüyor demekki kötü değiller o zaman İsrailliler kötü. Kısacası kötülük kavramı paradokstur. Olgusal değildir.
Konu Dışı
-Ayrıca Hitler olmasaydı İsrail, Avrupada kurulacaktı. Balkanları ne kadar tehdit edeceğini sen düşün, amaçları Stalin komünizmine karşı oluşturulacak bir devletti. Destekleri ise bütün kapitalist devletler olacaktı. Düşün oluşturacağı tehditin boyutunu. Fakat Hitlerin katliamları Avrupada kurulmasını engellemiştir. Kapitalist devletler: "Yahudiler en azından petrollerimizi korusun." düşüncesiyle akdenizden geçirilerek yahudilere devlet kurmuşlardır. Bunun ardından komünizm tehlikesine karşı Türkiyede kapitalist devletler yapılanmaya girmiştir. Ancak Türkiye, Yahudiler gibi hemen kabullenmemişlerdir. Bkz: 68 Kuşağı. Bu yüzden de cemaat yapılanmasının temelleri atılmıştır.
"Işığın olduğu her yerde gölgeler de vardır."
► Spoiler Göster
[/align]
Resim
Kullanıcı avatarı
equando
Yıldız Tanrısı
Yıldız Tanrısı
Favori Manga: .
Favori Anime: .

Amına bile koyardım.Benim bakış açımdan çok kötü biri oluyorsa,diğerlerinin ne söylediği önemsiz.
► Spoiler Göster
İlk sayfada herkes Doctor Who tribine girmiş.

[thumbnail]http://memecrunch.com/meme/L7JO/you-re- ... /image.png[/thumbnail]
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
Lazurii
Favori Manga: One Piece, Naruto, Beelzebub
Favori Anime: One Piece, FMA, Death Note

Niye öldüreyim ki? Kendi amaçlarım doğrultusunda onu manipüle ederdim.
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate

@Uchiha-Madara
Once guldum sonra bastim eksiyi. Baska bir sey demek gelmiyor icimden.
Celebhol
Favori Anime: -

Uchiha-Madara yazdı:
ugur_tatli yazdı:@Uchiha-Madara
-Hitlerin neler yaptığını biliyorum gayet de iyi elbette ki faşizm kabul edilemez. Bana göre de sana göre de ahlaki değildir yaptıkları. Ama sırf bu yüzden kötü olamaz işte. Eğer Hitler şuan var olsaydı ve aynı şeyleri yapsaydı Filistinliler ne düşünürdü? Hitler kötü derler miydi; pek sanmıyorum.
-Hitler kötü ise yahudiler iyi. Yahudiler iyiyse Filistinliler kötü. Filistinliler katliam görüyor demekki kötü değiller o zaman İsrailliler kötü. Kısacası kötülük kavramı paradokstur. Olgusal değildir.
Konu Dışı
-Ayrıca Hitler olmasaydı İsrail, Avrupada kurulacaktı. Balkanları ne kadar tehdit edeceğini sen düşün, amaçları Stalin komünizmine karşı oluşturulacak bir devletti. Destekleri ise bütün kapitalist devletler olacaktı. Düşün oluşturacağı tehditin boyutunu. Fakat Hitlerin katliamları Avrupada kurulmasını engellemiştir. Kapitalist devletler: "Yahudiler en azından petrollerimizi korusun." düşüncesiyle akdenizden geçirilerek yahudilere devlet kurmuşlardır. Bunun ardından komünizm tehlikesine karşı Türkiyede kapitalist devletler yapılanmaya girmiştir. Ancak Türkiye, Yahudiler gibi hemen kabullenmemişlerdir. Bkz: 68 Kuşağı. Bu yüzden de cemaat yapılanmasının temelleri atılmıştır.
Hak ettin ama bunu, al.
Resim

Benim ciddi cevabım ise: bir düşünürdüm, duruma göre karar verirdim.
Kullanıcı avatarı
VIA10
Favori Manga: Naruto
Favori Anime: Death Note, Code Geass

Celebhol yazdı: Benim ciddi cevabım ise: bir düşünürdüm, duruma göre karar verirdim.
Durumu açar mısın durumdan kastını merak ettim cidden.
Celebhol
Favori Anime: -

VIA10 yazdı:
Celebhol yazdı: Benim ciddi cevabım ise: bir düşünürdüm, duruma göre karar verirdim.
Durumu açar mısın durumdan kastını merak ettim cidden.
Açıkçası böyle bir şeye önceden cevap veremem şu an. Bir yandan o an suç işlemiş kişinin hiç bir suçu yok ama öte yandan yapmazsan da çok daha fazla acıya sebep olacaksın ve aslında bayağı sağlam bir ahlaki ikilem.
Masum birilerini kurtarmak için masum birini öldürür müydün? "İleride kötü olacak," olacak demek onun o an masum olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Şöyle bakalım bir de; bebekken değil de diyelim ki 20 yaşında da masum bu kişi ama 21'inde kötü olacak. 20 yaşındaki halini öldürüp bebek halini öldürmez miydin? Öyleyse, neye göre veriliyor bu karar?
Ayrıyetten Hitler örneği uç bir örnek; o kadar çok kişiye zarar vermiş bir insan ki nitelik-nicelik karşılaşmasında nicelik aşırı ağır basıyor. Tabii bu durumda sadece sayılarla düşünmüş olmuyor muyuz?

Önceki mesajımda duruma göre dememin nedeni aslında şu an kafamda bu konularda bir şey belirleyememiş olmam.

Şu soruyu değiştirip de daha dünyevi bir şey yapabiliriz çünkü gerçek dünyada bu kadar kesin bilgiler yoktur. Yani "Şunu yapmazsan %100 bu kadar kişi ölecek," gibi durumlar. Gerçek dünyada işin içinde olasılıklar vardır.
"Milyonlarca kişiyi öldürecek bir atom bombası patlayacak ve bu bilgiye sahip olduğunu düşünmen için bayağı bir nedeninin olduğu bir teröristi elinde bulunduruyorsun ama adam sana bilgi vermiyor bir türlü. Ona işkence eder miydin?"
Çoğu kişi evet diyecektir bu durumda ama soruyu biraz değiştirirsek.
"Adam işkenceye dayanıklı ve kızını yakaladın. Kız tamamen masum, ona babasının gözleri önünde işkence yapar mıydın?"
İşte bu daha zordur çünkü kafanda "kötü" diye belirlemişsindir adamı. O yüzden ona yapacaklarını kendi kafanda daha adil bulursun, kızı ise masum olduğu ve iyice insanlık dışı bir şey yapacağın için çok daha tereddüt edersin. Bunun ideallerle ya da felsefeyle pek alakası yoktur bence. Kafanda bir "kötü" belirleyip ardından kendi vicdanını "ama o kötü" diyerek rahatlatmaktır. Klasik insan davranışıdır bu.
İdealleri ve sistemli düşünmeyi bu yüzden önemli buluyorum çünkü bir çok işi "tipik bir idealist" ya da "sikik hümanist" diyerek küçümsese de havada kalan soyut şeylerle alakalı değildir bunlar. Bizzat içinde bulunduğun dünyada karşılaşacağın durumlarla ilgili ve yaşama karşı duruşunu belirleyen şeylerdir. Yukarıda da görüyoruz ki eğer böyle bir bakış açısına sahip olmazsa insan; kendisini kandırır bu konuda ama dümdüz bir tepki verir sadece.

Bir yandan da böyle dememin nedeni kişiliğimi o kadar iyi tanımıyorum. Hiç kimseye zararım olmasını isteyen bir insan değilim ama kötü bir şeye karşı tamamen iyiyle mücadele edemezsem duruma göre kötülük de yapmak zorunda kalabilirim. Sadece beni etkileyecek olsa tamam ama bir çok kişiyi etkileyecekse?
Ne kadar sağlam bir sistemin olursa olsun nasıl önceden cevap verebilirsin ki böyle bir soruya?

Hayatta böyle önemli her karar bir risk almadır. Eğer doğru çıkarsan aldığın riske değmiştir ve kararında haklısındır, ancak tutmazsa... işte o zaman sıçarsın.
Örneğin gerçek bir askerin hikayesi vardır. Asker gizli bir operasyona çıkar, üç kişidir ekipleri ve bir yere sızıp yüksek derecede tehlikeli bir hedefi öldürmeleri gerekmektedir. Yolda giderken oradaki yerel halktan masum bir çoban onları görür ve operasyonun gizliliği tehlikeye girer. Ellerindeki gereçlerin yetersizliğinden dolayı adamı ya bırakmaları ya da öldürmeleri gerekmektedir. Bir kişi öldürelim der, diğeri bırakalım der. Bizim asker de bırakalım der ve adam gider. Ardından hedefe devam ederlerken düşman askerleri bunları basar, çoban gidip onlara haber vermiştir ve düşman, iki arkadaşını öldürür, kendisi de ağır yaralanır ama kurtulur. Yıllar sonra bu konuda bir kitap yazar ve "Hayatımda verdiğim en kötü karardı," der.
Sonuç olarak bir risk almıştır o asker ve eğer buna değseydi çok daha farklı olurdu, oysa hem kendi ordusundaki sürüyle insanı tehdit eden bir düşmanı ortadan kaldırma görevi başarısız olmuş hem de iki arkadaşını kaybetmiştir. Hepsi de bir kişi için.
Bu tür kararlar risk almadır ve duruma göre değişir. Olasılık hesabı yapmak gerekir diye düşünüyorum; yani "duruma bakmak."

Edit: Aslında cevabımı bulmuşum anlaşılan :laugh: Olasılık hesabı yapar ve imkanım varsa manevi değerlerimi yok etmemeye çalışırdım ama çok fazla insanı etkileyecek ve çok riskli bir şey söz konusuysa gerekli olan şeyi de yapardım.

“Felsefe” sayfasına dön