Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Din Hiç Olmasaydı Dünya Nasıl Olurdu?

Kullanıcı avatarı
zeuss
Favori Manga: One Piece, Bleach, Belzeebub
Favori Anime: One Piece, Bleach, Alucard, Belzeebub, Shingeki no kyojin, full metal alchemist ve kısaca Miyazaki yapımları.

Nasıl okuyorsun anlamıyorum. Din = Savaş, Savaş = ekonomi, Ekonomi = Din. Kol gibi 3lü sarmalı kurmuşlar at atabildiğine, sat satabildiğine.

Bu konu başlıkla çok ilgili. Tarihi bir irdele bakalım. Çıkan savaşlar ne için çıkmış? Haçlı savaşları bile din kisvesi adı altında yağma için ekonomik zenginlik için yapılmış mı yapılmamış mı?

Din insanın düşünmesini engelleyen en büyük prangadır. "Oku" ama benim söylediğimi bana oku diyen bir kitap, öbürü endüljans veren bir yönetim, diğeri maddi gücüne göre sinagogda koltuk kapabildiğin bir sistem. Uzakdoğuya geçmiyorum bile. Kast sistemi ile yönetilen babadan oğula geçen fakirlik. İlaçları da hazır. "Oğlum bugün böylesin ama reenkare olunca kralsın yaaa"... "Şimdi eziyet çekiyorsun ama cennette 72 huri seni bekliyor, 7/24 cima edebileceksin, ereksiyonun hiç bitmeyecek (evet aynen böyle söyleniyor eksiği var fazlası yok)" Yani bunu savunuyorsunuz bilmeden.

İnandığın kitabın mealini okumamışsın kendi dilince. Ver coşkuyu sonra. Neye inandığını bilmeyen adamın dini savunması bence gereksiz. Din insanın hayatında olmasaydı bu insanlık çok daha mutlu olacaktı. Din uğruna yapılan hiçbirşey mağzur gösterilemez. Yitip giden hayatların sonunda elimize geçen daha kötü bir dünya olmuştur.
Kullanıcı avatarı
Lorem Ipsum
Favori Anime: Final Fantasy VII - Last Order

zeuss yazdı:Nasıl okuyorsun anlamıyorum. Din = Savaş, Savaş = ekonomi, Ekonomi = Din. Kol gibi 3lü sarmalı kurmuşlar at atabildiğine, sat satabildiğine.

Bu konu başlıkla çok ilgili. Tarihi bir irdele bakalım. Çıkan savaşlar ne için çıkmış? Haçlı savaşları bile din kisvesi adı altında yağma için ekonomik zenginlik için yapılmış mı yapılmamış mı?

Din insanın düşünmesini engelleyen en büyük prangadır. "Oku" ama benim söylediğimi bana oku diyen bir kitap, öbürü endüljans veren bir yönetim, diğeri maddi gücüne göre sinagogda koltuk kapabildiğin bir sistem. Uzakdoğuya geçmiyorum bile. Kast sistemi ile yönetilen babadan oğula geçen fakirlik. İlaçları da hazır. "Oğlum bugün böylesin ama reenkare olunca kralsın yaaa"... "Şimdi eziyet çekiyorsun ama cennette 72 huri seni bekliyor, 7/24 cima edebileceksin, ereksiyonun hiç bitmeyecek (evet aynen böyle söyleniyor eksiği var fazlası yok)" Yani bunu savunuyorsunuz bilmeden.

İnandığın kitabın mealini okumamışsın kendi dilince. Ver coşkuyu sonra. Neye inandığını bilmeyen adamın dini savunması bence gereksiz. Din insanın hayatında olmasaydı bu insanlık çok daha mutlu olacaktı. Din uğruna yapılan hiçbirşey mağzur gösterilemez. Yitip giden hayatların sonunda elimize geçen daha kötü bir dünya olmuştur.
Bilmeden? :) Açıkçası bana bilmediğim hiçbir şey söylemiyorsun şu yazdıklarında. Buna rağmen inanıyor olmam sana garip gelebilir, peki. Yalnız şöyle bir yanıltmaca var ki, ben bütün dinlerin iyi olduğunu, doğru olduğunu, dinin mecburi olduğunu söylemedim. Söylemediğimi bir önceki mesajımda açıkça vurguladım. İnsanın doğasından gelen dürtülere karşılık verdiğini söyledim ve 3. mesajdır da bunu anlatıyorum. Doğasında yok diyorsan bunu konuşalım.

Din kisvesi altında yapılan savaşlar diyorsun, ben de bu savaşlara kisve gerekiyorsa din olmak zorunda değil, zaten dinin olmadığı yerde de bambaşka şeyler adı altında aynı savaşlar yapılmış, dinsiz bir dünya, savaşsız bir dünya olmaz diyorum. Maç çıkışı birbirinin boğazına sarılan insanlar var. Belli bir düşünceyi savunup karşıt düşüncede diye birbirini öldüren insanlar var. Bunun için Kudüs'ün fethine kadar gitmeye gerek yok, çok yakınımızda yaşanıyor zaten.

Sırf inanıyor olmam sana beni konu ile ilgisiz bi biçimde eleştirme hakkı vermiyor ve başlıkla da bunun alakası yok. Zaten başlığı açan arkadaş da bu meseleyi (ben öyle anladım en azından) kocaman not düşmüş, ayrı başlık açın demiş. İlla dini tartışmak istiyorsan bunun kendi başlığı var. Üzgünüm, sana eşlik edemeyeceğim ama yine de linkini vereyim: işte burada...
Celebhol
Favori Anime: -

Yav benim anlamadığım, din olmasaydı X için mutlaka başka bir şey olurdu mentalitesiyle hareket edilirse dinin hiç bir işlevi olmadığı itiraf edilmiş olmuyor mu? Hiç mi etkisi yok yahu bu dünyaya? Hiç bir kitlesel kavram, hele din gibi kocaman bir kavram dünyaya etki etmiyor olamaz.

Din varken iyi insan gene iyi. Din yokken iyi insan gene iyi.
Din varken kötü insan gene kötü. Din yokken kötü insan gene kötü.

Din, sıfır mıdır? İnandığınız şeyin acizliği savunuyorsunuz. Tutarlı değil. İyi-kötü bir şey deyin, böyle kaçamak cevaplardan iyidir her türlü.
Kullanıcı avatarı
redstak
Favori Manga: HxH- Slam Dunk- Shingeki no Kyojin -
Favori Anime: Slam Duk - Hunter X Hunter - JoJo - Shingeki no Kyojin

Sarılmak için para 90 tl vermezdik. Tepecikte 30 tl ver daha iyi öpüşmekten fazlasını yaparsın. :)
Matrim
Favori Manga: OnePiece,Bleach,Naruto
Favori Anime: Shingeki no Kyojin, Code geass

Medeniyetler tarihi sınavından çıktım gözümün yüzümün din görecek hali kalmadı 3 saat boyunca ingilizce dinlerin medeniyetler üzerinde ki etkisi ortaya çıkışı üzerine yazdım.

Şuanda tek söyleyebileceğim zamanında kralların çoğunun gücünü dinden aldığı ve din sayesinde hakimiyetlerini pekiştirdikleri peki bu iyi birşey mi? Çoğu zaman iyi çoğu zaman kötü sen dini kurallara köle maddesi ekliyorsun ve din izin verdiği için medeniyetler boyunca insanlar bu köleliğin kötü olduğunu kavrayamıyor. Fakat bu dinler olmadan kölelik olurmuydu evet olurdu fakat köleliği pekiştirecek ölümsüz bir kaynak olmazdı.

Eğer ilginizi çekerse Hammurabi kanunlarını inceleyebilirsiniz 278 madde belki bir fikir verebilir.
Kullanıcı avatarı
zeuss
Favori Manga: One Piece, Bleach, Belzeebub
Favori Anime: One Piece, Bleach, Alucard, Belzeebub, Shingeki no kyojin, full metal alchemist ve kısaca Miyazaki yapımları.

Lorem yav he he. Söylediğin herşeyin temeli boş.

İnsan doğasında din yoktur. Din olgusu sonradan monte edilmiş Gucci takım elbisede duran yamadan başka birşey değildir. Dinler tarihi taş çatlasa 5-6 bin yıl öteye gider. Daha eskisi yoktur. Ha biz birden olduk gökten zembille düştük ondan yok diyebilirsin.

İlk zamanlarda avcı-toplayıcı olarak hayatını sürdüren insanlarda din kavramının olmayışı ile yerleşik düzene geçildikten sonra yavaş yavaş inanç kavramının gelişmesi çok tuhaftır. Dinler tıpkı yönetim şekilleri gibi insanlığa sonradan entegre edilmiş olgulardır. İnsanın aklına türlü türlü sorular gelir. Acaba göçebe iken tanrı yoktu da yerleşik düzene geçince mi bizi adamdan saydı ortaya çıktı acaba? der adam.
Kullanıcı avatarı
yalicapkini
Favori Manga: One Piece-Vagabond-Slam Dunk-Kingdom-Veritas-Fullmetal Alchemist-Tower of God
Favori Anime: Slam Dunk-Bleach-Gintama-Shingeki no Kyojin

Eğer din hiç var olmasaydı ; bu topraklarda solak bir insanı kimse sağ elle yazmaya,yemek yemeye,günlük işlerini yapmaya zorlamazdı.Sırf solak olduğu için hiç bir ilkokul çocuğu baskıya,zorlamaya maruz kalmaz ; küçük yaşta ruhsal travma geçirmezlerdi.
Sahih-i Müslim’de geçen bir hadis-i şerife göre de Efendimiz (sas),“Biriniz yemek yediği zaman sağ eliyle yesin, su içtiği zaman da sağ eliyle içsin.Çünkü şeytan sol eliyle yer; sol eliyle içer.” buyuruyor.
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
“George Bush’un karısının çirkin bir bok parçası olması hiç hoşuma gitmiyor.Ve bu, milyonlarca insanın zarar gördüğü savaşlara sebep oluyor.Son ‘iyi’ başkan Kennedy’ydi ve onun da mükemmel bir karısı vardı. Bunun basit bir tesadüf olduğuna inanmıyorsunuz değil mi?”
Kullanıcı avatarı
iloque
Favori Manga: One Piece , Vagabond, Kingdom
Favori Anime: One piece

Açıkçası pek bir şey değişeceğini zannetmiyorum, insanlar birleşmek ve ayrışmak için her zaman bir yol bulur. Size şöyle bir örnek vereyim, medinede düzgün bir ordunun toplanması şehitlikten bahsedilmesinden veya savaşa gitmeyenin cezalandırılacağından bahsedildikten sonra değil, savaş ganimeti serbest bırakıldıktan sonra olmuştur. Elle tutulan şeyler için elle tutulmayan bir kılıf uydurulmuş.
Kültürlerle ayrışırız ırklarla veya ideolojilerle lakin ne amaçta ne sonuçta çok bir şey değişmez.
[thumbnail]http://24.media.tumblr.com/tumblr_m609v ... r1_500.gif[/thumbnail]
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
Lorem Ipsum
Favori Anime: Final Fantasy VII - Last Order

Celebhol yazdı:Yav benim anlamadığım, din olmasaydı X için mutlaka başka bir şey olurdu mentalitesiyle hareket edilirse dinin hiç bir işlevi olmadığı itiraf edilmiş olmuyor mu? Hiç mi etkisi yok yahu bu dünyaya? Hiç bir kitlesel kavram, hele din gibi kocaman bir kavram dünyaya etki etmiyor olamaz.

Din varken iyi insan gene iyi. Din yokken iyi insan gene iyi.
Din varken kötü insan gene kötü. Din yokken kötü insan gene kötü.

Din, sıfır mıdır? İnandığınız şeyin acizliği savunuyorsunuz. Tutarlı değil. İyi-kötü bir şey deyin, böyle kaçamak cevaplardan iyidir her türlü.
Nein. Kaçamak bi cevap değil, aynı şeyi dini olarak da açıklayabilirdim ama yapmadım. Zaten ne tip açıklarsam açıklayayım değişmez.

Dinin işlevi ve etkisi var işte, ne demek yok? Söylüyorum ya, din belli ihtiyaçlardan temel alır ve o ihtiyaç yok olmadıkça dinin hiç var olmadığı bi dünya olamaz diye. Dine karşılık gelecek, daha doğrusu dine dönüşecek hiçbir şeyin olmamasına imkan yok. Yok illa olmasın diyorsan, insan doğasını değiştirmek lazım, o durumda hiç bi şey aynı olmaz zaten.

Benzer şeyleri söylüyoruz, ama bunu ben inanan biri olarak söyleyince niye problem oluyor ki? Sanki bütün dinlere aynı anda inanıyorum. Bi de yahu şurada temel bi tartışma yapıyoruz, benim kişiliğim üzerinden çıkarımlar yapıp durduğunuz sürece elbette "tutarsızlık", "bilmeden savunulan şeyler", "kaçamak cevap" falan görürsünüz. Ben sizin tahminlerinize uymak zorunda değilim, inanan adam böyle demez bence falan... Ben bunları düşünüyorsam, inancımla da uzlaştırabilmişimdir ki inanıyorumdur. O konuda şüpheniz olmasın. Savunduğum şeyin kendisiyle bi probleminiz varsa bunu tartışalım. Bak zeuss ona itiraz etmiş, ne güzel olmuş. :side:

@zeuss, söylediğim her şeyin temeli boş mu? Ahahahah :lol: Hocam gören de yazdığım son mesajda hiç söylemediğim şeyler söyledim sanacak. Cidden bi türlü aynı frekansa denk gelip anlaşamadık. Ama neyse en azından insanın doğasında var-yok'a dair bi şey demişsin, teşekkür ederim. Evet, benim inancıma göre biz gökten zembille düştük. Ama yerleşik hayata geçmenin insanın ortaya çıkışından sonraya denk gelmesinde bi problem yok. Da yine de yazdıklarında kafama takılan şeyler var. Birincisi "tuhaf" da ne demek? Neye göre tuhaf, kime göre tuhaf?... Bana göre tuhaf değil. Ortaya çıkmış işte. Bunda bi tuhaflık görüyorsan dinin dışardan bi etki ile oluştuğuna varman falan lazım. Bu senin düşüncelerine zıt bi şey değil mi? Yani benden önce sen doğal bulmalısın sanki, bilemedim... İkincisi, sonradan gelen her şeyi "bu insana uygun değilmiş, entegre olmuş sonradan" deyip sallayacak mıyız? Entegre olabilmesinin bi anlamı yok mu? E o zaman dağda bayırda çiğ et yiyerek yaşayalım. Özümüze dönelim (!). Hiç bi şey bize entegre olmasın.
Kullanıcı avatarı
Instructions
Favori Manga: Naruto | Vagabond
Favori Anime: Naruto Shippuuden | Shingeki no Kyojin | Death Note | Bleach | Aoi Bungaku

İnsanın eti pişirmesi medeniyet serüveninde insanoğlunun emekleme evresini geçip adım attığını sembolize eder. Uygar toplum olabilmek adına sürekli üzerine konularak devam edildi. Din özünde iyidir buna lafım yokta. İnsanlar tarafından manipüle edilmeye müsait. Biri çıkıyor kafa kesiyor, diğeri kız çocuklarını okula göndermiyor. Orta çağda Avrupa coğrafyası klisenin elinde kan ağlıyor. İnsan pragmatisttir, kutsal sayılan değerler üzerinden dahi kendi fikir dünyasını tesis edebilmek adına faydalanır.

O yüzden Yeşim, etin tuzlanması ve pişirilmesi her insanın doğal beklentisidir. Kimse yüzme bilerek doğmaz, sonradan öğrenir. Bebekleri havuza koydukların da yüzmeye çalışırlar. Bu içgüdü ile alakalı bir durum. Sonradan entegre olur ama. Din ise bunlar ile aynı değildir.

“Felsefe” sayfasına dön