Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Din Hiç Olmasaydı Dünya Nasıl Olurdu?

Kullanıcı avatarı
Instructions
Favori Manga: Naruto | Vagabond
Favori Anime: Naruto Shippuuden | Shingeki no Kyojin | Death Note | Bleach | Aoi Bungaku

Bir dine mensup kimseler kendi fikir ve inanç dünyasından olmayan diğer insanları inançsız diye niteleyemezdi en azından.
Kullanıcı avatarı
SoraDeshizoku
Favori Manga: Naruto
Fairy Tail
One Piece
Bleach
D-Gray Man
Hellsing
Full metal alchemist
Favori Anime: Naruto
Naruto Shippuuden
Full metal alchemist
Fairy Tail
One Piece
Hellsing
Death Note
Bleach
D-Gray Man
Hal
Hayao Miyazaki yapımı olan herşey :)
Death Note
Ao No Exorcist Movie(Sadece filmi)

JiraiyaFlash yazdı:
SoraDeshizoku yazdı:Din kavramının olmaması diye bir şeyin olması için insanda ''inanma'' inancının da olmaması gerekir...
Üzgünüm fakat, bence saçma bir iddia ben kendime de inanırım, arkadaşıma, doğaya, güvene, saygıya, sezgilerime vs vs vs inanacak tonla şey var... Zaten İnanç=Din yanılsaması değil mi İnsanlığı potansiyelinden alıkoyan ?!
doğaya şuna buna inanırım diyorsun , arkadaşım illaki Din 'in eyleme dökülmesi gerekmiyor. Din kavramını öğren sen ilk önce neyse ya tartışamayacağım. İnsanın doğasında nasıl yaratıldığını çözme duygusu var bu yüzden din ortaya çıkıyor bir şeylere inanmak istiyor diyorum. sen bana başka bir şeye inanırım diyorsun. Allahım ya.
“Dün merdivenleri çıkarken orada olmayan bir adamla karşılaştım. Bugün de orada değildi. Keşke dedim. Keşke gitse...”
fan-klupler/mayuri-kurotsuchi-fc-t12173.html [Mayuri Kurotsuchi FC]
Duygu Barnasoğlu ile Fransızca Dersleri gelin sizde katılın; fransizca-f135/
Resim
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

SoraDeshizoku yazdı:
JiraiyaFlash yazdı:
SoraDeshizoku yazdı:Din kavramının olmaması diye bir şeyin olması için insanda ''inanma'' inancının da olmaması gerekir...
Üzgünüm fakat, bence saçma bir iddia ben kendime de inanırım, arkadaşıma, doğaya, güvene, saygıya, sezgilerime vs vs vs inanacak tonla şey var... Zaten İnanç=Din yanılsaması değil mi İnsanlığı potansiyelinden alıkoyan ?!
doğaya şuna buna inanırım diyorsun , arkadaşım illaki Din 'in eyleme dökülmesi gerekmiyor. Din kavramını öğren sen ilk önce neyse ya tartışamayacağım. İnsanın doğasında nasıl yaratıldığını çözme duygusu var bu yüzden din ortaya çıkıyor bir şeylere inanmak istiyor diyorum. sen bana başka bir şeye inanırım diyorsun. Allahım ya.
Niye bu kadar agresifleştiniz ki ? İnanç için din kavramını gerek görmek kadar absürt bir çıkış yaptınız, bir de gurur yapıp savınıza yapışmak zahmeti yordu herhalde :cheer:

Din kavramını bilmediğimi nereden ya da senin bildiğini nereden çıkarıyoruz acaba ?

Sende ''İnanma'' ile ''İman'' arasında ki farkı ayır istersen.. Nasıl yaratıldığını çözme duygusu olan adam alim olur bilim adamı olur, banaz dindar kesimler neden yaratıldığınu düşünmez bile çevrenin sağladığı dini profili benimser genellikle.. Bir de bu konuda kastedilen kurum ve taraf olarak ''Din ve Dindarlık'' kavramıdır. Ha sen insanlık tarihi adına konuşuyorsan da gene saçma zira şu an ki bilim, ilim, seçim çokluğu ve farkındalık ile o zaman bir değil... Bugün dünya yuvarlak ama şu kadar yüzyıl önce düz idi demeyiz, ''düz olduğu sanılıyordu'' denir.. Yani eski kanıksamayı bugünün dinamiği olarak yorumlamak ne kadar doğrudur acaba..

Neyse, küçük bir soruya bile ''Allahım Ya'' diye patlayan ile din tartışmak saçma olacak sanırım :laugh:
Resim
byakusharinnegan
Favori Anime: naruto

Soru şöyle sanırım:
Yıldırım düşünce insanlara olayı zeusa bağlamak yerine direk bilimsel olarak neden olduğunu araştırsa dünya nasıl olurdu? Aklının ermediģi bir şeyi hemen tanrı uydurup ona bağlamak yerine gerçek nedenini araştırsa nasıl olurdu?
Bunun olması imkansız değil. Ama hiç din olmaması demek kimsenin bir şeyi tanrıya bağlamaması, herkesin araştırma yapması demek. Çünkü insan anlamadığı şeyi bilmek ister. Tanrıya bağlamayacaksa araştıracaktır. Yani insan ırkı daha bilgili olurdu ve aydın olurdu. Savaşlar daha az olurdu. Teknoloji daha ilerde olurdu.
Kullanıcı avatarı
SoraDeshizoku
Fairy Tail
One Piece
Bleach
D-Gray Man
Hellsing
Full metal alchemist
Favori Anime: Naruto
Naruto Shippuuden
Full metal alchemist
Fairy Tail
One Piece
Hellsing
Death Note
Bleach
D-Gray Man
Hal
Hayao Miyazaki yapımı olan herşey :)
Death Note
Ao No Exorcist Movie(Sadece filmi)

[/quote]Niye bu kadar agresifleştiniz ki ? İnanç için din kavramını gerek görmek kadar absürt bir çıkış yaptınız, bir de gurur yapıp savınıza yapışmak zahmeti yordu herhalde :cheer:

Din kavramını bilmediğimi nereden ya da senin bildiğini nereden çıkarıyoruz acaba ?

Sende ''İnanma'' ile ''İman'' arasında ki farkı ayır istersen.. Nasıl yaratıldığını çözme duygusu olan adam alim olur bilim adamı olur, banaz dindar kesimler neden yaratıldığınu düşünmez bile çevrenin sağladığı dini profili benimser genellikle.. Bir de bu konuda kastedilen kurum ve taraf olarak ''Din ve Dindarlık'' kavramıdır. Ha sen insanlık tarihi adına konuşuyorsan da gene saçma zira şu an ki bilim, ilim, seçim çokluğu ve farkındalık ile o zaman bir değil... Bugün dünya yuvarlak ama şu kadar yüzyıl önce düz idi demeyiz, ''düz olduğu sanılıyordu'' denir.. Yani eski kanıksamayı bugünün dinamiği olarak yorumlamak ne kadar doğrudur acaba..

Neyse, küçük bir soruya bile ''Allahım Ya'' diye patlayan ile din tartışmak saçma olacak sanırım :laugh:[/quote]
Konu Dışı
Canım ''allahım ya'' ifadesi bir ünlem belki çok inançsızım ama yinede kullanıyorum sanane?
Din ve bilim her zaman çatışma içerisindedir, Bilim dinin açıklarına dikkat çeker , din bilimin söylediği açıkları kendi diliyle kapatma çabası içine girer. İnanma ile iman kavramlarını senden iyi bildiğim kanaatindeyim. Din yaratılış üzerine kurulmuştur yani dediklerine katılmıyorum ... O zaman ilk din oluşmaya başlaması nasıl çevreyle olacak ki ? Din diye bir şey yok yani. İnsanlar anlayamadıkları şeylere kılıf bulurlar. Mesela ben şimdi dünya bir sarı saçlı kızın saçları arasındadır desem bilim beni hemen yalanlar ama ilk çağlarda bilim bu kadar gelişmiş olmadığı için mecbur insanlar bir kılıf bulacaktı yani istesende istemesende ''din olmasa ne olurdu'' diye birşey söylemek çok zor ...
“Dün merdivenleri çıkarken orada olmayan bir adamla karşılaştım. Bugün de orada değildi. Keşke dedim. Keşke gitse...”
fan-klupler/mayuri-kurotsuchi-fc-t12173.html [Mayuri Kurotsuchi FC]
Duygu Barnasoğlu ile Fransızca Dersleri gelin sizde katılın; fransizca-f135/
Resim
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Konu Dışı
Benim söylediğimden hariç hiç bir şey diyemeden hala agresif ve kaba olmayı sürdürerek nasıl bir beklenti ya da ilüzyon içerisindesin anlamadım ama... Rahatla biraz :laugh:
Dini Yaratılış Hikayesine inanan birinin bu tartışmada bilimsel önerge vs sunması, sanane diye estirmesi hoş değil... Ama bu sorunun net ve kalifiyeli bir cevabını vermek zor gerçekten bu konuda hakkını veririm.
Resim
Kullanıcı avatarı
redstak
Favori Manga: HxH- Slam Dunk- Shingeki no Kyojin -
Favori Anime: Slam Duk - Hunter X Hunter - JoJo - Shingeki no Kyojin

Her iyi şeyin daha iyisi olurdu. En iyi şey bak bu burada yazıyorduu lafını duymamak.
nara_fkd
Favori Manga: Naruto - Zippy Ziggy - Liar Game - Slam Dunk - Berserk - Gintama
Favori Anime: Naruto Shippuden - Death Note - Ano Hana - Gintama - Slam Dunk

Sik gibi bir yer olurdu, yaşanılamazdı.
Kullanıcı avatarı
redstak
Favori Manga: HxH- Slam Dunk- Shingeki no Kyojin -
Favori Anime: Slam Duk - Hunter X Hunter - JoJo - Shingeki no Kyojin

Tabi kimler ölücek yoksa :) Kimlerin kafalarını kesicez dimi :)
Kullanıcı avatarı
oZzIiI
Favori Manga: Vagabond, Shamo, FMA, Berserk, Sun-Ken Rock,
20 Century Boys, Banya, Liar Game, Death Note, Jackals, Claymore,
Slam Dunk, Veritas, One Piece, Gamaran, Beelzebub,
Deadman Wonderland,
Favori Anime: Samurai Champloo, Cowboy Bebop, Black lagoon, Berserk,
Sword Of the Stranger, Darker Than Black, One Piece, GTO,
İletişim:

Daha güzel bir yer olurdu.
Düşünsenize... kliseler yok, IŞİD yok, İsrail yok, Hamas yok, Elkaide yok, AKP yok, Cemaat yok... uzar gider bu liste
Sonuçta din kötülüklerin anasıdır.

“Felsefe” sayfasına dön