Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Din Hiç Olmasaydı Dünya Nasıl Olurdu?

Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate

Dünyada tarih başlangıcından beri hiç bir şekilde din kavramı oluşmasaydı, ölümden sonra hayatın olmadığına inanılsaydı dünyanın hali nasıl olurdu şuanda? Ek olarak öyle bir dünyada de var olsaydınız ne yapardınız? Adınızı tarihe yazdırmaya çalışır mıydınız?

Not: Hipotezleri sorgulamayın, ya da yeni konu açın! Offtopic olduğunda konu rezil oluyor.
Celebhol
Favori Anime: -

Dünyayı bilmiyorum ama benim için değişen bir şey olmazdı :laugh:
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate

Unknown yazdı:Din olmayan bir dünyada varolsaydım şimdikinden farklı olmazdım.
Dünya nasıl bir yer olurdu?

Bu arada ben yorumumu bir kaç sayfa yorum okuduktan sonra vereceğim. Fikirlerim kesin değil.
Kullanıcı avatarı
eylem
Favori Anime: Soul Eater , Naruto

Herkez aidsten ölürdü herhalde. Ayrıca din kavramları insanları sakinleştiriyor. Dua ederek Tanrı'dan birşeyler istemek, cennete gitmek için ibadet etmek vs. insanları sakinleştiriyor. Bu gibi şeyler dışında aklıma birşey gelmiyor. Din kavramının olmadığı bir dünya düşününce aklıma sadece sapıtmak ve ölüm geliyor.

Birde din olmasaydı kesinlikle farklı olurdum. Bunun en önemli sebebiyse çevre olurdu.
Kullanıcı avatarı
MRTFR
Favori Manga: One Piece, Toriko, Dragon Ball, Sun-Ken Rock, Noblesse, Berserk, Billy Bat, Feng Shen Ji, Vagabond, One-Punch Man, Dr. Slump
Favori Anime: One Piece, Hellsing Ultimate, FMA: Brotherhood, Hunter X Hunter (2011), JoJo's Bizarre Adventure

Bilimin henüz gelişmediği dönemlerde insanlar doğayı ve evreni açıklamakta zorlanırdı muhtemelen.
Celebhol
Favori Anime: -

eylem yazdı:Herkez aidsten ölürdü herhalde. Ayrıca din kavramları insanları sakinleştiriyor. Dua ederek Tanrı'dan birşeyler istemek, cennete gitmek için ibadet etmek vs. insanları sakinleştiriyor. Bu gibi şeyler dışında aklıma birşey gelmiyor. Din kavramının olmadığı bir dünya düşününce aklıma sadece sapıtmak ve ölüm geliyor.
Hauhaha :laugh: Kan görüyorum, vahşet görüyorum hocam!

Her neyse ciddileşelim.
1) Kimsenin inancına laf ettiğim yok ama ben şu an dünyadaki dinlerin insanlığın -bir tür olarak- çocukluk safhasının bir ürünü olduğunu düşünüyorum. Açıklayamadığımız şeyleri açıklamak için, baş edemediğimiz duygularla baş etmek için ve -belki böylesi daha kolay geldiği için- sosyal düzen sağlamak için.
2) Aynı zamanda teolojiye göre toplumların tanrıları o toplumların genel anlamda kişiliklerini yansıtır. Yani tanrı denilen şey o kültürün ve o bölgenin insanının vücut bulmuş hali gibi bir şeydir. Bu yüzden, her toplum zamanla değiştiği için, tanrı aynı olsa bile yorumu zamanla değişir.

Bunlardan dolayı tanrının insanların gelişimi için kaçınılmaz bir aşama olduğunu düşünüyorum. "Eğer hiç var olmasaydı," demek insan türü için değil tamamen farklı bir tür için konuşmak olur. Bu yüzden bu soruya cevap veremem.
Kullanıcı avatarı
the soul of sky
Favori Manga: op-naruto-bleach-sun ken rock-noblesse-beelzebub-deadman wonderland
fma:brotherhood-TOG
Favori Anime: hunter x hunter 2011-op-natsume yuujinchou-kino no tabi-mushishi
one outs-gintama

Genel olarak pek fark yaratmayacağını düşünüyorum.Din uğruna çıkan savaşlar gene çıkacak sadece nedeni din değil de farklı şeyler olacaktır Kirli sakalın dediği gibi.Temeline dini koyan topluluklar gene kendilerine bir şeyler bulacaklardır.
Ölümden sonraki hayat mevzusunun olmaması insanların bu dünyada kalıcı olma ihtiyacı hissetmesine neden olacaktır. Bu iyide sonuçlanabilir ama pek sanmam.
Kendi hayatım konusunda hiç birşey değişmeyecektir.
Kullanıcı avatarı
berithalkolikes
Favori Anime: One Piece, Bleach, Fairy Tail, Attack on Titan, Claymore, Sailor Moon

Ben nasıl olurdum onu bilemem ama dünya çok farklı olurdu.

Kimine göre din kurtarıcımız,kimine göre insanın kendinden daha yüce bir şeye inanma ihtiyacıyla dayandığı bir şey, kimisine göre ise insanlığı kontrol amacıyla ortaya atılmış bir şey.
Din olmasaydı bana göre Allah korkusu yüzünden bir şeyleri yapamayan insanlar iyice cozuturdu. Ya da sırf diğer tarafta kendini kurtarmak amaçlı iyi şeyler yapan insanlar bunu yapmayı bırakırlardı. İyi yanı olur muydu? Belki bazı savaşlar olmazdı, belki biraz daha ilerlemiş olurduk.
Ben yine de insanların acizliklerine karşılık her zaman daha yüce olan bir varlığa inanma ihtiyacı içinde olduklarını düşünüyorum. Din olmasaydı inanacak başka bir şey bulunurdu.
Bitch is back.
Kullanıcı avatarı
Amaranth
Favori Manga: Yok
Favori Anime: Yok

Ampulsüz, daha iyi bir ülke olurduk en kötü ihtimal.
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
Beowulf75
Favori Manga: Akira, Lone Wolf and Cub, Berserk, Slam Dunk...
Favori Anime: GitS, Evangelion, The Tatami Galaxy, Ping Pong the Animation...

İnsanoğlu, hayvanoğlu olurdu. :D

Şaka maka, din olmasaydı şu an hiçbirimiz şimdi ki gibi olamazdık. Eğer din yalan, Tanrı denilen şey gerçekten hiç söz konusu olmasaydı, insanlar psikopatlaşırdı. Din denilen olgunun en büyük amacı, inanmayanlara göre uydurulma sebebi, insanların kontrol altına almak olurdu. Düşünsenize... herif aids olmuş, yakın zamanda ölecek. Ve din denilen, Tanrı denilen olgu yok? Sizce bu insan ne yapardı? Ortalama bir demiyeyim, biraz daha psikopatı ortalığın amına koyardı. Tecavüz edip edip kaçardı.

Din her açıdan insanlığın iyiliği için yararlı olmuştur. Bağzen bilinçlerini kapatmış olabilir, ama bu insanların yüzünden. Ben eminim ki, Dünya şu an ki halinden kat ve kat daha kötü olurdu.
...
Resim

İnsan da, yaşam da saçmadır; boşunadır, rastgeledir, sağlam hiç bir şey yoktur; ama yine de yaşamak gerekir.

MyAnimeList Profilim[/b]
► Spoiler Göster
[/align]

“Felsefe” sayfasına dön