Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Programcılık Dersi

Mangaturk'ün Eğitim Yuvası
Kullanıcı avatarı
unreal_tr
Coder
Coder
Favori Manga: One Piece, Sun Ken Rock, Kenichi
Favori Anime: One Piece, Full Metal Alchemist, Hellsing
İletişim:

Memento mori yazdı:
unreal_tr yazdı:Beni de yaz beni de. Güzeldir hoştur programlama.
Sen zaten Yazılım mimarı değil misin? Coder tagide almışsın. Beni mi sınıyorsun?
Sakin ol. Kimseyi kırmak ya da dalga geçmek niyetinde değilim. Sadece devam eden birşey olursa takip edebileyim diye yazdım.

Birkaç şey söyleyip bir süre daha ortalarda olmayacağım.

0 Hayalgücünüz yerinde olsun. Burayı geçiyorum çünkü anime manga okuyup da hayalgücü kısıtlı olan adam olmaz pek.

1 Matematiği sevin. Eğer programcı olmak istiyorsanız kafanız önce matematiğe basacak. Programcıysanız zaten basıyor demektir. ;)

2 Bilgisayar dalında bir iş yapabilmek için inatçı olmanız gerekiyor. Problemleri çözmekte, çözümleri geliştirmekte ve geliştirdiğiniz çözümlerin getirdiği problemleri çözmekte defalarca defalarca ve defalarca kafanızın patlamak üzere olduğunu hissedeceksiniz.
(Benim gibi bir iş yapıyorsanız iskambil kartlarından kule yapmaya benzer ve işe başlamadan önce o kuleyi onlarca kez baştan dizayn etmeniz gerekir. Bana da acıyın. :pinch: )

3 Sosyal hayatınız oldukça kısıtlanacak. :lol:
Resim
"Information is power. But like all power, There are those who want to keep it for themselves"
Kullanıcı avatarı
Memento mori
Favori Anime: Elfen Lied

unreal_tr yazdı:
Memento mori yazdı:
unreal_tr yazdı:Beni de yaz beni de. Güzeldir hoştur programlama.
Sen zaten Yazılım mimarı değil misin? Coder tagide almışsın. Beni mi sınıyorsun?
Sakin ol. Kimseyi kırmak ya da dalga geçmek niyetinde değilim. Sadece devam eden birşey olursa takip edebileyim diye yazdım.
Hocam kusuruma bakmayın biraz fazla tepki vermişim, tavsiyeleriniz için de teşekkürler. Sizden gelecek yardımları ve tavsiyeleri de seve seve kabul ederiz.
  • Memento mori
Fani olduğunu hatırla.
  • Memento te hominem esse
Sadece bir insan olduğunu hatırla.
  • Respice post te! Hominem te esse memento!
Arkana bak! Sadece bir insansın, hatırla!
Shirohige
Favori Manga: Tower of God, Bleach,
King of Hell
Favori Anime: Full Metal Alchemist Brotherhood,
Angel beats, Bleach,

html bilgim var, az miktarda c++ çalıştım. Kendimi geliştirmek istiyorum. Beni de yazarsan sevinirim.
Resim
Kullanıcı avatarı
memoww
Favori Manga: Naruto, Tower of God, Fairy Tail, Bleach, One Piece, The Breaker, Gantz, Noblesse, HSD Kenichi, The God of Highschool, Gamaran
Favori Anime: ...

Dediğim gibi bilgisayar mühendisliği okuycam, hazırlık bu sene bitti ve bölüme ot gibi gitmek istemiyorum. Her türlü desteğe rağzıyım. Özellikle temelden başlayacaksak mükemmel olur.
The thing I really wanted was...I..already had it. - Jyu Viole Grace
Kullanıcı avatarı
ansatsuken
Favori Manga: Beelzebub
The breaker (part 1)
Gantz
Tower of god
Favori Anime: ...

Yaz benide.. Lise 3 bu sene bitti. Yazılım mühendisliği okumayı düşündüğüm için bu çok işime yarayacak. İyi bi önbilgi hiç fena olmaz :whistle:
Evimin hemen yakınında bir kurs merkezi var , orada gidecektim ama talep az olduğu için açılmadı bende şuan grafik tasarım kursuna gidiyorum , bilgisayar alanında tek bu kurs açıldı :unsure: Yazılım konusunda bilgim olduğu söylenemez yani beni "0"mışım gibi düşün :) ama sonuna kadar devam ederiz , azimliyim :) Hadi hayrola
Kullanıcı avatarı
Diabolus Ipsum Amans
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Favori Manga: One Piece, Veritas
Favori Anime: One Piece
İletişim:

Bende bi kural yazayım.

Eğer yaparım dediğiniz bir işi en az 5 ay sallayamiyorsaniz programcı falan olamazsiniz biz böyle gördük.
Betrayer... In truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes can see what others cannot.
Kullanıcı avatarı
namikaze_minato_61
Favori Manga: Naruto
Favori Anime: Naruto Shippuuden

Beni de yazın... Bişeyler kaparım belki ;)

Peki dersleri ne şekilde vermeyi düşünüyorsunuz hocam? Kafanızda bir plan var mıdır?
Resim
► Spoiler Göster
ozenozkaya
Favori Manga: naruto
Favori Anime: naruto

Arkadaşlar öncelikle böyle bir çalışmanın yapılması gerçekten çok sevindirici. Başta cefası, sonda sefası bol bir işe giriyorsunuz, umarım hepiniz umduğunuz faydaları alabilirsiniz.

Temel programlama mantığı ve algoritmalar'ın bir adım ötesinde yani implementasyon kısmında gördüğüm kadarıyla hep nesne yönelimli programlama (oop) dilleri üzerinden gitmişsiniz. Programlamaya yeni başlayan birileri için oop'un uygunluğu üzerinde düşünün derim. Programlama mantığına alışmak için genelde yapısal programlama tercih edilir. Yapısal programlama yapılan dillere örnek olarak C verilebilir. Oop için tasarlanmış dillerden c++ başlamak için çok iyi bir tercih olmaz çünkü bellek yönetimini anlamak gerçekten zordur. Diğer verdiğiniz örneklerden Java bir sanal makine (java virtual machine) üzerinde çalışır. Dolayısıyla implementasyon kolaydır ama yapılan işlerin nasıl yapıldığını genelde anlayamazsınız. Destop uygulamaları için java'da Swing library kullanılır, ki pek tavsiye etmem ama siz bilirsiniz :) java'da web uygulamaları için başlangıçta servlet sınıfı kullanılır. Ancak Java ile az çok çalışmış hemen herkes web uygulamalarında Spring framework kullanır. Orada da işler birazcık kompleksleşiyor. Devreye Maven gibi araçlar giriyor. Ayrıca Java ile yazılmış web uygulamalarının çalışması için Tomcat server vb bir Java Web sunucusu bulunmalı ki aldığınız standard linux hostinglerde de windows hostinglerde de tomcat bulunmaz. Linux hostinglerde PHP için apache server bulunur. Windows hostinglerde de ASP.NET için IIS server bulunur. Java için ekstra para ödersiniz.

Gelelim .NET tarafına... .NET yazılım geliştirmesi en kolay ortamlardan biridir. Özellikle c# hem baymaz hem de çok kolay çıktı üretimine imkan verir. Olası tek sorun .NET'in de OOP ve AOP üzerine kurulu olması. Ama bence başlangıç seviyesinde Java'dan daha iyidir. Hem de yazdığınız ASP.NET kodları IIS serverda yani windows hostinglerde kolayca çalışır.

Veritabanı öğrenmek için MySQL iyi bir araçtır, ancak ciddi işlerde genellikle MySQL kullanılmaz. MsSQL de kullanılmaz. Enterprise database'ler kullanılır. Örneğin Oracle DB gibi. Öteyandan database demek SQL demek değildir. Zira SQL olmayan çok sayıda database de mevcuttur. Misal Mongo DB. O nedenle veritabanı SQL'dir diye lütfen düşünmeyin. SQL veritabanı implementasyonu için bir araçtır.

HTML de CSS de programlama dili değildir.HTML adı üzerinde markup dilidir. Yani verseniz 3 ile 5'i toplayamaz. HTML5 der ki HTML yalnızca markup amaçlıdır yani içerik ve layout(yerleşim düzeni) HTML'den sorumludur. CSS ise tasarımsal özellikleri barındırır. (Renktir fonttur vb.).
Dolayısıyla HTML ve CSS öğrenmeniz size programlama mantığı kazandırmaz. Öteyandan PHP bir programlama dilidir. Size OOP bilgisi kazandırır. Tabi bu bilginizi web programlama alanında kullanabilirsiniz.

Umarım süreçten beklediğiniz faydayı alırsınız. Anlatana da dinleyene çalışana da helal olsun :)

EDIT: Hiç programlama bilmeyenlere programlama öğretmek için uygun içeriklerin toplandığı ve dünya devlerinin katkı sağladığı bir platform bulunmakta. http://learn.code.org/
EDIT2: Hem oyunumu oynarim hem kodumu yazarim diyorsaniz http://www.codemonkey.co.il/
sudo ./FuutonRasenShiruken.sh
Kullanıcı avatarı
Todomeda
Favori Manga: -
Favori Anime: -

@ozenozkaya
Dostum verdiğin bilgiler için teşekkürler, pek anlamamışta olsam olaya bakış açım genişledi diyebilirim.
Birde merak ettiğim bir nokta var.
Linux bu programlama işinde windowsa nazaran daha iyiymiş sanırım yada öyle birşeydi.
Programcı bir arkadaşım linux aşağı linux yukarı anlatır dururduda.
I am blind, not deaf. -
► Spoiler Göster

► Spoiler Göster
- No estoy loco, mi realidad
es diferente a la tuya
ozenozkaya
Favori Manga: naruto
Favori Anime: naruto

Konu Dışı
@Todomeda
Rica ederim, ilgilendiğin kısımları daha açık anlatmaya çalışabilirim. Yazı çok uzayıp okunamaz hale gelmesin diye bazı terimleri ve kavramları açıklamadım.

Linux bence de programlama yapmaya daha uygun bir ortam. Sebepleri şunlar:
-> Tamamen açık kaynaklı bir sistem olduğundan sistem her aşamasını kontrol etmek mümkün. Bu da yazdığımız kodlarda hata bulmayı kolaylaştırıyor.

-> Tamamen açık kaynaklı bir sistem olduğundan, optimizasyon imkanı çok daha fazla. İstenmeyen yazılım bileşenleri kaldırılabiliyor ya da kapatılabiliyor. Bunu şöyle anlatayım: printer ve ses çıktısı kullanmayacağınız platformda linuxu bu sürücüleri çıkartarak derleyip daha küçük bir linux sürümü elde edebilirsiniz. Ya da tek bir dosya sistemi tipi kullanacaksanız (misal FAT) diğer dosya sistemlerine olan desteği kapatıp daha da küçük bir sürüm elde edebilirsiniz. Windowsta bu imkansız.

-> Milyonlarca kişinin katkılarıyla oluştuğundan çok çok zekice ve oturmuş bir tasarıma sahip. Linuxta bir zamanlanmış görevi cron isimli bir tool ile gerçeklemek çok çok kolay iken windowsta bu iş eziyet. Böyle sonsuz sınırsız örnek verebilirim.

-> Konsolu windowsa göre çok daha gelişmiş ve kolay kullanılabilir durumda.

-> Windows yalnızca bilgisayarlarda çalışıyor. Linux ise etrafımızdaki bir çok elektronik cihazın üzerinde var. Örneğin linux ile çalışan kahve makinaları, saatler, fotoğraf makineleri, IP kameralar var. Hatta Android ve IOS da linux üzerine kurulu. Linux yüksek derecede konfigüre edilebilir bir sistem olduğundan 10mB'lık hafızası olan bir cihaza bile linux kurulabiliyor. Bu da yazdığınız bir kodun evrensel olarak tüm bu cihazların üzerinde çalışabilmesi demek. Bu konuyu gömülü linux olarak aratabilirsiniz.

-> Yetkilendirme ve güvenlik özellikleri çok iyi.

Böyle bir çok faydası var. Linux gerçekten yazılım geliştirmeye çok çok uygun. Öteyandan .NET doğru düzgün yok. Bu büyük bir dezavantaj oluşturuyor. Microsoft .NET'i basit olarak çalıştıran Mono var linuxta ama çok yeterli değil. Temel anlamda durum bu diyebilirim.
En son ozenozkaya tarafından 25 Haz 2014 18:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
sudo ./FuutonRasenShiruken.sh
Kilitli

“MangaTurk Dershane” sayfasına dön