Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Programcılık Dersi

Mangaturk'ün Eğitim Yuvası
Kullanıcı avatarı
Memento mori
Favori Anime: Elfen Lied

Diabolus Ipsum Amans yazdı:Sen sitedeki üyelere güvenme. Bunlar eşeğin gotu gibiler. nerde osuracaklar belli değil.

Özellikle todomeda ya hiç güvenme 8 senedir bağış yapacak sorsan :-D
Zaman gösterecektir herşeyi, bu forumun kurucusu ve admini olarak tabiki de en tecrübeli sensindir ama ben senin kadar karamsar değilim. 10 kişi başlayıp bir kişide kalsa öğrenmek isteyen benim için sorun yok.
  • Memento mori
Fani olduğunu hatırla.
  • Memento te hominem esse
Sadece bir insan olduğunu hatırla.
  • Respice post te! Hominem te esse memento!
Arkana bak! Sadece bir insansın, hatırla!
Kullanıcı avatarı
Punisher
Favori Manga: Naruto, One Piece
Favori Anime: Naruto
İletişim:

Beni de yazabilirsin ortaya karışık ne verirsen alırım. Bilgiye açım kardelenim ben :laugh:
Hokage_Minato [thumbnail]http://fc04.deviantart.net/fs71/f/2010/ ... DirTek.jpg[/thumbnail]
Kullanıcı avatarı
unreal_tr
Coder
Coder
Favori Manga: One Piece, Sun Ken Rock, Kenichi
Favori Anime: One Piece, Full Metal Alchemist, Hellsing
İletişim:

Beni de yaz beni de. Güzeldir hoştur programlama.
Resim
"Information is power. But like all power, There are those who want to keep it for themselves"
darkcity87
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: One Piece

Bende mümkün olduğunca katılmaya çalışırım bana kalırsa javaya hiç bulaşmayalım temelden başlayalım sonra c# sql devam ederiz web programlamayada girişebiliriz. Java fikir olarak (her platformda çalışması açısından) iyi olsada pratikte başarılı fazla program yok gibi görünüyor gözüme tabi ustalar daha iyi bilir.
Kullanıcı avatarı
Ryuuma
Antik Ejder Avcısı
Antik Ejder Avcısı
Favori Anime: One Piece,FMA,Soul Eater, LC

Programcı değilim ama ne demek olduğunu iyi bilirim. Genç arkadaşları hoş görünür uzaktan ama iş hiç o kadar basit değildir. Algoritma vs zati öğrenmek zorunda olduğunuz şeyler ama hepsinden önce programcı dediğiniz adam kendini adamış olmalıdır bu işe. Öle sabah giderim akşam gelirim işten kafası ile olmaz. Hayatınızın önemli bir parçası haline gelmeli, yemek yerken,yolda yürürken,sıçarken hep aklınızda olmalı. Bilgisayarla ilgili çoğu iş böyledir ama programcılık da bu hepsinden fazladır.

Kaç senedir yaptığınız fark etmeksizin devamlı kendiniz geliştirmelisiniz. Yoksa bir süre sonra kod yazan birinden kod kullanan birine dönüşürsünüz. Her birinizin birer Steve Jobs olamayacağı gerçeğini de göz önüne alırsanız bir süre sonra hüsrana uğrarsınız.

Yani kısaca programcılığı bir iş olarak değil direk olarak ömür boyu sürecek en büyük hobiniz olarak görmek zorundasınız. Her daim okumalı yeni şeyler öğrenmeli ve devamlı "neden" sorusunu kendinize sormalısınız. Bir şey öğrendiğiniz de o işin nasıl yapıldığından önce neden yapıldığını yani mantığını öğrenmelisiniz.

Hevesinizi kaçırmak istemiyorum bunları yazarken sadece insan hayatında ki değerli vakti boşa harcamanızı istemiyorum. Programcılık cidden insanın içinden gelmeli yoksa boşa zaman kaybı kişi için. Başlayacaksanız bunları kafanıza koyarak başlayın. Bunları hakkı ile yerine getiren programcı hafif kafası kırık olmak ile beraber takdir edilen bir kişidir.
Kullanıcı avatarı
sayokan
Favori Manga: bleach,
Favori Anime: bleach,

Benide eklersen sevinirim dostum
Resim
Kullanıcı avatarı
Grimoire Slayer
Favori Manga: Beelzebub
Favori Anime: Death Note

Java'dan kaldım bu sene burda Java dersi olursa katılırım.Aslında C olursada katılırım bidahaki dönem C dersimde var.
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Resim
Kullanıcı avatarı
Memento mori
Favori Anime: Elfen Lied

Ryuuma yazdı:Programcı değilim ama ne demek olduğunu iyi bilirim. Genç arkadaşları hoş görünür uzaktan ama iş hiç o kadar basit değildir. Algoritma vs zati öğrenmek zorunda olduğunuz şeyler ama hepsinden önce programcı dediğiniz adam kendini adamış olmalıdır bu işe. Öle sabah giderim akşam gelirim işten kafası ile olmaz. Hayatınızın önemli bir parçası haline gelmeli, yemek yerken,yolda yürürken,sıçarken hep aklınızda olmalı. Bilgisayarla ilgili çoğu iş böyledir ama programcılık da bu hepsinden fazladır.

Kaç senedir yaptığınız fark etmeksizin devamlı kendiniz geliştirmelisiniz. Yoksa bir süre sonra kod yazan birinden kod kullanan birine dönüşürsünüz. Her birinizin birer Steve Jobs olamayacağı gerçeğini de göz önüne alırsanız bir süre sonra hüsrana uğrarsınız.

Yani kısaca programcılığı bir iş olarak değil direk olarak ömür boyu sürecek en büyük hobiniz olarak görmek zorundasınız. Her daim okumalı yeni şeyler öğrenmeli ve devamlı "neden" sorusunu kendinize sormalısınız. Bir şey öğrendiğiniz de o işin nasıl yapıldığından önce neden yapıldığını yani mantığını öğrenmelisiniz.

Hevesinizi kaçırmak istemiyorum bunları yazarken sadece insan hayatında ki değerli vakti boşa harcamanızı istemiyorum. Programcılık cidden insanın içinden gelmeli yoksa boşa zaman kaybı kişi için. Başlayacaksanız bunları kafanıza koyarak başlayın. Bunları hakkı ile yerine getiren programcı hafif kafası kırık olmak ile beraber takdir edilen bir kişidir.
Başından sonuna kadar her kelimesine katılıyorum ve hatta iyi niyetli yaklaşmışsın bile diyebilirim. Malesef durum bu anlattıklarından daha zor ve meşakkatlidir. Bunları derslere başlayacak arkadaşlara özelden anlatacaktım ki gözlerini en baştan korkutmak istemedim çünkü amacım birer programcı yetiştirmek değildi.

Ben yıllarca çok arkadaşımın, stajyerimin döküldüğünü ve başka meslek dallarına kaydıklarını gördüm. Çünkü programcı olmak sadece gönül verip çok çalışmayla da olabilecek bir iş değildir, olsa olsa scriptçi olur kod ameleliği yapar. Bu iş adam seçer, kafa yapısı ona göre olsun ister ki birazda karakter meselesidir. Arkadaş ortamını bu iş belirler, uykunuza bu iş karar verir hatta dediğin gibi ne zaman sıçmanız gerektiğine de. (ki wc'de öyle problemler çözülür ki bazen sırf takıldığınız yerde bir helaya gidip geleyim dersiniz.)

Ama şu son zamanlarda özellikle şöyle bir tezim varki bu konu da birazda onun tesiridir; öyle insanlarla tanıştım ki farklı yaşlarda ve meslek gruplarında "abi sen iyi kod yazardın ha" dediğim... Hani dedik ya kafa yapısı, pratik zekası, meselelere yaklaşım biçimi bunların öyle çokta sonradan kazanılan şeyler olduğuna pek inanmıyorum.

Diyorum bir ihtimal belki isteyen arkadaşların yetekleri vardır farkında değillerdir, kırık adamların işidir evet ama bu işe başlamadan önce bu kadar aykırılık yoktur işin içerisinde kafa kırılır. O yüzden kişi kendisi tespit edemez ben bu işi yapabilir miyim yapamaz mıyım diye.

Belki de mesajında katılamayacağım tek şey "vakit kaybı" demendir ki ben öyle düşünmüyorum, çünkü daha konuyu açmadan planım programcı yetiştirmek üzerine değildi, temel bilgileri verip adam ayıklayıp öyle yoluma devam etmekti.
  • Memento mori
Fani olduğunu hatırla.
  • Memento te hominem esse
Sadece bir insan olduğunu hatırla.
  • Respice post te! Hominem te esse memento!
Arkana bak! Sadece bir insansın, hatırla!
Kullanıcı avatarı
Deathwing
Favori Manga: Yok
Favori Anime: Yok

Ben de katılabilirim, biraz c bilgim var ama basit kavramları bilip uygulayabilmekten ibaret.
Once upon a time there was no snake, there was no scorpion,

There was no hyena, there was no lion,
There was no wild dog, no wolf,
There was no fear, no terror,
Man had no rival.
Kullanıcı avatarı
Ryuuma
Antik Ejder Avcısı
Antik Ejder Avcısı
Favori Anime: One Piece,FMA,Soul Eater, LC

Tabi ben dediğim gibi programcı olmadığım için işin içine dalanlar kadar zorluğunu anlatamam. Vakit kaybı lafımı aslında biraz açmam lazım. Demek istediğim şey "oyun yapacam ben" diyerek başlayıp da işin iç yüzünü görüp aynı tanıdıkların gibi dökülen kişiler içindi. Yoksa elbette denemeleri lazım (yoksa nereden bilecekler). Az buçuk bilsinler işin ne kadar zor ve kendini adamakla ilgili olduğunu.

Bu arada ben hazır konu açıkmış iken değinmek istedim hani konun kendisine yönelik değildi direk olarak. Bence yaptığın şey zati çok güzel. İnsanlar genelde biri göstermeden fena kaybolabiliyorlar bilgisayar sektöründe.
Kilitli

“MangaTurk Dershane” sayfasına dön