Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Programcılık Dersi

Mangaturk'ün Eğitim Yuvası
Kullanıcı avatarı
Todomeda
Favori Manga: -
Favori Anime: -

@ozenozkaya
Dostum verdiğin bilgiler için teşekkürler, pek anlamamışta olsam olaya bakış açım genişledi diyebilirim.
Birde merak ettiğim bir nokta var.
Linux bu programlama işinde windowsa nazaran daha iyiymiş sanırım yada öyle birşeydi.
Programcı bir arkadaşım linux aşağı linux yukarı anlatır dururduda.
I am blind, not deaf. -
► Spoiler Göster

► Spoiler Göster
- No estoy loco, mi realidad
es diferente a la tuya
ozenozkaya
Favori Manga: naruto
Favori Anime: naruto

Konu Dışı
@Todomeda
Rica ederim, ilgilendiğin kısımları daha açık anlatmaya çalışabilirim. Yazı çok uzayıp okunamaz hale gelmesin diye bazı terimleri ve kavramları açıklamadım.

Linux bence de programlama yapmaya daha uygun bir ortam. Sebepleri şunlar:
-> Tamamen açık kaynaklı bir sistem olduğundan sistem her aşamasını kontrol etmek mümkün. Bu da yazdığımız kodlarda hata bulmayı kolaylaştırıyor.

-> Tamamen açık kaynaklı bir sistem olduğundan, optimizasyon imkanı çok daha fazla. İstenmeyen yazılım bileşenleri kaldırılabiliyor ya da kapatılabiliyor. Bunu şöyle anlatayım: printer ve ses çıktısı kullanmayacağınız platformda linuxu bu sürücüleri çıkartarak derleyip daha küçük bir linux sürümü elde edebilirsiniz. Ya da tek bir dosya sistemi tipi kullanacaksanız (misal FAT) diğer dosya sistemlerine olan desteği kapatıp daha da küçük bir sürüm elde edebilirsiniz. Windowsta bu imkansız.

-> Milyonlarca kişinin katkılarıyla oluştuğundan çok çok zekice ve oturmuş bir tasarıma sahip. Linuxta bir zamanlanmış görevi cron isimli bir tool ile gerçeklemek çok çok kolay iken windowsta bu iş eziyet. Böyle sonsuz sınırsız örnek verebilirim.

-> Konsolu windowsa göre çok daha gelişmiş ve kolay kullanılabilir durumda.

-> Windows yalnızca bilgisayarlarda çalışıyor. Linux ise etrafımızdaki bir çok elektronik cihazın üzerinde var. Örneğin linux ile çalışan kahve makinaları, saatler, fotoğraf makineleri, IP kameralar var. Hatta Android ve IOS da linux üzerine kurulu. Linux yüksek derecede konfigüre edilebilir bir sistem olduğundan 10mB'lık hafızası olan bir cihaza bile linux kurulabiliyor. Bu da yazdığınız bir kodun evrensel olarak tüm bu cihazların üzerinde çalışabilmesi demek. Bu konuyu gömülü linux olarak aratabilirsiniz.

-> Yetkilendirme ve güvenlik özellikleri çok iyi.

Böyle bir çok faydası var. Linux gerçekten yazılım geliştirmeye çok çok uygun. Öteyandan .NET doğru düzgün yok. Bu büyük bir dezavantaj oluşturuyor. Microsoft .NET'i basit olarak çalıştıran Mono var linuxta ama çok yeterli değil. Temel anlamda durum bu diyebilirim.
En son ozenozkaya tarafından 25 Haz 2014 18:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
sudo ./FuutonRasenShiruken.sh
Kullanıcı avatarı
unreal_tr
Coder
Coder
Favori Manga: One Piece, Sun Ken Rock, Kenichi
Favori Anime: One Piece, Full Metal Alchemist, Hellsing
İletişim:

@Todomeda

Ne kullandığının ya da ne ile programladığının bi önemi yok. İhtiyaclara, prensiplere ve amaca göre platform ve programlama dili kullanılabilir.

Hepsinin artıları ve eksileri var ama hiçbirisi bir diğerine üstünlük sağlayamaz.

Linux sunucular için iyi bir işletim sistemiyken, son kullanıcı için Windows iyidir.
Resim
"Information is power. But like all power, There are those who want to keep it for themselves"
Kullanıcı avatarı
Memento mori
Favori Anime: Elfen Lied

Arkadaşlar bu konuların yeri burası değildir, işin içinde olmayanların tetkik edebilecekleri veriler değil bunlar. Dışarıda zaten bir ton platform fanboyları varken birde siz yağ sürmeyin.
  • Memento mori
Fani olduğunu hatırla.
  • Memento te hominem esse
Sadece bir insan olduğunu hatırla.
  • Respice post te! Hominem te esse memento!
Arkana bak! Sadece bir insansın, hatırla!
Kullanıcı avatarı
Memento mori

Arkadaşlar sayımız hemen hemen belli oldu, 1 hafta demiştim ama uzun süredir ses seda yok kimseden. Bu yüzden pazar gecesine kadar bekleyeceğim ve ondan sonra derslerimize başlayacağız.

Önümüzdeki bir kaç hafta sadece algoritma üzerinde duracağız. Sonrası için eğer talebiniz varsa pazar günene kadar söyleyin düşüneyim çünkü pazardan sonra belirlediğim programın dışına çıkmayacağım.

Bir arkadaş nasıl olacağını sormuştu hem ona cevap, hemde ön bilgi olsun buradan diye ilk haftanın programının bir kısmını anlatıyorum; maalesef ülkemiz halen daha yazılım namına eğitimde somut bir adım atmış değil ve bunun eksikliğini bir çok yerde hissediyoruz. Çocukları ve gençleri programlamayı sevdirmek adına ortaklaşa açılmış yabancı bir oluşum var. Oradan Algoritma ile alakalı bir kaç oyun indirdim ve biraz editledim.

Oyun algoritma mantığını oturtmak adına başlangıç için çok yararlı bir uygulama. Ben onu hangi levelleri ne kadar sürede geçtiniz, en çok hangi adımlarda takıldınız ve nereye kadar ilerleyebildiğinizi görebilmek adına tekrardan düzenledim ve download linkini size özel mesajla bildireceğim. Oyun daha doğrusu sizin için hazırladğım exe kullanıcı adı ve birer şifre ile açılacak. Kullanıcı adı olarak nickleriniz ve şifreleride her birinize skype ya da başka bir şekilde göndereceğim (daha güvenli).

Oyunu indirdikten sonra size 3 gün vereceğim ve süre bitiminde oyun benim için bir sonuç dosyası oluşturacak, içinde;
Hangi levelde kaç dakika harcadığınız.
Oyunu toplam kaç saat oynadığınız.
Hangi levelde kaldığınız.

Bu dosyayı bana geri göndereceksiniz ki bende kimle ne kadar uğraşmam gerektiğini, nasıl bir program hazırlamam gerektiğinin analizini yapacağım. Şimdilik bu kadar, sorularınız varsa alabilirim ama lütfen önümüzde ki bir kaç haftanın sonrasını sormayın çünkü henüz netleşmiş bir şey yok kafamda.

Ama yüksek ihtimalle eğer geçebilirsek Algoritmadan, masaüstü prog. ile devam edeceğiz. Kafamda öğrenmesi en kolay dillerden biri olduğundan visual basic var. Onu .NET teknolijisinde yani Microsoft versiyonunu kullanacağız. Uzak bir ihtimal olsada belki de bir ay sonra bir kaç kod yazmaya başlayabiliriz.
  • Memento mori
Fani olduğunu hatırla.
Kullanıcı avatarı
namikaze_minato_61
Favori Manga: Naruto
Favori Anime: Naruto Shippuuden

Bilgilendirme için teşekkürler.. Sabırsızlıkla bekliyorum :woohoo:
İnşallah hedefim olan sıralamayı tutturabilirsem çok iyi bir başlangıç olacak benim için. Ayrıca böyle bir eğitim vermeyi düşündüğünüz için de çok teşekkür ederim...
Resim
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
Todomeda
Favori Manga: -
Favori Anime: -

Bilgilendirme için teşekkürler, haydi hayırlı olsun.
I am blind, not deaf. -
► Spoiler Göster

► Spoiler Göster
- No estoy loco, mi realidad
es diferente a la tuya
Kullanıcı avatarı
ansatsuken
Favori Manga: Beelzebub
The breaker (part 1)
Gantz
Tower of god
Favori Anime: ...

Şimdiden eline sağlık memento :D Baya uğraşmışsın gibi gözüküyor.
Kullanıcı avatarı
GoMuGoMuNo
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: HunterxHunter

Memento mori yazdı:Arkadaşlar sayımız hemen hemen belli oldu, 1 hafta demiştim ama uzun süredir ses seda yok kimseden. Bu yüzden pazar gecesine kadar bekleyeceğim ve ondan sonra derslerimize başlayacağız.

Önümüzdeki bir kaç hafta sadece algoritma üzerinde duracağız. Sonrası için eğer talebiniz varsa pazar günene kadar söyleyin düşüneyim çünkü pazardan sonra belirlediğim programın dışına çıkmayacağım.

Bir arkadaş nasıl olacağını sormuştu hem ona cevap, hemde ön bilgi olsun buradan diye ilk haftanın programının bir kısmını anlatıyorum; maalesef ülkemiz halen daha yazılım namına eğitimde somut bir adım atmış değil ve bunun eksikliğini bir çok yerde hissediyoruz. Çocukları ve gençleri programlamayı sevdirmek adına ortaklaşa açılmış yabancı bir oluşum var. Oradan Algoritma ile alakalı bir kaç oyun indirdim ve biraz editledim.

Oyun algoritma mantığını oturtmak adına başlangıç için çok yararlı bir uygulama. Ben onu hangi levelleri ne kadar sürede geçtiniz, en çok hangi adımlarda takıldınız ve nereye kadar ilerleyebildiğinizi görebilmek adına tekrardan düzenledim ve download linkini size özel mesajla bildireceğim. Oyun daha doğrusu sizin için hazırladğım exe kullanıcı adı ve birer şifre ile açılacak. Kullanıcı adı olarak nickleriniz ve şifreleride her birinize skype ya da başka bir şekilde göndereceğim (daha güvenli).

Oyunu indirdikten sonra size 3 gün vereceğim ve süre bitiminde oyun benim için bir sonuç dosyası oluşturacak, içinde;
Hangi levelde kaç dakika harcadığınız.
Oyunu toplam kaç saat oynadığınız.
Hangi levelde kaldığınız.

Bu dosyayı bana geri göndereceksiniz ki bende kimle ne kadar uğraşmam gerektiğini, nasıl bir program hazırlamam gerektiğinin analizini yapacağım. Şimdilik bu kadar, sorularınız varsa alabilirim ama lütfen önümüzde ki bir kaç haftanın sonrasını sormayın çünkü henüz netleşmiş bir şey yok kafamda.

Ama yüksek ihtimalle eğer geçebilirsek Algoritmadan, masaüstü prog. ile devam edeceğiz. Kafamda öğrenmesi en kolay dillerden biri olduğundan visual basic var. Onu .NET teknolijisinde yani Microsoft versiyonunu kullanacağız. Uzak bir ihtimal olsada belki de bir ay sonra bir kaç kod yazmaya başlayabiliriz.
Hacı abi, her şeyi çok güzel düşünmüşsün. Helal olsun! Ama bizim Java meselesi nasıl olacak? Beni bir aydınlatırsan çok mutlu olurum.
Kullanıcı avatarı
Memento mori

GoMuGoMuNo yazdı: Hacı abi, her şeyi çok güzel düşünmüşsün. Helal olsun! Ama bizim Java meselesi nasıl olacak? Beni bir aydınlatırsan çok mutlu olurum.
Sizin daha önceden bir birikiminiz, en azından temellerle alakalı bir çalışmanız var mı?
-Eğer varsa size özelden yardımcı olmaya çalışabilirim.
-Eğer yoksa java'nın j'sine kadar daha çok yolumuz var. İlk mesajımdaki o saydığım 2 maddeyi oturtursak belki o zaman java ufukta birazcıkta olsa gözükebilir.

VB.net temelleri oturtabilmeniz için çok daha rahat,geniş ve daha az kuralsız bir ortam sağlar. Eğer sanal ortamda değilde yüz yüze olsaydık size hiç vakit kaybettirmeden direk javadan başlayabilirdik ama sanalda veyahut bir bilenin yanında olmadan uzaktan temelsiz java çok zor maalesef.
  • Memento mori
Fani olduğunu hatırla.
Kilitli

“MangaTurk Dershane” sayfasına dön