Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Naruto Evrenindeki "Zeka-Bilgi-Taktik-Dahi" Kavramları

Naruto serisiyle ilgili sorular ve paylaşımlar ve diğer şeyler burada.
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Portgas D Ace yazdı: 10 Mar 2018 14:17 Zetsu'yu da unutmamak lazım
Ya Zetsu biraz da, plot aracı yani hikaye bir sonraki levele çıksın diye konmuş bir şey, tepeden indirilme , doğal değil. Ayrıca burada hangimizin yüzbinyıllarca yaşayabilme ve her an her yere ulaşabilip, her hangi bir şeyin kılına girme gücümüz olsa biz bile bi devrim yapardık yani.

Zetsu daki bilgiyi, imkanları ve fizyolojiyi Itachi'ye versek evrenin sırrını çözerdi ki ben Itachi'yi çok akıllı bulmuyorum ona rağmen yani :D
Resim
Sae
Favori Manga: -
Favori Anime: -

Naruto'da dahi kavramı genellikle çabuk öğrenen ve uygulayan yani zekadan çok jutsulara yatkınlık için kullanılıyor. Dahi lafı Neji, Orochimaru, İtachi ve Sasuke için kullanıldı. Her zaman da karşılarına ezik kalan kişilere karşı tabi. Örneğin Rock Lee ve Hinata karşısında Neji'ye, Jiraiya karşısında Orochimaru'ya. Rock Lee için daha sonra antreman dahisi dendi. Bu yüzden bu kelimeyi zekiden çok hızlı gelişen, potansiyel vadeden kişilere kullanma taraftarıyım. Shikamaru Neji'den zeki olsa bile dahi olan Neji'dir kekkei genkailerini en iyi kullanan kişi olduğundan ve yaşıtlarına oranla hızlı gelişim kat etmesinden dolayı.

Bir seride zeka var, yok demeyi sevmem daha çok bilgi, tecrübe, taktik ne kadar önemli ona bakarım. Oradan zekaya ne kadar ihtiyaç duyuluyor görürüz. Zekanın etkili olabilmesi için taktiklerin önemli olması gerekir. Taktiklerin önemli olması için evrenin yapısının buna izin vermesi gerekir. Belli bir çeşitlilik olmalı, tutarlı ve detaylı tasarlanmalı. Kıyaslarsak OP’de gök adalarında buldukları kadranlarda bir darbe kadranı vardı hatırlarsanız. Darbe emme ve yansıtma gücüne sahipti. Peki nedir darbe? Delici, kesici, ezici hepsi bir mi bunun? Darbe soyut bir şey olmasına rağmen neye göre emip vuruyor? Buradan aslında OP evreninin doğal bir yapıya sahip olmadığı anlaşılabilir bir video oyunu gibi her saldırının sayısal ifade edilebilecek değeri bulunmakta. Sonuçta hepsi ‘’darbe’’ olarak ifade edilebiliyor. Ayrıca One Piece’te genellikle saldırıyı isabet ettirme zorluğu yoktur. Bu zorluk meydana geldiğinde de darbeler tuzaklarla taktiklerle değil daha çok hız ve tahmin yeteneği ile giderilir. Kuro ve Katakuri’de olduğu gibi. Bu da taktiklere, tuzaklara duyulan ihtiyacı azaltıp zeka etkenini zayıflatmaktadır.

Naruto’da taktikler önemli dedik. Taktiği bir hedefe ulaşmak için başvurulan yollar bütünüdür. Hedef rakibi yenmektir. Rakibi yenmenin yolunu bulmak ne kadar önemli ise işte seride taktiklerin dolayısı ile zekanın önemi o kadar öne çıkar. Bunun için açık bulmak açık yakalamak rakibin ve yeteneklerinin zayıf ve güçlü yönlerini çözmek gerekir. Akabinde bunları kullanabilmek. Bununla beraber kendi yeteneklerini kullanarak saldırı yolunu bulmak. Hepimizin çoğunlukla seride zeka olarak anladığı şey bu.

Gelgelelim bilgi… Part 1 de hayati önem taşırken Part 2 de tecrübe ile beraber neredeyse gereksiz kalmıştır. Normalde bilgi analizleri kolaylaştırıp daha çeşitli yetenekler sayesinde daha iyi taktiklere imkan verir. Tabi iyice yabana atmamak lazım ama sanki zaman geçtikçe bilginin değeri azaldı ve pratik zeka + saf güç öne çıkmaya başladı.

Bilgi konusunda birde şu var ki bazı karakterler öğrenirken bazıları ortaya çıkarır. Yukarıda bunun için akademik zeka denmiş. Ancak bana sorarsanız zeka ile beraber bu daha çok uğraş, adanmışlık gibi şeyleri istemekte. Zeka ister ama taktikler için gerekli olan zeka ile birebir aynı şey olmadığı belli gibi.

Naruto'da Redstak'ın da dediği gibi baştan sona doğru taktiksel anlamda bir zayıflama söz konusudur. Bunun pek çok sebebi var tartışılır elbet esas sebep ninja temasından uzaklaşıp saf güçlere yönelmesidir. Seri zirveye doğru yürürken bu normal ama ben Kishimato'nun bunu kesinlikle sağlıklı yollardan götürmediğini düşünmekteyim. Seri açık vermeme-açık bulma üzerine bir kavga mekaniğine sahip olduğu için hiçbir zaman kavgaları basit bir halat çekmeceye dönemeyecektir. Ama bu değildir ki part 1 de ki kavgaları part 2 aratmasın. Part 1 - part 2 değişimi çok derin bir mevzu olduğundan şimdilik bir kenara bırakalım.

Shikamaru, İtachi ve Kabuto konusuna gelirsek. Shikamaru IQ su 200 olarak açıklanmış bir karakter. Kavgalarınıda da zaten başarılı taktik ve analizleri ile kazanıyor. Örneğin şu chunin sınavında zilli kızla dövüşürken yaptığı taktik çok iyiydi. Temari karşısında ki ise zorlama. Çünkü o kızın karşısında çok zeki olduğu henüz vurgulanmamıştı. Zeka hız, güç gibi kendini doğrudan belli edecek bir nitelik değil. Zeka kendini kavrayabilme ve doğru karar verebilme yeteneği ile belli ediyor. Bu da sadece zeka ile olan birşey değil. Shikamaru bu yüzden pek çok zeki karakterin arkasında kalmış ve sadece tepkicilerin şişirmesi ile yoluna devam etmiş olabilir. Bu temel özelliği direk 'zeka' olarak belirlenmiş karakterlerin ortak özelliği. Her kurguda karşınıza çıkabilir ve doğal durmazlar. En azından benim için. Temel özelliği zeka yerine başka bir şey olsa örneğin Minato fedakar hokage, uzay zamancı ve hızlıydı, İtachi genjutsucu, kötü ağabey ve çelişkili acıların çocuğuydu, Naruto çakra azmanı, imana getirici ve ‘’canavar çocuk’’tu. Shikamaru? Sadece zeki.

İtachi'ye gelirsek, onu full sınıf birincisi gitmiş dahi bir çocuğa benzetebiliriz. 11 veya 13 yaşında Anbu olmak her yiğidin harcı değil neticede. 7 Yaşındayken hokage bilgeliğine erişmesi de Sarutobi tarafından söylendiği için dikkate alınmalıdır. Şunu da belirteyim Hokage bilgeliğinden kasıt hokagenin bildiği herşeyi bilmek değil muhtemelen hokage olabilecek kadar çok şey bilmek ve o kadar olgun olmak. Zaten kısacık hayatında ne kadar uçuk yetenek edindiğine bakarsak bu anlaşılmayacak bir şey değil. Pain karşısında ki başarılarının neden bu kadar küçümsendiğini de anlamıyorum :D Seri de acaba tüm jutsular üstüne birşeyler atılınca bozulur cinsten mi? Veyahut Orochimaru'yu kandırdığı genjutsu. Orochimaru’yu onca zaman kandıracak bir gerçeklik inşa etmek kolay mıdır? Ne kadar çok feat o kadar çok zeka diye bir mantık olamaz. Elbette kimse Naruto kadar göz önünde değildi. Baştan sona ele alsak kim bilir kimler ne zekice hareketler yaptı.

3. Şahısları mecburen dikkate almak zorundayız ama onlar karakter neticede mangakanın kendi adına yazdığı bir şey yok. Bu yüzden karaktere göre değerlendirmek gerekir. Kim ne dediyse artık.
Konu Dışı
Yazının bu kısmında bile zorlandım ve belki de bütünlüğünü koruyamadım. Bu yüzden zekayı analizler ve taktikler boyutunda ele alıp duygusal ve psikolojik boyutuna şimdilik girmiyorum.
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Sae yazdı: 13 Mar 2018 00:40 Naruto'da dahi kavramı genellikle çabuk öğrenen ve uygulayan yani zekadan çok jutsulara yatkınlık için kullanılıyor. Dahi lafı Neji, Orochimaru, İtachi ve Sasuke için kullanıldı. Her zaman da karşılarına ezik kalan kişilere karşı tabi. Örneğin Rock Lee ve Hinata karşısında Neji'ye, Jiraiya karşısında Orochimaru'ya. Rock Lee için daha sonra antreman dahisi dendi. Bu yüzden bu kelimeyi zekiden çok hızlı gelişen, potansiyel vadeden kişilere kullanma taraftarıyım. Shikamaru Neji'den zeki olsa bile dahi olan Neji'dir kekkei genkailerini en iyi kullanan kişi olduğundan ve yaşıtlarına oranla hızlı gelişim kat etmesinden dolayı.
Dahi konusunda katılıyorum olay birazcık ne kadar çabuk kavradıkları fakat bununla sınırlı değil dahi olmak için birazda eşine az rastlanır olman yeri doldurulamaz olman ve savaşta cidden zeki olman şart bir diğer olayda kendi tekniğini yaratabiliyor olmak. Minato için yüzyılda bir gelir denmişti 2 Sannin tarafından. Hiruzen, köyündeki tüm jutsuları biliyordu, Orochimaru da keza jutsu haznesi ve temel becerileri ile ön plana çıkan biriydi. Neji kendisine öğretilmeyen şeyleri, deneme yanılma yoluyla diğer hyuugalardan 20 kat daha hızlı kavrıyordu. Kakashi, 11-12 yaşında Chidori yaratıyordu.

Naruto, Minato'nun 3 yılda mükemmelleştirdiği tekniğin tam tamamlanmamış halini bir hafta da öğrenebilmişti ama o sıralar Naruto bir dahi değildi. Zira doğduğundan itibaren adam akıllı teknik ya da el mührü öğrenmek zorunda kalmayan Gaara bile "deha" olarak geçiyordu çünkü eşine rastlanır bir şey değildi. Ama evet çabuk öğrenip, çabuk gelişmek bunun büyük bir parçası.

Sae yazdı: 13 Mar 2018 00:40 Bilgi konusunda birde şu var ki bazı karakterler öğrenirken bazıları ortaya çıkarır. Yukarıda bunun için akademik zeka denmiş. Ancak bana sorarsanız zeka ile beraber bu daha çok uğraş, adanmışlık gibi şeyleri istemekte. Zeka ister ama taktikler için gerekli olan zeka ile birebir aynı şey olmadığı belli gibi.
Buraya da kısmen katılıyorum, kısmen katılmıyorum evet burada en az zeka kadar adanmışlığın da önemi var ama kafanın basmadığı ya da yeteneğinin olmadığı, belli bir amaç doğrultusunda çalışmadığın bir şeye istediğin kadar efor harca herkes aynı sonucu elde edemez. Kabuto onca götünü yırtmasına rağmen asla bir Orochimaru olamadı (kastettiğim güç değil). Seride herkes kendisini ninja sanatlarına adadığı halde herkes bi Hiruzen ya da Muu değil. Seride pek çok karakterin sharinganı varken, içinden çıkan dahiler tek tük. Yani kendi adamak , akademik zekayı ya da çözümleme becerisini tek başına karşılamıyor. Karşılasa Rock Lee, Gaara'yı yenerdi.

Sae yazdı: 13 Mar 2018 00:40 Temel özelliği zeka yerine başka bir şey olsa örneğin Minato fedakar hokage, uzay zamancı ve hızlıydı, İtachi genjutsucu, kötü ağabey ve çelişkili acıların çocuğuydu, Naruto çakra azmanı, imana getirici ve ‘’canavar çocuk’’tu. Shikamaru? Sadece zeki.
Sorunda bu zaten, biri sadece zeki ise yani evrendeki herkesin ortalama zeka üstü olduğu bir evrende ana teması "zeki olmak" olan karakter için Hidan'a yada, Temari'ye karşı yaptıkları yeterli değil çünkü daha iyilerini zaten onlarca kez "çok zekisin" denmeyen adamlar da yapıyor burası böyle bi evren.

Sae yazdı: 13 Mar 2018 00:40 İtachi'ye gelirsek, onu full sınıf birincisi gitmiş dahi bir çocuğa benzetebiliriz. 11 veya 13 yaşında Anbu olmak her yiğidin harcı değil neticede. 7 Yaşındayken hokage bilgeliğine erişmesi de Sarutobi tarafından söylendiği için dikkate alınmalıdır. Şunu da belirteyim Hokage bilgeliğinden kasıt hokagenin bildiği her şeyi bilmek değil muhtemelen hokage olabilecek kadar çok şey bilmek ve o kadar olgun olmak.
1.si Anbu olma olayı biraz abartılıyor. Benzer yaşlarda Kakashi, Sae, Torune, Fu, Yamato gibi karakterlerde ANBU idi. Itachi temel yetenekler bazında bir dahi zaten, pis işlere de yatkın bir yapısı var.

2.si Bir de ekstrem zamanlar ekstrem kararları getiriyor nasıl klan savaşları dönemi 4 yaşındaki çocuk bile savaşa gidiyor bu durumda ona benziyor. 3 Ninja Savaşı dönemi olduğundan Kakashi bile 6 yaşında Chunnin 11 yaşında Jonin yapılıyor. Ama 12 yaşındaki Jonin Kakashi'nin yaptıklarına bakınca Naruto jenerasyonundaki en iyi geninlere yanaşamaz bile. Itachi'nin ANBU olayı da son Kyubi atağından 5-6 yıl sonrasına tekabül ediyor. 3. Ninja savaşından ise 8-9 yıl sonrasına. Yani köyün her yeteneğe ihtiyacı olan zamanlar. Naruto jenerasyonundaki gibi bir huzur dönemi değil.

3.sü Abi 7 yaşındaki bir çocuk Tobirama, Hiruzen, Hashi gibi bir adamın bilgeliğine sahip olamaz. Geçtim bu adamlar mental olarak çok çok özel adamlar olmalarını sırf tecrübe ve yaş farkı bunu imkansız kılıyor. Yani nasıl hokage olabilecek kadar çok şey bilebilir ki iki tane çatışma gördü diye ? Hashirama ile Tobirama elleri kunai tutabildiği yaştan beridir savaşan adamlar. Hiruzen desen seride bu adamdan daha çok dahiliğine vurgu yapılan başka biri olmadı. Itach, yaşıtlarının çok ilerisindeydi demenin, abartılı fanservis versiyonu bence biraz. Yani karakter bunu gerçeğe dökemiyor çünkü, dökse diyeceğim eyvallah. Aldığı kararlar ,yaptıkları hiç biri bilgeliğin yanından geçmiyor. Bırak Hokage bilgeliğini 12 yaşındaki NAruto kadar bile bilge değil. Itachi kendi bile dedi bugüne kadar her ne yaptım ise hepsi hatalıydı, sıçtım batırdım diye. Herkes bunu farkedip, itiraf edebilmek için ölüp geri gelemiyor :D

Sae yazdı: 13 Mar 2018 00:40 Zaten kısacık hayatında ne kadar uçuk yetenek edindiğine bakarsak bu anlaşılmayacak bir şey değil.
Abi Amaterasu + Susano + Tsukiyomi -> Shisui öldü diye geliyor. Sharingan ise klanından, bunun için bir bilgelik ya da çalışma yok. Izanagi ve Izanami ise her MS kullanıcısı Uchiha'nın bilebileceği ima edilen iki teknik. Katon:Goukyaku no Jutsu klanın sembol jutsusu yapamayanı klandan kovuyorlar. ITachi'nin bunların haricinde kendi çabasıyla eklediği tek şey yüksek temel becerileri shuriken no jutsu, patlayıcı klon. ? 21 yıla bunu sığdırmakta ne var ki ?

Sasuke'nin 16 yıla , Deidara'nın 19 yıla , Gaara'nın 15 yıla sığdırdıklarına bakara ? Minato o yaşta dönemiin en güçlü ninjası ve hokage idi ?

Totsuga Kılıcı ile Yata Aynası ise bildiğin plot armor. Obito, MAdara, Danzo, Orochimarunun bilmediği bir şeyi ne hikmetse bu bulup kuşanıyor. Ki bu da zeka, bilgelik ya da sıkı çalışma gerektirmiyor. item bunlar gidip bir yerden alıyorsun ?

Nitekim ben ITachi'nin kariyerine çok şey sığdırdığını vs düşünmüyorum. Bu fabrikadan zaten modifiyeli bir araç alıpta üzerine bir iki aksesuar takınca "bunun modifiyesini ben yaptım" demek gibi bişi.

Sae yazdı: 13 Mar 2018 00:40Pain karşısında ki başarılarının neden bu kadar küçümsendiğini de anlamıyorum :D
Itachi, Pain ile mi karşılaştı ki ?

Sae yazdı: 13 Mar 2018 00:40Ne kadar çok feat o kadar çok zeka diye bir mantık olamaz.
Ne kadar feat o kadar zekadan ziyade ne kadar feat o kadar inandırıcı karakter tasviri oluyor bu. Shikamaru mal diyen yok ama bu inandırıcı değil. Bir tartışma da Shikamaru'nun zekiliğinden örnek vermek için diyebileceğin tek şey "onun için çok zeki diyorlar" ? Dava kapanmıştır gibi bişi.

Tabi ki karakterler için ne dendiği önemli ama karakter biraz bu iddiaların hakkını verebiliyor olsa çok daha iyi olur.

Sae yazdı: 13 Mar 2018 00:403. Şahısları mecburen dikkate almak zorundayız ama onlar karakter neticede mangakanın kendi adına yazdığı bir şey yok. Bu yüzden karaktere göre değerlendirmek gerekir. Kim ne dediyse artık.
Tabi ki de dikkate alınıyor, alınmasa bu konu açılmaz zaten "saçmalık bu" der geçersin. Ancak bu laflar tek başına yeterli mi ?... Ben bi Jiraiya vs konusunda "Pain böyle dediydi, sizin dediğinizin önemi yok" diyip çıksam bu düzgün bir münazara üslubu olur mu ? Bence olmaz, o yüzden de o iddiayı her zaman başka öğeler ile desteklemeye gayret ederim (RT yazdım aq daha ne yapaydım D: ) .. Ama Itachi söz konusu olunca

"Itachi dahi, kesin bi yolunu bulur" ya bu plot armor yani , yazar isterse Hidan da bi yolunu bulur :D "bi yolunu bulmak" böyle İlahi bir güçten vahi ya da ilham gelmesini ummak gibi bişi.

Adamın kariyerinin zekasına dair en önemli anlarından biri "sanırım şu öz bizi içine çekiyor ne varsa atalım abi" :laugh: :laugh: :silly: lel.. Genin Sasuke gelse aynısını diyebilir bunun.
Resim

“Naruto Genel” sayfasına dön