Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Naruto Teorileri

Naruto serisiyle ilgili sorular ve paylaşımlar ve diğer şeyler burada.
Kullanıcı avatarı
memoww
Favori Manga: Naruto, Tower of God, Fairy Tail, Bleach, One Piece, The Breaker, Gantz, Noblesse, HSD Kenichi, The God of Highschool, Gamaran
Favori Anime: ...

Tartışma bölümünde ki yazıyı buraya aktarıyorum. Yer olarak ve ihtiyaç olduğunda ulaşım olarak çok daha iyi...

Sasukenin Yeni Gözü -(ANALİZ)-
Arkadaşlar, sasukeyi bu şekilde gördüğümüzden beri bunun tartışmasını bu forumda yaptık. Başta ben, kirli sakal ve bir kaç adını şuan sayamadığım arkadaşlarla beraber tartıştık. Ortak kanıya verdık ve ortaya güzel bir analiz çıktı, ama analizi okumayanlar üstüne aynı soru yeniden sordular ve ya farklı idaalar yeniden atıldı. Ben biraz sonra ki yazacağım analizi kaç defa yazdım bu forumda bilmiyorum. Ki ilerki haftalarda da yazıcağımı biliyorum.
Bakın durum şu şekilde. İlk olarak bizim yaptığımızın da bir analiz olduğunu belirtelim. Yani bu yazacaklarımızı kishimoto direk söylemiş deil. Hepimiz sizin gibi aynı mangayı okuyoruz. Aşağıda yazılan analizde kesinlik içeren durumlarda kullanırsam da yadırgamayın lütfen. Ama bilin ki şuan için oluru çoğumuza göre en yüksek oranlı analizdir. Sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim...

İlk olarak sasukenin o gözünü gördüğümüzde biz de şaşırdık. Bildiğimiz kaguyanın gözünün görünüm olarak neredeyse aynısıydı. Ama teknik olarak bu gözün çıkması sasukede imkansız. Çünkü kaguya ya ulaşmak basit mantıkla ancak rikudounun ve kardeşinin çakra birleşiminden gelebilir. Tıpkı madaranın rikudou çakrasına ulaşmasının sebebi ashura ve indra çakralarının kendi içinde harmanlanması gibi. Gelelim konumuza. Sasukeye nerden power up geldi. Rikudoudan. Rikudou neyi kapsıyor indra ve ashura. Sasukede hali hazırda ne var. İndra çakrası. Yani sasukede rikudou power upıyla. Kendisinin indra çakrası ve rikudou çakrası olduğu kesin. Peki rikudou çakrası zaten indra çakrasını içinde barındırdığı için, bu iki çakranın birleşimi kaguya ya ulaşabilir mi? Cevap açık ve net... HAYIR. Zaten kaguyanın gözü anlatılanlara göre sonsuz tsukyomi ye sebep olacak ütopik bir göz. Bu gözün sasukede çıkması. Madaranın anında yenilip savaşın bitmesi demek. Böyle bir göz o göz. Yani şu an sasukedeki o gözün kaguyanın gözü olması durumu imkansız denecek seviyede.

Gelelim part 2ye. Peki bu göz neyin nesi? Cevap: O göz bildiğimiz rinnegan. Zaten madara da sasukenin gözünü görünce rinnegan diyor. Madara seviyesinde bir adam eğer o göz daha farklı birşey olsaydı bunu fark ederdi değil mi... Soruları da duyuyor gibiyim, peki normal bir rinnegansa eğer görünümü niye madaranın ki gibi deil? İşte orda esas analiz başlıyor. Birincisi sasukenin tek gözünde rinnegan açıldı. Bu ne demektir. Sasuke bu rinneganı kendisi uyandırmadı. Eğer kendi uyandırsaydı, iki gözünde de uyanırdı tıpkı madara gibi. Yok efenim tek yere çakra gidiyor diğer yere gitmiyor olur mu kendi uyandırsa. Yani bu göz power up ı direk rikudoudan gelme. Kendi göz gücünü sasukeye veriyor. Yani rinneganını. Zaten sasukenin elinde ki hilal mührüyle uyandırdığı rinneganın aynı tarafında olması bu power upın rikudou temelli olduğunu belli eder nitelikte de diyebiliriz.

Gelelim part 3e. Konumuz rikudounun bu gücü nasıl aktardığı. Önce açıklamamız gereken konu. Bir insan gözün esas sahibi değilse, bir; gözü kapatamaz ve ya çok ekstrem durumlar hariç gözde değişiklik yapamaz. Buna zaten bir sürü örnek var. Nagato, kakashi, kirigakurenin byakugan lı sensör tipi adamı (lanet olsun adamın ismini hatırlayamadım) ve ya senju dnasına sahip bir uchiha olmasına rağmen obito. Rinneganı çakrası yüzünden kullanamadığı, boşa çakra harcadığını bildiği halde. Kakashi vs sinde kapatamadı. İki; gözün esas sahibi değilsen eğer çok çakra harcar. Bunu zaten hepimiz biliyoruz. Kakashi en büyük kanıtı. Ve ya madaranın rinneganın başkasında kendisinden de çok çakra harcayacağını bildiği için taşıyıcı olarak da çakra sıkıntısı çekmeyecek olan bir uzumaki seçmesi. Yani nagato. Üç; gözün esas sahibi olmayan kişinin o gözü tam performansla kullanamaması. Yine kakashiyi örnek veririz. Ve ya nagato yu. Adam kendisi kabul ediyor. Hatta bu haftaki obitonun rinnegan hakkında açıklamalarıyla da onu da katarız. O da kabul ediyor tam performansla kullanamadığını. Esas sahibi gelince tam performansla kullanacağını... Neyse konumuza dönelim. Ben bu göz analizini şimdi niye yaptım? Sasuke rinneganı direk alırsa rikudodan gerçek dünyada ki gibi. Yani tek seçenek nedir kendi gözünü çıkartırsın diğer gözü takarsın. Yani bu şekilde yapılsaydı ne olurdu. Sasuke kendi sharingan tekniklerinden olurdu. Sharinganlı gözünü kaybedeceği için. Bu yüzden rikudou gücünü aktarırken sasukenin sharinganlı gözünü de korudu. Yani o sasukenin sol gözünde hem rikudounun rinneganı hem de sasukenin kendi sharinganı var. Bu sayede sasuke hem rikudoudan aldığı power upla beraber kendi sharingan güçlerini kullanabiliyor.

Eğer burası da anlaşıldıysa part 4e adım atalım. Burası öncekine göre kısa olacak ve kafada analizle alakalı hiç soru işareti kalmasın diye yazıyorum. Burada ki konu şu ki rinneganlı gözde ki virgül sayısı. Soran olabilir madem o virgüller sasukenin normal sharinganından gelme. Peki neden sayısı 3 değil de 9. Biz de buna şu şekilde açıklama getirdik. O açıklama da potansiyel. Sizce sasuke rinneganı almadan önce kendisinin potansiyeli sharinganın normal halinde 3 virgül müydü? Hayır çok daha fazlası. Ama normal sharingan o potansiyeli açığa çıkartabilecek kabiliyette değil. Çünkü tek çember maksimum 3 virgül alıyor ve sharinganda da tek çember var. İste sasuke rinneganı alınca, rinnegan o potansiyeli ortaya çıkarmak için büyük bir nimet oluyor diyebiliriz. Çünkü rinneganda, o çemberlerden bol birşey yok...

Biraz uzun olmuş olabilir ama tamamını okursanız sevinirim. Sonuçta bu kaç kişinin arasında tartışıp vardığı ortak kanı diyebiliriz. Yeniden tekrarlıyorum bu bir analiz. Kesin doğru demiyoruz. Bazen bu analize güvenip kesin kanılarla da konuşmuş olabiliyoruz onun için de kusura bakmayın. Bu da aslında bu analize ne kadar güvendiğimizin kanıtıdır bence. Bu sayıda ki sasukenin rinneganlı gözünü kapatmasının sebebini de anlattığım gibi gözün kendi sahibi olmadığı için çok çakra yemesini sunabiliriz. Başka da bişey kalmadı herhal. Saygılar...
The thing I really wanted was...I..already had it. - Jyu Viole Grace
Kullanıcı avatarı
madara41
Favori Manga: One Piece, Naruto
Favori Anime: One Piece, Naruto,Devil May Cry,Bleach

Obito Uchiha yazdı:Son bölüme dair bi teori oluşturacak olursak;

Kaguya Ootsutsuki Hyuuga clanının göz yeteneği olan Byakugan'a sahipti ve mühürleme yetenekleri vardı. Kutsal ağacın meyvesini yedikten sonra Juubi'nin çakrasına sahip oluyor. Daha sonra iki tane çocuğu doğuyor. Biri Hagaromo yani Rikidou Sennin diğeri ise onun kardeşi. Kaguya ise mühürleme tekniği ile çakraları bölüştürüyor. Rikidouya Juubi'nin çakrasından onun göz güçleri ile bedensel güç geçiyor diğer oğluna ise uzumakilerdeki gibi mühürleme teknikleri ile Byakugan göz gücünün özellikleri geçiyor. Daha sonra bu kardeşler bir olup Juubi'yi mühürlüyorlar. Nitekim bu iki kardeşten Rikidou Sennin'in iki tane çocuğu oluyor bir tanesi Sharingan göz gücüne diğeri ise Juubi'nin bedensel gücüne sahip oluyor. Rikidou'nun kardeşinin de iki tane çocuğu olduğunu varsayarsak bunlardan biri Uzumakilerin mühürleme gücüne diğeri ise Hyuugalıların göz gücüne yani Byakugan'a sahip oluyor.

Yani özetleyecek olursak Rikidou Sennin'in sülalesi Sharingan'ın ve Senju'nun atası, Rikidou Sennin'in kardeşinin sülalesi ise Uzumakilerin ve Hyuugaların atası.
Bencede en mantıklısı klan üzerinden yürümek.Narutoya klandan bir power up gelir bide tahminimce.
Kullanıcı avatarı
Lorem Ipsum
Favori Anime: Final Fantasy VII - Last Order

MANGA 679'DA VERİLEN BİLGİLERDEN DEVAMLA YAZILMIŞ Bİ TEORİ TOPLULUĞU:

Naruto 679 Tartışma / 680 Öngörü başlığına yazılan teorilerin buraya alınmasını tavsiye ettiler, o sebeple ben de son olaylar ışığında kendimce düşündüklerimi topladım ettim, buyrun:

1- Kaguya'nın bi bakıma uzaylı(!) olduğunu zaten RS'den öğrenmiştik. Ben de tek başına değil, yanında mahiyeti ile birlikte Dünya'ya inmiş olabileceğini düşünüyorum, o mahiyete de (kendi soydaşlarıdır doğal olarak) şu an Kaguya klanı. Dayanaklarım alındaki beneklerin benzer olması, sonra Kaguya'nın boynuzları var, boynuz da bi tür kemik sonuçta vs.

2- Kaguya chakra meyvesini ilk yediğinde de niyeti şu an olanla aynıydı, yine bi savaş durumu vardı bence. Peki neden oğulları büyüyene kadar bi problem çıkmamış? Millete chakra dağıtmış etmiş falan? Benim teorim, oğulları da bu planın parçası olarak var oldu. Yani onların büyümesini bekledi Kaguya. Muhtemelen o ikisi chakra ile doğan ilk insanlar olacağı için (kendi gücünden parça taşıyacakları da aşikar), onların sahip olduğu güçten de yararlanmak istiyordu. Hagoromo ve Hamura büyüdükten sonra ise planını uygulamaya geçti, belki de infinite tsukuyomi'yi ilk kez o zaman yaptı, insanlar beyaz jutsu'ya dönüşecekti yine tabii ki. Çocuklar ise annelerine karşı çıktılar, onunla savaştılar. Hagoromo "annenin geride bıraktığı" tarzı bi şey diyordu Juubi'den bahsederken, belki Kaguya juubi'ye dönüştü, ya da juubi serbest kaldı falan. Yine RS'in anlattığına göre iki kardeş savaşıp Juubi'yi içlerine mühürlemişler, Hagoromo jinchuriki olmuş. Sonrasını biliyoruz zaten, Ashura, Indra, bölünen Juubi ve onun parçaları Bijuu'lar.

3- Şimdi son bölümden öğrendiğimiz şeylere gelelim: Kaguya önce Naruto ve Sasuke'nin elindeki güneş ve ay mühürlerini farkedip onların Hamura ve Hagoromo olabileceğini düşündü, sonra Ashura ve Indra olduklarını anladı chakralarına bakarak. Ben buradan şunu çıkarıyorum: o mühürlerin ikisi de Hagoromo'da değildi en başında, biri Hamura'daydı. Ama bir şekilde ikisi de Hagoromo'ya geçti. Belki de Kaguya'nın yenilmesi için bu iki mühre tek kişinin sahip olması gerekiyordu, Hamura kendini bi şekilde feda etti ve Hagoromo iki mühre de sahip oldu, böylece onu ya da juubi'nin (artık kime karşı savaşıyolarsa onun) üstesinden geldiler. Kaguya "Bu jutsuları onlara Hagoromo vermiş olmalı" dediğine göre mühürlerin en son kimde kaldığını biliyor. Diğer bir deyişle Hamura'nın mührünün Hagoromo'ya geçmesi Kaguya tamamen yenilmeden önce olmuş, aksi taktirde emin olamazdı çünkü Hagoromo'nun verdiğinden. Bu arada Juubi'nin bir şekilde Kaguya ile bağlantılı olduğu çıkarımını da yapabiliriz.

4- Nispeten farklı bi konuya geçiş yapmak istiyorum şimdi: Soy sop meseleleri. Kaguya'nın torunları olayı Hagomoro ile kullanıldığından, Hamura'nın da çocukları olduğu ve onların da soylarının bi şekilde devam edip Hyuuga ile Uzumaki'yi oluşturduğu fikri çok klişe geliyor. Mantıksız olduğundan değil, sadece birbirinin aynısı iki hikaye olduğu için. Farklı şeyler de olabilir bence, Hamura'dan gelmeleri şart değil yani. Uzumaki Senju'nun bi kolu olabilir, Hyuuga ise tamamen farklı bir hikayeye sahip olabilir, ya da hibrit olabilir, ya da ilk chakraları dağıttığında chakra sahibi olmuş klanlardan gelebilirler... Ne bileyim yorum yazarken çok uçuk bi kurgu yapmıştım mesela: Kaguya'nın kendine muhafız-asker birlikleri oluşturduğunu, o birliklerin de pekala Hyuuga klanına dönüşmüş olabileceğini düşündüm kadının asker yaratma hevesini görünce. Sonuçta bu kadın dünyaya hükmetti, bi tür yandaş sınıfına ihtiyacı var. Bi de Hyuugadaki şu dal aile meselesi, dal aile üyelerinin tek işlevinin koruma olması falan... Sanki Kaguya o korunacak kişiymiş de, önce seçtiği bi kesime byakugan vermiş, sonra da kullanıma sınır falan koymuş olsa cuk diye oturacak oraya. Zaten dal aile meselesi hikaye içinde kötü şöhretli bi olaydı, böylece başı da çirkin bi hadiseye dayanmış oluyor. Bunları "şart değil" lafımın altını doldurmak için yazıyorum sadece.

5- Ay ve güneş mühürlerine geri döneyim. Bi yorum alıntılayacağım buraya, belki teori başlığına taşımamıştır. Şimdi söyleyeceğim şeyin ilk yazdığı yer bu arkadaşın yorumu:
TensaZangetsu yazdı:Saçma gelebilir;ama dikkatimi çeken bir şey oldu:

Uzumaki ve uchihaların simgelerine baktığınızda sanki 2 şer parçalı.Simgeleri koyayım:

Uzumaki:
http://img2.wikia.nocookie.net/__cb2010 ... ol.svg.png

Uchiha:
http://img1.wikia.nocookie.net/__cb2009 ... ol.svg.png

http://www.mangareader.net/naruto/673/10 en alt sağ karede narutonun elindeki güneş ve solda sasukenin elindeki hilal.

Dikkat ederseniz,uzumakilerin simgesinde girdap,uchihalarda da yelpaze ya da asa olarak da düşünebileceğimiz parçası var.Ellerindeki simgelerde de bu parçalar eksik.Hamura,bunları tamamlayan olabilir gibi geldi bana.
Bu fikre dair başka bi kanıt da manganın şu sayfasındaydı, sonradan hatırladım. Çizimlerin akışına bakarsak görüyoruz, cidden benzerlik vurgulanmış. Yani adam benzerlik konusunda çok haklı. Hamura'nın tamamlaması mevzusu ayrı, ona girmiyorum, orada farklı düşünüyorum çünkü. Bana eksik gelmiyor, sadece benzer geliyor simgeler.
► Spoiler Göster
Buradan hareketle emin oluyorum, Uzumaki ile Senju arasında ciddi ciddi bi akrabalık var. Ve bence bu Hamura'nın soyundan gelen Uzumaki fikrini çürütebilir.

Hangi mührün kimde olduğuna gelmeye çalışıyodum bu arada, konuya döneyim. Üzerinde düşünmeyince Hamura'da ay, Hagoromo'da güneş vardır gibi gelmişti, ama düşününce tam tersine karar verdim. Hamura'nın soyu diye bi şey olmadığını düşündüğümü söylemiştim (önceki teorinin üzerine devam ediyorum tabii). Yukarıdaki bilgiye göre Uchiha klanı ile ay mührü arasındaki ilişki çok belli. Aynı şekilde Uzumaki ve güneş de. Hagoromo'dan gelen klanlar Uchiha ve Senju'ydu en son. Kan bağı olarak bakarsak her durumda (Uzumaki Hamura'dan gelmiş olsa bile) ay mührü Hagoromo'ya daha yakın. Indra Yin'di (mühürlerden de aya denk gelir), RS büyük oğlu Indra'nın kendisine daha çok benzediğini söylemişti, bu da bi ek kanıt olabilir bence. Güneş mührü Hagoromo kaynaklı olsaydı Ashura'nın klanı Senju değil Uzumaki olurdu. Bu yüzden güneş işaretinin Hamura'ya ait olduğu sonucuna vardım. Bu arada ikinci bi iddia, bence Ashura ve Indra hiç bi zaman o mühürlere sahip olmadılar. Yani şu an bizimkiler Ashura ve Indra'nın reenkarnasyonu olmasına rağmen, onlardan farklı bir güce sahip, Hamura ve Hagoromo'nun gücüne.

Bi kanıt daha buldum, onu da ekleyeyim: RS ile Sasuke arasında geçen konuşma. Bi sahne hatırlatıcam şimdi, çok ilginç bi itirafı vardı orada RS'in:
► Spoiler Göster
RS: Geçmişte her şeyi Ashura'ya bıraktım, ve Indra'ya yeterince önem vermedim. Bütün problemlerin sebebi buydu. ... Sana, Indra'nın reenkarnasyonuna, kendi gücümü vereceğim.

Beynimde yankılanıyor yahu: Kendi gücüm... kendi gücüm... kendi gücüm...

Bu adam Naruto'ya da Sasuke'ye de kendi gücünü veriyo olsa (ki pratikte öyle, sonuçta Naruto'ya da kendindeki gücün bi parçasını veriyor, peki neden Sasuke'ye "sana kendi gücümü vereceğim" diye özellikle söylüyor?), böyle bi itiraf da yapmaz, kendi gücüm diye vurgu da yapmaz. Yok ya, ay mührü kesin Hagoromo'nundu en başta.

6- Ecnebi forumlarda Jashin-sama ile ilgili teoriler dönüyor. Süper bi şey yakalamışlar bence. Bi de Jashinist'ler var ortada (ki onun temeli de Hindu tanrıçası Kali'ye dayanıyormuş, felsefesi Kali'ye tapanların mı desem ne desem, onların felsefesine benziyomuş. Kali'nin tasvirlerine bakarsanız kılıcı var, Hamura'nın da kılıcı vardı, uzun saçlar vs.) ve belki de Jashin çıkış noktası Hamura olabilir, yani tanrı diye düşündükleri şey Hamura olabilir. Jashin de aynı RS'inki gibi bi öğretidir muhtemelen, başka yandaşları da vardır. De bu bahsedilen din Naruto'dan çıkmış bi şey değilmiş, Naruto'da kullanılmış sadece. Ama boşu boşuna neden kullanılsın ki, altından bi şey çıkabilir.

7- Olacaklara dair de şöyle bi teorim var: Naruto veya Sasuke'de (yazar burda tabii ki Naruto olacak demek istiyor) iki mührün de toplanması daha akla yatkın diye düşünüyorum, eğer ki olay o mühürlerse. Ya da önce Kaguya'yı zayıflatmak, sonra yenmek yoluna gidebilirler. Kendi güçleri artacağına taktiksel bi hamleyle Kaguya'yı kendi seviyelerine indirebilseler keşke (aslında olmaz değil, olabilir. Infinite tsukuyomi kadının gücünün kaynağı sonuçta, şarteli indirebilirler, yetmezse -tabii ki yetmez- böl parçala yönet olayına girebilirler, juubiyi çıkarmanın falan bi yoluna bakabilirler ne bilim...) Tabii arada aydınlanmayan bi şey daha var, Kaguya, Ashura ve Indra'yı da tanıyor. Hagoromo'nun anlatış sırasına göre bu savaştan sonra oğulları olmuş gibi görünüyordu, Kaguya nereden biliyor bu çocukları, bilmiyoruz. Bu da ekstra gelişmelere gebe.

8 ve son- RS Ashura'yı tercih ettikten sonra Indra'ya ne olduğu da önemli. Eğer savaştılarsa ve hem Ashura hem Indra öldüyse, Naruto o yüzden "Savaşırsak ikimiz de ölürüz" demiş olabilir Sasuke'ye. Ve sürekli işler başa dönüp durduğuna göre, gerçek bi Sasuke vs Naruto görmeyebiliriz.

Uzun oldu farkındayım, sabır gösterip okuyan herkese teşekkürler. Yorumlarınızı beklerim. :side:
Şuayip
Favori Anime: Naruto

Bir sitede okuduğum teoriyi paylaşıyorum. Bence de böyle olacak.
► Spoiler Göster
Resim
Kullanıcı avatarı
Outlaw
MangaTurk Çeviri
MangaTurk Çeviri
Favori Manga: Vagabond,Tower of God, Planetes, Watashitachi no shiawase na Jikan, Pluto, Green Blood, Claymore, Slam Dunk, 20th Century Boys, Koe no Katachi, Vinland Saga
Favori Anime: Gintama, Psycho-Pass, HxH:11, Zankyou No Terror, Shigatsu wa kimi no uso, SNK, Anohana, 3-gatsu no lion, Kaguya-sama, Samurai Champloo, Koe no Katachi, Vinland Saga, Tenkuu no Shiro: Laputa, Saiki Kusuo, Cowboy Bebop, JoJo serileri...

Şuayip yazdı:Bir sitede okuduğum teoriyi paylaşıyorum. Bence de böyle olacak.
► Spoiler Göster
Hacı manga okumuyorsun anlaşılan. :laugh: Her an her yerden spoiler yiyebilirsin, dikkatli ol.

Teori sikkoluğuna girmiyorum, büyük ihtimal trolleme amaçlı yazılmıştır.
Resim
Şuayip
Favori Anime: Naruto

Outlaw yazdı:
Şuayip yazdı:Bir sitede okuduğum teoriyi paylaşıyorum. Bence de böyle olacak.
► Spoiler Göster
Hacı manga okumuyorsun anlaşılan. :laugh: Her an her yerden spoiler yiyebilirsin, dikkatli ol.

Teori sikkoluğuna girmiyorum, büyük ihtimal trolleme amaçlı yazılmıştır.
Evet mangayı okumuyorum ya sevmiyorum renksiz sessiz falan. Neyse fazla spoiler yemeden kaçayım ben buradan.
Resim
Kullanıcı avatarı
Lorem Ipsum

Yine tartışma-öngörü başlığından buraya sevk bi teori:

Belki başka biri de söylemiştir teoriler başlığında falan, zaten aramızda mitolojiyi yalayıp yutmuş arkadaşlar var, onlarla aşık atmak niyetinde değilim. Ama Naruto dünyasının küçüklüğü büyüklüğü bu hafta konu oldu, kendimce şöyle bi iki bi şey düşündüm:

Resim
Gördüğümüz bu şey Tibetan Tanka, yani inançlarının bi parçası olan "yaşam çarkı". Dikkat çeken kısmı ise şu büyük 6 parça. Tepede 6 eyalet diye çevirdiğim şey o, 6 farklı alem.

Naruto dünyasına dair bildiklerimiz arasında şunlar var; 10 tane ülke ve 13-14 tane shinobi köyü birleşimi bir normal dünya, normal dünyada normal insanlar ve profesyonel ninjalar. Sonra denizler, denizlerin ötesinde ne olduğunu bilmediğimiz yerler. Bi yerlerde kurbağa, şahin falan çağırılan bi "hayvanlar alemi" (uzay-zaman ninjutsu kullanarak çağırılan hayvanların olduğu, yani aynı dünyada çoook uzakta bi yer), illa ki var olduğunu bildiğimiz ölüler alemi vs. Şimdi şu çarka bakalım:

Tanrılar (DEVA'lar) ve kıskanç tanrılar (ASHURA'lar - niye bizim RS'in oğullarından birinin adı Ashura acaba? :whistle:), insanlar, hayvanlar, aç hayaletler(!) ve cehennem.

Şimdi benim yorumum şu: bana göre Naruto dünyasında yanyana yaşayan insanlar ve shinobiler, birlikte yaşayan insanlar ve Deva-Ashura tayfası gibi. Konuşan kurbağaların ve diğer güzel şeylerin yaşadığı bölge, bu çarktaki gibi aynı yerde farklı bir alem, "hayvanlar" bölgesi. Buraya kadar tuhaf bi şey yok. Naruto dünyası sadece bir küre olarak değil, bir şekilde spiritüal olarak bağlantılı farklı alemler gibi düşünülebilir bence. Yani dünyanın üzerinde farklı bölgelerde farklı şeyler yaşıyor ve mesafeler o kadar fazla ve o alemlerin çevre koşulları birbirine öyle uyumsuz ki, ninjutsu falan olmadan birinden diğerine geçiş yapılamıyor, çok zor. Gerçi bu tanka dediğimiz ruhların reenkarne olduğu, nirvanaya ulaştığı falan çark. Yani iyi ruhlar yaşama bi alemden, kötüleri başka alemden başlıyor vs. Ama bence esin kaynağı olabilir yine de.

Ortadaki üç hayvan bizim üç sennini çağrıştırıyor bu arada, gerçi bağlantı olduğundan değil. Sadece, tanka'da temel sanrı sayılan üç kötü özellik, senninlere paylaştırılmış: şehvet, aç gözlülük, kin. Orochimaru'nun kindarlığı ve yılanlarla ilişkisi, Tsunade'nin kumar konusundaki doymazlığı ve evcil domuzu, ve Jiariya'nın "ero-sennin" olması (gerçi onun yanında horoz gördüğümü hatırlamıyorum ama neyse) tesadüf mü acaba? :laugh:

Ve bu tanka mıdır nedir, bu çizimi incelerken yeni bi şey geldi aklıma: Kaguya uzaydan değil, mesela cehennemden, ya da aç hayaletler aleminden de gelmiş olabilir. Kuchiyose no jutsu ile çağırılan hayvanların ya da ne çağırılıyosa onların olayları yerlerinin çok uzak olması. Buradan hareketle tüm bu alemlerin aynı dünyada, aynı çarkta yani, ya da boyutta vs fakat çoook uzak olduğu çıkarımını yapabiliriz. Zaten RS de annesinin geldiği yerden bahsederken "sizin ülkenize çoook uzaklardan geldi" gibisinden bi şeyler söylemişti, uzaylıyım demedi, ama öyle de denilebilir dedi. Saçma tabii, ya uzaylısındır, ya da değilsindir. Uzaydan geldin mi gelmedin mi, soru bu. "Öyle de denilebilir" cevabı "uzaylı değiliz, ama uzaylı da olsak fark etmezdi yani, o derece uzak, ayrı bi alemden geldik" gibi bi anlam içeriyor olabilir.

Eğer bu teori doğruysa Kaguya bu alemlerden birinde bi yaratık, insanların olduğu yere chakra meyvesini yemeye gelmiş, yiyince tanrısal bir güce erişmiş. Sonra oğullarından biri insanlar alemine altı yolun bilgesi olmuş (kastedilen altı yol bu altı alem de olabilir), diğeri belki aç hayaletlere, belki cehenneme gitmiş oraların bilgesi olmuş, belki ölmüş, belki Kaguya ile birlikte mühürlenmiş. Neyse onu göreceğiz artık.

Bu arada, aç hayaletlerle ilgili kafamdaki bir şeyi de anlatmak istedim: bi düşününce, "Aç, bi şeyler yiyen bi hayalet, Naruto evreninde hiç karşımıza çıktı mı?". Cevap "evet", hepinizin hatırlayacağı üzere çıktı: Shiki fujin. Orochimaru'nun ruhunun kollarını yemişti hatta. Ya da kollarının ruhunu. Neyse. Önemli olan bu değil, önemli olan shiki fujin hakkında Sandaime'nin söyledikleri.

"Bu teknikle mühürlenen ruhlar asla cennete gidemezler, bunun yerine ölüm tanrısının midesinde acı çekerler. Mühürlenen ve mühürleyenin ruhları nefretle birbirine karışır, ve sonsuza dek bir savaşın içinde sıkışırlar." (Anime, Orochimaru vs Sandaime)

Aynı bölüm mangada şu şekilde:
Resim
"Bu jutsu ile mühürlenenler, sonsuzluk boyunca ölümün karnında acı çeker, asla kurtulamazlar. Mühürlenen ve mühürleyenin ruhları birbirine karışır, birbirinden nefret eder, ve sonsuza kadar savaşmaya devam eder."

Ve benim düşüncem, bu hayalet mi, şeytan mı neyse, o normal bizim bildiğimiz grim reaper değil, gerçi shinigami nasıl zaten pek bilmiyorum. Neyse işte aynı değil, öldürmüyor çünkü, ruhu alıp ölüler dünyasına götürmüyor, ruhu yiyor. Ve aldığı ruhlar midesinde acı çekiyormuş, normal bir biçimde ölmüyormuş yani. Geri de gelebiliyor yedikleri midesinden. Normal bir biçimde ölüp ölüler dünyasına geçmediğinden reenkarne olamıyormuş ayrıca. İşte o yüzden bu elemanı "aç ruhlar" tanımına uyduruyorum.

Ve tipindeki benzerliğe bakarak Kaguya'nın meyveyi yemeden önceki haline de "aç ruh" diyesim geliyor. Nedeni de şu: chakra yaşam enerjisiyse ve Kaguya meyveyi yemeden önce bu şeye sahip değilse bence alemleri aşmasını sağlayan o büyük gücü ölümle alakalı olabilir. En azından içinde yaşam enerjisi tabir edilen şey yoktu bence o zamanlar. Ve sahip olmak istedi buna. Tanrı ağacı ise yaşamın, chakranın kaynağıydı, ve böylece zıt kutuplar birbirini çekti.

Yani o gördüğümüz boynuzlu, lapiska saçlı, cübbeli şeytan, Kaguya gibi biri olabilir.
Namikaze Naruto
Favori Manga: Naruto, One Piece, Bleach
Favori Anime: Naruto, Pokémon, One Piece, Beyblade, Dragon Ball Z, Bleach

Mod'un yönlendirmesiyle buraya geldim, kendisi uyardı ben de hak verdim başlığa göre tartışalım diye Birisi ölürse Narutolar savaşı kaybeder her ne kadar dünyayı kurtarmış dahi olsalar benim teorime göre o jutsu da bir fedakarlık olabilir ama genel kanıma göre birinin ölmemesi daha doğru olur zira, Naruto Obitonun ölümüne üzülen bir insan kardeşi gibi gördüğü Sasukenin ölmesine asla müsade etmez Sasuke de belli etmese de Narutoyu en az Narutonun onu sevdiği kadar seviyor ve Narutoyu düşünüyor çok sevdiği Annesi, Babası ve Ağabeyi öldü bir de Narutonun kendisini korurken ölmesine Müsaade etmez savaş bitmeden biri ölürse Sasukenin dediği gibi savaşı kaybederler, zaten Fedakarlığa gerek duyulmayan bir dünya istiyor.

Bence Naruto Sasuke ikilisi ölmez, Naruto serisi devam etmeyeceği için savaşı kazanırlar Hokage şu olur şu da böyle olur diyemiyorum maalesef keşke devam etse de Naruto keratasının Hokageliğini görsek.
Kullanıcı avatarı
Lorem Ipsum

Ashura ve Indra reenkarnesi olan bizim yeniyetmeler, Naruto'nun da dediği gibi "aralarındaki problemi halledebilir" - ki ben bunun Hokagelik için yapılacak bi vs sonucu, yenilen Sasuke'nin (Indra'nın aksine), kazanan Naruto'yu tebrik edip onun izinden gitmesi şeklinde gerçekleşeceğini düşünüyorum.

"Mod yönlendirmesiyle geldim" kervanındanım, ama yorumdaki tek dişe dokunur teori buydu.
Özet:

- Kaguya yenildikten sonra Naruto vs Sasuke olacak hokagelik için
- Sasuke yenilecek, Naruto hokage olacak
- Indra'nın aksine (ve Orochimaru'nun), Sasuke Naruto'yu tebrik edip hokageliğini kabul edecek. Böylece nesillerdir süregelen lanet sonlanacak.

... ve sonsuza dek mutlu yaşadılar. Son!

Böyle olması beni tatmin etmez, orası ayrı. Ben birileri ölsün isterdim.
İtachi__Uchiha
Favori Manga: naruto
Favori Anime: naruto

Ben açıkcası Kaguya'nın yenilmesi için fedakarlık bekliyorum. Ve bununda daha önce söylediğim gibi Naruto olucağını düşünüyorum. Sırf manganın adı Naruto diye Naruto ölmez diye bir şey yok. Başrolü ölen çok film var :) Ve dünyayı kurtarmak amaçlı hayatını feda etmek çok büyük bir olaydır. Hokage olmaktan çok daha büyük bir olay.

Kaguya'nın yenilmesi için fedekarlık beklememi şuraya bağlıyorum ; yine daha önce yazdığım gibi,Naruto dünyasında hiç kimse Kaguya ve Hamura'yı bilmiyor. Nesiller arası anlatılmış bir efsane olarak bile yoklar. Ama rikodou annesi için ona tavşan kraliçesi diyorlardı demişti. Burdan 2 şey çıkar.
1-İnfinite Tsukunomiden kurtulan insanların hafızasını kayboluyor.
2-Hamura Tsukunomi bitmeden öldü. Demekki Tsukunomiyi bitirmek için birinin hayatını feda etmesi gerekiyor diye düşünüyorum burdan hareketle.

Bundan dolayıda bu seride eğer biri hayatını feda edicekse bu Naruto olacak diyorum.
Uchihalar yok olsun ne olucak diyorsunuz :). Bitermi uchihalar ya. Yavaştan mangaka,Uchihaların hepsinin hatta İndra'nın kandırılmış olduklarını,kurban olduklarını göstermeye başladı. Bana göre Sasuke,Uchihaların bu kaderini değiştiricek kişi olucak. (Sanmayın sasuke hayranı olduğumu nefret ederim.)
Ayriyetten herkes Rikodou'yu yang diyor. Ama bence rikodou yin. Hamura yang,Naruto gibi. O yüzden ben Naruto ve Rikodou'nun bir tutulmasını doğru bulmuyorum.
Kilitli

“Naruto Genel” sayfasına dön