Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Naruto'da Tasarımını En Başarılı Bulduğunuz Kötü

Naruto ile ilgili yapacağınız tüm anketler.

Naruto'da Tasarımını En Başarılı Bulduğunuz Kötü

Oroçimaru
6
32%
Madara
0
Oy yok
Kaguya
0
Oy yok
Obito/Tobi
2
11%
Nagato/Pain
4
21%
Konan
0
Oy yok
Sasuke
0
Oy yok
Kimimaro
0
Oy yok
İtaçi
0
Oy yok
Haku
0
Oy yok
Zabuza
1
5%
Kakuzu
1
5%
Hidan
2
11%
Kisame
0
Oy yok
Sasori
1
5%
Zetsu
1
5%
Toneri
0
Oy yok
Gaara (chuunin arc)
0
Oy yok
Kabuto
0
Oy yok
Diğer (Yorumda belirtin)
1
5%

Toplam oy: 19
Kullanıcı avatarı
Tulpar-Byakugan
Favori Manga: Naruto
Favori Anime: Naruto,FMA, Magi, SnK, Monster

Outlaw'ın OP için aynı başlıklı anketini görünce Naruto'da olsun dedim. Zaten manga bittiğinden ve boktan Boruto serisinden başka bir şey kalmadığı için biraz muhabbet olur hem.
Tasarım derken; görünüşü, jutsuları, hayat felsefi vs.

Bazı dönem kötü bazı dönem iyi olanları da ekliyorum. En fazla 3 tane seçebilirsiniz.

Outlaw'ın One Piece anketi için: buradan
Resim
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Kin&Gin kardeşler
Kurama (eski hali)
Danzo
Hanzo
Rasa
Indra
Diğer Akatsuki üyeleri

Toneri, Itachi, Kimimaro ya da Haku gibi tercihlerden çok daha yerinde olurdu bence ama yine de eline sağlık.

3 oy hakkı zorladı beni çünkü Naruto farklı tip kötü, anti-hero, kanuncu kötü, konjektür gereği kötü, hin stratejist, çılgın tipler gibi farklı kötü tiplerini barındırıyor ve tüm bu tipleri çok güzel temsil eden en az 1 ya da 2 karakter oluyor o yüzden 3 tane seçmek zor fakat. Hadi deneyeyim.

1 - Orochimaru:
Resim

Her ne kadar, uchiha retcon hamlesinin vurduğu ilk karakter olarak başladığı noktadan çok daha farklı yerlerde seriyi bitirse de şu seride benim gözümde Madara bile Orochimaru kadar "toplu yok oluş tehdidi" havasını vermemiştir. Son savaşta bile buralarda çok konuşmuştuk, Oroc gözleri alıp Madarayı indirebilir, planları olabilir vs diye teoriler kasılmıştı. Kulağa ne kadar imkansız gelse de seni en olmaz şeyleri düşünmeye iten gördüğüm en cüretkâr kötülerden biri Orochimaru, Madara'nın bile bu denli bir etkisi olmadı en azından gerçek Madara'nın , ne kastettiğimi 2. seçimimde anlayacaksınız.

2 - Tobi:
Resim

Çok karizmatik olmak ile beraber Madara'nın dizaynının retcondan gelmesi sebebiyle başarısız ve nispeten basit buluyorum kesinlikle sürükleyici ve de karizmatik. Obito'ya gelirsek maske çıktıktan sonra villain olarak kaldığı dakikalar sayılı zaten ve başarısızdı. Fakat Obito ile Madara'Nın kesişim kümesi olan Tobi ... Belki de gördüğüm en iyi naruto hatta shounen villain'ı olabilir onu 2 numara düşüren şey tüm bu Madara / OBito çaprazlaması.

Tobi'nin ümitsizlik (despair) ve kader inancı üzerine kurulu bir açıdan bakılınca çarpık, bir açıdan bakınca mantıklı ve ilgi çekici felsefesi , tasarımı, güçleri, sesi, konuşması ve soğukkanlılığı gerçekten çok başarılı idi.

3. Pain:
Resim

Tıpkı Obito / Tobi olayı gibi Nagato'yu da ben gözümde villain olarak canlandıramıyorum çünkü Nagato'yu gerçek kimliği ile gördüğümüz hiç bir kötü ya da şeytani anı yok ancak ardına saklandığı alter ego olan "Pain" konsepti harika idi. Tüm büyük naruto kötüleri naruto evrenindeki belli tip bir erdemin dialektik karşılığıdır.

Tobi -> Ümit -> Ümitsizlik
Madara -> İnanç / Güven -> Güvensizlik
Orochimaru -> Ölüm / Doğa -> Ölümsüzlük / Doğaüstülük (Orochimaru'nun Doğa Çakrası toplayamaması ya da buna uygun bir bedeni olması bu yüzden mantıklıdır çünkü doğal biri değil zaten imitasyon herif)
Danzo -> Madara'nınkine çok benzeyen ancak daha olgun ve realistik bir tavrı var.
Hidan & Kakuzu -> Orochimaru'nunkine benzer şeyler barındırmak ile beraber aynı zamanda bu ekipte yobazlığa ve cehalete büyük gönderme var.

Bunların içinde bu belli bir erdem ya da olgunun anti-tezi olma konusunda en başarılır köken hikayesi Pain'de idi

Barış / Huzur -> Acı

Bunların haricinde Hidan & Kakuzu, Danzo da başarılı idi.

Bu arada saydığım üç kötünün üçününde kötülük kariyerlerinin bitip, kendi kefaretlerini ödemesinin ardında aynı adamın olması ve o adamın şu adam olması B) ->

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Anka24
Favori Manga: Slam Dunk - Boku No Hero Academia!
Favori Anime: Hajime No İppo

Kesinlikle Orochimaru. Başka bir aday düşünülemez.

Yine de buradaki adaylardan kötü karakter olarak olmasa da genel olarak Sasori'nin tasarımını hoş buluyorum.
Kullanıcı avatarı
redstak
Favori Manga: HxH- Slam Dunk- Shingeki no Kyojin -
Favori Anime: Slam Duk - Hunter X Hunter - JoJo - Shingeki no Kyojin

Kötü karakter mi var naruto serisinde :D Siyah Zetsu diyorum onun dışında gerçek kötü yoktu belki Kakuzu olabilir. Diğerleri başarısız olan samimi bulmadığım basit karakterlere dönüştüler. Aslında buradan bütün karakterlerin seri sonunda basitleştiğini söyleyebilirim ama o başka konu. Tabi bir kaç istisna var.
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

redstak yazdı: 14 Mar 2018 15:04 Kötü karakter mi var naruto serisinde
Dostum "kötü" kavramını çok tek tipleştiriyorsunuz bu da biraz Türkçe'nin fakirliğinden çünkü

Antagonist =/= Villain =/= Bad =/= Evil.

Biz kötü deyince hep en son ikiliyi algılıyoruz.

Resim
Resim

Bunlar karakter tipleri bir de bu karakter tiplerinin sonuna kadar bu tipi koruyup koruyamaması ya da ne tür durumlarda bu karakter türleri arasında geçişler yaptıklarıan dair pek çok varyasyon var.

Yani kötü, şeytani olacak oda seri başından sonuna kadar öyle olacak. Karakter arcı olmayan, character resolving olmayacak öyle basma kalıp gidecek. Bence "kötü" daha doğrusu "villain" ve "antagonist" kavramlarına çok çok dar bir bakış açısı.

Onun için One Piece falan bakmak gerek. Ki onda bile bu kadar basma kalıplık yoktur.
Resim
Kullanıcı avatarı
redstak

JiraiyaFlash yazdı: 14 Mar 2018 15:24
redstak yazdı: 14 Mar 2018 15:04 Kötü karakter mi var naruto serisinde
Dostum "kötü" kavramını çok tek tipleştiriyorsunuz bu da biraz Türkçe'nin fakirliğinden çünkü

Antagonist =/= Villain =/= Bad =/= Evil.

Biz kötü deyince hep en son ikiliyi algılıyoruz.

Resim
Resim

Bunlar karakter tipleri bir de bu karakter tiplerinin sonuna kadar bu tipi koruyup koruyamaması ya da ne tür durumlarda bu karakter türleri arasında geçişler yaptıklarıan dair pek çok varyasyon var.

Yani kötü, şeytani olacak oda seri başından sonuna kadar öyle olacak. Karakter arcı olmayan, character resolving olmayacak öyle basma kalıp gidecek. Bence "kötü" daha doğrusu "villain" ve "antagonist" kavramlarına çok çok dar bir bakış açısı.

Onun için One Piece falan bakmak gerek. Ki onda bile bu kadar basma kalıplık yoktur.

Bunların ne olduğunu biliyorum.Anlatmana gerek. Benim dediğim Kishi'nin kötü bir yazar olması seri içinde zamanla karakterlerini basitleştirmesi. Sen buna tip değişimi diyebilirsin. Ben ucuzluk diyorum.
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
İletişim:

redstak yazdı: 14 Mar 2018 15:33
Bunların ne olduğunu biliyorum.Anlatmana gerek. Benim dediğim Kishi'nin kötü bir yazar olması seri içinde zamanla karakterlerini basitleştirmesi. Sen buna tip değişimi diyebilirsin. Ben ucuzluk diyorum.
Yok sen kötü karakter mi var deyince bende kötü karakterin illa tek bir tipte olup tek bir yolu takip etmesi şart olan bir şey olmadığını söyledim. Zaten dikkat ettiysen mesajının diğer kısımlarını alıntılamadım çünkü onlara diyecek bir şeyim yok çoğunda hem fikiriz bazı noktalarda ise gözlem farklılıkları var. Yok seri ucuz mu, yazar kötü mü o başka bir soru ve konu zaten. Ki ben "istikrarını ve merkezini kaybedip yanlış yola sapmış (biraz da editörlerin ve fanların beklentileri ile) standart üstü iyi bir hikaye anlatıcısı" diye tanımlarım şahsen. Ama dediğim gibi bu biraz off-topic zaten benim açıklamak istediğim "yok ya iyi yazıyor" değil, "hayır kötü karakterler var ama bunlar tek tip olmak zorunda ya da pozisyonlarını korumak zorunda değil" idi.

Birde , benim "tip değişimi" ile kastettiğim şey o da değildi zaten. Ayrıca bir karakterin artık eskisi kadar çekici gelmemesi her zaman basitlik demek olmaz ya da olayların ve şahısların mutabığa varması da her zaman basitlik olmayabiliyor.

Ben senin demek istediğini anladım ama dediğim gibi konu o değil. Bende karakterlerin bazı karar ve tavır değişikliklerinde bunların arkasındaki motivaslyonları her zaman yeterince iyi verilememesini eleştiriyorum sanırım senin demek istediğin de bu ama bu kötü karakter olmadığı ya da adamın direkt "shitty writer" olduğu anlamına gelmiyor bence.

Neyse dediğim gibi benim alıntılayıp cevap verdiğim tek kısım "kötü karakter mi var" kısmı.

Zira "Kötü Karakter" tabirinin tanımı:

" Ahlaki değerler ya da etik duygusunun kuvvetinde yoksunluğu/eksikliği olan bireyleri tanımlayan anahtar sözcük"

Nitekim bunu tanıma giren iyisiyle, kötüsüyle tonlarca karakter var.
Resim
Kullanıcı avatarı
redstak

JiraiyaFlash yazdı: 14 Mar 2018 15:58
redstak yazdı: 14 Mar 2018 15:33
Yok sen kötü karakter mi var deyince bende kötü karakterin illa tek bir tipte olup tek bir yolu takip etmesi şart olan bir şey olmadığını söyledim. Zaten dikkat ettiysen mesajının diğer kısımlarını alıntılamadım çünkü onlara diyecek bir şeyim yok çoğunda hem fikiriz bazı noktalarda ise gözlem farklılıkları var. Yok seri ucuz mu, yazar kötü mü o başka bir soru ve konu zaten. Ki ben "istikrarını ve merkezini kaybedip yanlış yola sapmış (biraz da editörlerin ve fanların beklentileri ile) standart üstü iyi bir hikaye anlatıcısı" diye tanımlarım şahsen. Ama dediğim gibi bu biraz off-topic zaten benim açıklamak istediğim "yok ya iyi yazıyor" değil, "hayır kötü karakterler var ama bunlar tek tip olmak zorunda ya da pozisyonlarını korumak zorunda değil" idi.

Birde , benim "tip değişimi" ile kastettiğim şey o da değildi zaten. Ayrıca bir karakterin artık eskisi kadar çekici gelmemesi her zaman basitlik demek olmaz ya da olayların ve şahısların mutabığa varması da her zaman basitlik olmayabiliyor.

Ben senin demek istediğini anladım ama dediğim gibi konu o değil. Bende karakterlerin bazı karar ve tavır değişikliklerinde bunların arkasındaki motivaslyonları her zaman yeterince iyi verilememesini eleştiriyorum sanırım senin demek istediğin de bu ama bu kötü karakter olmadığı ya da adamın direkt "shitty writer" olduğu anlamına gelmiyor bence.

Neyse dediğim gibi benim alıntılayıp cevap verdiğim tek kısım "kötü karakter mi var" kısmı.

Zira "Kötü Karakter" tabirinin tanımı:

" Ahlaki değerler ya da etik duygusunun kuvvetinde yoksunluğu/eksikliği olan bireyleri tanımlayan anahtar sözcük"

Nitekim bunu tanıma giren iyisiyle, kötüsüyle tonlarca karakter var.

Ben onu esprisine dedim. Ondan gülücük koydum :D Gerçek manada tavrını, duruşunu sevdiğim kötülerden bir tanesi Kakuzu... Yoksa bende başlarda Tobi ve Orochimaru gibi karakterleri sevdim. Hatta Tobi gerçekten başarılı bir karakter maske düşünceye kadar. İşte benim baktığım sonuç. Bu yüzden başarısız buluyorum. Yoksa ilk çıkışları gibi ele alsak gayet başarılı karakterler ve evreni var.
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
İletişim:

redstak yazdı: 14 Mar 2018 16:13

Ben onu esprisine dedim. Ondan gülücük koydum :D Gerçek manada tavrını, duruşunu sevdiğim kötülerden bir tanesi Kakuzu... Yoksa bende başlarda Tobi ve Orochimaru gibi karakterleri sevdim. Hatta Tobi gerçekten başarılı bir karakter maske düşünceye kadar. İşte benim baktığım sonuç. Bu yüzden başarısız buluyorum. Yoksa ilk çıkışları gibi ele alsak gayet başarılı karakterler ve evreni var.
Aynen ya Tobi maskeyle çok daha iyiydi daha doğrusu o maskeli madara, gerçek madaradan bile daha cezbedici idi dediğin gibi. Kakuzu aynen, başarılı o da editör zoruyla hızla üstünden geçilmiş bir çar, kishinin kendi planında Kakuzu'nun rolü daha büyükmüş.
Resim
Kullanıcı avatarı
Outlaw
MangaTurk Çeviri
MangaTurk Çeviri
Favori Manga: Vagabond,Tower of God, Planetes, Watashitachi no shiawase na Jikan, Pluto, Green Blood, Claymore, Slam Dunk, 20th Century Boys, Koe no Katachi, Vinland Saga
Favori Anime: Gintama, Psycho-Pass, HxH:11, Zankyou No Terror, Shigatsu wa kimi no uso, SNK, Anohana, 3-gatsu no lion, Kaguya-sama, Samurai Champloo, Koe no Katachi, Vinland Saga, Tenkuu no Shiro: Laputa, Saiki Kusuo, Cowboy Bebop, JoJo serileri...

Bana göre açık ara Hidan'dır, en derin yazılmış değil belki ama aralarında en sadist, en zalim olanı oydu. Çok eğlenceli ve okuması zevkli bir karakterdi. Tam bir puşttu.

Not: Davayı satıp taraf değiştirmeselerdi Pain ve Tobi açık ara tüm Villain'ları ayakta sikerdi.

Not2: Çok klişe olmasın diye Madara demedim.
Resim

“Naruto Anketler” sayfasına dön