Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Kishimoto İyi Bir Manga-ka mı ?

Naruto ile ilgili yapacağınız tüm anketler.

Masashi kishimoto iyibi mangakamı

hayatta gördüğüm en mal mangaka (YANİ HAYIR)
52
32%
iyi Bi mangaka
110
68%

Toplam oy: 162
Kullanıcı avatarı
Jaqen H'ghar
Favori Manga: one piece,veritas,fairy tail,the breaker,berserk,noblesse...
Favori Anime: sekirei,one piece,rosario

Narutonun çok okunmasının 2 sebebi vardır birincisi ergenler ve veletlerin mangası olduğu için çok okunan bir mangadır ikincisi serinin en başında çok sağlam gitmiştir ben ve benim gibi alışkanlık edinip hala s.ett onu bunu bakalım nolmuş diye takip eden bir kitleninde var oluşudur.Naruto mangası dibe vurmuştur hele son bölümlerde adam hala tobi=obito dedirtmeye çalışıyor ha obito çıkarsada şaşırmam artık sonuçta kishimoto bu.Şu nokta da hala çıkıpda vır vır öten varsa benim gözümde ergendir yada 15 yaşaltında rasengaann diye gezen velet tayfasıdır.Kishi iyi bir mangakaydı deathwinge katılıyorum ticari amaç uğruna zitti adam herşeyi...
Resim Resim
kemiksiz
Favori Manga: Naruto
Favori Anime: Death Note

Ne kadar da aşağılamaya meraklı bir kitle var. Bana kalırsa da manga okuyup anime izleyen erkes ergenlikten çıkamamıştır hala. İlla bir sonuç çıkaracaksak en iyi sonuç budur.
Kullanıcı avatarı
Anka24
Favori Manga: Slam Dunk - Boku No Hero Academia!
Favori Anime: Hajime No İppo

Hayır...

Yine de Oda ve Kubo tiplerinden çok daha iyi olduğu kesin.
Kullanıcı avatarı
redstak
Favori Manga: HxH- Slam Dunk- Shingeki no Kyojin -
Favori Anime: Slam Duk - Hunter X Hunter - JoJo - Shingeki no Kyojin

İyi demişim eskiden. Şimdi Naruto üzerinden gidersek ortalama olarak buluyorum. Tek bölümlük Mafya mangası dışında başka serisini okumadım. Genel bir eleştiri yapmam doğru olmaz. Ayrıca kendi rakipleri veya batı dünyasında 3 büyükler olarak bilinen mangaların yaratıcılarından çok farklı olduğunu düşünmüyorum. Yani bariz bir fark yok ortada...
Kullanıcı avatarı
Outlaw
MangaTurk Çeviri
MangaTurk Çeviri
Favori Manga: Vagabond,Tower of God, Planetes, Watashitachi no shiawase na Jikan, Pluto, Green Blood, Claymore, Slam Dunk, 20th Century Boys, Koe no Katachi, Vinland Saga
Favori Anime: Gintama, Psycho-Pass, HxH:11, Zankyou No Terror, Shigatsu wa kimi no uso, SNK, Anohana, 3-gatsu no lion, Kaguya-sama, Samurai Champloo, Koe no Katachi, Vinland Saga, Tenkuu no Shiro: Laputa, Saiki Kusuo, Cowboy Bebop, JoJo serileri...

Naruto'nun son 150 sayısını filan çıkartırsak gayet iyi bir mangaka. Çizimleri, yarattığı karakterler, kurduğu evren vs.
Resim
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Bazı mangakalar vardır evrenlerini, karakterlerini, hikayelerini ,parametrelerini kötü yaptıkları için, beceriksiz oldukları için kötüdür direkt kötü dersin. Ya da bu konularda iyi ise bile jeneriktir ya da özgün değildir.

Bir de bazı mangakalar vardır çok iyi evren dizaynı yaratmış, çok iyi iç-dış dinamikler ve parametreler kurmuş, müthiş bir serüven vaat etmiştir ama bu beklentiyi karşılayamadığı ya da kendi dinamiklerini yer yer çiğnediği için eleştirmiştir. Ve akabinde yer yer "kötü" denmiştir.

1. tip ile 2. tipi kıyaslamam bile. 2. cinin bir kalitesi olduğu ve bu kaliteden gelen beklentiyi karşılama ile sorunlar yaşadığını görüyoruz çünkü.

Anketin sorusu "iyi bir mangaka mı yoksa hayatında gördüğün en mal mangaka mı şeklinde"

2. tipe giren Kishimoto'nun bu tarz bir kıyasa sokulması bile saçmadır. Her uzun soluklu haftalık serinin başına gelebilen sorunlar yüzünden tüm seriye çöp muamelesi yapan da butthurt dür.

Harika mıdır, en iyi midir, ideal midir ? Hayır
Kötü müdür ? Hayır
Daha iyisi yapıalamaz mı ? Yapılır.

Peki
İyi midir ?

OP'nin dünyanın en büyük çizgi roman serisi olduğu evrende .. Evet epey iyidir diyebilirim.
Resim
Kullanıcı avatarı
hyperbooster
Kozmik Tanrı
Kozmik Tanrı
Favori Manga: 20th Century Boys,Vinland Saga
Favori Anime: Psycho-Pass

Her etmeni(çizim,diyalog,dizayn,tempo,maddi başarı,sektöre olan etkisi ve yeri) dikkate alıp bir liste yapsaydım kolaylıkla ismini ilk 20'ye yazabilirdim.
Kullanıcı avatarı
redstak
Favori Manga: HxH- Slam Dunk- Shingeki no Kyojin -
Favori Anime: Slam Duk - Hunter X Hunter - JoJo - Shingeki no Kyojin

JiraiyaFlash yazdı: 15 Mar 2018 13:57 Bazı mangakalar vardır evrenlerini, karakterlerini, hikayelerini ,parametrelerini kötü yaptıkları için, beceriksiz oldukları için kötüdür direkt kötü dersin. Ya da bu konularda iyi ise bile jeneriktir ya da özgün değildir.

Bir de bazı mangakalar vardır çok iyi evren dizaynı yaratmış, çok iyi iç-dış dinamikler ve parametreler kurmuş, müthiş bir serüven vaat etmiştir ama bu beklentiyi karşılayamadığı ya da kendi dinamiklerini yer yer çiğnediği için eleştirmiştir. Ve akabinde yer yer "kötü" denmiştir.

1. tip ile 2. tipi kıyaslamam bile. 2. cinin bir kalitesi olduğu ve bu kaliteden gelen beklentiyi karşılama ile sorunlar yaşadığını görüyoruz çünkü.

Anketin sorusu "iyi bir mangaka mı yoksa hayatında gördüğün en mal mangaka mı şeklinde"

2. tipe giren Kishimoto'nun bu tarz bir kıyasa sokulması bile saçmadır. Her uzun soluklu haftalık serinin başına gelebilen sorunlar yüzünden tüm seriye çöp muamelesi yapan da butthurt dür.

Harika mıdır, en iyi midir, ideal midir ? Hayır
Kötü müdür ? Hayır
Daha iyisi yapıalamaz mı ? Yapılır.

Peki
İyi midir ?

OP'nin dünyanın en büyük çizgi roman serisi olduğu evrende .. Evet epey iyidir diyebilirim.

Dediğinde haklısın ama o dediğini kaç seride yapmış. Bu önemsiz mi? Kishi'nin yaptığı başka serilerde var onların evreni nasıl? Onlar kötü ise iyi mi dersin kötü mü? Sırf Naruto'ya bakarak iyi mangaka kötü mangaka demek yanlış.

Ayrıca bende One Piece serisini çok sevmiyorum ama vadettiği evreni Naruto'dan daha iyi sunuyor. bu yüzden vaat ettiği şeyler üzerinden gidersek Naruto'dan iyi seri olmaz mı One Piece? ayrıca burada konu Naruto değil daha çok Kishi... Tabi Oda ile kıyas yapabiliriz fakat bunu tüm serilerine bakarak yapmak doğru olur görüşündeyim. Hepsini geçtim Oda'dan iyi olması onu iyi bir mangaka yapmaz kötünün iyisi olur.

Bu sene yeni bir seri ile dönüyor Kishi, bakalım nasıl bir seri olacak. Robot falan diyordu galiba.
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

redstak yazdı: 15 Mar 2018 17:23

Dediğinde haklısın ama o dediğini kaç seride yapmış. Bu önemsiz mi? Kishi'nin yaptığı başka serilerde var onların evreni nasıl? Onlar kötü ise iyi mi dersin kötü mü? Sırf Naruto'ya bakarak iyi mangaka kötü mangaka demek yanlış.
Eğer adamın çalışmalarının ve emeğinin %85-90 kadarlık bir kısmı bir eserde yoğunlaşıyorsa onun üzerinden düşünmek gayet doğal. Kishi'nin yaşında Naruto kadar uzun, yorucu ve sistematik serilerden 4-5 tane kariyerine sığdıran yok gibi bişi. Yani bunun bir kriter olması bence o kadar da kilit bir rol oynamıyor.
redstak yazdı: 15 Mar 2018 17:23Ayrıca bende One Piece serisini çok sevmiyorum ama vadettiği evreni Naruto'dan daha iyi sunuyor.
One Piece ve Naruto tamamıyla farklı ilkelerle ilerleyen iki seri. OP rotasını bulmak, parametreleri zaman içinde oluşturmak (hatta bu durumda 20 sene sonra bile hala oluşturamamak) üzerine, Naruto ise zaten kurulu parametreler ve belirlenmiş rotayla başlayan bir seri.

Şöyle söyliyeyim; OP, Naruto'ya sana çok daha bol sıfırlı bir çek veriyor başladığın zaman ancak OP'nin çeki çok daha bol sıfırlı olmasına rağmen karşılıksız çıkıyor.
Eğer "vaat" kastettiğin çekteki numara ise OP olasılıklara ve büyük evrene daha yatkın fakat şimdiye kadar bu çek karşılığını 4-5 arc hariç hiç vermedi.

Eğer sunumdan kastın sıfırlar ise ->OP ama bu tamamen yüzeysel
Eğer sunumdan kastın bunun bir karşılığı olması ise -> Naruto. Ayrıca konu OP vs Naruto değil. Konu kishi iyi mi kötü mü. Ve direkt "kötü" olmadığı bence aşikâr gibi bir şey.

redstak yazdı: 15 Mar 2018 17:23 bu yüzden vaat ettiği şeyler üzerinden gidersek Naruto'dan iyi seri olmaz mı One Piece?
Dediğim gibi bu noktanın konuyla pek alakası yok ama yukarıda sanırım cevabımı vermiş oldum.
redstak yazdı: 15 Mar 2018 17:23 ayrıca burada konu Naruto değil daha çok Kishi...
Kishi'nin kaleminden çıkan toplam ürün ağının %85-95 i bir seri olunca evet bu biraz Naruto ile ilgili oluyor. KOnu Togashi olsa sırf HxH den bahsetmek yanıltıcı olabilirdi çünkü Yu Yu Hakusho da var. Kishi de böyle bir şey yok. Oda, Kishi ve Kubo tartıştığın zaman bu %85-90 Naruto-OP-BLeach tartıştığın anlamına gelir.

redstak yazdı: 15 Mar 2018 17:23 Tabi Oda ile kıyas yapabiliriz fakat bunu tüm serilerine bakarak yapmak doğru olur görüşündeyim.
Dediğim gibi, ben mesajımda, demek istediğimi Oda ile kıyaslayarak açıklamadım. OP'den en sonda bahsettim sadece çünkü Shounen popülaritesinin uzun yıllardır standartlarını belirleyen seri olduğundan direkt olarak iyi kötü mukayesi değildi.

redstak yazdı: 15 Mar 2018 17:23 Hepsini geçtim Oda'dan iyi olması onu iyi bir mangaka yapmaz kötünün iyisi olur.
Yani, Oda'dan ben bahsetmedim zaten sen soktun işin içine o yüzden buna bişi demiyorum ama tabi pratik olarak dediğin doğru.
redstak yazdı: 15 Mar 2018 17:23 Bu sene yeni bir seri ile dönüyor Kishi, bakalım nasıl bir seri olacak. Robot falan diyordu galiba.
Asla bi Naruto olmayacaktır çünkü artık kendisini ispatlaması gereken biri ya da muhakkak anlatması gereken bir hikayesi olan o genç idealist adam değil. Nitekim daha rahat, düşünmeden ve çok fazla kafaya takmadan yapacağı bir iş olur diye düşünüyorum ama tabi belli olmaz MEcha türüne hep bir ilgiliydi Naruto'da bile mecha şeyler çiziyordu. MEcha, steampunk vs
► Spoiler Göster
Resim
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_
Favori Manga: Bleach
Favori Anime: Medaka Box

Ortalama derim. Naruto-Sasuke rekabetinden oldum olası tiksindim ve karakter tasarımlarını başarısız buluyorum. Oroc-Pain-Madara var işte gerisi meh. Evren olarak falan başarılı tabi o kadar bölüm boşa okumadık.

“Naruto Anketler” sayfasına dön