Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Yıldıray Çınar Söyleşi

Akai sora
Favori Manga: Vagabond-One piece
Favori Anime: -

YILDIRAY ÇINAR
Resim Bizler, ders kitabı arasına sakladıkları çizgi romanları okuyarak büyümüş bir
kuşağın çocuklarıyız. Çizgi romanın popülaritesini televizyondaki çizgi
filmlere kaptırmasıyla birlikte, ebeveynlerimiz kadar çok tanıyamadık
çizgi roman kahramanlarını. Hollywood ve çizgi romanlardan uyarlanan
filmler de olmasa bu renkli karakterleri tanımak konusunda halimiz nice olurdu
bilemiyorum! Ülkemizde durum böyleyken, yurtdışında özellikle Amerika’da çizgi
romanlara olan ilgi hala canlı ve yoğun. Yeni konuğum çizgiroman sanatçısı
Yıldıray Çınar da bir Türk olarak daha çok Amerikan piyasası için çalışan tanınmış bir çizer.
Aynı zamanda Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği kurucularından biri olan
Yıldıray Çınar ile yoğun programının arasında nihayet bir söyleşi yapma fırsatı buldum.
Meraklılarına duyurulur...
Ellyf: Hepimiz çocukluğumuzda kağıtlara birşeyler karalamışızdır. Siz de çizime olan yeteneğinizi küçük yaşlarda mı farkettiniz?
Yıldıray: Aynen öyle. Kendimi bildim bileli çiziyorum.

Ellyf: Çizime olan yeteğinizi kim, nasıl ortaya çıkardı?
Yıldıray: Tamamıyla doğal bir süreçti. Ufak yaşlardan beri çiziyorum. Ama beni ciddi anlamda farkeden ve yönlendirmeye çalışan ilk kişi ortaokul resim öğretmenimdi.
Resim Ellyf: Çizgi roman karakteri çizmek nereden geldi aklınıza? Güzel Sanatlar geçmişiniz var ancak çizgi roman karakteri çizmeyi nereden nasıl öğrendiniz?

Yıldıray: Çok ufak yaşlardan beri çizgiroman okurum, biriktiririm ve koleksiyonu yaparım. Çizgi kariyerimde çizgi roman çizeri olmak dışında bir hedefim hiç olmadı.

Ellyf: Çizgisi kuvvetli biri olarak çizgi roman dışında uğraştığınız bir alan var mı? Sizden natürmort bir tablo çizmenizi istesek nasıl bir sonuç çıkar ortaya?

Yıldıray: Resim öğretimini lise dönemimde aldım. Dolyısıyla hala natürmort çalışabilirim. Çizgi roman dışında bir süre animasyon ve storyboard işleri yaptım.

Ellyf: Bu tür çizimler yapmak için çok pahalı malzemelere ihtiyaç duyuyor musunuz?

Yıldıray: Hayır, bir kağıt ve bir kalem yeterli.
Resim Ellyf: Yapılan çizimlerin kalitesi çizim yaptıkça daha da artar diyebilir miyiz? Yoksa herkes yeteneği ölçüsünde mi iyi çizebilir?

Yıldıray: Tabii ki. Hayatta bir konuda uzmanlaşmak için çalışmak gerekir. Bu her alanda da böyle değil midir? Kimse doğumundan itibaren iyi çizmez.

Ellyf: Kendinizin oluşturup adlandırdığı çizgi roman karakterleri hangileridir?

Yıldıray: Karabasan, Gorajun ve Son Kahraman daha doğrusu Çapa Çizgi Roman Grubu ile yaptığımız tüm işler yaratım sürecinde katkıda bulunduğum çizgiromanlar.

Ellyf: Türkiye’de çizgi roman konusunda çalışılabilecek dergi ve yayınevi çok yok. Yıllar önce Çapa Çizgi Roman grubunu kurarak bu açığı mı kapatmayı hedeflemiştiniz?
Resim Yıldıray: Asıl hedefimiz sadece çizgi roman üretmekti. Bu işten hiçbir zaman maddi karşılık beklemedim. Dolayısıyla benim kafamda hiçbir zaman büyüyüp dev gibi şirketlerim olsun olmadı. İdealist bir insan olduğumu düşünüyorum. Hayallerimin peşinden koştum hep.

Ellyf: Çizimlerinizin kullanıldığı yerli-yabancı yayınlar nelerdir? Şu anda aktif olarak Amerika piyasası için çalışıyorsunuz sanırım?

Yıldıray: Evet, şu an DC Comics için çalışıyorum. Çizdiğim dergiler arasında Superman, Earth 2, Legion, Teen Titans yer alıyor.

Ellyf: Çizimlerinizi sergilediğiniz yurt içi/dışı fuarlar, organizasyonlar hangileri?
Resim Yıldıray: Her yıl mutlaka New York Comic Con’a gidiyorum. Onun dışında davet edildiğimde Amerika ve Avrupa’daki çizgiroman fuarlarına gitmeye çalışıyorum.

Ellyf: Çizer olmak isteyen gençler bu konuda nasıl bir yol izlemeli?
Yıldıray: Sadece çalışmak ve biraz ısrar etmek. Bilgisayar programı yükler gibi çabuk olmuyor ne yazık ki. Zaman ve emek isteyen bir iş.

Ellyf: Sanatçıların ortak kaygısı olan emeğinin karşılığını alamama durumu sizin için de geçerli mi yoksa bu işi özellikle yurtdışı yayınlar için yapıyor olmanın iyi bir maddi getirisi var mı?
Yıldıray: Şu an için bu saydıklarınız konusunda bir sorunum yok. İşimin karşılığını aldığımı düşünüyorum. Ne yazık ki yerli piyasada bunu yapmak pek mümkün değil. Çünkü piyasa ufak ve talep yok.

Ellyf: Sizce bu işin duayeni kimdir? Bu alanda örnek aldığınız veya onun gibi olmak istediğiniz isimler kimler?
Yıldıray: Saymakla bitmez. Birçok büyük sanatçı var. Küçüklüğümden beri alanımla ilgili en çok örnek aldıklarım John Buscema, Neal Adams, Jack Kirby, Bill Sienkiewicz, Walter Simonson gibi isimler. Yerli piyasamızda da Bülent Arabacıoğlu, Suat Gönülay, İlban Ertem gibi birçok büyük ustalarımız var.

Ellyf: Son olarak bir çizgi roman karakteri olmak isteseydiniz hangisi olurdunuz?

Yıldıray: Hulk!
Alıntı

Pek bir tanıtım değil ama hiç yoktan iyidir. :lol:
Mahmud A. Asrar var bir de meraklısına.
:lol:
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Valla Supergirl Yıldıray'da iken daha iyiydi :laugh: Cidden çizimlerini severim.
Yolu daha da açık olsun çok popüler serilerde çizer şu an elbet karşılığını alıyordur :laugh:
BU arada bir insan DC Comics'te çalışacak ama olmak istediği karakter Hulk olacak yuh ulan :laugh:

Paylaşım için sağol Ramo
Resim
Akai sora
Favori Manga: Vagabond-One piece
Favori Anime: -

Ne demek 2 tıklamalık işti :lol:
:lol:

“Yazar-Çizer Tanıtımları” sayfasına dön