Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Manga vs. Comics

Manga mı comics mi ?

Manga
22
71%
Comics
7
23%
Berabere
2
6%

Toplam oy: 31
Concord
Favori Anime: ..

Şu yazından demek istediğini anladım hocam teşekkür ederim ilk önce ama 2 tane söylediğin şeye değinmek istiyorum.

2)Sen ilk yazında dedin ki ''goku süpermanden alıntı biz neyi tartışıyoruz?'' Bende dedim ki karakterler umrumda değil ben öyküye bakarım. Ve öykü olarak süpermanla baya bir alakası yok. Karakter olarak haklısın ama karakterlerin gönderme olması veya alıntı olması ile biz nasıl neyi tartışıyoruz? Konumuna geliyoruz ki. Yani dragon ballın macera odaklı shoenenlerin babası olması ve o babanın ana karakteri ve yan karakterlerinin alıntı olması seriyi niye etkilesin ki? Oda da luffy için gokuyu çok severdim, o yüzden luffyi yaratırken gokudan yola çıktım diye bir söylemi var. Bu one piecein dragon balldan kaliteli oluşunu veya one piece in tüm evrenini yerle bir etmiyor ki. Benim baştan beri değindiğim olay bu, mangalar çizgi romanların aksine karakter odaklı değiller o yüzden karakter tıpatıp aynı olsa bile fark etmez ki.

3)Manga satışlarına bak hiç bir zaman ecchi,harem,yaoi,yuri ilk 10a girmedi ki(to love ru dışında) Hatta kapak resmi olması bile aşırı nadir bir durumdu.
http://pharaodopazo.blogspot.com.tr/p/wsj-rankings.html

Ben mangaları baz alıyorum banane animelerden. Anime görsel bir şey ve artık piyasa çizimlerin ön plana çıktığı bir piyasa haline geldi. Yarak kürek fate stay night zamanında izlenmezken, yeniden aşırı iyi animasyonlarla çekilmiş hali en çok izlenen serilerden biri haline getirdi. Aynısı kyojine diyeceğim taşlayacaklar o yüzden hiç girmiyorum. Anime bir çöp yığını ve içlerinden iyi olanlarını kazman gerekiyor. Ama iş mangaya gelince öyle değil, insanlar ecchi okuyacağına gidip dojinshi falan satın alıyorlar. Zaten popüler dövüş serilerinin çizen elemanda bile bile kız karakterlerin dojinshisi çıksın diye de özeniyor da. Mangada popüler olanlar çoğu spor ve aksiyon serileri. Dediğim gibi bir gün ecchiden ibaret bir seri çıkıp ilk 5e girerse manga okumayı bıraktığım gündür zaten. Okutmak için bazı ecchiler bokunu çıkardı hatta +16 kategorisine girmeye başladılar. Birde senin gördüğün çoğu am göt meme serisi manga değil novelden yapılmış oluyor.

8. maddede dediğin olay açıkçası mantıklı geldi, bir şeyler yazacaktım ama üzerine düşününce haklı olduğunu düşünüyorum.

Gerisi için ise haklısın abi, söylediğin serilere bakacağım. Onun dışında önerin varsa bir bakmak isterim. Comics'e olan bakış açımı değiştirecek kişi sensin gibi
Resim
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

@ Yiğit

Tartışma değil, danışma amacıyla attığın cevap vereceğim.. Tartışma uzasaydı gereksiz olurdu zira.

Kardeşim, ben bakış açısını değiştiremem en iyi ihtimalle bir kaç örnek gösterebilirim ama bu bile yeterli olmaz.

Çünkü benim önereceğim şeylerin hepsi geçmişte olmuş bitmiş seriler olacak o sebeple asla o sürekliliğin tadını alamayacaksın Comics deki güncel olma keyfini..

O sebeple bak DC Rebirth ile beraber şu an çoğu seriler 20-21. sayılarında daha bazıları hala 7-8 lerde , kendini yakın hissettiğin bir karakterin ya da yazarın olduğuna kafayı daldır derim.

Maceracı olduğundan tavsiyem Titans, Blue Beetle, Detective Comics ve Green Lanterns serileri olacaktır. Böylece güncel takipçiliğin tadını çıkarabileceğin seriler olabilirler.... @galeme benden daha günceldir ben işten, güçten vs hepsinde bir 9-10 sayı geri kaldım gerekirse ona da sorabilirsin.

Yani hep diyoruz DC son dönem yeni okurlar için çok ideal.

Haa yok abi ben senin okuduğun ve beğendiğin geçmiş eserleri de duymak istiyorum diyorsan .

https://comicvine.gamespot.com/profile/ ... ues/51907/

Bu benim en sevdiğim ve de net hatırlayabildiğim listeleri

zamanında okuyup da hatırlayamadıklarım var onları tekrar okuyunca ekleyeceğim.

DC ci olduğumdan DC ağırlıklıdır. Marvel için hyperbooster ve galeme ye danış.

Ama tabi mangaların artı bir yönü var kendi evrenini sana tanıtmak anlamında o da çoğunun animeler ile desteklenmesi işte bu nokta da kaliteli çizgi roman bazlı animasyon dizileri ve animasyon filmleri izlemek çok önemli bence...
Tabi tıpkı manga-anime işlerinde olduğu gibi bunlar canon değiller. Ama sana evreni tanıtır, sevdirir karakterler hakkında fikir verir vs.

o sebeple en iyi olduğunu düşündüğüm DC Animasyon filmlerini ve de en iyi olduğunu düşündüğüm animasyon serilerin listesini atacağım... Animasyon Seri listem karışıktır ama ilk 10-20 lik kısım ağırlıkla çizgi-roman bazlı serilerdir.

Bunları izlemekte sana yardımcı olacaktır ve diğer arkadaşlara yardımcı olacaktır.

https://comicvine.gamespot.com/profile/ ... ies/65360/
En sevdiğim dc animasyon filmleri

https://comicvine.gamespot.com/profile/ ... eri/63117/
En sevdiğim animasyon seriler ve cartoonlar bir çok comics serisi var... Bakabilirsin.

bu da meraklısı için en beğendiğim comics bazlı filmler listesi.
https://comicvine.gamespot.com/profile/ ... ies/64472/

Bunları harmanlarsan bir faydası olur belki..
Resim
Concord
Favori Anime: ..

Konu Dışı
Dc rebirthleri 2-3 sene önce yine senin önerinle okumuştum. Zaten çizgi roman alemine girişim de öyle oldu. Onun dışında ilk sayfalarda hyberposterın sanat eseri dediği Watchmen,Öldüren şaka,Preacher,kingdom come eserleri okudum.
Titans(çok az) ve green lanternsi okudum ve güzel tespit etmişsin green lanternsı severim baya. Diğer dediklerine bir bakacağım. Ama dediğin serilere baksamda yine benim bakış açımı değiştirmeyecek gibi senin sevdiğin eserleri okumam ve izlemem daha iyi olacak.
Güncel seri takip etmeyi sevmem hatta o konuda özürlülüğüm vardır. O yüzden izlediğim okuduğum tüm anime mangalar hep 2010 öncesidir son 1 yıla kadar.

Benim aradığım watchmen v for vandetta gibi veya preacher gibi okuduktan sonra şöyle bir üzerine düşünüp bakış açımı değiştiren seriler. Böyle önerin varsa çok makbule geçer.
Resim
Kullanıcı avatarı
redstak
Favori Manga: HxH- Slam Dunk- Shingeki no Kyojin -
Favori Anime: Slam Duk - Hunter X Hunter - JoJo - Shingeki no Kyojin

Mangalar daha eski olduğu için ve comiclerin ondan etkilendiği için manga diyorum.

Ene ski mangalardan bir tanesi https://en.wikipedia.org/wiki/Hokusai_Manga

“Danışma - Listeleme Anketleri” sayfasına dön