Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Manga vs. Comics

Manga mı comics mi ?

Manga
22
71%
Comics
7
23%
Berabere
2
6%

Toplam oy: 31
Kullanıcı avatarı
engweng
Favori Manga: Naruto,Bleach,One Piece,The Breaker-NW,Beelzebub,HxH,Sun-ken Rock,Slam Dunk,Gantz
Favori Anime: Death Note,Code Geass,Kuroko no Basuke,Naruto,One Piece,Bakuman,Bleach,Beelzebub,Cowboy Bebop,GTO,Sakamichi no Apollon,HxH,Slam Dunk,Mirai Nikki,Hajime no İppo

Evet arkadaşlar sizce Manga'mı yoksa Amerikan Çizgi Romanları mı(comics) mi? Neden?
Çizgi romanlar(comics) hakkında hiç bir şey bilmeyen arkadaşların yazmasını istemiyorum.Lütfen hiç bilginiz yoksa yazmayın!! Ve tek kelime veya cümlelik yorumlar atmayın!!Tek kelime veya cümlelik yorumların modlar tarafından silinmesini istiyorum.Yazacaksanız nedenler ile yazınız!!
Son olarak troll içerikli yorumlar atmayalım millet, aksi takdir de modların durumu değerlendirmesini rica ediyorum

Not: Konuyu nereye açacağımı bulamadım o yüzden buraya açtım.Eğer uygun görmezseniz taşıyınız.
Not2: Ünlemleri vurgu için kullandım.

Lütfen oy atıp kaçmayalım, küçük bir parafta olsa mantıklı bir fikir sunalım ..

JiraiyaFlash'tan Uyarı: Ne olursa olsun Engincim, büyük harfle (bağırarak) istekte bulunmayalım. Mesajını düzenledim kardeşim
En son engweng tarafından 13 Tem 2014 22:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Deathwing
Favori Manga: Yok
Favori Anime: Yok

Comiclerin iyi olduğunu bilmekle beraber şimdiye kadar oyasumi punpun veya aku no hana gibi daha sanat için sanat tarzıyla yapılmış tarzda bir comic okumadığım için mangalar diyorum. Benim eksikliğimden de olabilir.
Once upon a time there was no snake, there was no scorpion,

There was no hyena, there was no lion,
There was no wild dog, no wolf,
There was no fear, no terror,
Man had no rival.
Kullanıcı avatarı
ThePumpkin
Favori Manga: Hunter x Hunter, Toriko, Kingdom
Favori Anime: Ergo Proxy, Hunter x Hunter, Cowboy Bebop
İletişim:

Çizim yönünden çoğunlukla mangalar, hikaye yönünden ise çizgi romanlar diyorum.
Kullanıcı avatarı
engweng
Favori Manga: Naruto,Bleach,One Piece,The Breaker-NW,Beelzebub,HxH,Sun-ken Rock,Slam Dunk,Gantz
Favori Anime: Death Note,Code Geass,Kuroko no Basuke,Naruto,One Piece,Bakuman,Bleach,Beelzebub,Cowboy Bebop,GTO,Sakamichi no Apollon,HxH,Slam Dunk,Mirai Nikki,Hajime no İppo

Ben çizimde de hikayede de comiclerin daha üstün olduğunu düşünüyorum.Tabi öyle onlarca,yüzlerce manga okumuş biri olmadığım için de olabilir.
Ancak en iyi çizimli manganın bile comicleri geçeceğini düşünmüyorum.Tabi kesin konuşmamak lazım.
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Çizgi Roman dediğimiz şeyin bir sürü türü var

karikatürler, avrupa çizgi romanları, amerikan(comics) vs vs vs

Ama Comics denmiş..

Manga daha nokta atışıdır daha kitlesine özel tasarlanır.. Ama Comics'de evreninden evrenine bir karakterin okuyucu kitlesi dalgalı kur gibi değişiklik gösterir...

Çizim kalitesinde falan Inoue vs gibi adamlar hariç Comics kalitesine yetişmek çok zor zaten.... Hikaye bakımından ise hepsinin ayrı avantajları var... Yani şimdi 15-20 yıl bir Manga devam ettirilince ona ilah gözüyle bakılıyor ama evrenine bakınca öyle çok çok büyük sıçramalar görmezsin bir Comics'e göre. Comics'de 70-80 yıllık Titanlar var ve her birinin alternatif evrenleridir farklı serileridir derken 10 larca versiyon ve ana eventi oluyor çok grift ve doyurucu bu konuda...

Ama Manga'nın öznelleştirebilme yetisini seviyorum... Açıkcası en sevdiğim fiksiyonel karakter Anime izleyene kadar Batman idi ama şu an Batman 2. Çünkü Jiraiya 1. oldu... Yani manga karakterlerine içselleştirme ve empati kurma daha kolay olabiliyor gibi.. Ha bu bir avantaj mı tartışılır..

Bilmiyorum açıkcası bunun karşılaştırması zor ve biraz da boş, alıcısına göre değişir.. Bir Parametre gerek mesela ne konuda bu Vs çizimmi, hikaye mi, popülerlik mi, karakter yaratma başarısı mı, globalliği mi, verdikleri mesajlar mı, ideoloji geliştirme yetisi mi, evreni okuyucu da canlandırabilme başarısı mı ? Yani bir kulvar gerek bu Vs için...Hepsini birden çok karışıyor..

Bir kaç örnek hariç Comics'in sayfa koreografisi daha iyi genellikle bunu söyleyebilirim sanırım.

Mangaların türleri var ÇR'lerin türleri var ohoohooo yani :laugh:
Resim
Kullanıcı avatarı
Ryuuma
Antik Ejder Avcısı
Antik Ejder Avcısı
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: One Piece,FMA,Soul Eater, LC

İkisi de çizgi roman. Tek farkları kültürel. O yüzden kime göre neye göre sorusu çıkıyor baya bir öne.
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Ryuuma yazdı:İkisi de çizgi roman. Tek farkları kültürel. O yüzden kime göre neye göre sorusu çıkıyor baya bir öne.
Aga ona bakarsan Mısır Hiyeroglifleri de Çizgi-Romandır bir şekilde :D Tek farkı teknoloji ve kültür :laugh:

Yani tabi ki haklısın ortak bir noktaları resimli mecmualar olmaları ama aynı şey de değiller yani..
Ama konu parametreye ihtiyaç duyuyor onda hakkını veriyorum aga..
Resim
Kullanıcı avatarı
Ryuuma
Antik Ejder Avcısı
Antik Ejder Avcısı
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: One Piece,FMA,Soul Eater, LC

Elbet farkları var ama farklı olmalarının nedeni kültürel demek istiyorum. Yani kocaman silahları ile dünyayı dize getiren 15 yaşında ki çocukları göremezsin oralarda (istisnalar hariç tabi) aynı şekilde uzaylılara karşı "kahramanca" savaşan orduda yok Japonlarda (gene istisnalar var tabi)

Yani o yüzden hani zevkler ve renkler baya giriyor iç içe bu konuda. Ben o yüzden biri daha iyi diyemem (ki zati comics bilgim çok az).

Aynı şey direk filmler de filan da kendini gösteriyor.

Fakat genel olarak kendi adıma comics'lerin konu anlatımı, karakterlere verdikleri önem daha iyi ama işte orada da gene kendi adıma sevmediğim şey bir serinin milyon tane farklı versiyonu olması.

Mangalar bu açıdan daha iyi ama onlarda karakter açısından fazlaca birbirlerine benziyorlar. Senaryo hikaye açısından iyi olsa da her zaman bir çocukluk bulunduruyor. Ne kadar ciddi olursa olsun.

Çizgi romanların yetişkin havası her zaman daha çok hoşuma gitmiştir.
galeme
Favori Anime: .

Comic dedim ama aslında iki türde de çok kaliteli eserler var. Aralarındaki fark çok da büyük değil.

Çizgi romanların mangalara göre üstün yanları:
-Renkli olmaları.
-Bir arcın genelde max 6-7 sayı sürmesi. Yani 500 sayı okumak gerekmiyor.
-Genel olarak çizimleri. Şimdi her manganın çizimi Vagabond, Slam Dunk, Berserk vs gibi değil. Gerçi çizimi kötü olan comicler de var ama mangalara kıyasla daha az rastladım.
-12 yaşındaki süikastçi, ninja vs gibi çocukların olmaması. Bu olaya sadece Kick Ass gibi uç bir eserde rastladım ki orda da sırıtmadı fazla.
-Karakterlerin derinliği, geçmişleri, yaşadıkları. Gerçi bir Batman karakterine baktığımız zaman 75 yıllık geçmişi var. Yani karakter derinliği doğal olarak daha fazla oluyor.

Mangaların en sevdiğim yanları seinen olayı. Eğer shounen okuyacaksam gider comic okurum daha iyi. Ama burdan her çizgi romanın shounen tarzında olduğu da çıkartılmasın. Hele ki ortada Watchmen gibi bir eser varken.

Şimdilik bu kadar. Aklıma gelen başka bir şey olursa eklerim.
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
İletişim:

@Ryuuma Evet sevdiğim bir yorumcuya yorum yaptırarak amacıma ulaştım ben :laugh:

Manga Eksi Yönleri;

Her türün karakterleri birbirine hatta bazı serilerde yan karakterlerin bile ana karaktere benzemesi çok fazla farklı kişiliklerin olamaması.
Olayların çok çok daha dramatik hatta yer yer melankolik bir hal alması
Karakterlerin büyük amaçları hariç ikincil iş,yetenek ve hobileri ile hiç uğraşmamaları, istisnalar hariç kitap okuyan, enstürman çalan tip zor görürüz
Güç Dengelerinde ki açıklar
Fİzikden ve diğer Bilim Dallarından uzak sıkmalar
Karakter ve Evrenin bir şahsa ait olması onun keyfine kalmamız, başka yazar ve çizerlerin yorumunu hiç göremeyecek olmamız

Comics Dez Avantajları:
Popülerlik denen şey yüzünden 10.000 dallı çınar ağacı gibi bir karakterin binbir yüzü olması... Evrenin çok çok çok genişlemesi ve resetlere gelmesi
Karakterleri içselleştirememe, pratikte bir yere koyamama(bir kısmı için)
Yeterince animatik ya da sinemaj karşılığını bulamaması

Şimdilik aklıma gelenler bunlar....

Herkes bir karakter ya da hikayenin bir sürü alternatifi olmasını biraz garipsemiş ama arkadaşlar bu güzelde bir şey yani yazarların birinde istediğiniz karakteri yakalıyorsunuz...Yani bu Benim aklımda ki Batman değil diyemiyorsunuz sizin aklınızdakini illaha biri yazıyor... Yani The Dark Knight Returns ve Batman:Year One okuyunca anlıyorsun Batman ne ?! bunun gibi...Mesela Naruto'nun potansiyelliğinden ve evreninin az kullanılmışlığından hep bahsederiz...Ee bunu başka bir manga-ka dan okumak ilginç olmaz mıydı ?!

Bunun gibi...
Resim

“Danışma - Listeleme Anketleri” sayfasına dön