Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Dc mi Marvel mi?

Hangi Firma?

Marvel Comics
19
46%
Dc Comics
22
54%

Toplam oy: 41
Kullanıcı avatarı
Beyond Birthday
Favori Manga: Bleach, Berserk, Kurozuka, Gantz
Favori Anime: Rainbow - Nisha Rokubou no Shichinin

Deadpool için Marvel diyorum. Ve evet bir karakter için bütün evreni seviyorum. Çünkü Marvel ortamını nedense hep daha çok sevmişimdir.
Resim

Gēmu no yōna seikatsu o okuru..

(Oyun gibi hayat yaşıyorum..)
Kullanıcı avatarı
.^.sharingan.^.
Favori Manga: Berserk-Vagabond-One piece-One Punch Man, liar game.
Favori Anime: GİNTAMA-Shingeki no Kyojin-Hagane no Renkinjutsuş.

Marvel seçeneğini işaretledim. Neyden ötürü? Magneto, deadpool, wolverine, gambit ve avengers'ten ötürü be ya..
Dc daha kaliteli ve yaratıcı, fakat nedense Marvel evreni bana daha çok çekici geliyor.
En son .^.sharingan.^. tarafından 02 Ağu 2014 16:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kimse sana eşitlik veya adalet veya başka birşey veremez. Eğer adamsan, sen alırsın.
Tector
Favori Anime: --

Sevdiğim karakterler Marvel'de olduğundan onu seçtim.
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Öhöm öhöm

Başlıyorum..

Öncelikle konuyu açan sevgili arkadaşım Tarıkcım kaçak güreşmiş o nasıl bir konu açılışı işte kafanıza göre, yazın filmleri düşünün vs dyip konuyu bırakmış..Millet de yanlış anlamış sanırım herkes hangisini sevdiğini anlatıyor sebepler de genellikle karakterler ile ilgili yani konuyu öyle ortaya bırakmış ki her yere çekilebilir..

Neyi tartışıyoruz, özgünlük, yaratıcılık, başarı, felsefe, karakter stoğu vs vs ne üzerinden konuşacağız ki ?!
Parametreler belli değil o yüzdendir ki üzgünüm ama bu konuyu pek ciddiye almadım..

Ancak sizlere neden DC'yi daha makul ve anlaşılır bulduğumu anlatmak isterim....Zaten çoğu yeni başlayan, comics dünyasına genellikle filmlerden vs haberdar olan insanların marvel demesini gayet beklendik bir şey zira Marvel hazmı kolaydır.

Marvel yıllarını DC'den çalarak ve çaldıklarını aynen olduğu gibi pazara sürerek kâr etmiştir... Ancak 90lar ile beraber çakma figürlerin başkalaştırılması işlemine gidilmiştir ki çok da başarılı oldular..Fakat bu yine de fikirlerin çalıntı olduğunu unutmamıza engel değil...

Öncelikle filmler bu şirketleri değerlendirmek için en kötü mecra.... Çünkü şirketlerden bağısız çok fazla şey dönüyor adil değil... Marvel X-Men ve Spiderman'e sahip değil, DC desen ve vertigo ve dark horse gibi şirketleri aldığı için Watchmen gibi yapımlar alakası yokken DC diye sayılmak durumunda kalacaktır vs vs Saçma her türlü..

DC için gerekçelerim;

1. Özgünlük ve Öncülük:

DC karakterleri gerçekten özgün tiplerdir Savaş propagandası olan 40lı ve 50li yıllar bitip de 60 lara gelindiğinde gerçekten de karakter evrimler çok dahiyane şekilde tasarlanıldı. Üzgünüm ama Marvel Batman, Superman, Flash kadar komplike ve özgün karakterlere, fenomenlere asla sahip olamadı.... BU kulvarda bir tek Spider-Man vardır... Zira tüm X-Men konsepti DC'den araklanmadır. Thor->Mitolji den getirilmedir. Iron-Man ise Peter'a göre sığ bir comic herodur (bence) Peter Marvel'ın gerçek gerçek kahramanıdır benim için...

DC'nin Superman ile başlattığı donanımlı arka planı ve mantıklı özgeçmişi olan karakter galerisi Marvel'ın ancak hayallerinde görebileceği bir şeydi.

Keza ilk feminen süper hero olan Wonder Woman'da bir DC idolüdür.

2. Karakter Arka Planları:

Batman:Year One, Superman:Braniac, Flash:Flashpoint, Green Lantern Secret Origins, Wonder Woman:Year Zero gibi sayılarda daha iyi anlayabilirsiniz ki... Bu ve daha pek çok karakter marvel'daki radyasyon içerikli tufanın bir ürünü değildirler... Marvel da her 4 kahramandan 3ü kaza ötürü herodur ve de bunların hepsi de radyasyondur... Ne karakter tahlil betimlemesi vardır ne bir şey sığdır genellikle...Zaten pek çoğunuda bilinen mitlerden ve DC'den aşırdıkları için işleri daha da kolay olmakta idi..

Bu yıllarca böyle oldu Marvel Hollywood gibi idi, bol aksiyon az düşünce ve risk ve bol getiri idi... DC ise daha akademik bir işe adım atıyordu bence...Bunun iin sırf BATMAN karakteri yeterlidir.

Bir Batman, Superman nasıl kahraman oluyor okursun büyülenirsin bir de Marvel büyüklerine bakarsın ha böylemiymiş der geçersin genelde...

3. Marvel'ın Militarist ve Otoriter tutumu

Marvel'da ne kadar kosmik olaylar çok övülse de kahramanların ayağı DC'ye göre daha çok dünyaya ve amerikaya basmaktadır. Yer yer basmakalıp gelmektedir.. Siyasal olarak patriyarki düşkünü bir görünüm çizilir. Ateşli Silahlar ve Öldüren kahraman olması Marvel'da sorun değildir....Süper Kahramanlardan oluşan takımın adı bile ''İntikamcılar'' gibi nefret ve önyargı saçan bir ibaredir. Adalet Birliğinde ise miksen(neredeyse) öldürülmez, ateşli silah kullanılmaz ve adı Adalet Birliğidir....

Marvel'ın bu yıkıcı ve basit tutumu yüzündendir ki bana en çok ama en çok itici gelen yeri budur.

4. Kötü karakter galerisi ve ayağı yere basan düşmanlıklar

DC'deki Joker, Ra's Al Ghul, Bane, Harvey Dent, Penguin, Scarecrow, Prometheus, Black Hand, Krona, Black Adam, Felix Faust, Circe, Brainiac, Darkseid, Lex Luthor, Malefic, Sinestro, Prf.Zoom vs vs gibi kötü adam galerisi ve bu karakterlerin her birinin iyi adam eşlenikleri ile çok oturaklı ve enfes hikayeleri durumu Marvel'da az rastlanır..Bu sebepledir ki Marvel kahramanların kendi aralarında ki iç çatışmayı çok fazla işler çünlü Magneto, Dr.Doom, Dr.Octopus, Goblin, Red Skull ve Loki hariç adam akıllı hikayeye sebebiyet verecek kötü adamları yoktur. Bu sebepledir ki İntikamcılar olarak adlandırılan kahraman topluluğunda neredeyse her 2 kahramandan 1i uuyşturucu ve asabiyet rehabilitasyonu alan tiplerdir (gerçektir bu) .... Kahramanlarını birbiri ile en çok çatıştıran firmadır belki de...

5. Reset atmıyoruz demeleri ama ufaktan her şeyi resetlemeleri..

DC o kadar grift ve kafa karıştırma noktasında bir hikaye evrenine ve derinliğine sahipti ki işin içinden çıkılamadı reset geldi...Evren yeni okuyucular için bir risk alınıp rahatlatıldı..Bazı Marvelestlar bunu beceriksizlik olarka ördü ancak; Reset atmayıp yılların Thor'unu kadın yapan Spidy ile X-Men gibi ağırbaşlarını başka büyük firmalarına satan DC değil.... Yani Marvel zaten resetli....Bir karakter bir gün bir bakarsını hiç yapmadığı bir şeyi yapar ve bir şey diyemezsiniz...Kahramanarın mutlu olma hakkı yoktur. :laugh: Bu Comicvine'da ki Marvel fanı arkadaşlardan en çok duyduğum cümledir. .. Black Panther ile Storm niye ayrıldı diye konu vardı cevapların çoğu çünkü Marvel bizlerin ve heroların mutluluğunu istemiyor vs diye geçiyordu tüm konu :laugh: Yani bazen, yer yer çok ergen işi olabiliyorlar...

6.sı Karakterle zırt pırt oynamak

DC adil olsun diye en büyük herosunun güçlerini azaltır (Superman) Marvel'da ise işine yaramayacağı ana ya da okuyucunun sıkıldığı ana kadar bir şişirme vardır..Duruma göre extradan güç getirme vardır.. Bunu Wolverine, Hulk ve Captain America'da o kadar çok görürsünüz ki....artık yılarsınız.... DC'de ise evet evrenin kendisi ile hikaye örgüsü ile belirli dönemlerde uğraşılır, yap boz edilir ama sana birini nasıl sunmuş ve evrimleştirmişlerse öyle gider genelde... Koşullar ve sonuçlar çok mantıksız gelmezler..

7.si Ağır Hırsızlık

Marvel son dönem(son 20 yıl vs) çakma karakterlerinin çoğunu başkalaştırmaya götürdü ve bence işe yaradı DC den aldığı gibi sunsalar illa ki kuyucu yitireceklerdi...Deadpool bunun güzel bir örneğidir. Kendini gerçekleştirmiş bir fenomendir. Ama Deadpool'un Deathstroke'un çakması olduğunu Deathstroke gibi karizmatik paralı asker/anti-hero pozisyounda ekmek bulamayacağı için ona kafayı kırdırtıklarını da unutmamak gerek...Yani orjinal değildir metamorfozdur. Marvel bir nebze hırsızdır. ..

DC'de yeri gelmiş yapmıştır elbette...Yazar, Çizer transferleri ve Marvel'ın şımarık tavrı DC'nin bunu yapma cesareti bulmasına sebep olmuştur... Ama bu konuda asla bir Marvel olmamıştır.

Yani sırf Bat-Famiy ve Batman Kötü Adam Galerisi bile DC dememe yeter bir de diğerlerini katınca tadından yenmez..

Marvel-> Eğlencedir, biraz ergence ve melankoliktir bol aksiyondur çabuk içine çeker, çabuk etkilenirsiniz Hollywooddur arada bir süper yapımları olsa da genelde birbirinin taklididir. Yer yer sabun köpüğüdür. Spider-Man tek gerçek orjinal fikirleri ve gerçekten yaratıcı herosudur.

DC-> Mesafelidir yetişkin işidir, nettir, aksiyonu oldu mu tam olur olmadı mı da beyin fırtınası olur, zor etkilenirsiniz, zor vazgeçersiniz, bağımsız sinemadır ya da Hollywood'un klass yüzüdür denebilir... Sabun Köpüğü değil mihenk taşıdır. Batman,Joker, Superman, Nightwing, Wonder Woman, Flash vs diye gider
Resim
Kullanıcı avatarı
Phinks
Favori Anime: -

Marvel'da X-Men olayi benim icin baya ayri. Yani sadece X-Men icin sevilir bana gore Marvel.
Filmleri baya izlerim. Marvel guzel filmler de cikartiyor ama DC filmlerindeki kalite olmuyor.

Simdi Filmler ve X-Men arasinda kaldim napsam bilemedim. :lol:
X-Men dedim.

@Ismail abi
Batman de DC'de :)

Edit: Hauhahu kafa gitmis. X-Men diyorum ne lan? Marvel amk, Marvel. :lol:
"We are the Slayers. And Slayers live for the hunt."
Kullanıcı avatarı
hyperbooster
Kozmik Tanrı
Kozmik Tanrı
Favori Manga: 20th Century Boys,Vinland Saga
Favori Anime: Psycho-Pass

İlk önce Utkancım marvel daki Fantastik dörtlü,Örümcek adam,Hulk ve Daredevil gibi kahramanların radyasyon sebebiyle hero olmalarının bir nedeni var.(Earth x tavsiye ediyorum ;) )

Karakter arka planlarına gelecek olursak evet kabul ediyorum Süpermen ve Batman karakterleri kendi başına mitoloji olmuş karakterler.Ancak diğerlerine katılmıyorum dc'nin ana kahramanlarını inceleyelim ve ortak noktalarına bakalım.

Batman:Anası babası sinema çıkışında gözünün önünde vuruldu.
Hal Jordan(green lanter):Babasının test uçuşunu izlerken babasının kullandığı uçak infilak etti.
Flash:Babası anasını öldürdüğü için hapse atıldı ama Barry buna inanmıyor.
Martian Manhunter:Beyaz Marslılar tarafından ırkçı saldırılara maruz kalan bir ırktan geliyor pek çok yakınını kaybetti.
Supermen:Ana vatanının tamamını kaybetti.
Aquaman:Annesini hiç göremedi babası da Black Manta'nın sebebi olduğu kalp krizinden öldü.

Neresinde bunun orjinalik kahraman olmak için illa bir sebep mi lazım.Dc de hep bir trajedi.Batman ve Supermeni ayrı tutuyorum Logan'ın orgini diğerlerinden daha derin ve kuvvetli.

Silah kullanma olayı:Günümüz Avengers'ına bakıyorum da Black Widow dışında silah kullanan kimse yok.

Öldürmeme olayı:Punisher, Namor gibi kahramanlar sırf öldürdükleri için diğerleri tarafından sevilmiyorken bunları söylemen abes olmuş marvelda kim adam öldürüyor ki ve adam öldürmeyi hangi büyük kahraman normal görüyor?O kadar kahraman içinde herkes mi iyilik timsali olacak kusursuz olacak.Ayrıca Wonder woman gibi biri varken bunlar söylemen yanlış olmuş
Resim

Thor'dan asla böyle sahneler göremezsin ;)

Kötü karakter galerisi ve ayağı yere basan düşmanlıklar:Dc de düşmanların yarısı Batman'in zaten hepside akıl hastası düşmanlar(Ras hariç).Black adam,Sinestro,Malefic ve Zoomda kahramanlarımızın aynı güce sahip zıtları :D Lex Luthor zaten 40'ların 50'lerin keltoş kötü bilim adamı akımından geliyor.Magneto ve Dr doom gibi ayağı yere basan hero yok dc'de belki Ras al ghul.Ayrıca marvelda kayda değer villainler var. Thanos her ne kadar çakma olsada orjinalinden çok çok daha derin bir karakter.Kingpin, Carnage, Mandarin,Apoclyopse ve Mephisto gibi kayda değer düşmanlara ayıp etmişsin.Ayrıca kahramanların aralarında çatışmaları evrene gerçekçilik katıyor sonuçta bunlar jesus değil kusursuz değiller.

Reset atmıyoruz demeleri ama ufaktan her şeyi resetlemeleri:Reset atmamaları çok normal Civil war, House of m ve Secret invasion gibi çok başarılı eventler bunları çöpe atmaları yanlış olurdu.Dc de Geoff Johns'un En karanlık geceleri dışında kaç tane kayda değer event vardı ki.Dc evreninin Allah aşkına ne derinliği var Marvel'ın kozmik evreni yanında bir hiç gibi bişi.Yani dc bireysel kahraman hikayeleri ile ön plana çıkan bir firmaydı.New 52 ile eventlere önem vermeye başladılar gerçi :whistle:

Örümcek ve Xmenin sony gibi şirketlere satılması:Bunun nedeni Marvel eskiden Disney'in himayesinde değildi ama Dc her zaman Warner Bros.'un himayesi altındaydı.Marvelda zaten benim filmleri çekecek gücüm yok o zaman başkasına veriyim bende payımı alıyım dedi.O zaman için doğru olan düşünce buydu çünkü çizgi romanlar eskisi gibi para kazandırmıyordu.

Karakterle zırt pırt oynamak:İyi hikaye ile kötü hikayeyi ayırmak lazım kötü bir marvel hikayesinde Wolverine Thora karşı bir konuda üstün gösterilebilir.Ama iyi hikayelerde bunu asla göremezsin.Marvel karakterin kişiliği ile pek oynamaz ama dc new 52 dönemi ile birlikte Supermen ve Shazam'ın içine asabilik kendini beğenmişlik katmıştır.

Ağır Hırsızlık:Orjinalinden iyi olacağı sürece hırsızlığın bence bir sorunu yok.

Tek orjinal kahraman Spiderman demek çok çok yanlış bir tabir.Wolverine, Silver Surfer ve Namor gibi orjinal karakterleri var.Bunun yanında Dc'nin karakterlerinin çoğu sonradan bünyesine kattığı şirketlere aittir.(Kaptan Atom, Question)

Ayrıca Warner bros. almadan önce Marvel, Dc'yi satın almaya teşebbüs etmiş bir firma ama sonra değmez deyip vazgeçmişler.
Kullanıcı avatarı
ThePumpkin
Favori Manga: Hunter x Hunter, Toriko, Kingdom
Favori Anime: Ergo Proxy, Hunter x Hunter, Cowboy Bebop
İletişim:

Marvel. Daha insanı kendine çeken bir evreni var. Dc bana hep soğuk gelmiştir.
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Hacı ortalığı kızıştırma çabanı takdirle karşılıyorum...Ama hırsız hırsızdır, iyi arka planda iyi arka plandır...Ninja Kaplumbağalar kadar özgün çoğu marvel herosu.... Hatta çoğu o kadar bile değil..

Ben bir de genele bakıyorum sen son dönemece günümüze.... DC'ye yeni reset geldi Tarık daha 2,5 yıllık oluşuma göre de harika seriler verdi..Civil War'ı da biraz fazla abartıyorsun.Klasik Hero Vs Hero mantığı idi sonu da bozuktu.. DC^'nin klasiklerini saysak sırf Batman ile Superman evreninkiler çoğu marvel'a ağır basacaktır hacıt.. Thor'dan öyle sahne de bayağı var bu arada :laugh:

Mandarin'i Carnage'ı Bane'in, Black Adam'ın sınıfına mı sokuyorsun cidden... Magneto'nun mu ayağı yere basıyor :laugh: Marvel'ın bir vezir bir rezil ettiği korkak bir korku beyi o kadar..Zaten Magneto ile Doom'u da söylemiştim...Sende benim söylediklerimin harici çok fazla bir şey dememişsin.. Thanos'u daha derin origin yok, güçler abanılmış sonuna kadar IG desen apayrı bir güç Darkseid ın tanrılıktan sürülmesi sürgünlerin lideri olması apokalipsi yaşatması new genesis ile savaşı vs vs ... Ne daha başarılı ne daha derin Darkseid dan bu biraz temenni modunda olmuş dostum..

DC herolarında hayatın gerçeklerinin onlara sunduğu seçimler anlatılıyor..Batman babasını vuranlar yüzünden Gotham'dan nefret edip bir suç lorduda olabilirdi ama olmadı...Hepsi gayet olanaklı ve akla yatkın düzgün hikayeler....Aaa durun ya bana radyasyon nüfuz etti akıl almaz güçlerim var dur adamları pataklıyayım değil yani :laugh:

Wonder Woman 10000 yıllardır savaşan bir amazon neslinin en üst halkası... Öldürür ama o bile çok nadr ve emin olduğu durumlarda olur.. Superman, Batman, Flash temizliğinde bir hero Marvel'da var mı ?! Peter hariç ?!

Neyse demem o ki ben DC'yi daha ilham verici, daha gerçekçi ama bir o kadar da fantastik olabildiği için, kahramanlardan oluşan bir takımın adının ''Adalet Ligi'' olması sebebiyle seviyorum. İntikamcılar değil en azından... Bir de bu takımlar bir sürü alt takıma bölünüyor..Çünkü daha kendi iç çatışmalarına son veremiyorlar..Ama her sayıda son anda herkes herşeyi anlar ve her şey beraber başarılır vs vs :laugh: aynı terane oluyor bir yerden sonra ...

Konuyu da tam manasıyla anlatarak açmamışsın zaten dediğim gibi neyi tartıştığımızı bile bilmiyorum. Benim tek demek istedim daha yaratıcı, öncü, emekçi ve daha iyi karakter stoğu sebebiyle DC bende ayrıdır diyorum..Marvel haterı değilim orada da sevdiğim karakterler ve eventler var ama bir DC değil ;)

Kahramanlarını ''İntikamcılar'' diye adlandıran bir şirket daha insansı ve sıcak ama ''Adalet Birliği'' diye adlandıran bir şirketin evreni daha soğuk geliyor bu da kaotik yorumlamayı bence iyi gösteriyor :laugh:
Resim
Kullanıcı avatarı
Z.K
Favori Manga: One Piece, Berserk, Slam Dunk, Shingeki no kyojin, Bleach
Favori Anime: Rurouni Kenshin, Slam Dunk, One Piece

Aşk için ne demişler, senin hoşuna gitmeyeni benim gözlümle görsen aşık olurdun o.ç. Yani demem o ki, kimi bal sever kimi ceviz üstünlükleri tartışmaya gerek yok.
Resim
Kullanıcı avatarı
unreal_tr
Coder
Coder
Favori Manga: One Piece, Sun Ken Rock, Kenichi
Favori Anime: One Piece, Full Metal Alchemist, Hellsing
İletişim:

Z.K yazdı:Aşk için ne demişler, senin hoşuna gitmeyeni benim gözlümle görsen aşık olurdun o.ç. Yani demem o ki, kimi bal sever kimi ceviz üstünlükleri tartışmaya gerek yok.
En sinir olduğum şeylerden birisi bu. Şu kafadan bi kurtulmak lazım forumca.
Forumlar fikir belirtmek, tartışmak, bilgi paylaşmak için. ;) Tartışmadan kaçılacak yer forum değil. Konuşmak için, tartışmak için var.
Resim
"Information is power. But like all power, There are those who want to keep it for themselves"

“Danışma - Listeleme Anketleri” sayfasına dön