Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Marvel Sinema Evreni Genel Tartışma

Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Burada Marvel Sinema Evreni Hakkındaki tartışma, paylaşım ve sohbetimizi sürdürebilir ve katılım gösterebiliriz arkadaşlar

Resim

Marvel Sinema Evreni - Disney İşbirliği geçtiğimiz günlerde 10 yıl dönümünü kutladı. Artık Fox Stüdyoları ve de uzun süredir hakları elinde olmayan değerli X-Men külliyatı karakterleri ile beraber Marvel her zamankinden daha güçlü.

10 yıla 16 film sığdırdılar.

İşin Sinema Sanatı, yaratıcılık vede samimiyet kısmında ne kadar tırt bulsam da firma olarak profesyonellikleri ve de çizgi roman karakterleri ya da kökenleri ile ilgili çok absürt, agresif değişikliklere gitmemeleri (DC nin aksine yani) onlar için çok büyük artı oldu.

Peki siz MCU Filmleri ve gelecek olan projeleri hakkında ne düşünüyorsunuz. Söyleyin bize.

Ayrıca gelişmeleri takip etmek ve yapılan değerlendirmeleri okumak için http://kahramanbaykus.com/ a uğramayı unutmayın.
Resim
Kullanıcı avatarı
demkir
Favori Manga: bleach
Favori Anime: naruto shippuden

Sinemayla haşır neşir olmam Marvel'in sinema evreninin temel taşlarını oturttuğu zamana denk geliyor diyebilirim.Tabi o zamanlar bu şirketlermiş evrenlermiş hiç haberim yok.Özellikle ilk Kaptan Amerika filmi ve sonrasında avengers ile beni kendine bağladı.Hatta DC'den daha fazla severim diyebilirim ama son filmler cidden hayal kırıklığı.Özellikle de Ragnarok.Çok lakayt özensiz ve aceleye getirilmiş bir yapım hissi uyandırdı bende.Marvel evreninin en sevdiğim filmi olan Galaksinin Koruyucuları'nın 2. filminden bahsetmiyorum bile.Gözlerim kanadı resmen.Avengers 3'ten umutluyum.Bakalım bokta çıkabilir.
Resim
Kullanıcı avatarı
teddybear01
Favori Manga: Vagabond, Slam Dunk, Watashi-tachi no Shiawase na Jikan, Lovely Complex,TWGOK, Shigatsu wa Kimi no Uso
Favori Anime: Samurai X, Cowboy Bebop, Steins; Gate, Code Geass, FMA:B, Zankyou no Terror, NGE, NHK ni Youkoso, Tatami Galaxy
İletişim:

demkir yazdı: 11 Şub 2018 20:43 Sinemayla haşır neşir olmam Marvel'in sinema evreninin temel taşlarını oturttuğu zamana denk geliyor diyebilirim.Tabi o zamanlar bu şirketlermiş evrenlermiş hiç haberim yok.Özellikle ilk Kaptan Amerika filmi ve sonrasında avengers ile beni kendine bağladı.Hatta DC'den daha fazla severim diyebilirim ama son filmler cidden hayal kırıklığı.Özellikle de Ragnarok.Çok lakayt özensiz ve aceleye getirilmiş bir yapım hissi uyandırdı bende.Marvel evreninin en sevdiğim filmi olan Galaksinin Koruyucuları'nın 2. filminden bahsetmiyorum bile.Gözlerim kanadı resmen.Avengers 3'ten umutluyum.Bakalım bokta çıkabilir.
Ragnarok fena değildi, iyiydi diyebilirim hatta; özellikle ilk thor filmlerine göre kesinlikle daha iyiydi. Superman ve Dr. Strange kesinlikle iyi filmlerdi.

Dr. Strange aslında hikaye olarak en iyi mcu filmlerinden olmasa da uzun süredir izlediğim filmler arasında en eğlenceli, en iyi kareografi edilmiş ve en ilginç dövüş sahnelerine sahipti, çok iyi özel efektlere ve "trippy" bir havaya sahipti, fena bulmadığım bir mizaha sahipti, iyi oyunculuğa ve olağanüstünün ve süperkahramanların birleştirilmesinden oluşmuş diğer mcu filmlerinden ayıran bir havaya sahipti. MCU filmlerini sıralayacak olursam kesinlere başlara bir yerlere koyarım.

Spiderman: Homecoming ise baya iyi diyebileceğim bir filmdi, sırf süper kahraman filmi olarak değil ama bir film olarak cidden hoşuma gitti. Spiderman'in diğer karakterlere göre daha underpowered bir karakter olması, daha genç olması ve filmin inanılmaz bir epic boyutta olmayıp daha kendi içinde bir hikaye olması kesinlikle ve kesinlikle film üzerinde pozitif etkiye sahipti. MCU içinde gördüğüm en iyi mizahlardan birine sahipti, Guardians of Galaxy 2'nin mizahini çok çocuksu olmaya çalışmaktan yer yer çok cringy bulurken Peter'ın zaten bir genç olması ve ana karakterin yaşına ve tarzına uygun bir mizaha sahip olması ve bunun kaliteli bir şekilde yazılmış olması MCU'ya göre baya etkileyiciydi. Epic boyutta olmayıp kendi içinde bir hikaye olması aynı zamanda tüm bu epic ve boğucu süper kahraman filmleri arasında nefes aldırıcı bir noktaydı. Tony ve Peter arasındaki ilişki, Peter'ın karakter gelişimi, yan karakterler, balo ve parti gibi sahneler ele alındığında güzel bir süper kahraman filmi olmasının yanı iyi güzel bir coming of age ve gençlik filmi de olmasını sağlıyordu.

Guardians of Galaxy 2 ise en hayal kırıklığına uğratan filmlerden biri oldu beni. Gerek pacing, gerek hikayenin ilginçliği gerek mizah, gerek her şey olsun filmin ilk yarısı inanılmaz sıkıcıydı. İlk filmde de bulduğum gibi ikinci filmde de popüler muzik seçimlerini ve popüler muziğin mizah, hikaye ve genel olarak film üzerindeki etkisini çok bayıcı buldum; spotifydan 2-3 playlist dinleyip dünya üzerindeki en iyi muzik kültürü bilgisine sahip olduğunu bir insan tarafından eklenmiş gibi. Aynı şekilde mizahi da kötü buldum, yer yer komik değilken yer yer çok cringy bir mizaha sahipti. Filmin kurtarıcı noktası bana göre ikinci kısmının ilk kısmına göre daha iyi olması ve tearjerker olmayı iyi bir şekilde başarması.
I think it's time we blow this scene. Get everybody and stuff together.
OK.
Resim
3 2 1
Let's jam!
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Ragnarok İncelemem: http://kahramanbaykus.com/thor-ragnarok-mercek-altinda/

Spider-Man: HC İncelemem : http://kahramanbaykus.com/spider-man-ho ... k-altinda/

Üzgünüm ama ikisi de çok çok kötü filmler, ne kendi türü içerisinde bir ideal yakalayabilmiş değil ne de genel sinema ve hikaye anlatı sanatı babında.

Spider-Man in her 5 sene de bir filmi olması artık bayar oldu.

Ragnarok deseniz incelememde dediğim gibi "kendini ciddiye almama, çok absürt olma kisvesi altında az emek ile çok para gayesi güden sahtekâr bi film." Film ve içerisindeki tüm karakterlerin bağlı olduğu, kökenin olduğu 3 kaynak var

Norse Mitolojisi
Marvel Comics Yayınları
Marvel Sinema Evreni

üçüne de saygısız, üçüne de uzak. .Tüm komedi anlayışı "bathos" olan bir film.

Ragnarok a 58/100 demiştim (parodi filmi değeri sayesinde o da)
S-P: HC ye de 56/100 demiştim.
Resim
Kullanıcı avatarı
demkir
Favori Manga: bleach
Favori Anime: naruto shippuden

@teddybear01
Dr.Strange bence de genel itibariyle iyi bir filmdi.Karakterin hikayeye dahil oluşu iyi ayarlanmıştı.Özellikle final zekiceydi.Bana göre tek eksik yanı Strange'in bir anda kırk yıllık usta gibi hem büyüleri hemde taşı çok ustaca kullanmasıydı.GoG sevme nedenim ise o kahraman sıfatından biraz kurtulmuş olmasıydı.Çünkü kahraman filmleri çok ciddi ve katı oluyor ama GoG da ilk defa hem komedi hem de o ciddiyet yoktu.Biraz Deadpool gibi.Thor'da denemiş ama içine edilmiş bir komedi vardı.Ben doğru düzgün kimsenin baştaki zincir sahnesine veya Valkyre'nin sarhoşluktan araçtan düşmesine güldüğünü sanmıyorum.Gereksiz ve saçmaydı.GoG 2 de filmin ilk yarısı ve final hayal kırıklığı.Koskoca evrenin yaratıcısı öyle ölür mü la dedim kendi kendime.Spider-man'a gelirsek bence ismi spider and iron olmalıydı.Downey baba rolü oynamaya çalışmış ama ortaya kötü ve katı bir patron tiplemesi çıkmıştı.Filmin kötü adamı damdan düşer gibi yıllar sonra nasıl oluyorsa teknoloji şirketi patronuna dönüştü resmen.Harika silahlar aletler yapıyorlar.Nasıl yapıyorlar,ham madde nereden geliyor,teknoloji nasıl özümsendi.Bunlar çok gözüme battı.Yani sadece aksiyon filmi yapınca olmuyor.Kurgu eksik.Ha çok mu kötüydü.Bence değildi.Liseli örümcek daha güzel oldu.
Bu arada Black Panther filmi fragmanlardan gayet güzel duruyor.Hareketli olacak ama karakterin hikayesine ve atmosferine pek hakim olmadığım için filmin konusu ve kurgusunun iyi olmasını umuyorum sadece.
Marvel'in bir başka iyi yaptığı şey ise Avengers filmi için heyecan yaratması oldu.Bilgi sızdırılmadı,fragman epey geç yayınlandı(sızan hariç).DC film hakkında baya bilgi ve bele yayınlamıştı.Bu kısmı iyi yönettiklerini düşünüyorum.
Tüm bunlar bir yana MCU'nun hala sinema sektöründe DC'den çok daha önde olduğunu düşünüyorum.
Resim
Kullanıcı avatarı
teddybear01
Favori Manga: Vagabond, Slam Dunk, Watashi-tachi no Shiawase na Jikan, Lovely Complex,TWGOK, Shigatsu wa Kimi no Uso
Favori Anime: Samurai X, Cowboy Bebop, Steins; Gate, Code Geass, FMA:B, Zankyou no Terror, NGE, NHK ni Youkoso, Tatami Galaxy
İletişim:

@demkir

Deadpool filmindeki mizah ile görüşüm GoG 2 ile görüşüme benzer, Deadpool 2 traileında filan da komik bir şey göremedim.

@ JiraiyaFlash
Benim Ragnarok'a skorum 6.5/10, HC'e skorum ise 7-7.5/10. HC MCU arasında en yüksek puan vereceğim filmlerden biridir sanırım. Aslında Ragnarok skorlarımız arasında çok bir fark yok, sanırım bu tarz filmlerden beklentimiz ve filmlere yaklaşım açımız farklı. Bu tarz filmlerden beklentim; eğlenceli, yer yer komik, yer yer duygusal, iyi aksiyon sahnelerine sahip, iyi çekilmiş, iyi efektlere sahip olan, fena oyunculuğuna sahip olmayan, hikaye basit ve substance sız olsa bile içine çekebilen,gaza getiren, MCU'nun durumunda birbirini izletecek iyi blockbuster filmi olmaları. MCU ise bunu bazı filmlerde iyi bir şekilde başarıyor bazılarında ise başarısız oluyor . DCEU'yu bu konuda çok başarısız buluyorum örneğin; Man of Steel, Suicide Squad, Batman v Superman son zamanlar içinde izlediğim en leş filmlerdendi. Bu tarz filmlere ne sanatsal bir film arayan izleyici ne de orjinal materyali büyük ekranda görmek isteyen bir çizgi roman hayranı olarak yaklaşmıyorum yani.

Şahsen Ragnarok'un Marvel çizgi romanlarına uzak olması veya bu açıdan her hangi bir çizgi roman kökenli filmin ana materyaline uzak olması filmin kendisini kötü bulmadığım sürece, filmin kendisi ana materyaline yalancı bir şekilde yakın göstermediği sürece, ana materyalden uzaklaştırlan noktaların anlam yapmadığı ve sadece ve sadece filme kötü etki etmediği sürece umrumda değil. Bunlar olmadığı sürece herhangi bir eser bana göre kendini orjinal eserinden uzaklaştırabilir, bir filmi kötü buluyorsam sırf orjinal materyaline yakın kaldı diye umrumda olmaz. Ha, evet, bu uzaklaşan eser benim çok sevdiğim bir yapıt olursa belki bu beni üzebilir ama Thor ve genel olarak DC veya Marvel çizgi romanları okumadığım ve umrumda olmadığım için Raganork'da bu hiç umrumda değil.

Norse mitolojisine saygısız ve uzak olması ise ilk başta filmin kendini bana Norse mitolojisine saygılı bir film olarak satmamasından ve Norse mitolojisine yakın ve saygılı olmasını beklemediğimden, ikincisi Norse mitolojisi ile çok ilgili veya çok bilgili olmadığımdan umrumda değil. Boyutunu bilmiyorum ama hakkındaki görüşüm benim daha ilgili, bilgili ve önemlisi daha duyarlı olduğum bir alanda olsa film ile ilgili görüşüm pek değişmeyebilirdi de, filmden nefret edebilirdim de.
OK.
Resim
3 2 1
Let's jam!
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
İletişim:

@Teddybear

1.si o verdiğin beklenti tarifi "bara gidip oturan iki arkadaşın" 2 saat içinde yaşayabileceği her şeyi kapsıyor. (görsel efekt hariç) O gittiğin barın o geceki cirosu bir kaç bin TL iken ( o da iyiyse) bu filmlerin milyon dolarlar. Yani "ya işte biraz eğleneyim, biraz hype olsun, accık da ekşın kosunlar ben izlerim" eseri için hadlerinden fazla bir para kazanıyorlar ve hali hazırda var olan bir "geek/nerd" hayran kitlesini neredeyse 100 yıldır bilinen ve sevilen karakterler ile yemleyerek bunu yapıyorlar. Nitekim "iyi film" olmak için "eğlenmeden" biraz daha sofistike bişilere gereksinim duyulması gerek

2.si Saygısızlığa gelirsek, bir film kaynak materyaline bu kadar aşırı uzak ise ve sen bu işin başına "alternatif evren" , "parodi" , "cover" gibi ibareler getirmiyorsan evet o iş kötüdür. Ayrıca var olan bir hayran kitlesine hakarettir.

"Ben yaptım oldu" , " Bu da benim yorumum" post-modernizmin sıçtığı en son dümenlerden biri. Benim şahsi kanaatim çok fazla "zevklerimiz" ve "konforumuza" dayalı bir beğeni sistemi geliştirmemiz.

"Abi filmi izlerken eğlendim, rahat filmdi yormadı" bu iyi film demek değil. Bu iyi bir iş, yani kitlesini iyi belirleyip, finansal olarak iyi bir iş çıkarmaktır ama bu iyi bir "gönül işi" ya da "sanat eseri" olmuyor bence.

3.sü sen okumadığın için umrunda olmadığının farkındayım ve senin açından buna denebilecek hiç bir şey yok. Bu doğru. Ama bırak comicsleri bundan önceki iki Thor filmi ve oradaki Thor la bunun alakası ne ? . 2. filmin sonunda Asgard tahtına Loki'yi oturtarak yaratılan cliffhanger. Bu filmin başında bi nejat uygur tiyatrosu oyununa dönderilmişti. Yani kaynak deyince çok uzağa gitmeye gerek yok.

Zaten o kaynakların her birine ayrı ayrı saygısızlığı çok önemli olmayabilirdi ancak üçünü bir "jackpot" yapması bu filmi kafadan kötü yaptı.

Zaten sen de demişsin, yani daha alakadâr olsam bende filme ters bakardım diye. Bir de filmin saygısızlığını geç, klasik film işi olarka da başarılı değildi. Özellikle "bathos" mizahı rezil bir şey.... Sanırsın American Pie 7

---------------------

HC, Ragnarok'tan bile vasat bi film. Gene ragnarokta bazı standart üstü öğeler var.
Resim
Kullanıcı avatarı
teddybear01
İletişim:

@JiraiyaFlash
1.si o verdiğin beklenti tarifi "bara gidip oturan iki arkadaşın" 2 saat içinde yaşayabileceği her şeyi kapsıyor. (görsel efekt hariç) O gittiğin barın o geceki cirosu bir kaç bin TL iken ( o da iyiyse) bu filmlerin milyon dolarlar.
Dediğin şeyden daha fazlası beklentim ama bu dediğinle temelde aynı ihtiyacı karşılayan bir şey.
Nitekim "iyi film" olmak için "eğlenmeden" biraz daha sofistike bişilere gereksinim duyulması gerek
Bir anlamda evet bir anlamda hayır. Bir filmi veya herhangi bir eseri sunmaya çalıştıkları çerçevesinde yargılamak lazım. İlk başta sunmaya çalıştığının ne kadar iyi olduğunu düşünüp bunun üstüne sunmaya çalıştığı şeyleri ne kadar bir şekilde başarabildiğine bakmak lazım. Buna göre bence basit ve sofistike olmayan bir şey sunmaya çalışsa bile çalıştığı şey yeteri kadar iyiyse executionda iyi bir iş çıkarıyorsa bir film iyi olabilir. Tabii "iyi" tam anlamıyla tanımı olmayan bir şey 6.5'luk film veya albüm için de zaman zaman iyi dediğim oldu 8 lik film veya albüm için de iyi dediğim oldu her ne kadar kalite olarak aralarında çok büyük fark olsa da. O yüzden kafandaki iyi tanımına da bağlı bu.

2.si Saygısızlığa gelirsek, bir film kaynak materyaline bu kadar aşırı uzak ise ve sen bu işin başına "alternatif evren" , "parodi" , "cover" gibi ibareler getirmiyorsan evet o iş kötüdür. Ayrıca var olan bir hayran kitlesine hakarettir. 
Buna katılmıyorum, belki ana materyalin ismini kullanırken bu kadar uzak bir film surmak aldatıcı reklam olabilir ama bu filmin içine girildiğinde ve film incelendiğinde önemli olan filmin kendisi veya varsa önceki filmlerine olan bağlantısıdır, filmin orjinal materyali ile ilgili olan bağlantısı değildir. Eğer filmin kendisi orijinal esere göre çok değişik ise ama iyiyse o film iyidir, iyi değil ise iyi değildir ve orjinaline bağlı kalmayışı burada iyi olmamasına sebebi olabilir, bu durumda orinaline bağlı kalmadığından kötü denilebilir. Bunun tersi de olabilir orjinal materyaline bağlı kalmayıp üstüne çok iyi şeyler de koyabilir, bu yüzden iyi bir yapıt da olabilir. Bunu sırf için film değil de her medyum için söyleyebilirim.

Sırf çizgi romandan diğer medyumlara geçişte getireceğim bir ekstra nokta ise Thor, Spiderman vb tarzı seriler aslında tek bir seri olmayıp birden fazla yazarın birden fazla evreni ve serisinden oluştuğundan dolayı bu geçişte film/dizi vb yazarlarının tek bir yazarın materyaline bağlı kalmayıp bir den çok yazarın materyalini ve kendi fikirlerine kafalarına göre birleştirebilme şansları var, büyük bir artı.

"Abi filmi izlerken eğlendim, rahat filmdi yormadı" bu iyi film demek değil. Bu iyi bir iş, yani kitlesini iyi belirleyip, finansal olarak iyi bir iş çıkarmaktır ama bu iyi bir "gönül işi" ya da "sanat eseri" olmuyor bence.
> Değil ama filmi izlerken eğlenip yormaması da filmin iyi olmaması demek de değil. MCU'daki filmlerin hiç birini fazla sanatsal bir yapım veya gönül işi olarak görmüyorum , ilk paragrafta dediğin yemleme kısmı da doğru ama bu da bana göre demek değil ki filmlerin kendisi iyi olamaz. Bir medyumun sanatsal- commercial skalasında daha çok commercial tarafında kalan bir eser de iyi olabilir
OK.
Resim
3 2 1
Let's jam!
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate

Iron Man 1 cok guzeldi, 2 de fena degildi ama 1 kadar olamadi diye dusunuyorum. 3'u izlemedim hala, icimden gelmedi.
Thor 1 ve Captain America 1'i izledim ayrica. Thor biraz sikici bir film olsa da CA fena degildi diye dusunuyorum.
Avengers 1 baya basariliydi yalniz Age of Ultron bence beklentileri karsilayamadi.
Geri kalan filmleri izlemedim ve izler miyim bilmiyorum. Baya geri kaldim ve pek de istegim yok yeni gelen son izlediklerimin kalitesinin dusmeye basladigini gordukten sonra.
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
İletişim:

ugur_tatli yazdı: 13 Şub 2018 20:06 Geri kalan filmleri izlemedim ve izler miyim bilmiyorum.
Winter Soldier'ı izle kapat. Geriye kalanlar pek bir şey etmez. Belki biraz da Doctor Strange.
Resim

“Seriler ve Filmler Hakkında” sayfasına dön