Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Matrix Ve Bleach Üzerindeki Etkileri

Bleach serisiyle ilgili sorular ve paylaşımlar ve diğer şeyler burada.
Kullanıcı avatarı
Millennium Wizard
Favori Manga: One Piece,Hellsing
Favori Anime: Fma,Bleach,One piece

Merhaba.Tvde yarım yamalak izlediğim üçlemenin son 2 filmini tekrar izlediğimden beri bu konuyu açmayı düşünüyordum ve artık açayım gitsin dedim.Konuyu daha önceden hazırladım.Bazı yerler aceleye gelse de yeterli olacağını düşünüyorum.

Uyarı : Konu The Matrix serisini izlemeyenler için spoiler içerik taşımaktadır.

Açıkçası en başta bilimkurgulardan yapılan esinlenmeleri yazmak istedim ama ağırlıklı olarak Matrix serisi etkili olduğu için onun konusunu açmaya karar verdim.Evet bana göre mangaka sıkı bir bilimkurgu takipçisi ve Matrix serisi en sevdiklerinden birisi.Bu kanıya nasıl vardığımı benzerlikler ile açıklayacağım.Ancak benzerlikler genel olarak kısmi olacak.Tamı tamına karşılığı olmayacak elbette.Konu biraz uzun olsa da resimlerle sıkmayacağını düşünüyorum.Yalnız önceden belirteyim film serisine de ilham veren Ghost in The Shell gibi seriler hakkında bilgi sahibi değilim.Onları işin içine katmadan yazıyorum.Yer yer de Matrix hakkındaki yazılardan alıntılar yapacağım.Şu yazı aydınlatıcı örneğin.

https://eksisozluk.com/entry/56435676

Öncelikle başlangıç olarak Neo'dan bahsedelim.Şöyle bilgiler var hakkında.

" Thomas’ın bilgisayarla ilgili illegal, korsan işler yaparken kullandığı ismi Neo, basit bir oyun olan anagram ile yani harflerin yer değişimiyle One’a dönüşüyor. The One” Hristiyan teolojisinde “seçilmiş olup onu keşfettikten sonra bir mesih haline geliyor. "

Matrix serisinde Neo karakteri " The One " yani seçilmiş kişidir.O musun diye sorarlar sürekli.Bir kurtarıcıdır onlar için çünkü.Tahmin ettiğiniz üzere Neo = İchigo diyebiliriz aslına bakacak olursak.İchigo da bleachte kurtarıcı görevi görmektedir.Bu benzerliği çoğu kişi de görmüş ve internet ortamında dile getirmiştir.Ben sadece detaya inip eklemeler yapacağım Neo konusunda.

İchigo isminin nereden geldiği aslında " The One " ile ilgili.İchi bildiğiniz gibi tek ve bir demektir.Go ise 5 demektir.İchigo için beşi birarada tanımı yaparsak sanırım yanlış olmaz.Şimdi bir alıntı yapalım.

" one aslında bir program. ancak kullanılabilmesi için bir bünyeye yüklenmesi gerekiyor. daha önce 5 kere yüklenmiş bu program. "

Yani önceden Neo görevini üstlenen başkaları da varmış.Bizim filmde gördüğümüz en sonuncusu ve en farklı olanıydı.
İchigo isminin buradan geldiğini düşünüyorum.İleride benzerlikleri gördükçe nedenini daha iyi anlayacaksınız.Ayrıca bleache göre de 5 göndermesi sahip olduğu güç çeşitliliğiyle alakalı olmalı.

Matrix film serisinde bir ilüzyon ve sanal dünyaysa onun bleachteki karşılığı da ruhlar alemi.Ruhlar bir kapı vasıtasıyla oraya uyumlu hale gelerek ruhsal aleme geçiş yapıyorlar.Ve orası da cennet veya cehennem sayılmaz.Sınıf farklılıkları olan apayrı bir dünya.İchigo bu dünyaya Urahara sayesinde giriş yapıyor.Aynı biçimde Morpheus sayesinde yol gösterilen Neo gibi.Fakat bu Urahara'nın karşılığının o olduğu anlamına gelmiyor.Daha sonra anlatacağım.

İchigo ve Neonun fiziksel benzerliklerine de bakalım.İchigo Shinigami olup bankai açtığında ve Neo Matrix alemine daldığında görüntü olarak müthiş bir benzerlik söz konusu.Japon versiyonu da diyebiliriz.
► Spoiler Göster
Şimdi de Matrix programının iç yüzüne ve reiatsuya odaklanalım.İchigo fullbring arcta gözleri kör olduğunda bir aydınlanma yaşar ve etrafını algılamaya başlar.Reiatsuyu artık net olarak görebilmektedir.
► Spoiler Göster
Neo ise gözleri Smith tarafından kör edildikten sonra öldürülecekken onu net olarak görebilmekte ve karşılık verebilmektedir. Aynı şekilde 3.filmin sonlarında makinelerin çevresindeki herşeyin iç yüzünü görebilmektedir.Sanırım bunlar algoritma yada kodlar oluyor.
► Spoiler Göster
Devam edelim.Bir benzerlik daha var.Çok net olmasa da birşeyler benzeşiyor.Diğerleri kadar iyi birer kanıt olmasa da.
Smith Neo'yu ele geçirmeye ve kendini kopyalamaya çalışır ancak başaramaz.Bunu yapmadığı ilk kişi Neo olmuştur.Tıpkı aynı kıyafetlerdeki İchigo'nun bankaisinin çalınamamasına benzemiyor mu sizce de ?
► Spoiler Göster
Yine filmin sonlarında bu sahnenin tersi olmaktadır.Neo Smith'i kabullenir ve onu ele geçirmesine izin verir.Aynı şekilde İchigonun Fgt eğitiminde kılıcı böğrüne yediğindeki kabulleniş gibi...

Bir başka sahne benzerliğine geçelim.Rukia Yammy tarafından yakalanmış ve son hızla yere fırlatılmaktadır.
► Spoiler Göster

İchigo son hızla uçarak gelir ve onu yere inmeden kurtarır.Bakalım aynısını kim yapıyor.
► Spoiler Göster

Trinity yüksekçe bir binadan yaralı vaziyette düşmekteyken Neo tozu dumana katarak kilometrelerce öteden uçarak onu kurtarır.Belki farketmişsinizdir Rukia da görüntü olarak Trinity ile oldukça benzerlik taşımaktadır.Fakat daha çok görüntü anlamındadır.Tam karşılığı değildir misyon olarak.

Bir başka sahne benzerliğine geçelim.Fakat bu benzerlik sadece aksiyon anlamında.Matrix serisi aksiyon bakımından da tam bir esin kaynağıdır.Bilmkurguda çığır açmasının yanında çekim teknikleriyle de yenilik getirmiştir zaten.
► Spoiler Göster
İlk gördüğümde nereden hatırlıyorum diye düşündüm.Nereden olabilirdi tabii ki Ulquiorra hatırlatmıştı bana.
► Spoiler Göster
Aksiyon anlamında diğer benzerliklere geçecek olursak şunları görüyoruz.
► Spoiler Göster

Bir şehrin tepesinde havada gerçekleşen bir dövüş.Karakterler havaya sanki yere basıyorlarmış gibi basıyor ve özgürce dövüşüyorlar.Bu şehir sizce nereye benziyor ? Bence karakura şehrine benziyor.Fake karakura arc diye bir arc vardı seride hatırlarsanız.İsmi manidar değil mi ? Çünkü matrixteki bu şehir ve yağmurlu hava da olabildiğince sahte.Yapay bir oluşum.
Bu sahne 3. filmden bir sahne.Bleachte ss arcta havada dövüşen karakterler görmedik.Varsa da hatırlamıyorum şu an.Arrancar arc ile başlayan bir furya oldu havada durma mevzusu.Seri içinde mantıklı bir açıklaması olsa da 3. matrix filminden sonra seriye uyarlandığını düşünüyorum.

Hatta bu dövüşte Grimmjow'un yanarak düşmesine benzer sahneler de var.Yağmur mevzusu da garip tabii mangakanın yağmur takıntısını düşününce.Herşeye evet ama yağmura asla...

Resim koymama gerek olmayan bir kısımdan da bahsedeyim İchigo ile ilgili.İlk Matrix filminde Neo'nun ölümünü hatırlamayan yoktu sanırım seyirciler arasında.Neo orada imkansızı gerçekleştirir ve tekrar dirilir.Ölmüş olması gerekir ancak ölememiştir yada gerçekten dirilir.Ve bunun akabinde rakibini bir hiçmişçesine harcar.

Aynı şekilde Ulquiorra tarafından öldürülmüş olması gereken İchigo imkansızı gerçekleştirir ve hollow formunda tekrar dirilerek rakibini böcek gibi ezer.

İkisinin de verdiği gaz gerçekten tatmin edicidir.

Cidden önemli detaylardan birisine geçelim bu sefer.Dangai boşluğunu biliyorsunuzdur sanırım.İki dünya arasındaki geçiş buradan sağlanır.Yaşayan dünya ve ss arasında bir yerdir geçiş yapmanı sağlayan kısımdır.Buradaki kototsu adlı yaratığa yakalanmadan yoluna devam etmen gerekir.
► Spoiler Göster

Ne tesadüftür ki Neo da Matrix ve gerçek dünya arasında sıkışmıştır.Ve bir metro istasyonunda beklemektedir.Bu yer metro istasyonu olacak şekilde programlanmıştır.
► Spoiler Göster

Ancak taşıta alınmaz ve orada kapana kısılır.Bu arada kototsu sizce neye benziyor.Tren,tramvay,metro benzeri birşeye değil mi ? Hatta tepesinde bir ayınlatma ışığı bile vardır sanki.Neo'nun burada kapana kısıldığı gibi quincylere karşı yardım için giden İchigo da burada kapana kısılmış ve aynı Neo gibi ondan haber alınamamıştır.

Bunun dışında bahsedilmesi gerekenlerden bahsedelim resimlere gerek duymadan.Film serisinde makinelerin zulmünden, kıyımından kaçan ve Matrix'in gerçeğini gören insanlar Zion adında bir yeraltı şehri kurup burada gizlenirler.
Aynı şekilde quincylerde shinigamilerin zulmünden kaçıp gölgelerde ve bir nevi yeraltında kendilerine bir imparatorluk kurmuşlardır.Makinelerin karşılığı shinigamiler iken insanların quincylerdir.

Ters biçimde bir benzerlik olsa da Zion bir meclis tarafından yönetilmektedir.Aynı 46 meclisi gibi kararlar alınmaktadır.Dediğim gibi herşey tam karşılık sağlamak zorunda değil.Belki de sağlıyor ama ben yanlış yorumladım kimbilir...

Şimdi bana göre en net kanıtlara geçmeye başlayayım.Şimdi Ruhlar kralı ve Yhwach incelenecek biraz.Tabii Matrix üzerinden.
► Spoiler Göster

Eveet asıl önemli yerlerden birisi.Kahinin bleache uyarlanışından bahsedeyim.Kahin programı sistem için çok önemlidir.Kehanetleri sayesinde insanlara umut aşılar ve onların Zion'da toplanıp kurtarıcı beklemelerine olanak sağlar.Ve kahin olacak herşeyi görür ve ona göre davranışlarda bulunur.Kahin'in gözleri bleachte Ruhlar kralının ve Yhwach'ın herşeyi gören gözlerinin karşılığıdır.Matrixte de bunu ele geçirmek isteyen güçler vardır.

Bunun dışında kahin Neo için tam bir yol göstericidir.Ve farkında olmadan onu iyi veya kötü sürekli manipule eder.Verdiği şekerleme ve kurabiyeler Neo'ya hissettirmeden onun üzerinde değişiklikler yapmasını sağlar.Bir nevi üzerindeki The One programını update eder diyebiliriz.

Bu açıdan seriye Urahara olarakta yansıtıldığını düşünüyorum.İchigo üzerindeki kontrolü verdiği ve yaptığı alet edevatlar ile.Fakat daha çok ruhlar kralı olarak yansıtılmıştır.Çünkü pasiftir ve atraksiyonda bulunmaz.Asıl nedenine de şimdi değineceğim.
► Spoiler Göster
Nedeni yukarıdaki sahnedir.Ajan Smith sisteme bir virüs gibi yayılmış ve sonunda da kahini bünyesine katıp absorbe etmiştir.Artık onun güçlerine sahip olmuştur.Bu anlamda yaptıklarıyla bleachte sizce kimi temsil edebilir ?
Tabii ki Yhwach. :) Yhwach kralı absorbe eder aynı Ajan Smith'in kahine yaptığı gibi. Büyük oranda onu temsil etmektedir fakat bleache Aizen olarakta yansıtılmıştır.Ajan Smith Matrix'in farkında olan ve gerçek dünyaya,gerçeklere ulaşmaya çalışan kişidir.Matrix'ten kurtulmak istemektedir.Ve yeterince ilerledikten sonra Matrix sonrası makinelerin ana üssüne kaynağa da ulaşacaktır.

Aynı şekilde Aizen sınırlarını aşıp gerçeğe ulaşmaya çalışır.Boyut atlayan bir güce ulaşır.Gerçek dünyaya,karakura şehrine bir kapı açar ve orayı istila eder.Amacı saraya ulaşmak ve orayı da egemenliği altına almaktır.

Fakat biz daha çok Ajan Smith ve Yhwach benzerliğine yoğunlaşalım.Esinlenmenin net bir kanıtı da aşağıdaki sahnedir.Bu sahne de birbirine çok benzerdir.
► Spoiler Göster
Şimdi aşağıdaki sayfaya bakalım.
► Spoiler Göster

Yani Ajan Smith ve Yhwach güçleri ve yaptıklarıyla aynıdır.
► Spoiler Göster

Bu sahnenin çevirisi aslında biraz farklı.Ajan Smith adlı program sistemi ele geçiriyor diyor.Matrix'e yayıldığı gibi şehre de yayılacak.Yani gerçek dünyaya.Durdurulamaz diyor Neo.

Yhwach ise bu söylenenin aynısını yapıyor.Seiretei onun kontrolüne giriyor ve sistemi ele geçiriyor.Baştan aşağı dizayn etmeye başlıyor hatta.Daha sonra da Yhwach 9 günde yapacağını söylediği gibi dünya da onun olacak.
► Spoiler Göster

Ajan Smith ile olan son dövüşlerinde ise Neo bir laf ediyor.
► Spoiler Göster
Dövüşlerinin ve karşılaşmalarının kaçınılmaz olduğundan bahsediyor.Smith'in başından beri bunu söylediği ve haklı olduğunu.

Aynı şekilde kaderin biraraya getirdiği söylenen ikili de nolursa olsun çarpışmak zorundalar.
► Spoiler Göster

Son olarak birkaç şeyden daha bahsedip bitireceğim.Bu resim 14.openingden alındı.Gördüğümde şaşırdım.Tesadüf olabilir gerçekten ama bence ilginç bir tesadüf.
► Spoiler Göster

Bu da bir başka bilimkurgu filminden.İsmini soran olursa söylerim spoiler olmasın.Matrix'e ilham veren bir film hatta kendisi.Ve resimdeki çevrelenmiş kısım seiretei ile oldukça benzerlik gösteriyor.
► Spoiler Göster

Aynı bu filmdekine benzer bir şekilde Hueco Mundo tasarımının Star Wars mekanlarından alındığı da söyleniyor.Tabii hakim olmadığım için detayını bilemiyorum tam olarak.

Yani işin özü Kubo bilimkurguyu mangasına yediren bir mangakadır.Seride belki benim bilmediğim Star Wars vs esintileri de vardır.Fakat felsefesini esasında bilimkurgu ve panteizmden alıyor.Matrix serisi de panteizmden besleniyor aslında.

Daha benim kurcalamaya fırsat bulamadığım detaylar ve Matrix'e hakim olmadığım için farkedemediğim benzerlikler olduğuna eminim.En basitinden Aizen'in felsefik sözleri ve Ajan Smith vaazlarından neler neler çıkar.

Nette sadece ichigonun gözlerinin körlüğüyle ilgili bir konuya denk geldim.Neoya benzetmiş elemanın biri.Neoyla benzetenler de olmuş zaten genel olarak.Böyle konular zaten vardı ben daha çok şey yakalamaya çalıştım ve 1000 yıl arcında da daha çok şey çıktı tabii.Son arctaki benzerlikler olmasa sanırım konuyu bile açmazdım.

Benzerlikler bağlamında seri sonu hakkında fikir verecek şeyler dahi mevcut.Konu çok uzun oldu şimdi yazıyorum anca.
Matrix serisinin sonunda Kahin'in oynadığı tüm kumar boşa gitmiyor ve istedikleri oluyor.Herşey planladığı gibi gidiyor.Buradan tüm bu yaşananları ruhlar kralının bildiğini ve izin verdiğini ve onun istediği şeylerin olacağını çıkarabiliriz.Seri sonu tekrar eski haline bile dönebilir.

Veya bu kumarı oynayanlardan birisi de Urahara olabileceği için onun planladığı şekilde gidebilir herşey.

Ayrıca Neo'nun 3. film sonunda makinelere bağlanmasıyla İchigonun da bir yerlere bağlanıp kalacağı ve ruhlar kralının yerini alacağı çıkarılabilir.

Neyse şimdilik bu kadar.İleride belki eklemeler yaparım.Hatta en iyisi konuyu güncelleyeyim arada eklemelerle.

Son olarak şöyle bitireyim.Yoksa siz hala bu gözlüklerin tesadüf olduğunu mu düşünüyorsunuz ? :lol:

Resim
Resim
Gobit yiyen Moruq
Favori Anime: Gintama

İyi moruk. Oda yapsa bunları forumda yapılmayan övgü kalmazdı.
Kullanıcı avatarı
Millennium Wizard

Gobit yiyen Moruq yazdı:İyi moruk. Oda yapsa bunları forumda yapılmayan övgü kalmazdı.
Teşekkürler yorumun için. :)
Resim
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_
Favori Manga: Bleach
Favori Anime: Medaka Box

Gobit yiyen Moruq yazdı:İyi moruk. Oda yapsa bunları forumda yapılmayan övgü kalmazdı.
(sövdüler)
Kullanıcı avatarı
Todomeda
Favori Manga: -
Favori Anime: -

Resim linkleri ölü olmasaymış daha şukela olurmuş.
Yinede eline, emeğine sağlık son derece güzel bir çalışma olmuş. :)
I am blind, not deaf. -
► Spoiler Göster

► Spoiler Göster
- No estoy loco, mi realidad
es diferente a la tuya
Kullanıcı avatarı
Millennium Wizard

Todomeda yazdı:Resim linkleri ölü olmasaymış daha şukela olurmuş.
Yinede eline, emeğine sağlık son derece güzel bir çalışma olmuş. :)
Resimlerde sıkıntı yok hepsi görünüyor.Senden kaynaklı bir problem olabilir.Dns ayarlarını değiştirmemiş olabilirsin.
Teşekkürler. :)
Resim
Kullanıcı avatarı
Cruzz
Favori Anime: Yok

Resimlerin hepsi gayet net bir şekilde görünüyor, 2016 olacak hala dns'i keşfetmeyenler var mı? Eline sağlık, çok güzel olmuş. B)
Kullanıcı avatarı
rage_dust
Favori Anime: Bleach,Rurouni Kenshin,D-Gray Man,Cowboy Beebop,Samuray Champloo,Naruto

Efsane olmuş. Bi solukta oudum. Ellerine sağlık!
Günün iyi de geçse kötü de geçse, Güneş eninde sonunda batacaktır.
Kullanıcı avatarı
AleXiel
Favori Manga: Bleach,Naruto,One piece,Deadman Wonderland,Mirai Nikki,Berserk
Favori Anime: Bleach,Naruto,ergo proxy,hellsing,death note,gintama,dragon ball,pokemon,tsubasa,lovely complex,another,swort art online, one piece,shingeki no kyojin,mirai nikki

Matrix üçlemesini tekrar izleyeceğim senin sayende :D
Teorini çok beğendim. Uzun zamandır da Bleach hakkında teori üretilmediği için çöl ve vaha durumu gibi bir durum oluştu bende. :D
Öncelikle ellerine sağlık. Matrix hakkında gönderdiğin teoriyi okudum ilk başta (ekşi sözükteki olan) sonra senin benzetmeleri dikkate alınca ki sende söylemişsin Shinigamilerin makine, quincylerin de Zion halkı olduğu ortaya çıkıyor. Zion halkı matrixi reddeden anormaliler yani sistemin dengesiz hale getirenler. "Makineler güneş enerjisini kullandıkları için insanlar onlara yenildiler." diyordu analizde. Shinigamilerin güneş ile aydınlanan mekanı. (bir benzerlik daha)
"İnsanlar bir şekilde güneşi bulutlarla kapladılar ancak bu onların sonu demekti." Zion geceye hakim olan bir mekandı. Ancak Zion da yaşayan insanlar zor durumdaydı çünkü güneş olmadığı için ona hasret yaşıyorlardı ve enerji üretemiyorlardı. Burası çok önemli çünkü Quinylerde güneş takıntısı var dikkat edersek. Ona hasretler. Ayrıca Zion halkı Makinelerin ürettiği bir şeyi kendilerinin gücü olarak kullanıyorlar mıydı hatırlayamadım şu an ancak öyle bir şey var ise yine bir benzerlikle karşı karşyayız. Çünkü Quincyler Shinigamilerin kullandığı reatsuyu kendi güçleri yapabiliyorlar.
Bence Ruhlar Kralı Matrixteki Mimara daha çok uyuyor. Kahin ise Aizen, Anahtarcı ise Urahara. Ya da Anahtarcı Mayuri, Morpheus Urahara. Ancak Morpheus bana daha çok İchigonun babası gibi geliyor. Oğlunu var olan sisteme karşı o doğduğundan beri eğiten biri. (Tabi tıpatıp benzerlik gösterecek diye bir şey yok :D)
Ruhlar Kralı Mimar ise her zaman dediğimiz gibi Soul Society denilen yer bir kurgudan ibaret. Hatta Shinigamilerin ellerindeki kılıçlarla gönderdikleri ruhlar tamamen kurmaca. Her teorimde yazdım yine yazıyorum. Soul Socity denilen yer cehennemden farksız. Kurmacadan ibaret. Juha bunu görebildiği için çünkü kendisi bir anomali ziondan gelen dengesizlik bu sisteme karşı geliyor.
Hollowlar ise Ajan smith konumundalar. Yani sisteme yayılan virüs. Quincylerden bir farkları yok ama birbirlerine de iyi gelmiyorlar. Hem Quincyler hem de Hollowlar baktığında özgürce yaşam istiyorlar. Ancak Hollowlarda düzenli bir stratejik oluşum yok tamamen bağımsız ve kafalarına buyruk. (Aizen gelene kadar) Quincyler de ise tıpkı Zion halkındaki gibi bir lider ve onun altında çalışan askerler gibi bir oluşum var. Hollowlar tıpkı smith gibi hareket ediyorlar yani olup olmadık zamanlarda sisteme saldırıyorlar. Hızlı bir şekilde yenilenebiliyorlar ve karşıdaki kişinin gücünü absorbe edebiliyorlar hatta ve hatta kendinden yeni bir tane daha elde edebiliyorlar. (birbirlerini yiyerek güçlenme ve Stark gibi kendini bölebilme) Quincyler her ne kadar anormali gibi algılansa da özünde matrixi reddeden insanlar topluluğu. Yani insanlar. Quincyler de insan baktığımızda. Ancak virüs bir insan değildir. Yaşaması için konağa ihtiyaç duyar ve çoğaldıktan sonra konağı patlatır. Virüsler konak olarak her canlıyı seçebilirler insanda dahil. Yani İnsanlar için virüs ölümcüldür. Kirge içine çok fazla hollow gücü çektiği için zehirlendi ve patladı. Çünkü Quincyler için Hollowlar tehlikeli, zehirleniyorlar.
Tıpta zayıflatılmış virüsler bazı hastalıkların tedavisinde kullanılırlar. Yani vücuda alınan virüs kalıntıları senin iyileşmene katkı sağlar. Bir hollow bir insana saldırdığında kişi vücuduna hollow kalıntıları girer. Bu da ilerde doğacak çocuğa FB gücü olarak aktarılır. Yeni nesil insan doğuşu.
Kahin neden Aizen?
Matrixte Kahin her şeyin ötesini görebilen biri. Ve ayrıca sanal olan dünyanın sürekliliğinden sorumlu. Önceleri Zionun korumalığını yapıyor ancak Zion yokedildikten sonra değişime uğruyor ve insanlar lehine dönüyor. Aizen'in Juha ile ortak hareket ettiğini söyleyip durduk. Belki de bu gerçek. Shinigamilerin içinde çalışan bir köstebek. Kahinde makinelerin ürettiği bir programdı. Ancak 1000 yıl savaşları sonrası (tarihi öğrenen bir Aizen ) sistemin gerçekliğini keşfeden Aizen bir köstebek haline geliyor. Kahin neoyu sürekli kollar ve verdiği şekerleme sayesinde bir üst versiyona geçişini sağladı. Aizen ichigoyu küçülüğünden beri geliştiren bir kişi (her şey benim kontrolümde gerçekleşti İchigo), Hueco Mundo'daki olaylar bile İchigo'yu geliştirmek için yapılan kurmacadan ibaretti hatırlarsak. Hatta ve hatta Rukia'yı dünyaya gönderende kendisiydi. Kahin'in trinity üzerindeki etkisi. Trinity'i ele aldığımızda onun bir sonraki Neo'yu doğurduğunu görüyoruz. yani bir nevi sistem için gerçekli olan gücü bahşediyor. Peki Rukia İchigo'ya güç bahşediyor mu?
İlk karşılaştıklarında İchigonun shinigami güçlerini açığa çıkarmakla birlikte içindeki Hougyaku gücüde ichigo'ya geçti. Yani bir nevi bir sonraki Neo'yu doğurmuş oldu.
Urahara'nın anahtarcı olması da onun her an her yerde bitmesi şeklinde ki benzerliğidir. Sistemin gizli adamı. The one olayı mangada bize "vekil shinigamilik" olarak verildi. Peki diğer vekiller yani seçilmişler kimdi?
Biri Ginjo idi. Burada bir farklılık var ama. Matrixte ki sonuncu Neo sistemin karşısında dururken ondan önceki Neolar sisteme bağlılarmış. Bleache baktığımızda ise tam tersi bir durum görüyoruz. ichigo Shinigamilere bağlı (şimdilik) ve ginjo ise isyan etmişti. Zaten bunun cezasını da yine Shinigamiler veriyor. Uyum sorunu yaşayan o %1 lik kısım sürekli olarak shinigamiler tarafından yokediliyor buna "cennete gönderme" diye isim koyuyorlar. Cennet Matrixtir. Bence Dünya (karakuratown) mantrix, SS ise Mimarın odasıdır. Yani seçim yapılan yeri yargılanan yer.
Kral ile ilgili bende bir teori yazacağım ama kısmet artık. :D
Kullanıcı avatarı
Millennium Wizard

AleXiel yazdı:Matrix üçlemesini tekrar izleyeceğim senin sayende :D
Teorini çok beğendim. Uzun zamandır da Bleach hakkında teori üretilmediği için çöl ve vaha durumu gibi bir durum oluştu bende. :D
Öncelikle ellerine sağlık. Matrix hakkında gönderdiğin teoriyi okudum ilk başta (ekşi sözükteki olan) sonra senin benzetmeleri dikkate alınca ki sende söylemişsin Shinigamilerin makine, quincylerin de Zion halkı olduğu ortaya çıkıyor. Zion halkı matrixi reddeden anormaliler yani sistemin dengesiz hale getirenler. "Makineler güneş enerjisini kullandıkları için insanlar onlara yenildiler." diyordu analizde. Shinigamilerin güneş ile aydınlanan mekanı. (bir benzerlik daha)
"İnsanlar bir şekilde güneşi bulutlarla kapladılar ancak bu onların sonu demekti." Zion geceye hakim olan bir mekandı. Ancak Zion da yaşayan insanlar zor durumdaydı çünkü güneş olmadığı için ona hasret yaşıyorlardı ve enerji üretemiyorlardı. Burası çok önemli çünkü Quinylerde güneş takıntısı var dikkat edersek. Ona hasretler. Ayrıca Zion halkı Makinelerin ürettiği bir şeyi kendilerinin gücü olarak kullanıyorlar mıydı hatırlayamadım şu an ancak öyle bir şey var ise yine bir benzerlikle karşı karşyayız. Çünkü Quincyler Shinigamilerin kullandığı reatsuyu kendi güçleri yapabiliyorlar.
Bence Ruhlar Kralı Matrixteki Mimara daha çok uyuyor. Kahin ise Aizen, Anahtarcı ise Urahara. Ya da Anahtarcı Mayuri, Morpheus Urahara. Ancak Morpheus bana daha çok İchigonun babası gibi geliyor. Oğlunu var olan sisteme karşı o doğduğundan beri eğiten biri. (Tabi tıpatıp benzerlik gösterecek diye bir şey yok :D)
Ruhlar Kralı Mimar ise her zaman dediğimiz gibi Soul Society denilen yer bir kurgudan ibaret. Hatta Shinigamilerin ellerindeki kılıçlarla gönderdikleri ruhlar tamamen kurmaca. Her teorimde yazdım yine yazıyorum. Soul Socity denilen yer cehennemden farksız. Kurmacadan ibaret. Juha bunu görebildiği için çünkü kendisi bir anomali ziondan gelen dengesizlik bu sisteme karşı geliyor.
Hollowlar ise Ajan smith konumundalar. Yani sisteme yayılan virüs. Quincylerden bir farkları yok ama birbirlerine de iyi gelmiyorlar. Hem Quincyler hem de Hollowlar baktığında özgürce yaşam istiyorlar. Ancak Hollowlarda düzenli bir stratejik oluşum yok tamamen bağımsız ve kafalarına buyruk. (Aizen gelene kadar) Quincyler de ise tıpkı Zion halkındaki gibi bir lider ve onun altında çalışan askerler gibi bir oluşum var. Hollowlar tıpkı smith gibi hareket ediyorlar yani olup olmadık zamanlarda sisteme saldırıyorlar. Hızlı bir şekilde yenilenebiliyorlar ve karşıdaki kişinin gücünü absorbe edebiliyorlar hatta ve hatta kendinden yeni bir tane daha elde edebiliyorlar. (birbirlerini yiyerek güçlenme ve Stark gibi kendini bölebilme) Quincyler her ne kadar anormali gibi algılansa da özünde matrixi reddeden insanlar topluluğu. Yani insanlar. Quincyler de insan baktığımızda. Ancak virüs bir insan değildir. Yaşaması için konağa ihtiyaç duyar ve çoğaldıktan sonra konağı patlatır. Virüsler konak olarak her canlıyı seçebilirler insanda dahil. Yani İnsanlar için virüs ölümcüldür. Kirge içine çok fazla hollow gücü çektiği için zehirlendi ve patladı. Çünkü Quincyler için Hollowlar tehlikeli, zehirleniyorlar.
Tıpta zayıflatılmış virüsler bazı hastalıkların tedavisinde kullanılırlar. Yani vücuda alınan virüs kalıntıları senin iyileşmene katkı sağlar. Bir hollow bir insana saldırdığında kişi vücuduna hollow kalıntıları girer. Bu da ilerde doğacak çocuğa FB gücü olarak aktarılır. Yeni nesil insan doğuşu.
Kahin neden Aizen?
Matrixte Kahin her şeyin ötesini görebilen biri. Ve ayrıca sanal olan dünyanın sürekliliğinden sorumlu. Önceleri Zionun korumalığını yapıyor ancak Zion yokedildikten sonra değişime uğruyor ve insanlar lehine dönüyor. Aizen'in Juha ile ortak hareket ettiğini söyleyip durduk. Belki de bu gerçek. Shinigamilerin içinde çalışan bir köstebek. Kahinde makinelerin ürettiği bir programdı. Ancak 1000 yıl savaşları sonrası (tarihi öğrenen bir Aizen ) sistemin gerçekliğini keşfeden Aizen bir köstebek haline geliyor. Kahin neoyu sürekli kollar ve verdiği şekerleme sayesinde bir üst versiyona geçişini sağladı. Aizen ichigoyu küçülüğünden beri geliştiren bir kişi (her şey benim kontrolümde gerçekleşti İchigo), Hueco Mundo'daki olaylar bile İchigo'yu geliştirmek için yapılan kurmacadan ibaretti hatırlarsak. Hatta ve hatta Rukia'yı dünyaya gönderende kendisiydi. Kahin'in trinity üzerindeki etkisi. Trinity'i ele aldığımızda onun bir sonraki Neo'yu doğurduğunu görüyoruz. yani bir nevi sistem için gerçekli olan gücü bahşediyor. Peki Rukia İchigo'ya güç bahşediyor mu?
İlk karşılaştıklarında İchigonun shinigami güçlerini açığa çıkarmakla birlikte içindeki Hougyaku gücüde ichigo'ya geçti. Yani bir nevi bir sonraki Neo'yu doğurmuş oldu.
Urahara'nın anahtarcı olması da onun her an her yerde bitmesi şeklinde ki benzerliğidir. Sistemin gizli adamı. The one olayı mangada bize "vekil shinigamilik" olarak verildi. Peki diğer vekiller yani seçilmişler kimdi?
Biri Ginjo idi. Burada bir farklılık var ama. Matrixte ki sonuncu Neo sistemin karşısında dururken ondan önceki Neolar sisteme bağlılarmış. Bleache baktığımızda ise tam tersi bir durum görüyoruz. ichigo Shinigamilere bağlı (şimdilik) ve ginjo ise isyan etmişti. Zaten bunun cezasını da yine Shinigamiler veriyor. Uyum sorunu yaşayan o %1 lik kısım sürekli olarak shinigamiler tarafından yokediliyor buna "cennete gönderme" diye isim koyuyorlar. Cennet Matrixtir. Bence Dünya (karakuratown) mantrix, SS ise Mimarın odasıdır. Yani seçim yapılan yeri yargılanan yer.
Kral ile ilgili bende bir teori yazacağım ama kısmet artık. :D
Eline sağlık güzel fikirler bunlar. ;) Dikkatli bakınca daha fazlası olduğu görülüyor.Ben birkaç şey daha yazacaktım ama onlar bu kadar açık olmadığı için zorlama gözükebilir diye tadında bıraktım.Mesela ikiz karakterler var 2. filmde.Son arca geldiğimizde ikiz quincyler bile çıkıyor karşımıza.

Güneş benzetmen cidden güzel.
Aizenin kontrolle ilgili benzetmeni de beğendim.Mantıklı.
Yalnız Neo ve ondan öncekilerde tamamen sistemin bir kuklası.Sadece Neo öncekilerden daha güçlü ve daha fazla insan kalmayı başarıyor.Ajan smith kozuyla zionun yok edilmesini engelliyor.Olağandışı bir durum olduğu için bu sefer bundan yararlanıyor.Öncekiler hep trinityi seçmişler.

Fakat zion kurtarılsa dahi bu sahte bir zafer aslında.Çünkü zion gerçek dünya değil büyük ihtimalle.Orası da matrixten farksız.Sadece anomalilerin kendilerini matrix dışında hissettikleri gerçek olmayan bir mekan.Aynı matrix gibi yapay.Azınlığı ayıklamak için kullanılan bir programla oluşturulmuş bir yer orası da.Çünkü morpheus ve trinity de bir program.Onlar da sisteme hizmet ediyor sonuçta.

Dediğim gibi benzerlikler birebir yansıtılmamış.Esin kaynağı olmuş.Bu olaylar bleachteki 3 - 4 karaktere birden dağıtılmış oynanacak roller olarak.O yüzden İchigo,Yhwach ve kral dışında birebir uyuşma var denmesi zor.Aslında % 100 denebilecek Neo ve ichigo var muhtemelen.Göz muhabbeti kahinin bir özelliği olduğu ve absorbe edildiği için onun karşılığı kral olmalı.Sistemi sömürmek kendisinin bir parçası yapmakta Smith'in işi.

Yhwach'ın dediği gibi herşey alıp vermesi için var.Smith de sürekli ele geçiriyor sisteme aşırı yükleme yaptırmaya çalışıyor bile denebilir.Ele geçirme ve geleceği görme sahnelerinden dolayı da onun karşılığı açıkça Smith.
Resim

“Bleach Genel” sayfasına dön