Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Bleach Hakkındaki Sorularınız (Spoiler İçerir)

Bleach serisiyle ilgili sorular ve paylaşımlar ve diğer şeyler burada.
Kullanıcı avatarı
Dizzy
Favori Manga: One piece
Favori Anime: One piece

redstak yazdı:Değildir.
Urahara ciddi bir dövüşte Aizenin shinigami halini yenenilir mi?.

Zekasıyla kidoularıyla falan çok zor duruma düşerebilir Aizeni, katılır mısın?
Tüm kaptanlar tek yemişti gerçi ama Urahara daha farklı bir karakter olduğundan sordum.
Kullanıcı avatarı
Keshan
Favori Manga: Bleach
D-Gray Man
Attack On Titan
Favori Anime: Bleach

Dizzy yazdı:

Tüm kaptanlar tek yemişti gerçi ama Urahara daha farklı bir karakter olduğundan sordum.
Aizeni teke tekte alacak karakterler god modunda gezenler, buna shinigami hali de gecerli. Aizenin zampaktousu zaten onu yenilmez kiliyor bununla birlikte kendi yetenekleri kaptan seviyesinin ustunde.
Resim
KayahanD
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: Gintama, Fairy Tail, Shinsekai Yori

Keshan yazdı:
Dizzy yazdı:

Aizeni teke tekte alacak karakterler god modunda gezenler, buna shinigami hali de gecerli. Aizenin zampaktousu zaten onu yenilmez kiliyor bununla birlikte kendi yetenekleri kaptan seviyesinin ustunde.
Hala görmediğimiz bankailer var buna Aizen'inkisi de dahil. Hemen şaapmamak lazım.
Kullanıcı avatarı
Arbelos
Favori Anime: Bleach, Naruto, Vampire Night

Yazılmış mı sorulmuş tam bilmiyorum ama ben şöyle bir sorum olacak.
Bleach evreni hangi inanç sistemi ya da sistemleri baz alınarak yaratılmış? İnanç sistemi değil de bir mite göre mu kurulmuş? Yoksa hepsini birbirine mi karıştırmış tam anlayamadım? Bilen araştıran varsa bilgilendirebilir mi? :dry: :cheer:
Kullanıcı avatarı
D.reamer
Favori Manga: one piece, naruto, shamo , bleach, death note, one punch man
Favori Anime: one piece, naruto, akame ga kill, Thé word gods only knows

O değilde Herşey Aizen in planı cikiyormus. Aizen banka açmış ve herkesi böyle bir hayali dünya nin içine atmış olsun. :) Aynı Madara nin yaptığı Mugen tskuyome gibi. Juh a da bu oyunu bilen ve bozmaya çalışan bir karakter.Ichigo da bunun anahtarı . Biraz uçuk oldu ama.
Kullanıcı avatarı
kahramanil
Favori Manga: one piece Berserk
Favori Anime: full metal archemist one piece death note rurouni kenshin

Panteizmden etkilendiğini duymusdum. Her nesnenin ruha sahip olduğu muhabbet.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Drag
Favori Anime: bleach

Arbelos yazdı:Yazılmış mı sorulmuş tam bilmiyorum ama ben şöyle bir sorum olacak.
Bleach evreni hangi inanç sistemi ya da sistemleri baz alınarak yaratılmış? İnanç sistemi değil de bir mite göre mu kurulmuş? Yoksa hepsini birbirine mi karıştırmış tam anlayamadım? Bilen araştıran varsa bilgilendirebilir mi? :dry: :cheer:
Hemen hemen tamamı Budizm üzerinedir. Evrenler ve canlı türleri falan hep Budizm'dendir. Kasım 2014'de bu başlıkta şöyle yazmışım.
Drag yazdı: Bleach evreni Budizm öğretileri üzerine kurulu bir evrendir. İbrahimi dinlerdeki gibi "cehennem varsa cennet de vardır" diyerek bu hikayeyi yorumlayamazsınız. Aşağıdaki linki incelemenizi tavsiye ederim.

http://en.wikipedia.org/wiki/Buddhism#Rebirth

6 maddelik listeyi incelerseniz Bleach'te 1 numaralı maddenin Hell'e atılanları, 2 numaralı maddenin Hollowları, 3 numaralı maddenin hayvanları, 4 numaralı maddenin insanları; 5 ve 6 numaralı maddelerin de Shinigami ve Quincy'leri temsil ettiğini çıkarabilirsiniz.
Onun dışında bazı konseptler, objeler vb yine Budizmden alınmadır. Dünyalar arası ölüp başka dünyada doğma döngüsü Samsara döngüsüdür. Hogyoku'nun temeli Cintamani'dir. Zanpaktou ruhları kişiyi aydınlanmaya yönelten Bodhisattva'lardır. Jinzen kişinin öz farkındalık ve aydınlanma elde etmek için yaptığı Budist meditasyondur.

Bazı karakterler de Budizm'den alınmadır doğrudan. Ichigo Gotama Buddha'dır. Aizen, Aizenmyoo'dan esinlenerek yaratılmıştır. Ichibei Hyosube'de rahip Kukai'den esintisi bulunur. Kukai hem baş rahiptir, hem de kaligraftır. Senjumaru Shutara, Avalokiteśvara'dır. Avalokiteśvara hem erkek hem dişi olacak betimlenir, Shutara da öyledir. Mayuri de Mahamayuri kullanarak tasarlanmıştır.

Daha aradıkça bulunur. Ama Bleach tabii Budizm'den ibaret değil. Fullbring Arc'ta panteizm, Quincy Arc'ta da monoteizm tanıtıldı. Yhwach karakteri bildiğimiz Yahudi tanrısı YHWH'in (Yahweh, Tetragrammaton vb) ta kendisidir. Quincy'ler de dolayısıyla Yahudi-Hristiyanlardır. Vandenreich/Quincy yapılanması esasında Töton Şovalyeleri'ni baz alır, onların da çoğu Almandır ve hastane açıp tıpla ilgilenmiş bir dini tarikattır. İlginç bir şekilde Uryuu'nun babası hastane işletmektedir ve Quincy üniforması bir rahip kıyafetine çok benzer. Hatta ilk karşılaştıklarında Ichigo Uryuu'ya "sen rahip misin" diye sorar.

Tabii buraya kadar yazdıklarım sadece "inanç" ile olan kısım. Kalanı Çin/Japon mitleri ile doldurulmuş durumda. Biz Batılılar için hiç bilmediğimiz, aşina olmadığımız bir kültür. O yüzden anlayabilmek için bolca okuyup araştırmak gerekiyor. Ben şahsen vazgeçtim, tüm bildiklerimi de unutmak suretiyle bu forumdaki beyninin varlığına sadece iman edebildiğim "kubo çok kötü mongoko yooo"cı One Piece okur kitlesine katılmayı düşünüyorum. Eğer siz konuyla ilgiliyseniz, Thalia Sutton'ın Arrancar Saga sonuna kadar olan Bleach'in Budizm'le olan ilişkisini incelediği 80 küsur sayfalık bir İngilizce makalesi var, size yollayabilirim.
Kullanıcı avatarı
Arbelos
Favori Anime: Bleach, Naruto, Vampire Night

Drag yazdı:Eğer siz konuyla ilgiliyseniz, Thalia Sutton'ın Arrancar Saga sonuna kadar olan Bleach'in Budizm'le olan ilişkisini incelediği 80 küsur sayfalık bir İngilizce makalesi var, size yollayabilirim.
Makaleyi yollarsan okuyabilirim, teşekkürler.Budizm hakkında bir şeyler de öğrenmiş olurum ayrıca. Tabi haklısın tam olarak kültürlerine aşina değiliz, bu yüzden tam ilişki kuramıyoruz belki de. Neyse okur, öğreniriz. :laugh: Ben de genel olarak Budizm üzerine kurduğunu düşünmüştüm zaten, ama aynı zamanda diğer mitleri ve inanç sistemlerini karıştırdığını fark etmiştim. Az çok ne olduğunu anlamıştım, ama ayrıntılı duymak güzel oldu teşekkürler. :laugh:
Kullanıcı avatarı
ansatsuken
Favori Manga: Beelzebub
The breaker (part 1)
Gantz
Tower of god
Favori Anime: ...

Resim
Aklıma takıldıda , Yamajii nin ofisi basan quincyler hangileriydi?
Kullanıcı avatarı
Millennium Wizard
Favori Manga: One Piece,Hellsing
Favori Anime: Fma,Bleach,One piece

ansatsuken yazdı:Resim
Aklıma takıldıda , Yamajii nin ofisi basan quincyler hangileriydi?
En ortadaki arrancar bozması.Diğerlerinin kim olduğu belli değil,sternritter olabilirler.Yamajii ile konuşşsun diye yollamışlar işte lider ayağına.Güzel bir önlem ve yem aslında.Ölse de kimsenin umrunda olmaz.Yamamoto direk ona dalabilir diye başlarına onu koymuşlar bence.Ayak işlerini yapıyorlar kısaca hepsi arrancar bile olabilir.
Resim

“Bleach Genel” sayfasına dön