Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Gintama Hakkındaki Sorularınız

Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate

Bu başlık altında Gintama hakkındaki sorularınızı sorabilirsiniz.

İlk soru:::
Arkadaslar merak ettim de bu gondermeler (parodi aslinda) yapilirken bir anlam da yukluyorlar mi iclerine? Tamam komik de bolum icinde oturakli bir anlam tasiyorlar mi?
Kullanıcı avatarı
Outlaw
MangaTurk Çeviri
MangaTurk Çeviri
Favori Manga: Vagabond,Tower of God, Planetes, Watashitachi no shiawase na Jikan, Pluto, Green Blood, Claymore, Slam Dunk, 20th Century Boys, Koe no Katachi, Vinland Saga
Favori Anime: Gintama, Psycho-Pass, HxH:11, Zankyou No Terror, Shigatsu wa kimi no uso, SNK, Anohana, 3-gatsu no lion, Kaguya-sama, Samurai Champloo, Koe no Katachi, Vinland Saga, Tenkuu no Shiro: Laputa, Saiki Kusuo, Cowboy Bebop, JoJo serileri...

ugur_tatli yazdı:Arkadaslar merak ettim de bu gondermeler (parodi aslinda) yapilirken bir anlam da yukluyorlar mi iclerine? Tamam komik de bolum icinde oturakli bir anlam tasiyorlar mi?
Genellikle hayır. Gintama taşak serisidir, öyle ki adının içinde bile taşak geçer.(Ciddi arcları da vardır, yaptığında en iyisini yapar.) Çoğunlukla en alakasız yerlerde, en alakasız konularda yapılır.
Resim
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate

Outlaw yazdı:
ugur_tatli yazdı:Arkadaslar merak ettim de bu gondermeler (parodi aslinda) yapilirken bir anlam da yukluyorlar mi iclerine? Tamam komik de bolum icinde oturakli bir anlam tasiyorlar mi?
Genellikle hayır. Gintama taşak serisidir, öyle ki adının içinde bile taşak geçer.(Ciddi arcları da vardır, yaptığında en iyisini yapar.) Çoğunlukla en alakasız yerlerde, en alakasız konularda yapılır.
Basit bir ismis o zaman. Millet bir cok yere gonderme yapiyor, 70li yillardan beri donanim gerek anlamak icin vb deyince ben de Simpsons benzeri yanlari var sandim.
Ryuusa Bakuryu
Favori Anime: DN

Outlaw yazdı:
Öyleyse kötü. Yoksa L&M'nin sıçtıktan sonraki hali gibi olmuş göndermeleri. Absürd komediyi çok severim ama böyle sırf gönderme olsun diye yapılan göndermeler çok anlamsız ve saçma duruyor.
Kullanıcı avatarı
Outlaw
MangaTurk Çeviri
MangaTurk Çeviri
Favori Manga: Vagabond,Tower of God, Planetes, Watashitachi no shiawase na Jikan, Pluto, Green Blood, Claymore, Slam Dunk, 20th Century Boys, Koe no Katachi, Vinland Saga
Favori Anime: Gintama, Psycho-Pass, HxH:11, Zankyou No Terror, Shigatsu wa kimi no uso, SNK, Anohana, 3-gatsu no lion, Kaguya-sama, Samurai Champloo, Koe no Katachi, Vinland Saga, Tenkuu no Shiro: Laputa, Saiki Kusuo, Cowboy Bebop, JoJo serileri...

ugur_tatli yazdı:
Outlaw yazdı:
Basit bir ismis o zaman. Millet bir cok yere gonderme yapiyor, 70li yillardan beri donanim gerek anlamak icin vb deyince ben de Simpsons benzeri yanlari var sandim.
Kim demiş onu? Karmaşık değildir zati, bence illa anlam yüklenmesi de gerekmiyor. Önceki mesajımda da dediğim gibi taşak serisidir. Başlamanı öneririm, canın sıkkın olduğunda aç 2-3 bölüm izle ilaç gibi geliyor adama. :lol:

@Ryuusa,

Hocam, Gintama'nın olayı L&M'den çok çok daha farklı. İzlemeden böyle bi kanıya varma yani.
Resim
Kullanıcı avatarı
ken-chan
Favori Manga: Bleach
Favori Anime: Bleach - Hajime No Ippo - Slam dunk - Death Note - Code Geass - Rurouni Kenshin - Gintama - Samurai Champloo - FMA Brotherhood - Hellsing - Basilisk - Samurai 7 - Steins Gate - Cowboy Bebop - Great Teacher Onizuka - One Outs - Hunter X Hunter

İzlemeden sallamayalım lütfen.Ayrıca gintama öyle ciddiye alınacak bir seri değil.Oturup izleyip kahkahalar atıyorsun.Sonra sıradaki bölüme geçip kahkaha atmaya devam ediyorsun.Eğlendiyor bu kadar.Amacı da bu eğlendirmek.Zaten her bölümde gönderme içermiyor.Sağdan soldan gönderme fışkırmıyor öyle.
nara_fkd
Favori Manga: Naruto - Zippy Ziggy - Liar Game - Slam Dunk - Berserk - Gintama
Favori Anime: Naruto Shippuden - Death Note - Ano Hana - Gintama - Slam Dunk

Zaten serinin komedisi göndermeler üzerine değil ki yahu. Gintama izlediğiniz ilk anime bile fazlasıyla güldürür yani, göndermeleri de bu işin tuzu biberi. En alakasız yerde gintoki gitipte bankai açabilir yani :-)
Bu arada en sevdiğim göndermelerden biri de gintoki'nin kamehameha yaparken yakalandığı bölümdür, aklıma geldikçe gülümsetiyor :lol:
Concord
Favori Anime: ..

ugur_tatli yazdı:
Outlaw yazdı:
Bazı şakalarında anlamadığından kalıyorsun donanım dediğimiz o. Üst yazı çok fazla var seride bu yüzden. Sana bir ders falan vermiyor, direk taşak geçerek seni güldürmeye çalışıyor. Hiç bir şey bilmeden izlersen yine gülersin. Ki bana göre bleach db bil en çok espiriyi burdan yapıyor zaten. Gidipte gundam gibi serileri veya adamlrın tarihini ve ünlü kişilikilerini bilmiyorsun diye espiriyi kaçırmıyorsun yani. Absürt komedi serilerinde göndermeler olur, gintama uzun olduğundan çok fazla göndermeye sahip.
Resim
Kullanıcı avatarı
zerbu
Favori Manga: Gintama - Naruto - Bleach - Hunter X Hunter - Fairy Tail - One Piece
Favori Anime: Gintama - Naruto - FMA:Brotherhood - Shingeki no Kyojin - Death Note - Howl's Moving Castle - Spirited Away - Bleach - Hunter X Hunter - One Piece - Steins Gate - Code Geass - Cowboy Bebop - Fairy Tail - Hotaru no Haka

Göndermeler kesinlikle alakasız ve boş değil.Birkaç tane örnek vereyim ana karakter çalışkanlığı ve azmiyle ilgili eleştiri aldığında "keşke animeye başlarken samuraylar kralı(one piece - korsanlar kralı) olacağım gibi birşeyler deseydim" diyor.Aynı şekilde 2 kişi kapışırken yanda onları izleyip yorum yapan adama Yamchalık yapmaktan başka ne işe yaradın diye sitem ediliyor(dragon ball izleyenler bilir hikayenin başlarından sonra Yamchanın görevi kenarda durup Gokunun dövüşlerini yorumlamaktır).Ninjaların geçtiği yerde naruto , korsanların(uzay korsanları) geçtiği yerde one piece , detektiflik-araştırma temalı bir bölüm olursa da Sherlock ,Detective Conan parodileri yapılıyor.Şunu da söylemem lazım bu göndermeler serinin önemli bir parçası değil sadece renk katsın diye ekleniyor ve içi boş olarak algılanmasının sebebi çevirmenlerin izleyicilere fırsat vermeden altyazılarda en ince detaya kadar açıklamaları. Bazen çok alakasız yerlerden alakasız şeyler de çıkmıyor değil ama bunlar da serinin abzürdlüğünü artırıyor.

Karakterlerin hepsinin trollvari olduğu doğru fakat arada gelen ciddi arclarda o kadar keskin geçiş yapmalarına rağmen hiç sırıtmıyorlar çünkü geçmişleri de çoğu shounen karakterine göre daha gerçekçi kurgulanmış.Özellikle mangadaki son arcla birlikte dövüşler nasıl çizilir kurgu nasıl yapılır ders verdi adeta.İçinde bol bol alegori de var.Amerika işgalindeki Japonyayı , uzaylı işgalindeki dünya şeklinde anlatıyor evreninde.Japon kültürüne ve tarihine çok aşina olmadığımız için arada güzel metaforlar kaçıyor çevirmenlerin üstün çabasına rağmen.Gintama klasik anime/mangalara göre çoğu açıdan çok farklı ve kendi yapımcısı,sponsoları,mangakası dahil birçok şeye ve seriye gönderme, dokundurma yapıyor(daşşak geçiyor desem daha doğru olur).Japonya'nın South Park'ı gibi birşey diyebilirim bu konuda.Sonuç olarak Gintama güzeldir, izleyin, izlettirin.
Kullanıcı avatarı
karlidag
Favori Manga: Naruto,bleach
Favori Anime: Naruto,Bleach,D.Grayman,FulMetal Alchemist,One Piece

Manganın full tr çevirisi yok sanırım yada ben bulamadım.
GUMUS RENGİ KANATLARİNİ SONUNA KADAR ACTİ BASMELEK CEBRAİL.KAFASİNİ HAFİF CEVİREREK KANLAR İCİNDEKİ İBLİS VE MELEK TAVUSA BAKARAK
"HALA SORGULUYORMUSUNUZ"
"BU BİR SON DEGİL MELEK CİBRİL" DEDİ İBLİS KUZGUNİ KANATLARİNİ ACARAK. CEBRAİL'İN ELİNDEKİ AZRAİL'İN İLAHİ TİRPANİ BİR KEZ DAHA HAVAYA KALKTİ VE FİSİLDAYARAK;

"DAHA BASLAMADİKİ'..........

“Gintama Genel” sayfasına dön