Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Attack Titanı Analizi (Spoiler Icerir)

Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate

Bu konuda manga 96. bölümde neden Dina'nın Bertolt'u yemeyip yön değiştirdiğini açıklayacağım başka detaylara girmeyip.

139. bölümde Eren Bertolt'un o an ve zaman sırasında ölmemesi gerektiğini için kurtardığını ve de ardından Dina'yı o yöne doğru (Carla'ya) gönderdiğini söylüyor.
► Spoiler Göster
Bunun sebebi basit. Bertolt'un orada yenmesi tüm tarihi değiştirirdi o andan itibaren, Eren'in koordinasyonlara varması bile bir paradoks olurdu. Bertolt'u orada kurtararak kendi geleceğini garantiye alıyor.

Şimdi neden Eren böyle bir şey yapma sebebi gördü kendisinde? Neden Bertolt'un tehlikede olacağını biliyordu?
Eren'in Reiner ve diğerlerinin duvarı nasıl yıktığını ve nasıl zorluklar çektiklerini bilmemesi gerekiyordu koordinatlara varmadan önce.
Mangayı dikkatli takip etmeyen kişilerin kolayca gözünden kaçabileceği bir olay oldu 130. bölümde.

Hepsi Eren'in 90. bölümde medalya seramonisi sırasında Historia'nın elini öptüğü sırasında babasının anılarını elde etmesine dayanıyor.
Attack Titanı'nın gücü sayesinde Grisha Eren'in gelecekteki anılarına erişiyor ve Eren de Grisha'nın gördüğü kendi anılarına bakıyor o el öpme sahnesi sırasında. Bunu 121. bölümde kendi ağzıyla Zeke'ye söylüyor.
► Spoiler Göster
Bu anıların hepsi ve ya bazılarını 130. bölüm flashbackinde görüyoruz.
► Spoiler Göster
Gelecekten gördüğü anılara bakarsanız en sağda, dayak yemiş Armin'in altındaki anı çocuk Bertolt'un Dina ile olan karşılaşmasına ait. Bu hatıra Eren'e ait ve Eren medalya seramonisi sırasında çocuk Bertolt'u tehlikede görüyor.

Bu tehlike olayı neydi peki? Hatırlatma için 96. bölüme göz atalım.

Annie bağırma gücünü kullanarak peşinde bir çok saf titan getiriyor duvar yıkılır yıkılmaz kargaşa çıksın diye.
Bertort Colossal Titan'a dönüşüp Maria Duvarı'nı yıkıyor ve onu bekleyen Reiner ve Annie saf titanların saldırısına uğruyorlar.
► Spoiler Göster
Bu kargaşa içinde gelen saf titanlardan birisi (Dina) Bertort'a yaklaşmayı başarıyor.
► Spoiler Göster
Ama Bertolt'u yemek yerine yön değiştirip Shiganshina'ya doğru yol alıyor.
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster

Bilginin laneti şeklinde mi tanımlamak istersiniz bilmiyorum ama benim anladığım kadarıyla Eren çocuk Bertolt'u tehlikede gördüğü için Parth dünyasında koordinatları kullanırken Bertolt'u kurtarmaya gidiyor.
Zaman yolculuğunun şimdiye kadar doğurduğu güzel hiç bir şey olmadığı gibi bu da bir istisna değil. Geçmişi incelerken Bertolt'u tehlikeye sokan titanın Dina olduğunu görüp olaya müdahale oluyor.
Dina'yı ardından da Shiganshina'ya sokup Carla'ya doğru gönderiyor.
Geçmişi görüp müdahale olmak zorunda kalması onu ister istemez suç ortağı haline getiriyor.

Zamandan bağımsız Paths dünyası geçmişi, günümüzü ve geleceği tek bir noktada birleştiriyor. Bu nedenden dolayı yumurta mı önce geldi yoksa tavuk mu tartışması yapmamıza da gerek kalmıyor.
Eğer zaman düz bir çizgi olsaydı bu döngüdeki ilk Eren henüz gelecekte yapacaklarını işlemeden önce gelecekte olan biteni göremezdi ve Bertolt'un tehlikede olduğunu bilmediğinden olaya müdahale etmek zorunda kalmazdı.
Yalnız SnK evreninde Paths dünyası yüzünden geçmiş, günümüz ve gelecek hep bağlantı halinde. O şekilde anılar geçmişten geleceğe ve de gelecekten geçmişe ulaşılabiliyorlar.
Tüm bu bağlantılar yüzünden geçmiş ve gelecek birbirlerini etkiliyorlar.

Bu konsept pek de yeni değil, örneğin Interstellar izleyen varsa aranızda;
► Spoiler Göster

Neden Carla'yı yedirttiği kısmı ise spekülasyon çünkü Eren'in acı çektiğini gören Armin konuşmasını yarıda kesiyor.
► Spoiler Göster
Sebep zaman pardoksu olmamasını istemesi de olabilir, çocuk halinin motive olması da olabilir ya da Grisha'nın (Zeke'ye Eren'i durdurmasını söylediği halde) Carla'nın öldüğünü duyunca fikir değiştirmesini sağlamak için de olabilir.

Anlamadığınız bir nokta varsa sorun.
Kullanıcı avatarı
genzo
Favori Anime: Naruto
Red Baron

Mangasını bitirmedim, yarıda bırakmıştım ve henüz başlama gibi bir niyetim yok ama konuyu okudum. Bazı yerleri anlayabildim, bazı yerleri anlayamadım. Bu büyük ihtimalle mangayı tamamen bitirmediğim içindir. Çünkü çok gerideyim ben. Bir de geçmiş, günümüz ve gelecek üzerine olan konuları pürüzsüz bir şekilde anlayamıyorum; biraz ortalama zekaya sahip olduğum içindir tahminen. Ama konuyu beğendim; açıkçası manganın son bölümündeki(final bölümü) yorumunda mangaya baştan başladığını ve bunun üzerine bir inceleme yazacağını söylemiştin. Bunu bekliyorum yani. Emeğine sağlık. Teşekkür ederim.

Benim sorum Dina ve Bertolt ile alakalı. Dina Ymir soyundandı yanlış hatırlamıyorsam ve eğer Bertolt'u yeseydi insan formuna dönerdi. Bu durumda bilinç kazanıp ona miras kalan Ymir'in gücünü kullanarak diğer devleri kontrol edebilirdi. Böyle bir durumda böylesi bir vahşet yaşanmazdı belki de. Eren bunu niye göz ardı etti? Bununla alakalı manganın ileriki bölümlerinde bir açıklama varsa sorumu sormadım sayın :D

Tekrardan emeğinize sağlık.
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate

genzo yazdı: 29 Nis 2021 15:30 Açıkçası manganın son bölümündeki(final bölümü) yorumunda mangaya baştan başladığını ve bunun üzerine bir inceleme yazacağını söylemiştin. Bunu bekliyorum yani.
Oncelikle bu konudaki analiz spoiler iceriyor sana, en yakin zamanda bitirmeye calis.

Bastan okuma cok saglam bir deneyim oldu benim icin, bir hafta kadar once bitirdim. Bir cok ayrinti ve hikaye anlatisinda guzellik var serinin ilk okumada fark etmedigim. Olabildigince yavas ve dikkatli olumaya calistim. ❤️
genzo yazdı: 29 Nis 2021 15:30
Benim sorum Dina ve Bertolt ile alakalı. Dina Ymir soyundandı yanlış hatırlamıyorsam ve eğer Bertolt'u yeseydi insan formuna dönerdi. Bu durumda bilinç kazanıp ona miras kalan Ymir'in gücünü kullanarak diğer devleri kontrol edebilirdi. Böyle bir durumda böylesi bir vahşet yaşanmazdı belki de. Eren bunu niye göz ardı etti? Bununla alakalı manganın ileriki bölümlerinde bir açıklama varsa sorumu sormadım sayın :D

Tekrardan emeğinize sağlık.
Eger orada Dina Bertolt'u yeseydi Beast Titan kullanicisi Zeke gibi bir shifter olurdu sadece. Colossal Titani kullanabilirdi, koordinatlar hala Frieda'daydi.
Insana dondukten sonra ya Reiner kacirirdi onu operasyonu iptal edip ya da yolda gelen diger saf titanlar tarafindan yenirdi ilk kez insana dondugu icin bilinci yerinde olmazdi.
Kullanıcı avatarı
genzo
Favori Anime: Naruto
Red Baron

Cevabın için teşekkür ederim. Bu ince detayı unutmuşum, benim hatam. Mangayı bitirdikten sonra tekrardan bir başlasam benim için de iyi olacak gibi.

“Shingeki no Kyojin Genel” sayfasına dön