Shingeki no Kyojin Epilog Analizi (Spoiler İçerir)

Moderatörler: memoww, Pinco

Cevapla
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Mesajlar: 11098
Kayıt: 23 Ağu 2010 15:37
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate
Konum: Milano

Yaklaşık 12 yıldır süren Shingeki no Kyojin 139. bölüm ile final yaptı, ve özüne sağdık kalarak da kapalı bir final olmadı bu.

Resim
"Bu dünyada hakikat diye bir şey yok. Gerçeklik bundan ibaret. Herkes bir şeytan ve ya tanrı olabilir. Birilerinin bunun (birinin şeytan ve ya tanrı olasını) gerçek olduğunu kabul etmesi yetecektir."

Bu gördüğümüz 3 yıllık zaman atlamasına rağmen serinin nereye varacağı belli değil. Durum böyle olunca da cevap okuyucuya bakıyor. Final barış finali miydi yoksa savaş mı? Aradan 3 hafta geçti neredeyse ama neredeyse her konuştuğum insan finale kendi cevabını veriyor bu konu hakkında.


Durumu incelersek Rumbling (Türkçe çevirmek içimden geçmiyor, yer titreten kolossal titan saldırısı, Guruldama) sonrası hayatta kalan insanların yaraları hala iyileşmemiş 3 yıllık zaman atlaması sonrası bile.
► Spoiler Göster
İnsanlar işlerini, sevdiklerini, günlük hayatlarını kaybetmiş ve mültecilere dönmüşler. Aynı Maria Duvarı yıkılması sonrasındaki Paradis Adası'nın durumunu yaşıyorlar.
Böyle bir trauma Gazi Eren tarafından 97. bölümde azcık değinilmişti.
► Spoiler Göster
"Sonucunun böyle olacağını bilselerdi savaşa girerler miydi?"

Bu sadece savaş tauması değil. Hayatta kalan 20% büyük bir ekonomik krizde olması gerek. Hem askeri güçlerini kaybettiler hem de hayatta kalanlar işsiz insanlarla ilgilenmek zorunda kaldılar.
Dünya'nın en güçlü ulusları en büyük ateş güçlerini Rumbling'i durdurmak için Acirfa limanında topladı ve Eren'in yok ettiği ilk durak bu oldu 130. bölümde.
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Yelena'nın 132. bölümde dediğine göre savaş gemilerini kaybeden ülkelerin kaybı inanılmaz, ülkeyi ekonomik krize sokacak seviyede olması gerek.
► Spoiler Göster
Aynı sebepten dolayı 92. bölümde donanmasını kaybeden Orta Doğu ittifakı barış antlaşması imzalamak zorunda kaldı.
► Spoiler Göster

Demem odur ki hayatta kalan dünyanın geri kalanı savaşa girecek bir posizyonda değil. Ek olarak da Eldianların titana dönüşme yeteneklerini kaybetmeleri ile normal insanların onlardan nefret etmelerinin asıl sebebi ortadan kayboldu.
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Gross şerefsiz bir karakterdi ama haklı olduğu konular da vardı 87. bölümde. Ne kadar Eldianlar insana benzese de sonuç olarak titana dönüşebilen varlıklar olduğukları inkar edilemez bir gerçekti.
Bu konuda Eren de ona hak veriyor.
► Spoiler Göster
134. bölümde yeni bir sayfa açmaya yemin eden, iki ırk arasında barış yapmak için ilk adımı 138'de atan Muller bile Eldianların titana dönüşmesi sonrası sonrası tekrardan onlara silahlarını doğrulttu.
► Spoiler Göster
Demek istediğim şu ki, eğer titan güçleri hala bu dünyada olsaydılar Eldianlar ve dünyanın geri kalanı arasında barış asla gerçekci bir sonuç olmayacaktı. 50 yıllık Kısmi Rumbling planıyla bile.

Yalnız artık ellerinde böyle bir olasılık var. Muller silahları doğrutsa da Armin'in sözlerine inanmayı seçiyor 134. bölümde ettiği yemine sadık kalarak.

Sözlerinin önünde saf titandan insana dönüşenler harici kan testi kanıtı da var elimizde.
123. bölümde söylenene göre tan testi ile birinin Ymir'in soyundan olup olmadığı (titana dönüşebilme yeteneği) anlaşılıyor.
► Spoiler Göster
Yalnız Eldianların titana dönüşme yeteneklerini kaybetmeleri ile kan testi kullanarak Eldianların normal insanlardan fark edilemeyeceklerini görmeleri gerek.

Bununla beraber Eldianlardan nefret etmelerinin en büyük nedeni ortadan kaybolmuş durumda. Savaşa girme gibi bir posizyonda da değiller ve Rumbling sırasında can ve mal kaybı yaşayan mülteciler (Eldianlardan potansiyelolarak en çok intikam almak isteyenler) 20%'nin tamamını içermiyorlar.

Sonuç olarak da Armin ve diğerlerini barış sözleşmeleri için elçi olarak Paradis'e gönderiyorlar.
► Spoiler Göster
Yani demek istediğim dış dünya barış için gönüllü halde.


Yalnız dış dünya paranın bir yüzü, diğer yüzü ise Paradis. Paradis ne halde?

Eren dünyanın tamamını yok etmeyip 20%'yi hayatta bıraktı Armin'in yeteneklerine güvenip.
► Spoiler Göster
Yalnız bunu yaparken arkasında kendisini savunamayacak, çaresiz bir Paradis bırakmadı.

Paradis'de askeri yönetimi Yeagaristler ele aldılar. Bunu iki şekilde başardılar.
1.si Zeke'nin omurga sıvısını içeren şarapları ordunun üst rütbesinde olan kişilere içinip onları devamında titana çevirmeleri ile. Durum böyle olunca orduda bir güç eksikliği oluştu ve yerini Yeagaristler oldurdu.
2.si ise ordunun insanlara söyleyemediği gerçekleri lehlerine kullanmaları sayesinde oldu.
Ordu Eren ve Zeke'nin kendi taraflarında olmamalarından korkuyordu. Bir anda tüm autoritelerini kaybedebilirleri Founding Titan gücüyle.
► Spoiler Göster
Bu sebepten ötürü halka Kısmi Rumbling ve hafıza ile oynama gibi olaylardan bahsedemediler. Yeagaristler bu bilgileri lehlerine kullanıp halkın sevginini kazandılar.
► Spoiler Göster
Bu şekilde de başa geçtiler.
► Spoiler Göster
Bu 3 yıl içinde Yeagaristler askeri yönetimi ele geçirip, insanların sevgilerini kazanıp düzenli bir ordu kurmayı başardı.
► Spoiler Göster
Bunu Eren'in savaşırsan kazanırsın, kazanırsan hayatta kalırsın ideoloji sayesinde adanın birlik olması sayesinde başardılar.
► Spoiler Göster
Yeagaristlerin kurduğu bu orduyu Eren'in Armin'in başarısız olması durumunda adanın kendi kendisini savunabilecek duruma gelmesi için bıraktığı bir garanti belgesi olarak düşünebilirsiniz.

Ek olarak hayatta kalan Azumabito mühendisleri Paradis'e bir şekilde geri dönmüşler. Bununla beraber özellikle uçak teknolojisi olmak üzere Paradis dış dünyaya göre büyük ilerleme göstermiş olma olasılığını göze koyuyor.
► Spoiler Göster
Bu arada "Savaş Savaş" diye bağıran yeagaristler arasında Shadis'in 3 yıl önce titan saldırısından kurtardığı acemilerden biri var.
► Spoiler Göster
Ve onlara verdiği son ögüt tekrar yükselişe gelecekleri zaman gelene kadar kim olduklarını unutmamaları.
► Spoiler Göster
Bundan yola çıkarak tepedeki yeagaristler arasında barış yanlısı olabilecek kişiler olduğunu düşünebiliriz. Kraliçe Historia'nın attığı mektuplardan onun da barış yanlısı olduğunu düşünüyorum. Özellikle "Eren barışa inanmasa da bize dünyanın geri kalanını emanet etti." demesinden anlaşılıyor.

Böylelikle Parads'in posizyonunu da özet geçmiş oldum 3 yıl sornaki halini.


Sonuç

Barış mı savaş mı? Bunca analiz sonrası cevap çoğunlukla Paradis'in vereceği yanıta bağlı sonucuna varıyoruz.

Dış dünyadan korkularından kendileri yok olmadan önce onları mı yok edecekler yoksa barış yanlısı mı olacaklar?

Serinin başlarında, 19. bölümde, Eren'in yargılandığı sahnede, tutuculardan birisi Colossal Titan sadece kapıları yıkabiliyor diye kapıları tamamen mühürleme fikrini ortaya atmıştı.
► Spoiler Göster
Bunu korkudan söyledi, dış dünyadan korktuğu için az kalsın kendilerini kuş kafesine tamamen kilitleyip dış dünyadaki tehditten cahil kalacaklardı.
Yalnız insanoğlunun merağı korkusundan üstün geldiği için Paradis bu noktalara kadar ilerledi.
Ek olarak Floch bıle dış dünyanın tamamen yok olmasının Paradis'in sınırlarının genişlemesi dışında insanlık için bir fark yaratmayacağının farkında.
► Spoiler Göster

Şuanda tekrardan kapıları mühürleyip mühürlememek için bir seçim daha yapmak zorundalar, zorlu bir seçim.

Korkularından dolayı kendilerini duvarlar arkasında mühürleyecekler dış dünyayı tamamen yok edip?

Yoksa Armin'in hikayesine kulak verip kazanan merakları mı olacak?
► Spoiler Göster

Seçim okuyucuda. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Cevapla

“Shingeki no Kyojin Genel” sayfasına dön