Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

One Piece Bulunduğu Konumu Hak Ediyor Mu?

One Piece serisiyle ilgili sorular, paylaşımlar ve diğer şeyler burada.

One Piece Bulunduğu Konumu Hak Ediyor Mu?

Fazlasıyla ediyor. (Hell Fucking Yeah!)
5
33%
Abartılmış bir balon.(Hell Fucking No!)
0
Oy yok
Bana fark etmez, okuyup geçen insanım.
1
7%
Ediyor, canımızdır, ama kısa kesmesi lazım artık, çok uzadı.
5
33%
Etmiyor ama okuyoruz işte, ne yapalım?
4
27%
Bir fikrim yok.
0
Oy yok

Toplam oy: 15
Kullanıcı avatarı
Outlaw
MangaTurk Çeviri
MangaTurk Çeviri
Favori Manga: Vagabond,Tower of God, Planetes, Watashitachi no shiawase na Jikan, Pluto, Green Blood, Claymore, Slam Dunk, 20th Century Boys, Koe no Katachi, Vinland Saga
Favori Anime: Gintama, Psycho-Pass, HxH:11, Zankyou No Terror, Shigatsu wa kimi no uso, SNK, Anohana, 3-gatsu no lion, Kaguya-sama, Samurai Champloo, Koe no Katachi, Vinland Saga, Tenkuu no Shiro: Laputa, Saiki Kusuo, Cowboy Bebop, JoJo serileri...

Resim

Çoğumuzda bir zamanlar büyük yer etmiş, kimimizin ilk göz ağrısı, kimimizin hala vazgeçilmesi. Serimiz bildiğiniz üzere satış rekorları kırıyor ve birinci sırayı her yıl kimseye kaptırmıyor. Peki sizce bunca ünü, parayı, şöhreti hak ediyor mu bu seri?
Resim
Kullanıcı avatarı
Ryuuma
Antik Ejder Avcısı
Antik Ejder Avcısı
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: One Piece,FMA,Soul Eater, LC

Mangalar hala popüler kültür darbesi yemiş değil. En azından Japonya'da. Yani bir müzik,kitap yada film/dizi sektöründe olduğu gibi reklam vs ile şişirilerek geçici ün yapılabilecek durumda değiller.

Japonya'da hala manga eski ve ağır bir kültür. Tabi konu Japonya olunca burada da çok uç noktalar var ama konumuz bu değil.

Şu anda One Piece ayarında seriler çok az. Ayarından kasıt içeriği. Bu kadar iyi bir Lore'u olanı bulmak zor. Örümcek ağı hikayesi vs. biliyorsunuz işte.

Özellikle okuyucu kitlesinin yaş ortalamasının yüksek olduğunu da katarsak bulunduğu konumu gayet hak ediyor. İster istemez daha iyisini yapan varsa buyursun demek geçiyor içimden (keşke olsa da okusak)

Fakat zaman atlamasından sonra OP'in eleştirilecek çok yanı var bana göre. Özellikle Big Mom arcı çok büyük hatalar barındırıyor.
Kullanıcı avatarı
Tulpar-Byakugan
Favori Manga: Naruto
Favori Anime: Naruto,FMA, Magi, SnK, Monster

Her yıl 1. olmayı hak edip etmediğine bir şey diyemem ama balon değil. Sonuçta biz genel olarak Japonya'da ne popüler olursa onu okuyoruz, onu izliyoruz. Ama bana kalırsa FMA, Gintama gibi seriler OP'tan daha iyi bir konuya ve örgüye sahip. 1. seçenek ile 2. seçenek arası bir şeye oy veriyorum.
Konu Dışı
Hacı anketin seçenekleri iyi olmuş, güldürdü :cheer:
Resim
Kullanıcı avatarı
Outlaw
MangaTurk Çeviri
MangaTurk Çeviri
Favori Manga: Vagabond,Tower of God, Planetes, Watashitachi no shiawase na Jikan, Pluto, Green Blood, Claymore, Slam Dunk, 20th Century Boys, Koe no Katachi, Vinland Saga
Favori Anime: Gintama, Psycho-Pass, HxH:11, Zankyou No Terror, Shigatsu wa kimi no uso, SNK, Anohana, 3-gatsu no lion, Kaguya-sama, Samurai Champloo, Koe no Katachi, Vinland Saga, Tenkuu no Shiro: Laputa, Saiki Kusuo, Cowboy Bebop, JoJo serileri...

Tulpar-Byakugan yazdı: 02 Eyl 2018 08:27 Her yıl 1. olmayı hak edip etmediğine bir şey diyemem ama balon değil. Sonuçta biz genel olarak Japonya'da ne popüler olursa onu okuyoruz, onu izliyoruz. Ama bana kalırsa FMA, Gintama gibi seriler OP'tan daha iyi bir konuya ve örgüye sahip. 1. seçenek ile 2. seçenek arası bir şeye oy veriyorum.
Konu Dışı
Konu Dışı
Aga Tower of God'a geçelim bence sitece. Çünkü en az One Piece kadar tartışma içeriği sunuyor, şok geçirmelik olayı bol, teori kasmalık şeyler çok. Ama tek noksanı bloglarda veriyor genelde önemli bilgileri yazarı. :(

Deyin haydi Tower of God geçelim. B)
Resim
Concord
Favori Anime: ..

Manga ve anime japonyanın en büyük vergi geliri ve en büyük ihracat kaynaklarından biri. bu ihracatı figür,oyuncak,dvd,manga,cosplay gibi şeylerle sağlıyorlar. Yetmiyor bandai de oyun alanında güzelce sömürüyor. Teknolojik ürünler gibi büyük ihracat ürünleri için japonyanın özel ayrılmış bölgeleri yoktur ama sırf anime manga dünyası için akihabara gibi bir gerçek var. Yetmiyor birde battle shoenenlerin bir sürü yan hikayesi,hentaisi,dojinshisi çıkıyor çünkü evren hazır istediğini yap.

Ve tabi ki deli gibi reklamı yapılan manga ve anime serileri var. Dergilerin öne çıkardığı seriler var. Ama işte opun başarısı buradan gelmiyor çünkü op 20 yılı aşmış bir seri artık. 20 yılık bir serinin takipçi yaşı tabi ki büyük olacak doğal olarak, hatta bu yaş kitlenin büyük olması japonya da iyi yorumlanmıyor kötü yorumlanıyor haberiniz olsun. Çünkü bu yeni okuyucuyu çekmiyor anlamına geliyor.

Opun ciddi rakibi olması için kemik okuyucu kitle oluşturan en az 5-6 senelik evren kurma derdi olan bir manga serisi lazım. Ama el insaf arkadaşlar, oda 20 yıldır 1-2 hastalıkla ara verdiği bir seriyi yönetiyor. Bu adam nasıl ölmedi çok çalışmaktan aklım almıyor zaten. Her kafanın kaldıracağı bir yük değil ve hiçbir mangaka bu yüke girme taraftarı değil. En fazla 5-6 yılda serilerini bitirme derdindeler.

Gelelim op hak ediyor mu? Vala bu garip bir soru, ilk 10da satılan mangaların hiçbiri önünde oldukları mangalardan iyi oldukları için orada değiller ki. Hitap ettikleri kitlenin genişliği ve popüler kültür ögeleri koymaları ile oraya giriyorlar. Diğerleri hak ediyor da, op mu hak etmiyor? Yılların serisi, wow gibi birşey bu konuda, kemik bir kitlesi olan serinin 1. ni koruması gayet doğal. Misal bu soru myanimeliste puanını hak ediyor mu? Olsa tartışabilecek birşey iken, popüleritesini hak ediyor mu sorusu bana garip geliyor. Niye popüler ona bakıp geçilmesi lazım çünkü. Ha soru ilk 10da ki serilerden iyi mi ki oradaysa, tabi ki hayır. Op kitlesi olması ilk 5i yine zorlardı ama 1. tamamen yıllardır oluşturduğu evren ve dolayısıyla kitlesi sayesinde tutuyor. Ki bu evreni bu kadar uzun süredir tutmak zor olduğu için evet hak ediyor demem gerekiyor.
Resim
Kullanıcı avatarı
Ryuuma
Antik Ejder Avcısı
Antik Ejder Avcısı
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: One Piece,FMA,Soul Eater, LC

@ Concord
Tabi ki reklam yapılıyor ve şişirilebiliyor ama demek istediğim bunun bir müzik vs gibi etki etmediği (henüz) Bunun nedenide dediğimiz gibi kültür ile alakalı. Yani 12-15 yaşında ki kızlara Justin Bieber yedirmek gibi değil.

Yaş olayında da demek istediğim senin ki ile aynı. Yaş kitlesinin büyük olmasına rağmen birinci sırada olması bir başarı. Çünkü sadece manga konusunda değil diğer bir çok eğence ürününde gençleri hedef almak satış açısından en önemli etkenlerden biri dünyada.

Bir diğer başarısı da büyük yaş kitlesini senelerdir elinde tutabilmesi. Çünkü belli bir yaştan sonra takip ettiğiniz şeyler sıkabilir ve bırakabilirsiniz. Kalite aynı olsa da yaştan kaynaklı aynı tadı alamayabiliyorsunuz.

Bu başarısını ne kadar sürdürür bilmiyorum çünkü zaman atlamasından sonra bazı şeylerde fene çuvallıyor seri (En azından bana göre) Bu ilerki yıllarda yukarıda bahsettiğim bayma durumunu getirebilir.
Kullanıcı avatarı
Anka24
Favori Manga: Slam Dunk - Boku No Hero Academia!
Favori Anime: Hajime No İppo

Etmiyor. Haftalık sayfa ortalamasını 6-7'ye düşürmüş bir manganın bu kadar satılması gerçekten umutsuz.

Gittikçe çöpleşiyor.
Concord yazdı: 02 Eyl 2018 09:54 Opun ciddi rakibi olması için kemik okuyucu kitle oluşturan en az 5-6 senelik evren kurma derdi olan bir manga serisi lazım. Ama el insaf arkadaşlar, oda 20 yıldır 1-2 hastalıkla ara verdiği bir seriyi yönetiyor. Bu adam nasıl ölmedi çok çalışmaktan aklım almıyor zaten. Her kafanın kaldıracağı bir yük değil ve hiçbir mangaka bu yüke girme taraftarı değil. En fazla 5-6 yılda serilerini bitirme derdindeler. .

Basit aslında. Çok çalışmıyor bu adam. Çok çalışan serinin sayfa ortalaması böyle olmaz.
Concord
Favori Anime: ..

@anka24
Aslında demek istediğim adam bu kadar çalışmaya bile fazla veriyor o sayfa sayısını. 43 yaşına geldi ve adam tüm 20 yaşından beri one piece çiziyor. Kolay değil çeyrek asırdan bahsediyoruz. Ben biraz kendimde çizer olduğumdan o pencerede bakıyorum istemsiz olarak ve cidden bu adamın 2 sene yok manga berserk mangakası gibi sevdiğim oyunu oynayacam,hxh mangası gibi götümden bahane atacağım dememesi cidden takdire şayan. Bakuman güzel bir eser mangakaların ne zorluklar çektiğini görmek için. Ben seriyi iyice uzatmaya çalışmasını açıkçası anlam veremiyorum, bu adamda para bok ve sanıldığı gibi parayı harcayacak yeri yok ki bu adamın. Evden çıkmıyor nerdeyse. Oyun bağımlılığı da yok çoğu mangaka gibi. Odanın içen içe okunma oranı biraz düşsünde editörleri uzun bir ara için ikna edeyim çabası olduğuna inanıyorum hatta :D İşin iç yüzünü bilemeyiz ama odanın pili bitti bence bu belli, şarj olması gerekiyor.

@ryuuma
Japonya da müzikten kat kat daha fazla etkiliyor bu reklamlar. Japonyanın 2. hedefi de çin ve kore oldu ve zaten kendi çizim gelenekleri ve anlatım tekniklerini bu 2 ulusa empoze ettiler. Çinde sattıkları figür ile bizim ekonomimiz 5 kere kurtulur öyle diyeyim :D

Avrupa ve Abd de dediğin gibi bu 3 ülkeye göre baya düşük bu durum. Netflixle abd dünyasına giriyorlar ama giriş şekilleride op,naruto,boku no hero değilde daha çok batı kitlesinin seveceği seriler. Doğal olarak da onların reklamı yapılıyor.

Özetle op seninde dediğin gibi reklamla, öne çıkarmayla büyümüş bir seri değil. Hatta shoenen jump diğer shoenenleri biraz daha göz önüne sokmaya çalışıyor yeni bir amiral gemileri olsun diye. Kabul edelim ki battle shoenenler inanılmaz bir para kaynağı. Opun okuyucunun üzerinde oluşturduğu bir alışkanlık etkisi var. Ve alışmış kudurmuştan beterdir. İlk 10 yılının ekmeğini yiyecek bir 5-6 sene op. Shoenen jump uğraşıyor çünkü yeni bir amiral gemisi çıkartmaya 5-6 yıla boku no hero dışında çok daha kaliteli bir seri çıkabilir karşımıza. Ki ona rağmen opun ilk 3 den düşmesi 10 yıl içerisinde görmemizin zor olduğu birşey cidden. Dediğim gibi ara verse anında düşüş yaşama ihtimali de olduğundan bu kadar odanın üzerindeler zaten.
Resim
Kullanıcı avatarı
asddsa123
Favori Manga: Gamaran,Gintama,Veritas
Favori Anime: Gintama,Slam Dunk

Big Mom arcından beri hayır.Serinin sadece adı kaldı bu bir gerçek ama gel gelelim ki OP ile kıyaslayabileceğimiz bir seri yok etrafta.Kıyaslayabileceklerimiz ya bitti(FMA,Naruto,Bleach vesaire) ya da ne zaman ara vereceği belli olmayan HxH mangasıdır(ki yine ara vermiş halde).Gintama'yı da söyleyemeyiz çünkü son arcları çıkar %80i trolldür komedidir(o da 3 bölüme bitiyor aq!).Bunlar hep eski nesil seriler.

Yeni nesil seriler ise(Hero Academia,Black Clover) bize göre değil.Yeni nesil okur/izleyicilere sağlam altyapılı,uzun soluklu manga değil,daha kısa ömürlü ve bu kısa ömür içine bool bol aksiyon sığdırılmış seriler lazım(tutan serilere bakarak konuşuyorum yanlış anlamayın :D).Geriye kalan seriler ise şimdiki OP ile yarışır demiyorum daha bile iyi ancak shounen değil(Tower of God,Haikyuu vesaire).

Tüm bu sebepler sebebi ile Oda'ya her türlü hak vermeliyiz ki adamın daha iyiye götüreceği,daha çok hırs ile seriye devam edeceği bir sebebi YOK.Kemik kadro zaten okuyor ki %90'ı finali görecektir.Yeni başlayanlar öneri istediğinde ise ilk önerilen serilerden birisidir yani yeni nesil okuyucu da çekiyor kendine.Naruto ve Bleach'ın sıçtığı yerlerde Marineford tarzı efsane arcları çıkarmasının ekmeğini yiyiyor adam
Resim
Kullanıcı avatarı
Tulpar-Byakugan
Favori Manga: Naruto
Favori Anime: Naruto,FMA, Magi, SnK, Monster

Outlaw yazdı: 02 Eyl 2018 09:24
Tulpar-Byakugan yazdı: 02 Eyl 2018 08:27 Her yıl 1. olmayı hak edip etmediğine bir şey diyemem ama balon değil. Sonuçta biz genel olarak Japonya'da ne popüler olursa onu okuyoruz, onu izliyoruz. Ama bana kalırsa FMA, Gintama gibi seriler OP'tan daha iyi bir konuya ve örgüye sahip. 1. seçenek ile 2. seçenek arası bir şeye oy veriyorum.
Konu Dışı
Konu Dışı
Aga Tower of God'a geçelim bence sitece. Çünkü en az One Piece kadar tartışma içeriği sunuyor, şok geçirmelik olayı bol, teori kasmalık şeyler çok. Ama tek noksanı bloglarda veriyor genelde önemli bilgileri yazarı. :(

Deyin haydi Tower of God geçelim. B)
Animesi olmayan bir şeyin ünlü olması zor, hele Kore yapımıysa :cheer: Animesi olsa izlerdik ama doğrudan mangaya başlamak biraz zor benim için. Sitecek geçtiğinizi görürsem arkada kalmayım diye ben de başlarım :laugh:
Resim

“One Piece Genel” sayfasına dön