Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Shounen'in Güncel Durumu (Spoiler Içerir)

Shounen Serilerini burada tartısabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate

Bu konuda guncel shounen serilerin halini ve eski serilerle karsilastirmalari konusabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_
Favori Manga: Bleach
Favori Anime: Medaka Box

Adam gibi dövüş senaryosu çizemiyorlar sıkıntı orda. Yıl oldu 2018 ben hala Grimmjow vs İchigo izliyorum Youtube'dan açıp amk.
Kullanıcı avatarı
Baryshx
Favori Manga: Berserk, Homunculus, Akumetsu, One Piece, Kingdom, Golden Boy, Oyasumi Punpun, 20th Century Boys, Vagabond, Shin Angyo Onshi...
Favori Anime: LotGH, Gits, Paprika, Juuni Kokuki, Kuuchuu Buranko, Texhnolyze, Shigurui, HxH, Dragon Ball, Wolf's Rain, Akira, Sayonara Zetsubou Sensei, The Tatami Galaxy, Kino no Tabi: The Beautiful World...
İletişim:

Öncelikle yeni shounenlerin çoğu tırt geliyor, örnek vermek gerekirse Black Clover ve Boku no Hero Academia :( Bana çakma geliyorlar, başkaları beğenir diyecek bir şey yok.

Güncel olarak Captain tsubasa 2018, Megalo Box takip ediyorum şimdilik. Tsubasa zaten biliniyor, diğeri de eğlenceli işte, yokluktan izliyoruz.

Devam eden Nanatsu no Taizai: Imashime no Fukkatsu var ama bitince bakarım. Aşırı sevdiğimden değil, ilk sezonunu izlediğim için devam etmeyi düşünüyorum ama son çıkan shounenler arasında bunu severim.

Dragon Ball Super bakacam daha.

Manga Olarak One Piece yalnız.

Birde yazın gelecek olan Baki animesini bekliyorum merakla
Concord
Favori Anime: ..

One piece-Korsanlık
Naruto-Ninja
Bleach belki aralarından orjinal diyebileceğimiz bu.

Olay çakma olması veya iyi dövüş sahnesi çizmek değil. Boku no hero dövüş sahnelerinde bleache diz çöktürecek seviyeyi geçti çoktan;
https://youtu.be/lAFVR85hDNo
https://youtu.be/YyVcB9AAzas
Bu konuda daşak amaçlı olan one punch man bile bleach seviyesini geçeli çok oluyor.
Burada izleyici ve okuyucuların bence düştüğü en büyük hatta kendi sevdiği şeyleri aşırı benimseyip hattayı orada araması. Shoenenler gayet iyi gidiyor arkadaşlar sadece sizin bizim bildiğimiz uzun soluklu, ilk bölümlerini evren kurmaya harcayan seriler artık tutmuyor. Artık tüketici ilk bölümlerden büyük olaylar görmek istiyor.(not=Black clover okumadım ona baya çakma diyorlar onu dış tutuyorum)

Tüketicinin bu isteğinin sebebide gayet açık. Eskisine göre çok daha fazla seri çıktığı gibi iyi örnek sayısıda fazla. Bleach gibi bir seri şimdi çıksa yine aynı tarz bir başlangıç yapsa ilk sayılardan dipleri görür. Şansa eder devam ederse de. Aynı durum one piece içinde geçerli tek farkı opun konsepti japonlara daha yakın bu yüzden daha avantajlı bir başlangıca sahip.(yakınlıktan kastım eski tip, uçuk kaçık shoenen) Yani sen yeni bir seri çıkartıp shoenen jump vari bir dergide tutmasına istiyorsan yapacağın şey ya benzer şeyleri farklı tarza uygulamak veya en baştan büyük bombaları patlatıp ömrünü max 200 bölüme ayarlamak.

Şu tür öldü vesayre muhabbetine girmeyeceğim, demek istediğim piyasa doğal evrim sürecini yaşıyor. Yani eskiler çok iyidi azizim sonra bozdu olayı değil. He otaku kitlesi yüzünden leş olan anime dünyası hakkında ayrı konuşulur ama konuşulan konu için gereksiz bir konuşma olur. Tüketen insan olarak sizin beklentilerinizi farklı kurmanız gerekiyor açıkçası. Ben rekabet,aksiyon istiyorum diyorsan spor animeleri gayet iyi durumda. Yenilerden haikyu bomba gibi devam ediyor. Yok ben beyinsiz dövüş istiyorum diyorsanız jojo gibi serilerde kendi kitlesinde gayet popüler. Yok abi ben kafa açmasın isekai falan olsun diyorsan dolu novel serisi var. Cık ben orjinal hikayeli seri istiyrem diyorsan, yine dolu manga ve novel serisi var.

Siz eskisi gibi seriler göremediğiniz için bu hayal kırıklığını yaşıyorsunuz. Görmenizde zor, sizin gibi isteyen kişi sayısı takılacak bir sayı değil piyasa için çünkü. Bir mangakanın ciddi ciddi 10 yılık bir seriye başlayacağım kafasına girmesi çok zor bu devirde. Hele yeni gelen çizer neslinin hayatını daha hızlı yaşamayı sevmeside malum. Yani tüketici kadar,üreticide böyle bir iş yapmak istemez. Yeni yeni şeyler yapmak istiyor, oturup 10-20 yıl aynı şeyi çizmek istemiyor.

Alışkanlıklarınız var kısacası, işimden dolayı eski yeni tüm izleyici kitlelerini yakından takip edip,onlara öneri veren biri olduğumdan daha iyi gözlemleyebiliyorum. Ve yeni izleyici one piece,naruto gibi serilere bakmıyor eskisi kadar. İlk bölümlerinden sıkılıp bırakıyorlar. Onun yerine magi,nanatsu no taizai gibi daha baştan sana birşeyler veren serileri tüketmek istiyorlar, ki normal olanda bu. Çünkü bizim zamanımızda bu tarz hızlı tüketilen battle shoenenler yoktu. Narutoya,opa,bleache mecburduk onlara bağlanıp sevdik. Ben şu an izlesem,yine severim diyen bir insanın ciddi bu tarzın hayranı olması gerektiğini düşünüyorum.

Extra not=Demeyeyim siktir et diyorum ama yav arkadaş boku no heronu klişe bir konuya sahip olduğunu söylemek için köpek ıqsünü geçmeniz yetiyor. Onun yerine bir geriye dönüp bakın midoriya gibi bir başkarakter oldu mu hiç?Analiz yapan,aptal olmayan çalışan gerekli bir korku hissetmesine rağmen gerekli yerde cesaretini toplayabilen, empati kurulması kolay başka battle shoenen başkarakteri mi var aq?(Bir Naruto var) Yılda 3 tane süper kahraman filmi çıkıyor,5-6 tane süper kahraman dizisi izliyoruz bir yılda. Tabi süper kahraman konsepti bayar milleti, onun dışında boku no heronun mevcut bir klişeyi ne kadar iyi işlediğini(Yani vilian ve motivasyonlar hakkında şüpheli olsada) fark etmek çok mu zor? Çakma demeden önce daha önce tükettiğiniz battle shoenenlere bir dönüp baktınız mı cidden? Bleachi tamamen konu dışı ediyorum ilk önce karaktere güzel yüz çizmekten önce biraz kişilik katsın. Bokugou kadar edecek karakter bile yok koca seride. Havalı şeyler söyleyip, havalı pozlar veren insanlar var koca seride sadece.
Resim
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_

Concord yazdı: 13 Nis 2018 00:45 One piece-Korsanlık
Naruto-Ninja

Olay çakma olması veya iyi dövüş sahnesi çizmek değil. Boku no hero dövüş sahnelerinde bleache diz çöktürecek seviyeyi geçti çoktan;
Bu konuda daşak amaçlı olan one punch man bile bleach seviyesini geçeli çok oluyor.
Burada izleyici ve okuyucuların bence düştüğü en büyük hatta kendi sevdiği şeyleri aşırı benimseyip hattayı orada araması. Shoenenler gayet iyi gidiyor arkadaşlar sadece sizin bizim bildiğimiz uzun soluklu, ilk bölümlerini evren kurmaya harcayan seriler artık tutmuyor. Artık tüketici ilk bölümlerden büyük olaylar görmek istiyor.(not=Black clover okumadım ona baya çakma diyorlar onu dış tutuyorum)

Tüketicinin bu isteğinin sebebide gayet açık. Eskisine göre çok daha fazla seri çıktığı gibi iyi örnek sayısıda fazla. Bleach gibi bir seri şimdi çıksa yine aynı tarz bir başlangıç yapsa ilk sayılardan dipleri görür. Şansa eder devam ederse de. Aynı durum one piece içinde geçerli tek farkı opun konsepti japonlara daha yakın bu yüzden daha avantajlı bir başlangıca sahip.(yakınlıktan kastım eski tip, uçuk kaçık shoenen) Yani sen yeni bir seri çıkartıp shoenen jump vari bir dergide tutmasına istiyorsan yapacağın şey ya benzer şeyleri farklı tarza uygulamak veya en baştan büyük bombaları patlatıp ömrünü max 200 bölüme ayarlamak.

Şu tür öldü vesayre muhabbetine girmeyeceğim, demek istediğim piyasa doğal evrim sürecini yaşıyor. Yani eskiler çok iyidi azizim sonra bozdu olayı değil. He otaku kitlesi yüzünden leş olan anime dünyası hakkında ayrı konuşulur ama konuşulan konu için gereksiz bir konuşma olur. Tüketen insan olarak sizin beklentilerinizi farklı kurmanız gerekiyor açıkçası. Ben rekabet,aksiyon istiyorum diyorsan spor animeleri gayet iyi durumda. Yenilerden haikyu bomba gibi devam ediyor. Yok ben beyinsiz dövüş istiyorum diyorsanız jojo gibi serilerde kendi kitlesinde gayet popüler. Yok abi ben kafa açmasın isekai falan olsun diyorsan dolu novel serisi var. Cık ben orjinal hikayeli seri istiyrem diyorsan, yine dolu manga ve novel serisi var.

Siz eskisi gibi seriler göremediğiniz için bu hayal kırıklığını yaşıyorsunuz. Görmenizde zor, sizin gibi isteyen kişi sayısı takılacak bir sayı değil piyasa için çünkü. Bir mangakanın ciddi ciddi 10 yılık bir seriye başlayacağım kafasına girmesi çok zor bu devirde. Hele yeni gelen çizer neslinin hayatını daha hızlı yaşamayı sevmeside malum. Yani tüketici kadar,üreticide böyle bir iş yapmak istemez. Yeni yeni şeyler yapmak istiyor, oturup 10-20 yıl aynı şeyi çizmek istemiyor.

Alışkanlıklarınız var kısacası, işimden dolayı eski yeni tüm izleyici kitlelerini yakından takip edip,onlara öneri veren biri olduğumdan daha iyi gözlemleyebiliyorum. Ve yeni izleyici one piece,naruto gibi serilere bakmıyor eskisi kadar. İlk bölümlerinden sıkılıp bırakıyorlar. Onun yerine magi,nanatsu no taizai gibi daha baştan sana birşeyler veren serileri tüketmek istiyorlar, ki normal olanda bu. Çünkü bizim zamanımızda bu tarz hızlı tüketilen battle shoenenler yoktu. Narutoya,opa,bleache mecburduk onlara bağlanıp sevdik. Ben şu an izlesem,yine severim diyen bir insanın ciddi bu tarzın hayranı olması gerektiğini düşünüyorum.

Extra not=Demeyeyim siktir et diyorum ama yav arkadaş boku no heronu klişe bir konuya sahip olduğunu söylemek için köpek ıqsünü geçmeniz yetiyor. Onun yerine bir geriye dönüp bakın midoriya gibi bir başkarakter oldu mu hiç?Analiz yapan,aptal olmayan çalışan gerekli bir korku hissetmesine rağmen gerekli yerde cesaretini toplayabilen, empati kurulması kolay başka battle shoenen başkarakteri mi var aq?(Bir Naruto var) Yılda 3 tane süper kahraman filmi çıkıyor,5-6 tane süper kahraman dizisi izliyoruz bir yılda. Tabi süper kahraman konsepti bayar milleti, onun dışında boku no heronun mevcut bir klişeyi ne kadar iyi işlediğini(Yani vilian ve motivasyonlar hakkında şüpheli olsada) fark etmek çok mu zor? Çakma demeden önce daha önce tükettiğiniz battle shoenenlere bir dönüp baktınız mı cidden? Bleachi tamamen konu dışı ediyorum ilk önce karaktere güzel yüz çizmekten önce biraz kişilik katsın. Bokugou kadar edecek karakter bile yok koca seride. Havalı şeyler söyleyip, havalı pozlar veren insanlar var koca seride sadece.
Boku No Hero Academia'yı 150'e kadar okudum çok derin bir seride biz farkedemedik amk.

Bakugou'da ne var ? En güçlü olmayı kafaya takmış bir gerizekalı işte.

Midoriya'ya özel bir karakter dedin ya Kenichi falan şu an ağlıyor. Toplumda eziklenen bir karakterin bu tarz çıkışlar yapmasını bizim film sektörü bile kullandı oha amk yani.

Seride All Might var oranın Superman'i bütün seri bu adamın üzerinden yürüyor.

Villianlar zaten içi boş karakterler Aizen sadece tasarım ve derinlik olarak Boku No Hero'yu ters düz eder.

Dövüşler iyide bir Zaraki vs Nnoitra'dan alınan zevkin 2-3 katını Boku'dan alan varsa zaten saygı duymak lazım yeni sektöre aranan kanı bulduk.

Yeni sektörün istediği serileri aniden patlatmaksa Bleach zaten bu değil miydi ? Çok tuttu diye FB'den sonra final yapmadı ve battı seri.
Kullanıcı avatarı
Baryshx
Favori Manga: Berserk, Homunculus, Akumetsu, One Piece, Kingdom, Golden Boy, Oyasumi Punpun, 20th Century Boys, Vagabond, Shin Angyo Onshi...
Favori Anime: LotGH, Gits, Paprika, Juuni Kokuki, Kuuchuu Buranko, Texhnolyze, Shigurui, HxH, Dragon Ball, Wolf's Rain, Akira, Sayonara Zetsubou Sensei, The Tatami Galaxy, Kino no Tabi: The Beautiful World...
İletişim:

Naruto-Ninja

Yiğit eğlenceli yazı yazmışın, gülüp eğlendim sağolasın. Cevap yazmaya gerek yok.
Kullanıcı avatarı
Sarbas
Favori Anime: bilmem

Değişimin bir çok sebebi var ancak en önemlisi okuyucu kitlesinin değişmesi. Shounen dediğimiz seriler genelde 10-18 yaş arası okuyucuya hitap etmektedir. Kişiler artık elindeki telefonla istediği herşeye ulaşabiliyor. Dolayısıyla hızlı tüketiyor. 12-13 yaşından beri akıllı telefon kullanan birine yavaş ilerleyen bir seriyi beğendirmek çok zor olur. Sonuçta bu mangaları yayınlayan dergilerin hepsi birer ticari kurum. Adamlar planlarını ve pazarlama çalışmalarını hedef kitlesine göre yapıyorlar.

Ayrıca iyi bir manga çizmek gerçekten çok zaman alıyor. Uyuma, içme gibi kişilsel ihtiyaçlarınızdan feragat etmek zorunda kalabiliyorsunuz. Sayfayı çiziyorsunuz ve editör beğenmiyor sonra tekrar çiziyorsunuz. Bunun gibi birçok dış etkenler mevcut. Dolayısıyla çizimlerin kalitesi düşüyor. Bleach buna en iyi örnek diyebiliriz.
Resim
Kullanıcı avatarı
Anka24
Favori Manga: Slam Dunk - Boku No Hero Academia!
Favori Anime: Hajime No İppo

_[Emre]_ yazdı: 13 Nis 2018 07:56
Boku No Hero Academia'yı 150'e kadar okudum çok derin bir seride biz farkedemedik amk.

Dövüşler iyide bir Zaraki vs Nnoitra'dan alınan zevkin 2-3 katını Boku'dan alan varsa zaten saygı duymak lazım yeni sektöre aranan kanı bulduk.
Ben varım :lol: Bleach denen çöplükten hiç bir zaman zevk aldığımı hiç hatırlamıyorum.

Yiğite her konuda katılıyorum.
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Naruto-Ninja

Yiğit beni bilirsin ben Bliç'in savaş - kombat sahnesi hazırlama konusunda ne kadar kötü olabileceğini defalarca söylemiş insanım ama ben bile Boku No Hero Academia savaşlarının Bliçe diz çöktürecek seviyeye geldiğini söylemezdim şahsen. Onu geçtim animeden niye örnek veriyorsun. Konu mangalar

Attığın Nomu vs All Might emotional battle. Duygusal Cenk.. O yüzden çok etkileyici(favorilerimden) ancak o savaş mangada o kadar iyi değil açıkçası. Anime çok şey kattı ona. Müzikler, seslendirme, mangada olmayan ekstra efekt ve kamera açıları vs ile.

Todoroki vs Izuku desen. Parmak Şıklatma vs Buz Spamlama ? Bunun nesi Bliçe diz çöktürecek ki ?

Ha bak tekrar diyorum. Ben Bliç savaşlarını sevmem(çünkü poz-konuşma-slash-poz-sırıtma-karşı poz-shikai-poz-slash- sırıtma- bankai-slash-son koz - poz gibi donuk bir tutumu vardır) ve ben de BnHA'yı genel olarak Bliç'e tercih ederim. Ama BnHA'nın 3 büyüklerden hiç birine diz çöktürecek kadar iyi olduğunu düşünmüyorum hele ki savaş ve güç setleri konusunda.

OPM'ye gelecek olursak seri dövüş üzerine kurulu adam akıllı bir anlatısı bile yok. Ve harika bir mangaka tarafından çizilen aylık bir mangaya ve madhouse tarafından üretilen bir animeye sahip. Bi zahmet 10 yıl öncesinin bliçinden iyi kombat sahnesi yapsınlar.

Saitama vs Boros'un da Malboro Effect ile tarihin en abartılan savaşlarından biri olduğunu da ayrıca belirtmek isterim.

--------------------------------------------------------------------------------------------------- Konuya gelirsek, Öncelik yaşlandınız arkadaşlar. Ha ben manga işine zaten nispeten yaşlı bir yaş diyebileceğimiz 24 yaşlarında falan girdiğimden benim için sizdeki kadar büyük bir sarsıntı olmadı. Ya da ergen iken izlediğim ve bende çok özel yeri olan bir seri kötü bile olsa anam-babam gibi savun(a)madım. Biraz durumumuz farklı ama çevremdeki gencolara, genç arkadaşlarıma bakınca bunu farkediyorum.

Adam 14-20 yaşı aralığında OP okumuş. Şimdi diyor ki OP'deki tadı bulamıyorum. Canım zaten o yıllardaki anılarının tadını da tüm ömründe bulamayacaksın (ha umarım öyle bir ömrünüz olur ki o tat baki kalır o ayrı) .. Yani 1. sebep olgunlaştınız o yüzden artık 12-18 yaş aralığı için hazırlanan bir battle shounen serisi çok orjinal bir fikir ve inanılmaz bir anime ile gelmediği takdir de sizi tavlaması çooook zor. Bu sebeple yeni serilere bok atıp durmayalım.

Bu 1. sebep.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Ha tek sebep bu mu ? Yani yeni seriler harika da sizler / bizler mi hep geçmişte yaşıyoruz. Arkadaşlar nasıl takım sporları, ana akım müzik ve diğer pek çok sanat dalı (edebiyat akla gelebilecek ilk örneklerden) son 20-30 yılın en büyük düşüşünü yaşıyorsa bundan bir anlatı sanatı olan Çizgi Romanlar ve Mangalarda etkileniyor.

Kolaya kaçma, en az filtreden geçerek direk kişinin beğenisine, algısına, gaz yoluyla çalışan eser üretme olayı buralarda da başladı. Post-modernizmin , ben yaptım olduculuğun en güçlü olduğu dönemdeyiz. (Post modernizm 70lerle geliyor zaten yeni bişi değill ama en güçlü olduğu çağ günümüz)

Boku No Hero Academia zibilyon tane Naruto esintisi taşıyan bir seri. Zaten mangakası, Kishi'ye Sensei falan diyor, akıl hocam, idolüm diyor. Favori serim Naruto diyor kendi notları var mangasında buna dair okursunuz. Esinlenme olmaması mümkün değil.

Ha BnHA'yı Black Clover'dan ayıran ne oldu ? Black Clover sıfır filtre ve sıfır yorum ile sadece sahnenin dekorunu değiştirip, hızı artırırp kompakt bir bliç+naruto kırması oldu. Ucuz ve acele o cidden çakma...

BnHA ise twisted twin gibi bişi. Yani başkalaştırılmış ikiz. Naruto birlikteliğin, arkadaşlığın.. Kısacası unity kavramının gücünü ve önemi anlatan bir seri iken. Boku no Hero baya baya bireyselliğin. Zaten çok daha kapitalist bir evren BnHA... Kahramanlık tam mesaili bir iş ve ajanslara bağlısın falan. Sırf parası için kahraman olan da var. Ama bu o karakter kötü demek değil çünkü para da bir ihtiyaç . Bu açıdan Boku no bize biraz daha materyalist hatta yer yer liberal bir seri olarak görünüyor.

Bu yüzden Stain karakterini çıkardılar zaten. Adam materyalist değil idealist arıyordu. (Naruto idealistler ile doludur idealar çarpışır mesela hemde iki tür idealisti de görürdünüz hem duygusal hem realist olanları) ..

Ha peki bunun nesi yanlış. Hiç bir şeyi yanlış değil. Ancak boku no hero daki ideoloji ve kontrol dalgalanmalarını ben zaten toplumumdaki güç sahibi iş adamları, millet vekilleri, sivil toplum örgütü liderleri, sanatçılar gibi birimlerden de anlayabilir ve yorumlayabilirim.

Ama 12-15 yaş adam bunu yapamaz. Bunu Boku no yaptırıyor. Bu sebeple ilk maddede "yaşlandınız" demiiştim. Çünkü belli bir yaşı geçmiş bir kitle için Boku No çokta matah bir şey değil. Sadece eğlencelik ve gaz oradan Narutodaki gibi size bir ideoloji ya da felsefi mistisizm bombardımanı çıkmaz boşuna beklemeyin. Çünkü hem belli bir yaş barajı üstündesiniz hem de ne çağ öyle bir çağ ne de boku no öyle bir seri.

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Ha Boku No'nun üzerine kurulduğu temelleri es geçip hikaye-karakter-mücadele yaratımlarındaki başarısına gelirsek. Naruto'dan kalma bir formülü uyguluyor. Zero olan bir karakterin Hero olma yolculuğu ve yanında arkadaşları var. Onlarda bir haltlar olmak istiyor. 2 tane rivalı var. Bunlardan biri taban tabana zıt yaklaşımda olduğu bir tipken diğeri daha empati kurduğu farklı bir tarz. Sasuke-Gaara gibi.

Bu milletin artık alıştığı ve benimsediği bir formül bunla gitmenin bir yanlışı yok tabi. Ancak Boku no Hero Academia çok ciddi anlamda villain departmanında sınıfta kalıyor. Ve son arc için hazırladıkları villain da bunun yakın zamanda geçmeyeceğini söylüyor.

Bu serinin gerçekten üzerinde oturulup düşünülmüş ideolojik bir tabanı olduğunu (en azından bunun karakterlere yansıdığını) gösterebilecek en iyi fırsatı All Might vs All for One idi. Yine sadece duygusallık, gaz üzerinden gidilmişti.

Şimdi son arc için villainlar French Joker ve Loli Harley Quinn. Yani bu mu elinden gelenin en iyisi dedirtiyor insana. Plot bariz, sonuçlar belli, gelişim nasıl oluyor bi belirsiz. BnHA'nın sorunu "Shit Happens" (Saçmalıklar Olur) tarzı çok basit bir plotu olması (OPM gibi)... ve bu tip seriler o yüzden Naruto - OP gibi bir olayın yaşanması için illa ardında çok büyük çalkantılar olması gerektiği serilerle büyüyen kitleye ters.

Bu arada yeni nesil bunu istiyor olayına da katılmıyorum. Yeni nesil neyi bulursa onu yer çünkü öncesinde bir şey olmadığı için, iyisini kötüsünü bilemez. Bu yutturulan bir yalandır. Şimdiki nesil buna aç falan gibi.

Şİmdiki nesilin okuma yazma öğrenir öğrenmez... Fuck you Whitney Houston Hurray Nicki Minaj yazan pankartlar hazırlayacağını sanmıyorum :D :D

Kim akıllıca tartınca Nicki'yi, Whitney'e tercih eder ki .. Ancak onun içine doğan tercih edebilir.

Boku no, Black Clover'ın olayı da bu... Ve üzgünüm ama BC en çok satan shounenlerden biri olmayı başardıysa üç büyüklerin her biri şu gün yayın hayatına başlasa yine aynı şey olurdu dedirtiyor bana..

Çok uzattım nitekim, sorun sadece mangalarda olan bir şey değil bu ucuzlaşma, basitleşme ve seri üretim yapabilecek asgari/optimum zeka ve emek gücü ile çok para kırma ya da konum elde etme olayı. Spor, Sanat, Siyaset, İkii İlişkiler gibi pek çok şeyi etkiledi elbette post-modernismin en hızlı ilerlediği ülkelerden biri olan Japonya dan çıkan bu anlatı sanatı da bunun çok uzağında kalamazdı.

Sonuç olarak: Evet Oldies but Goldies diyorum. . Fakat ben bunu diyorum çünkü ben zaten nispeten yaşlı bir yaşta bu işe girdiğimden ve Comics endüstrisindeki değişimleri de uzun süredir gözlemlediğimden sizden biraz daha az (tamamen yok değil ama daha az) duygusal bakabilidiğimi düşünüyorum..

Edit:

Edit çokça değinilen bir şey hakkında bir şey dememişim. Eskisi gibi yavaş ilerleyen seri okunmaz falan denmiş. Arkadaşlar BnHA baya yavaş bir seri. Bakın bu seri mangada 170. sayısını geçti.

150 sayıda Naruto da

naruto'nun kökeni - Zabuza Görevi - Chunnin Sınavları(tüm aşamaları) - Orochimaru ile Jiraiya'nın ortaya çıkışı - orochimaru'nun köy baskını - kum köyünün istilası - Hiruzen Vs Orochimaru - Edo Tensei'nin tanıtımı - Gaara Vs Naruto - Itachi ve Kisame'nin köye gelişi - Jiraiya ile Orochi'nin ayrı ayrı Tsunade'yi araması

Bakın buna yavaş seri diyoruz !!! Boku No Hero da ilk 150 sayıda All Might Vs Nomu (Kötüler Lejyonunun İlk saldırısı) All Might Vs All For One, Stain'in ortaya çıkışı ve Okul Gezisi Baskını hariç major hiç bir şey olmadı ....

Nitekim bence sizlerde subjektif zaman algısı var sanırım :whistle:
Resim
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_

3 büyüklere yaklaşabilen tek seri Fairy Tail'di. Onuda aptal Mashima evreni ve karakterleri adam gibi işlemek yerine Nakama power-upın cıvkını çıkarıp herhangi bir background yapmadan arc bitirdiği için o 3 büyük serinin uzağında kaldı. Onun dışında 3 büyüklere yaklaşabilen seri Y-O-K. Bleach,One Piece,Naruto piyasaya şimdi çıksa yine ortalığı domine eder. Millet yokluktan neye yöneleceğini şaşırdı İsekai serileri Dünyayı ele geçiriyor anasını satayım. One Piece şimdi çıksa millet neydim ne olduma dönerdi.

“Shounen” sayfasına dön