Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Shounen'in Güncel Durumu (Spoiler Içerir)

Shounen Serilerini burada tartısabilirsiniz.
Concord
Favori Anime: ..

@baryshx
Evet abi, iyi gülmeler birşeyleri çözümleyip anladığında cevap yazabilecek duruma gelirsin. Herşey ortada zaten, piyasa belli, yeni anime izleyicileri arasında anket yapsan bile sonuçlar ortaya çıkar. Eski kafalı, eskilere bağlı bir tüketicisisin,kabullenmen gerekiyor. Durumu özümleyip evrimini algılayabilmen gerekiyor.
@emre
Vilianlar konusunda kötü olduğunu yazıyorum boku no heronun,boku no heronun en kötü karakteri olan bokugoyu örnek veriyorum ''bokugou bile'' diyerek.
Kenichi güzel başkarakterlerden ama onunda sorunu bleachle aynı, bir tipleme origin hikayesi dışında seri boyunca karakter olamadı. Olaylara tepkileri,hareketleri hep sabit. Aizenin ne derinliği var oğlum ya. Havalı şeyler söyleyen içi boş bir tipleme. Bleachin sorunu bu zaten tüm karakterleri havalı şeyler söyleyip, havalı şeyler yapıyor ama asla bir derinlik olmadığı gibi, arka planları yok. Motivasyonları sıfır, mimikleri sabit değişkenlik gösteriyor. En düz shoenen karakteri olan bokugou bile yaptığı hareketlerinde bir gelişim oluyor. Etrafını gözlemleyerek değişim gösterebiliyor. Ki bu karakteri düzünde düzü bir karakter. Midoriya konusuna girmeyeceğim,kenichi diyerek üzdün beni açıkçası. Olayın dayak yiyip ezilme olduğunu sanmışsın çünkü. Olay midoriyanın dövüş sırasında verdiği tepkiler ve gözlem becerisi. Sürekli not alıp, mantıklı bir gelişim sergilemesi. Kenichi gibi eşek gibi çalıştım abi,50 saat dambıl bastım, 30 saat hocayı sırtımda taşıdım deyip güçlenmiyor. Düşünüyor, çıkarım yapıyor, örnekleri kendisine uygulamaya çalışıyor. Gerçekten çalışıyor kısacası. Desen(akademik çizim) hocamın çok güzel bir lafı vardır;

Tarlada çiftçide eşek gibi çalışıyor ama günün sonunda yerinde sayıyor. Çalışmanın işlevsel olması gerekir.

Kenichi çok iyi hocalardan ders alıyor ama asla biz o eğitimin mantıklı bir kısmını görmüyoruz. Tek güvencemiz normal abi adamın eğitim aldığı hoca allah seviyesinde, kesin öğrenmiştir canım oluyor. Kenichiyi seven bir insan olarak yazıyorum bunları, kenichi daha en baştan zaten olayı en basit hiç derinlik katmadan yürütmek isten bir seriydi. Yine aptal,tipleme çalışkan başkarakter olması. Koruma içgüdüsü olması. Ezik olması ve içinde yatan büyük bir güç olmaması dışında düz bir karakter. Midoriya ile kıyaslanamaz bile.

Bleach 3 büyük dediğimiz seriler arasında en kötü başlangıç yapan, patlamanın psini bile yapamayan bir seriydi. Git dönemin manga satışlarına bak anlarsın zaten. İlk 10a bile zar zor giren seri mi patlıyor bu nasıl mantık. Zamanında oluşan kemik bir kitlesi alıp duruyor sadece. En büyük arclarında, artık saga düşmanı olan aizen kısımlarında bile 3 tarihi bir satış yapamadı.

Yeni anime izleyicilerinin kaçı bleach dövüşlerini izliyor sanıyorsun? 3 tane güzel sanatlar lisesi ziyaret ettim, tanıdığım olduğundan. Kısacası 14-15-16 yaşlarında 500e yakın anime seyircisi ile tanıştım konuştum. İçlerinden 10u bile bleach izlemiyor. Devam eden seri olduğundan op biraz avantajda tabi ama eskilerden tüketilen o ve naruto var sadece. Nanatsu no taizai,boku no hero tercih edilirken, daha çok isekai serilerine bakılıyor. Anime seyircisi değişti artık, adam eskilerden serilere bakayım dediğinden opa narutoya değil bleache hiç değil, fma,death note,(Evet artık bunlar eski kalıyor)monster,ippo,slam dunk gibi serilere bakıyorlar.

Bir laf vardır bir serinin iyi olduğunu anlamanın yolu, bittikten yıllar sonra hala değerini koruyorsa, o seride birşeyler vardır diye. Bleach eski serilerden yeni nesile kalmayan tek seri şu anda. Hele japonyada sikine takan bile yok.

@emre2
Domine eder :D Zaten domine etmeyeceği için çıkmıyor. Algılayamadınız bir bunu. Kyojini sevmem ama yeterli cevabı size vermeliydi bence satışlardan. Kingdom,haikyu,tokyo ghoul satışları bile belli. Ft bile bleachi kaç kez ezip geçti, dergisi farklı olmasına rağmen. Şuanki kingdom,tokyo ghoul bile bleachin ilk5lerde sattığı dönemlerden daha çok satıyor. İstatistik belli, veriler belli neyi konuşuyorsun anlam veremedim.
https://www.animenewsnetwork.com/news/2 ... eries/2010 2010 satışları
https://www.animenewsnetwork.com/news/2 ... 17/.124894 2017
@utkan abi
Diğer konularda sana katılıyorum. Zaman konusu dışında sadece. Benim ilerleyişinin hızı konusunda kastım, büyük karakterlerin dövüşünü ilk bölümlerde görebilmemiz. Opa bu konuda hiç girmeyeceğim zaten, sürekli ekleyerek bir ilerlemesi oldu. Narutoda kyubinin dövüşünü 50lerde görmek gibi birşey bu. Seride en başta tanıtılan ilahi bir karakteri, başlarda sana göstermek eski serilerin yaptığı birşey değil. Daha çok hype üzerine hype yaptırıyorlar. Yeni serilerde zaman atlaması diye bir konseptin asla olmayacağını düşünüyorum misal. Çünkü daha baştan karakterler bir yerden sonra üst seviyelere ulaşabileceğini gösteriyor. Atıyorum stain gibi serinin ilahi seviyesinde bir vilianı, başkarakterle dövüştürüyor. ŞU an teketek alamaz ama o zamanlarda gelecek havasını hisettiriyor sana.
https://youtu.be/lSzc9GWtaow
Resim
Kullanıcı avatarı
Outlaw
MangaTurk Çeviri
MangaTurk Çeviri
Favori Manga: Vagabond,Tower of God, Planetes, Watashitachi no shiawase na Jikan, Pluto, Green Blood, Claymore, Slam Dunk, 20th Century Boys, Koe no Katachi, Vinland Saga
Favori Anime: Gintama, Psycho-Pass, HxH:11, Zankyou No Terror, Shigatsu wa kimi no uso, SNK, Anohana, 3-gatsu no lion, Kaguya-sama, Samurai Champloo, Koe no Katachi, Vinland Saga, Tenkuu no Shiro: Laputa, Saiki Kusuo, Cowboy Bebop, JoJo serileri...

Yemin ediyorum Bleach'in en ölü hali bu Hero Academialara filan bin basar.

Battle shounen piyasası için durum çok kötü, ben bile türümü sattım romantizme yöneldim. Hep dediğim gibi, yeni bir şeyler yapmak isteyen battle shounen pek çıkmıyor. Hepsi var olanı sürdürme, sündürme bokunu çıkartma derdinde.
Resim
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_
Favori Manga: Bleach
Favori Anime: Medaka Box

Savıma şöyle bir örnek gösterip noktayı koymayı planlıyorum. HunterxHunter. Bu seri Bleach,Naruto,One Piece gibi yükselebilecek ancak mangakası yüzünden yeni bölüm çıkaramayan ve remake çıkana kadar çoğumuzun haberi dahi olmadığı bir seriydi. Remake çıktı herkes Hunter'ı tanıdı ve çok beğendi, beğendik. HunterxHunter'da 3 büyüklerle aynı tarzda bir seri ve yine sevildi her kesim tarafından.

Edit: Japonya'nın manga satışlarına bakacağınıza Batı'ya falan bakın. Bleach'ın animesinin tekrar bölümleri izlenme rekorları kırıyorda.
Concord

_[Emre]_ yazdı: 13 Nis 2018 11:49 Savıma şöyle bir örnek gösterip noktayı koymayı planlıyorum. HunterxHunter. Bu seri Bleach,Naruto,One Piece gibi yükselebilecek ancak mangakası yüzünden yeni bölüm çıkaramayan ve remake çıkana kadar çoğumuzun haberi dahi olmadığı bir seriydi. Remake çıktı herkes Hunter'ı tanıdı ve çok beğendi, beğendik. HunterxHunter'da 3 büyüklerle aynı tarzda bir seri ve yine sevildi her kesim tarafından.

Edit: Japonya'nın manga satışlarına bakacağınıza Batı'ya falan bakın. Bleach'ın animesinin tekrar bölümleri izlenme rekorları kırıyorda.
Batıdaki yayıncı neyin reklamını yapıyorsa,neyi ilk getirdiyse o daha çok izlenir satar. Batıya bakmanın anlamı yok. Çizgi romanlarda abd satışlarına değil doğu satışlarına bakalım gibi bir saçmalık bu. Yayınlayan dergi japonyada,işin piyasası japonyada oraya bakılır. Sonradan publisherların getirip, reklamını yaptığı serilere bakılmaz. Eşit şartlarda, eşit koşullarda olan japonyaya bakılır. O mantıkla pokemon dünyanın en iyi serisi olurdu. Birde tv izlenmesi diyorsun azıcık mantığını kullan. Abdde adam açıyor ortasından seriyi izliyor,aksine çok izlenmesi bleachin ortasından açıpta izlemenin bir kayıp yaşatmadığını gösterir :side:

Emreciğim senle anlaşamadığımız konu şu. Naruto,op gibi seriler şu an çıksa yine ilk 5e girerler ama bir kingdom, boku ne hero kadar satarlar ancak. Ki inanılmaz editör müdahelesi yerler bu yüzden bildiğimiz hallerinden çok uzakta olurlar. Bleach şu an çıksa ilk 5e giremez. Artık eskisi gibi değil shoenen jump. Tutacak konseptleri yaptıkları araştırmalar sonucu karar verip, piyasada aktif olan çizerlere seri önerir hale geldiler. Yani bleach gibi,nardo gibi bir seriyi yaptırmak isteseler çoktan 500 tane nardo,op,bleach görürdük.

Savına koyduğun nokta beni çok etkiledi cidden. Savının olduğunu bile fark etmemiştim çünkü

Edit=Benim haberim vardı, Remake ile yükseldi doğruda senin parmak içinde savın gibi değil, gayet japonyada vaktinde tüketilen sevilen bir seriydi. Zamanında çizer yazar problemleri yaşadığından güme gitti. Canım veritasda öyle güme gitmişti :(

Göklerden gelen edit=Boku no hero,black clover popüler örneklerinden bu arada,piyasada şu an gayet dolu bilmediğiniz battle shoenen var. Arkada kalıyorlar çünkü, shoenen jump tekeli oldu bu işin birazda
En son Concord tarafından 13 Nis 2018 12:10 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_

Concord yazdı: 13 Nis 2018 12:03
_[Emre]_ yazdı: 13 Nis 2018 11:49 Savıma şöyle bir örnek gösterip noktayı koymayı planlıyorum. HunterxHunter. Bu seri Bleach,Naruto,One Piece gibi yükselebilecek ancak mangakası yüzünden yeni bölüm çıkaramayan ve remake çıkana kadar çoğumuzun haberi dahi olmadığı bir seriydi. Remake çıktı herkes Hunter'ı tanıdı ve çok beğendi, beğendik. HunterxHunter'da 3 büyüklerle aynı tarzda bir seri ve yine sevildi her kesim tarafından.

Batıdaki yayıncı neyin reklamını yapıyorsa,neyi ilk getirdiyse o daha çok izlenir satar. Batıya bakmanın anlamı yok. Çizgi romanlarda abd satışlarına değil doğu satışlarına bakalım gibi bir saçmalık bu. Yayınlayan dergi japonyada,işin piyasası japonyada oraya bakılır. Sonradan publisherların getirip, reklamını yaptığı serilere bakılmaz. Eşit şartlarda, eşit koşullarda olan japonyaya bakılır. O mantıkla pokemon dünyanın en iyi serisi olurdu. Birde tv izlenmesi diyorsun azıcık mantığını kullan. Abdde adam açıyor ortasından seriyi izliyor,aksine çok izlenmesi bleachin ortasından açıpta izlemenin bir kayıp yaşatmadığını gösterir :side:

Emreciğim senle anlaşamadığımız konu şu. Naruto,op gibi seriler şu an çıksa yine ilk 5e girerler ama bir kingdom, boku ne hero kadar satarlar ancak. Ki inanılmaz editör müdahelesi yerler bu yüzden bildiğimiz hallerinden çok uzakta olurlar. Bleach şu an çıksa ilk 5e giremez. Artık eskisi gibi değil shoenen jump. Tutacak konseptleri yaptıkları araştırmalar sonucu karar verip, piyasada aktif olan çizerlere seri önerir hale geldiler. Yani bleach gibi,nardo gibi bir seriyi yaptırmak isteseler çoktan 500 tane nardo,op,bleach görürdük.

Savına koyduğun nokta beni çok etkiledi cidden. Savının olduğunu bile fark etmemiştim çünkü

Edit=Benim haberim vardı, Remake ile yükseldi doğruda senin parmak içinde savın gibi değil, gayet japonyada vaktinde tüketilen sevilen bir seriydi. Zamanında çizer yazar problemleri yaşadığından güme gitti. Canım veritasda öyle güme gitmişti :(
Remake ile seriyi tanıyan insanların seriyi sevmesinden bahsediyorum. Laflarımı bükmeyin. Onun dışındakiler senin fikrindir daha fazla uzatmayacağım.
Concord

Oğlum yazdığın yazıda. Herkes tanıdı remake sayesinde diyorsun. Yok öyle birşey aq, evet batıda animesi sayesinde tanındı ama japonyada gayet popüler bir seriydi vaktinde zaten. Bazı büyük serilerin kendine örnek aldığı kısımları bile oldu. Bu işte batı kafası düşünmek kadar gereksiz bir şey yok. Batıya açılan örneklerde zibilyon tane ayrı koşul var. Onları siktir edip ya bleachde abdde çok izleniyor ha demek komediden ibaret.

Senin benim fikrim olayı değil, veriler ortada, dergilerin politikası ortada, yeni tüketici kitlesi ortada. Boş boş hiçbir dayanağı olmayan söylemler yapıp. Sonra laflarımı bükmeyin, uzatmayacağım demek.... Kıt bir gözlemin var, söylemlerin yüzeysel ve dayanaksız. Sonra savıma destek gibi şeyler söylersen, savın nerde derim tabi.
Resim
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_

Concord yazdı: 13 Nis 2018 12:17 Oğlum yazdığın yazıda. Herkes tanıdı remake sayesinde diyorsun. Yok öyle birşey aq, evet batıda animesi sayesinde tanındı ama japonyada gayet popüler bir seriydi vaktinde zaten. Bazı büyük serilerin kendine örnek aldığı kısımları bile oldu. Bu işte batı kafası düşünmek kadar gereksiz bir şey yok. Batıya açılan örneklerde zibilyon tane ayrı koşul var. Onları siktir edip ya bleachde abdde çok izleniyor ha demek komediden ibaret.

Senin benim fikrim olayı değil, veriler ortada, dergilerin politikası ortada, yeni tüketici kitlesi ortada. Boş boş hiçbir dayanağı olmayan söylemler yapıp. Sonra laflarımı bükmeyin, uzatmayacağım demek.... Kıt bir gözlemin var, söylemlerin yüzeysel ve dayanaksız. Sonra savıma destek gibi şeyler söylersen, savın nerde derim tabi.
Ben ilk başta senin Batı'ya karşı olan yaklaşımını desteklemiyorum kanki. Bölgelere göre zevklerde değişiyor. Reklam falan hikaye herkesin elinin altında internet var birini bilen diğerinide bilir uzatma dediysek uzatma işte.
Concord

Bölgelere göre zevk değişimi değil olay oğlum anlamanda mı problem var anlamadım. Manga satışları batıda şöyle dersen okeyim çünkü işin içinde reklam, öne çıkarma gibi etmenler ciddi seviyelerde yok. Sen gelmiş buraya abdde tv reytingi söylüyorsun. Abdde internet üzerinden bleach daha çok izleniyor demiyorsun bu ikisi arasında fark var. İnternet üzerinden popüleritesinide görüyorsun açık ve net şekilde forumlarda ve anime izleme sitelerinden zaten.
https://www.anime-planet.com/anime/watch-online/
https://myanimelist.net/topanime.php?type=bypopularity

Olay batının zevkleri değil, öyle olsa olay naruto çok satıyora gelirdi. Ki daha boku no hero gibi yeni shoenenlerın çoğu abd televizyonlarında yayınlanmaya yeni başladığı gibi, daha güncel bir reyting listesi yok elimizde Neyin kıyası, neyin kafası bu? Ki kyojin ve boku no heronun yabancı forumlarda popüleritesinin 10-20 kat daha fazla olduğunu takip ediyorsan görürsün zaten.
Resim
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_

MAL'ın listesi iyide anime-planette Yaoi serileri falan görünce bir gülme geliyo. :D
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Concord yazdı: 13 Nis 2018 11:21
@utkan abi
Diğer konularda sana katılıyorum. Zaman konusu dışında sadece. Benim ilerleyişinin hızı konusunda kastım, büyük karakterlerin dövüşünü ilk bölümlerde görebilmemiz. Opa bu konuda hiç girmeyeceğim zaten, sürekli ekleyerek bir ilerlemesi oldu. Narutoda kyubinin dövüşünü 50lerde görmek gibi birşey bu. Seride en başta tanıtılan ilahi bir karakteri, başlarda sana göstermek eski serilerin yaptığı birşey değil. Daha çok hype üzerine hype yaptırıyorlar. Yeni serilerde zaman atlaması diye bir konseptin asla olmayacağını düşünüyorum misal. Çünkü daha baştan karakterler bir yerden sonra üst seviyelere ulaşabileceğini gösteriyor. Atıyorum stain gibi serinin ilahi seviyesinde bir vilianı, başkarakterle dövüştürüyor. ŞU an teketek alamaz ama o zamanlarda gelecek havasını hisettiriyor sana.
https://youtu.be/lSzc9GWtaow
1.si All Might hiç bir zaman kyuubi kadar gizemli bir varlık olarak gösterilmedi. All Might o seri için Hiruzen gibi bir şey herkesin ulaşmak istediği kişi. ve All Might vs All for One ile Hiruzen vs Orochimaru hemen hemen aynı zamanlarda oldu iki seri açısından da.. Kyuubi daha çok One for All gücü gibi düşünmelisin ve o hala gizemini koruyor.

2.si Zaman atlaması konseptten ziyade serinin uzunluğu ile alakalı. BnHA başlarken "Bu da benim nasıl bir numaralı kahraman olduğumun hikayesi diyor" İzuku ve daha olgun bir sesle. Zaman atlaması olmaması için ya Izuku zart diye en güçlü kahraman olmalı... Ya da aniden büyümesini sağlayacak bir deney falan kobayı olmalı...

3.sü Stain ilahi seviyede bir karakter değil.. Ne güçleri, ne de çapı çevresi. Sadece baş karaktere bu düzen sandığın gibi güllük gülistanlık değil, bozulmuş bir düzen dedi. Stain bildiğin overglorified Zabuza. hatta dövüş tarzları ile kostümleri vs bile andırıyor..

Bu nokta da yine Naruto yavaş kalmıyor.. Bliç desek zaten o belki diğer ikisinden de hızlı Ichigo vs Zabuza baya başlarda olmuştu. OP'ye katılıyorum o baya yavaş ancak OP bile ilk 150 bölüm de 9 arc devirmiş. 10. nun ortasındaymış şimdi baktım da..

Ve Brook,Robin,Franky hariç geriye kalan tayfa üyeleri çoktan tayfaya katılmış. Alvida, Buggy, Kuro, Krieg, Arlong,Wapol gibi bosslar indirilmiş ve Alabasta nın ortalarına gelinmiş 170 bölümde. Mihawk, Ace, Croco, Vivi, Shanks, Smoker,Roger, Aokiji gibi önemli çarlar tanıtılmışlar.

Yani BnHA sanıldığı kadar hızlı değil.. Ama olaylar çok daha önemsiz ve geçiştirilebilir seviyede gittiğinden okuması kolay ve hızlıymış gibi hissettiriyor... Black Clover gibi rokete binmiş gibi hızla giden bir seri bile köyün lideri vs terörist lideri dövüşünü naruto'dakinden 30 küsür sayı sonra yaşadı....

Nitekim ben sorunun zaman olduğuna pek inanmıyorum açıkçası. Bir etmendir belki ama sandığınız kadar eski seriler şimdi çıksalar 1 hafta da falan patlamazlar bence...
Resim

“Shounen” sayfasına dön