Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Shounen Serilerdeki Villain Sorunsalı

Shounen Serilerini burada tartısabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_
Favori Manga: Bleach
Favori Anime: Medaka Box

Bu sefer ki konumuz Shounen Villainler'i. Bildiğiniz gibi Shounen Villainler'i genellikle 2 gruba ayrılır;

-Başarılı bir dış ve iç tasarıma sahip olan ve bu yüzden okuyucuların nefret duymak yerine bayıldığı karakterler.
-Hem başarısız, hem de bu yüzden okuyucuların nefret ettiği karakterler.

Peki sizin hem başarılı bulduğunuz hem de seride yaptıklarından dolayı nefret ettiğiniz bir Shounen Villain'i oldu mu ? Tartışalım.

► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
Outlaw
MangaTurk Çeviri
MangaTurk Çeviri
Favori Manga: Vagabond,Tower of God, Planetes, Watashitachi no shiawase na Jikan, Pluto, Green Blood, Claymore, Slam Dunk, 20th Century Boys, Koe no Katachi, Vinland Saga
Favori Anime: Gintama, Psycho-Pass, HxH:11, Zankyou No Terror, Shigatsu wa kimi no uso, SNK, Anohana, 3-gatsu no lion, Kaguya-sama, Samurai Champloo, Koe no Katachi, Vinland Saga, Tenkuu no Shiro: Laputa, Saiki Kusuo, Cowboy Bebop, JoJo serileri...

Aga bu durum emin ol sadece animelere özgü bir şey değil. Bu akımı başlatan Kara Şövalye'deki Joker oldu gibi.

Dizi piyasasından örnek vermek gerekirse, Joffrey ve Ramsey'nin bile bir ton seveni vardı. Seinen piyasasına bakarsak Griffith en çok tutan karakterlerden biri.

İnsanlar içinde biriktirdiği öfkeleri bu karakterlerin yaptıklarına bakarak tatmin etmeye çalışıyorlar.

Ha, şu konuda haklısın. Shounen piyasasında daha çok var bu tiplerden. Misal Pain, Tobi. Bu adamlar milyon kişi katletmiş, hatta kendi hocalarını öldürmüş tipler. Ama bakıyorsun epey sevip sayılıyor arkalarındaki ideolojiden ve tasarımlarının başarılarından ötürü.

WWE'de bile durum farklı değil, en iyi sen biliyorsun Emre. :D Konu güzel düşünülmüş eline sağlık.
Resim
Kullanıcı avatarı
*UnforgiveN*
Favori Manga: *One Piece
*Naruto
*Bleach
Favori Anime: *Dragon Ball*One Piece*Naruto/Shippuuden
*Bleach*Death Note*Slumk Dunk
*Shingeki no Kyojin*Great Teacher Onizuka
*Hunter X Hunter*Yu Yu Hakusho*Toriko*Berserk
*Aoki Densetsu Shoot!*Hellsing
*Historys Strongest Disciple Kenichi*Vampire Knight*Beelzebub
*Kuroko No Basket*Detective Conan *D.Gray-man*Claymore
*Code Geass*Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Orochimaru 'dur.

Serinin en başında kendisi hiç sevmiyordum. Serinin başında yaptığı kötülükler ile nerdeyse nefretimi bile kazanıyordu. Gerçi daha çok kızgınlık oluyordu. Shounen serilerinde villian olmanın hakkını veriyordu adam.
Jiraiya gibi bir idealist, ninja evrenine barışı getirmeye çalışan, Tsunade gibi doğal bir affet, memitolarına bakmak bile adamı yoldan çıkarabiliyorken ve II. Hokagenin öğrencisi olmasına rağmen kötülüğü seçmiştir kendisi. Hiç öyle acıtasyon falan da yapmadı. Madara gibi kardeşimi dittiler, Tobito gibi kız arkadaşımı öptüler gibi sebepsiz acıtasyona başvurmadı Orochi reis. Kötü olmanın hakkını her zaman vermiştir. Adamı dirilttiler ona rağmen yine huyundan vazgeçmedi şerefsiz :D .
Kishimoto serinin ikinci kısmında kendisinden vazçmiş olmasına rağmen Naruto evreninin tek "villian" ıdır benim için. Acaba şimdilerde yine ne pis deneyler yapıyordur o yılanlarıyla ?
Resim
Kullanıcı avatarı
Tulpar-Byakugan
Favori Manga: Naruto
Favori Anime: Naruto,FMA, Magi, SnK, Monster

Shounenlerde felsefesi olan kötüler hem sevilir hem de tasarımı başarılıdır. Çünkü gereksiz yere öldürmez, kötülük etmez. Outlaw'ın dediği gibi Joker mesela veya shounenlerde Pain, Oroçimaru, Gin, Shoyo, Takasuki, FMA homunculuslar vs. Ama işin ucunda sonunda sevgi kelebeği olmaları gibi bir ihitmal var :whistle: Tasarımı iyi ama içi boş olanlar bir nebze yine, Aizen, Acnologia, Zeref, Kaguya, Sasuke. Sonunda pek sevgi kelebeği olmuyorlar (Aizen hariç :woohoo: ) ama içi boş o yüzden pek tat vermiyor bana. Bir de en kötüsü yani hem tasarımı bir halta benzemeyen hem de içi boş olanlar. Maalesef serilerin çoğu böyle karakterlerle dolu. Başlıca örneklerim Sennen Hakushaku, Kara Sakal (aslında OP'takilerin büyük bölümü böyle), Shou Tucker (orrrospu çocuğu) vs.
*UnforgiveN* yazdı: 03 Eyl 2018 08:34 Orochimaru 'dur.

Serinin en başında kendisi hiç sevmiyordum. Serinin başında yaptığı kötülükler ile nerdeyse nefretimi bile kazanıyordu. Gerçi daha çok kızgınlık oluyordu. Shounen serilerinde villian olmanın hakkını veriyordu adam.
Jiraiya gibi bir idealist, ninja evrenine barışı getirmeye çalışan, Tsunade gibi doğal bir affet, memitolarına bakmak bile adamı yoldan çıkarabiliyorken ve II. Hokagenin öğrencisi olmasına rağmen kötülüğü seçmiştir kendisi. Hiç öyle acıtasyon falan da yapmadı. Madara gibi kardeşimi dittiler, Tobito gibi kız arkadaşımı öptüler gibi sebepsiz acıtasyona başvurmadı Orochi reis. Kötü olmanın hakkını her zaman vermiştir. Adamı dirilttiler ona rağmen yine huyundan vazgeçmedi şerefsiz :D .
Kishimoto serinin ikinci kısmında kendisinden vazçmiş olmasına rağmen Naruto evreninin tek "villian" ıdır benim için. Acaba şimdilerde yine ne pis deneyler yapıyordur o yılanlarıyla ?
+1. Hepsiyle hemfikirim.
Resim
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_

Outlaw yazdı: 03 Eyl 2018 07:19 Aga bu durum emin ol sadece animelere özgü bir şey değil. Bu akımı başlatan Kara Şövalye'deki Joker oldu gibi.

Dizi piyasasından örnek vermek gerekirse, Joffrey ve Ramsey'nin bile bir ton seveni vardı. Seinen piyasasına bakarsak Griffith en çok tutan karakterlerden biri.

İnsanlar içinde biriktirdiği öfkeleri bu karakterlerin yaptıklarına bakarak tatmin etmeye çalışıyorlar.

Ha, şu konuda haklısın. Shounen piyasasında daha çok var bu tiplerden. Misal Pain, Tobi. Bu adamlar milyon kişi katletmiş, hatta kendi hocalarını öldürmüş tipler. Ama bakıyorsun epey sevip sayılıyor arkalarındaki ideolojiden ve tasarımlarının başarılarından ötürü.

WWE'de bile durum farklı değil, en iyi sen biliyorsun Emre. :D Konu güzel düşünülmüş eline sağlık.
Panpa zaten konuyu Shounen üzerine açmamızın sebebi bu. Bende biliyorum her yerde bu tip adamlar olduğunu. :D Sadece Shounen piyasası bu tarz adamların deyim yerindeyse kaynadığı bir yer. :D

Aklıma hem orospu çocuğu dediğim hemde başarılı bulduğum bir karakter deyince direk Thanos geliyor mesela.

Orochimaru bana Hiruzen'i öldürdükten sonra hep bir anti-hero hissiyatı verdi. O yüzden bilemedim pek. :D (Adamı seviyorumda ayrıca yalan yok. :D)
Naruto geçmiş nesille gelecek nesli eşleştirmeyi seviyor biliyorsunuz. Yani Sasuke=Obito=Orochimaru oluyor. Bu 3'lüde benim tek sevdiğim karakter Orochimaru. :D Obito'yu sevmiyorum ama başarılıda bulmuyorum zaten.
Kullanıcı avatarı
*UnforgiveN*
Favori Manga: *One Piece
*Naruto
*Bleach
Favori Anime: *Dragon Ball*One Piece*Naruto/Shippuuden
*Bleach*Death Note*Slumk Dunk
*Shingeki no Kyojin*Great Teacher Onizuka
*Hunter X Hunter*Yu Yu Hakusho*Toriko*Berserk
*Aoki Densetsu Shoot!*Hellsing
*Historys Strongest Disciple Kenichi*Vampire Knight*Beelzebub
*Kuroko No Basket*Detective Conan *D.Gray-man*Claymore
*Code Geass*Fullmetal Alchemist: Brotherhood

@_Emre_

Hacu Sasuke'nin klanı katledilmeseydi, Obito taşın altında kalmasaydı ya da sevdiği kızın ölümünü görmeseydi villian olmayacaklardı. Oysa Orochimaru'da böyle birşey yok ki. Herif pür kötülük yapmak için doğmuş gibi.
Resim
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_

*UnforgiveN* yazdı: 03 Eyl 2018 14:30 @_Emre_

Hacu Sasuke'nin klanı katledilmeseydi, Obito taşın altında kalmasaydı ya da sevdiği kızın ölümünü görmeseydi villian olmayacaklardı. Oysa Orochimaru'da böyle birşey yok ki. Herif pür kötülük yapmak için doğmuş gibi.
Abi Sasuke'de Obito'da süzme salak öncelikle. Eğer başkalarının yönlendirmesi olmasa 2'side kötü olmazdı.

Orochimaru'nun kendi amaçları uğruna bu tarz aksiyonlara girmesi onu sempatik bir karakter yapıyor benim gözümde. Adam kötü tabi ona lafımız yok. :D
Kullanıcı avatarı
Outlaw
MangaTurk Çeviri
MangaTurk Çeviri
Favori Manga: Vagabond,Tower of God, Planetes, Watashitachi no shiawase na Jikan, Pluto, Green Blood, Claymore, Slam Dunk, 20th Century Boys, Koe no Katachi, Vinland Saga
Favori Anime: Gintama, Psycho-Pass, HxH:11, Zankyou No Terror, Shigatsu wa kimi no uso, SNK, Anohana, 3-gatsu no lion, Kaguya-sama, Samurai Champloo, Koe no Katachi, Vinland Saga, Tenkuu no Shiro: Laputa, Saiki Kusuo, Cowboy Bebop, JoJo serileri...

Sasuke'ye ağabeyinin hikayesinin arkasındaki gerçeği, Tobi değil de Kakashi, hatta abartıyorum Hiruzen. Daha da abartıyorum bizzat gelip Shisui anlatsa yine o yapacaklarını yapardı. Yani olay yönlendirmeden farklı bir şey. Ki zaten adam gücü elde eder etmez siktir çekti Akatsuki'ye White Zetsu'yu ellerine verip. İşte böyle bir adam.
Resim
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_

Outlaw yazdı: 03 Eyl 2018 15:36 Sasuke'ye ağabeyinin hikayesinin arkasındaki gerçeği, Tobi değil de Kakashi, hatta abartıyorum Hiruzen. Daha da abartıyorum bizzat gelip Shisui anlatsa yine o yapacaklarını yapardı. Yani olay yönlendirmeden farklı bir şey. Ki zaten adam gücü elde eder etmez siktir çekti Akatsuki'ye White Zetsu'yu ellerine verip. İşte böyle bir adam.
Sasuke serinin en başında Orochimaru'dan etkilenmese ve bu olaydan hala Naruto'nun yanındayken haberdar olsa tepkisi ne olurdu onu düşünmek lazım.
Kullanıcı avatarı
Outlaw
MangaTurk Çeviri
MangaTurk Çeviri

_[Emre]_ yazdı: 03 Eyl 2018 16:18
Outlaw yazdı: 03 Eyl 2018 15:36 Sasuke'ye ağabeyinin hikayesinin arkasındaki gerçeği, Tobi değil de Kakashi, hatta abartıyorum Hiruzen. Daha da abartıyorum bizzat gelip Shisui anlatsa yine o yapacaklarını yapardı. Yani olay yönlendirmeden farklı bir şey. Ki zaten adam gücü elde eder etmez siktir çekti Akatsuki'ye White Zetsu'yu ellerine verip. İşte böyle bir adam.
Sasuke serinin en başında Orochimaru'dan etkilenmese ve bu olaydan hala Naruto'nun yanındayken haberdar olsa tepkisi ne olurdu onu düşünmek lazım.
Bence yine siktir çeker, güçlenmenin yollarını arardı.
Resim

“Shounen” sayfasına dön