Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Gerekli Şeyler Protestosu

Burada yeni çıkacak serilerin duyuruları yayın tarihleri gibi haberleri verebilir, onlar hakkında konuşabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
muaet
Ta'Veren
Ta'Veren
Favori Manga: Vagabond, Berserk, Claymore, Slam Dunk, The Breaker, Noblesse, Tower of God, The Gamer, Gamaran, Berserk, Naruto, One Piece, Veritas.
Favori Anime: Code Geass, Shingeki no Kiyojin, Death Note, Steins Gate, Full Metal Alchemist Brotherhood, Hellsing Ultimate OVA.

Evet, son günlerde şöyle bir olay gerçekleşmiş. Türkiye'nin "resmi" manga yayınevi olduğunu ve her şeyi çok iyi yaptığını düşünen gerekli şeyler ekibi manga sitelerinden birine ayar vermeye çalışmış. Epey tepki çekti diğer forumlarca. Hatta bir site bu konuda direk boykot girişimlerinde bulunmuş durumda. İşin ilginç yanı, turkcraft ve mangaoku da böyle uyarılar almıştı ve Diabolus tarafından kaldırılmıştı bazı seriler bir süreliğine. Ancak aşağıda göreceğiniz pek yasal bir uyarı değil, param var zikerin kıvamında bir ayar verme çabasıdır. Mangatürk'te dahi bir çok üye bireysel olarak manga veya anime çevirilerinde emek sarf etmişken -büyük emekleri olan çeviri gruplarını saymıyorum bile- sizin yaptığınız emek hırsızlığı, hebelehübele deyip, Türkiye'de bu kültürün tanıtılmasına ön ayak olmuş yüzlerce 'gönüllü' insanı korsan çeviri diye yaftalamak müthiş bir yayıncılık anlayışı olsa gerek(!) Hemen aşağıya ilgili boykot eylemini paylaşayım:

[hr]
Resim

@Gerekliseyler

#GerekliŞeyleriBoykotEdiyoruz

Etiketi ile twitterda twit atabilirsiniz.

BU PROTESTO GEREKLİ ŞEYLER'İN TELİF VE YAYIN HAKLARINA SAYGI DUYUP TAMAMEN USLUPLARININ AŞAĞILAYICI OLMASINDAN DOLAYI YAPILMAKTADIR.

PEKİ NEDEN?
Aşağıda Manga-tr ile Gerekli Şeyler arasındaki konuşmayı görüyorsunuz. Bu konuşmada, Gerekli Şeyler'den Deyvi Simoni, manga gruplarının hırsızlık yaptığını, devam etmeleri halinde ise tazminat talep edeceklerini, hatta hapse attıracaklarını SAYGISIZ bir uslupla söylemektedir. Kendisi bir kısım mangaların, Türkiye'deki yayınlama haklarını satın aldıklarını bu sebeple de manga sitelerin korsan yayın yaptığını belirtmektedir.

1 - Dağdan gelip bağdakini mi kovuyorsunuz?

Gerekli Şeyler yokken manga grupları vardı. Siz yokken o gençler buradaydı!

2 - Saygı nedir bilir misiniz?

Sırf paranız var diye sizden önce ve sizden yüzlerce kat kaliteli ve hızlı çeviri yapan gruplara korsan diyemezsiniz.

3 - Mangayı Türkiye'ye siz mi getirdiniz?

Hırsız ve korsan diyerek aşağıladığınız bu insanlar olmasaydı, şimdi size para kazandıran bu mangaları Türkiye'de kim tanıtacaktı?

4 - Bu gruplar olmadan önce neden Türkiye'ye manga getirmediniz?

Risk almak ZORO'nuza mı gitti.

5 - Hukuk önünde herkesin eşit olduğunu unuttunuz mu?

Yasal olarak telif haklarını elinizde tutuyorsunuz diye, dilediğiniz gibi hakaret edebileceğinizi ve tehdit edebileceğinizi mi sanıyorsunuz?

6 - Noter ihtarı nedir bilir misiniz?

Telif hakkı ihlali yapan bir internet sitesinin nasıl uyarılmasını gerektiğini bilen bir avukatınız yok muydu da, bireysel olarak mail attınız?

7 - Siz gerçekten mangaların kendi becerilerinizle mi sattığınızı sanıyorsunuz?

Sizin reklamınızı yapan gene manga siteleridir!

8 - Kendi ayağınıza sıktığınızın farkında mısınız?

Unutmayın ki Türkiye yayınlama haklarını alınca, size yanında okuyucular hediye gelmiyor.
MANGA TR ile DEYVI SIMONI ARASINDAKİ KONUŞMA Günaydın Arkadaşlar, sitemizde yer alan bazı serilerin artık yayınlanamayacağından bahsedeceğim.
Gerekli Şeyler Yayıncılık'tan gelen mailler aracılığıyla sitemizde yayınlanan "Bleach, Naruto, One Piece, Hellsing ve Shingeki no Kyojin" serileri hakkında uyarı aldık.
Mail Konuşmaları
GŞ - “GEREKLİ ŞEYLER YAYINCILIK
Yaptiginiz korsan ceviriler
Oncelikle cesaretinize hayran kaldik. Bir yayinevinin onbin hatta yuzbinlerce lira harcayip insanlara ulastirmaya calistigi mangalari siz boyle terbiyesizce, ahlaksizca yayinliyorsunuz helal olsun. Simdi biz Gerekli Seyler Yayincilik olarak Bleach, Naruto, One Piece, Hellsing ve Shingeki no Kyojin in turkiye yayin haklarinin sahibiyiz. Eger bir kac gun icinde bu mangalarin KORSAN yayinlari sitenizden kaldirmazsaniz, sonu hic iyi olmaz ve hayatiniz boyunca calisarak kazanamayacaginiz bir meblada tazminat oder hatta demir parmakliklarin arkasini ziyaret edebilirsiniz. INSANLARIN EMEKLERINI CALMAYIN, GIDIN ADAM GIBI SEYLERLE UGRASIN.
GEREKLI SEYLER YAYINCILIK”
Manga-TR - “Biraz daha resmi bir dil ile bize ulaşabilirseniz sevinirim.”
GŞ - “Daha ne gibi resmi bir dil bekliyorsun anlamadim? Sence resmi bir dil hakediyor musunuz? Biz burda bu kitaplara yuzbinlerce lira telif hakki oduyoruz siz -BEDAVAYA- intenete koyuyorsunuz. Yapilan sey dogru mu? Hayir degil ve gelmis daha resmi bir dil ile ulasirsaniz diyorsun.
Al benim adim Deyvi Simoni, Gerekli Seyler Yayinciligin kurucu ortagiyim. Ve ilk gonderdigim mesajdaki ciddiyetimi koruyarak, bu mangalarin siteden kaldirmanizi talep ediyorum. Talebimiz karsilanmazsa, yasal yollara basvuracagimizi belirtiyorum.”
Manga-TR - Çevirileri Manga-tr.com yapmıyor. Site ile bağımsız kişi veya kişiler gerçekleştiriyor ve sisteme gönderiyorlar. Çalışalarınızdan sisteme kopyalanan bir şey göremedim. Türkiye'de serilerin telif haklarına sahip olan kurumlar bizimle iletişime geçtiğinde ilgili serinin sitemizde ki yayınına son veriyoruz. Sizden istediğimiz sadece daha düzgün bil dil ile bizimle iletişime geçmenizdi. Ne tehtid nede aşağalıyıcı bir dille. Kısa süre içerisinde kaldırılacaktır. İyi günler dilerim.
Böylesine bir üslubla karşılaşınca bir çocuğun bize şaka yaptığını düşündük. Ama ne yazık ki doğruymuş. Ücret beklemeyen gönüllü çevirmen ve editörlerimizin emeklerini kaldırtılıp boşa çıkartıldı, emekleri çalanlar ortada. Adamlar o kadar para veriyorlarsa sonuçta kazanıp cebini doldurmak için yapıyorlar, babalarının hayrına değil. Biz sadece bu yeni kültürleri yayabilmek ve geliştirebilmek ve insanları mutlu etmek için yapıyorduk bu işi, sonuçta insanları mutlu etmek bize göre “ADAM GIBI SEYLER”le uğraşmaktı.
Fansub grupları, çalışmalarının yayınlanmasına izin vermediklerinde de kaldırıyoruz, hakaret etmek, küçümsemek Gereksiz Şeyler bunlar.
Böylelikle Bleach, Naruto, One Piece, Hellsing ve Shingeki no Kyojin serilerini artık yayınlayamıyoruz, bunun için okuyucularımızdan, emektar çevirmenlerimizden ve editörlerimizden özür dileriz.

Siz yokken biz vardık protestosu başlasın!
Resim

Söz sessizlikte,
ışık karanlıkta,
yaşam ölürken;
bomboş gökyüzünde
uçarken parlar atmaca.
Kullanıcı avatarı
Loki
Favori Manga: -Tower of God
-Slam Dunk
-Hunter X Hunter
-Bleach
-One Piece
-Noblesse
-Koe No Katachi
-Rurouni Kenshin
-Tokyo Revengers
-Dr Stone
Favori Anime: -Neon Genesis Evangelion
-Serial Experiments Lain
-Steins;Gate
-Hunter X Hunter
-Slam Dunk
-Full Metal Alchemist Brotherhood
-Yu Yu Hakusho
-Bleach
-One Piece
-Dragonball Z
-Barakamon
-Samurai X
-Dr Stone

Yazıklar olsun diyorum. Şahsen uzunca yıllardır Gerekli Şeyler'e ayar durumdayım. 7-8 sene kadar önce dükkanlarından alışveriş yapıyordum ve ulaşımım oralara zordu. Bir kaç ayda bir yolum düşüyordu. Sipariş verdiğim bir çizgiroman(Marvel) serisinin tamamı gelmemişti, paranın da tamamını vermiştim. Not almışlardı gelince verecekler, yok gelemiyorsa da başka bir ürün verecekler veya para iadesi alacaktım(Ki serinin gelmeme ihtimali olduğunu sonradan öğrenmiştim, hadi neyse). Gel zaman git zaman bunlardan ses çıkmayınca bir kaç ay sonra gidebildim, bir baktım bir sokak altta bir yer tutmuşlar. Buldum, eski yerlerine çok yakındı. Onlara bir kaç ay önce böyle böyle olmuştu, not almıştınız vs ürünüm geldi mi dedim. Adamlar bırakın ürünü taşındık tüm veriler gitti gibi abuk bir cevap verdiler ve bir veya iki çizgiromanlık bir paranın üstüne yattılar. O dönemler öğrenci olduğumdan o paranın kaybı daha daha koymuştu. Tamam taşınmış olabilirler, evet veriler de o esnada kaybolmuş olabilir. Ama üslupları ve yaklaşımları çok tersti. Neredeyse hırsızlığa teşebbüsle suçlayacaklardı beni ki asıl hırsızlığı onlar yapıyordu o anda. Utanmadan seslerini yükseltip bağırıp çalışmaya kalktılar. Sözlü bir tartışmanın ardından lanet olsun diyerek çıkmıştım. Daha da bir şey almadım oradan. Görünen o ki zihniyetlerinde en ufak bir değişiklik olmamış. Bir de utanmadan hırsız demişler manga sitelerine öyle mi? Asıl hırsız kimmiş acaba?
Kullanıcı avatarı
Anka24
Favori Manga: Slam Dunk - Boku No Hero Academia!
Favori Anime: Hajime No İppo

Edit.
En son Anka24 tarafından 16 Eki 2015 18:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Concord
Favori Anime: ..

Facebook sayfasında özür yazısı yayınlandığında samimyetleri sorgulandı ve alına cevaplar manidar oldu. Anlamamazlıktan gelip bir süre sonra cevap veremez hale geldiler işin ilginci yazıları falanda silmediler.
https://www.facebook.com/gerekliseyler/ ... 2371099811?

Komikler cidden japonyada bile koleksiyon amaçlı satılan ciltleri manga kültürne katkı olsun diye çeviriyoruz diyorlar. Samimyseniz haftalık shoenen jumpu çevirin deniliyor yine cevap yok. One piece günceli artık kaç yıla gelir merak konusu. + elimde mangaları olduğundan söyleyeceğim, one piece çevirilerinin türkçesi bozuk
Resim
Kullanıcı avatarı
rassvet
Favori Manga: Fullmetal Alchemist, Naruto, Bleach, Gintama, Noragami, One Piece
Favori Anime: Fullmetal Alchemist, Naruto, Bleach, Death Note, Gintama, Rurouni Kenshin, Noragami, One Piece, Basilisk, Samurai Champloo, Wolf's Rain

Kendi blogumda da belirttim, burada da soylemeden gecemeyecegim: baskalarina "gidin adam gibi seylerle ugrasin" dedikleri halde, o "adam gibi ugraslar" icinde gormedikleri isten kazanc saglamaya calismalari tam bir iki yuzluluk ornegi!

Zaten anladigim kadariyla bu konuda pek de hakli degillermis. Manga-tr forumunda okuduguma gore, yayinladiklari Turkce mangalar uzerinde yayin haklarina sahip olduklari dogru, ama bu mangalarin Ingilizce ve Japonca yayinlariyla ilgili herhangi bir hakka sahip degiller.
Yorozuya - OtakuTürk - 万事屋
Gintama Çeviri Grubu
[/size]
Resim
Kullanıcı avatarı
Diabolus Ipsum Amans
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Favori Manga: One Piece, Veritas
Favori Anime: One Piece
İletişim:

Türkiye'de altkültür dediğimiz şeyi yaratan amatör ruhtur. Bu insanların hiçbir çabası olmamıştır.
Bir etkinlik mi düzenlediler? Ana akım medyada bir kampanya mi başlattılatilar.

Amatör gruplar anime manga çizgi roman olayını geliştirdi. Bu yahudi arkadaşlarımızda para bende güç bende hesabı gitti aldı.

Aldıktan sonra da millete ahkam kesmeye başladılar.
Kardeşim bu dünyada senin ağababalarin korsanı engelleyemedi. Engelleyebilse manga reader mangapanda olmazdi. Fakat sen engelleyebilecegini falan düşün öyle hayaller kur millete küfret aferin.
Betrayer... In truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes can see what others cannot.
nobody
Favori Manga: Fullmetal Alchemist, Golden Boy, GTO, Battle Royale, Sun-Ken Rock, Shamo, Vagabond, Death Note, High School, Berserk, Toriko
Favori Anime: Fullmetal Alchemist, GTO, Texhnolyze, Slam Dunk, Monster, Hajime no Ippo, Pinocchio, Baccano, Black Lagoon, Death Note, Berserk

birde mangagrupların çevirmediği manga çevirinde görelim. lone wolf hariç elinizde ne var ki?

death note - mnaki tarafından çevirildi
fullmetal alchemist - mnaki tarafından çevirildi
hellsing - v-team tarafından çevirildi
one piece, bleach, naruto - birçok grub tarafnından çevirilmiş

çevirileriniz kaliteli mi? idare eder, manga grupları sizden kat kat daha iyi çeviriyorlar. lone wolf serisini topluyordum, onunda ingilizcesini okurum artik. benden beş kuruş alamazsınız artık. özür diliyoruz...özürmüş....tabi götünüz sıkıştı şimdi.
Akai sora
Favori Manga: Vagabond-One piece
Favori Anime: -

Japonca öğrenirim bunlardan bir şey almam.
:lol:
Kullanıcı avatarı
Anka24
Favori Manga: Slam Dunk - Boku No Hero Academia!
Favori Anime: Hajime No İppo

Kullanıcı avatarı
Deathwing
Favori Manga: Yok
Favori Anime: Yok

Haklı ama kaybedilecek olan bir mücadele, parası olan konuşur her zaman. Zaten ülkede 3-5 tane nerd ancak var, onların içerisinde de ne çıkarırsan çıkar alacak bir kitle ancak var, piyasada rakibin de yok sok sokabildiğin kadar. Biz burada ne kadar boykot edersek edelim yaş ortalaması 15 olan bir türkanime kitlesi var, asıl boykotun onlara ulaşması lazım, sonuçta sayıca çoğunluğu oluşturan kitle onlar. Sen burda boykot ederken ilk animesini bir ay önce izlemiş adam gidip death note, hellsing falan alırsa hiçbir anlam ifade etmez. Durumun herkese açıklanması lazım.
Once upon a time there was no snake, there was no scorpion,

There was no hyena, there was no lion,
There was no wild dog, no wolf,
There was no fear, no terror,
Man had no rival.

“Manga & Anime Haberleri” sayfasına dön