Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Türk yapımı animasyon: "Börü"

Burada yeni çıkacak serilerin duyuruları yayın tarihleri gibi haberleri verebilir, onlar hakkında konuşabilirsiniz
Concord
Favori Anime: ..

_[Emre]_ yazdı:
ansatsuken yazdı:http://www.boerue.com/
Şu hikayeyle animasyon değilde oyun falan yapsalar zaten yaz tatiline girmemize az kalan şu dönemlerde arada girer oynardım. Yanlış sektördeler Türkiye'de bu tarz şeyler tutmuyor anlamadılar hala. :lol:
Wtf
Türkiyede ne zamandır oyun animasyondan fazla tutar oldu mk.

Bayılıyorum şu kendini zeki ve sektörü bilen biri sanan insanlara. Türkiyede izlenen şeyin tv olduğunu ve internetin %90 amaçla tvdeki dizlleri ve çocukların sevdikleri çizgi filmi takip etmek amacıyla kulanıldığını ve türkiyede internet kültürünün sadece genç kitlede oluştuğu anlaşılmamış. Bu genç kitle 10-20 yıla belirgin ve cidiye alınır hale gelir. O yüzden oyun gibi bir şey yapmak net salaklıktır sektör bilen biri için.

Kulandıkları karakter tasarımları çocuklara ve ergen dediğimiz kitleye. Yani amaçları türk mitini çocuklara tanıtmak. Klasik abd özentisi animasyonlar veya tamamiyle çocuk eğitimi amaçlı animasyonlar yerine bu tarz animasyonlar deneniyor ve projede ki çoğu çizimi tek kişi yapmış daha ne olsun.

İlk yorumda klasik türklerin yaptığı işten ne bekliyorsun mk ya kafasında yapılmış. Ülkede animasyon olarak tek cidiye alınacak üniversite varken böyle bir proje yapılıyorsa saygı duymak gerekir.
Not=Bir animatör adayı olarak gözlerim yeşerdi desem yeridir. Adamlar okuyup yurtdışında mervel dc peşinde koşuyorlardı. Biri çıkıp ülkemizde adam akılı bir şeyler deneyelim demişler. Aşırı düşük bütçeli ama bu başlangıç gibi geliyor.
Resim
Kullanıcı avatarı
wadef
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: HunterxHunter, One piece, Doraemon

Oncelikle millete artislik yapmadan ve saygiyla cevap vermeyi bilmek lazim. Bu animasyonu yapanlarin desteklenmesi lazim burasi ayri bir konu. Ama bu kadar buyutulup elestirilmesini engellemeye calismakta nedir. Bi kere bu animasyon turkiyede denenen ilk animasyon degildir. Daha once Kayip armagan diye bir animasyon yaptilar ve benim gayet hosuma gitti. Burada herkez izlemismidir bilmiyorum. Ama bu boruden kat ve kat kaliteli oldugunu dusunuyorum.Belki haksizlik yapiyorda olabiliriz cunku daha henuz izlemedik. Ama fragmandan nasil oldugu az cok belli oluyor.
Herneyse, turkiyede hep gecerli bir mantikla yine savunulacak nasil olsa. Kalitesizligi elestirilmesini engelleyerek ortmeye calismak. Kaldi ki elestiri (dozunu kacirmadiktan sonra) herzaman daha iyisinin yapilmasi icin yardimci olan birseydir.
Kullanıcı avatarı
Kısa Lm
Favori Manga: Kingdom - Bakuman - One Piece - Naruto - Bleach - Elfen Lied - FMA - Fairy Tail - Death Note - Hunter x Hunter - Shingeki no Kyojin - Historys Strongest Disciple Kenichi
Favori Anime: Kingdom - Gintama - Hellsing - Hunter x Hunter - Bakuman

Tanıtım videosundan anladığım kadarıyla stv tarzı " ve namaz kılmadığı için birden amcası öldü " " oaaaa " gibi bi şey çıkacak. O seslendirmeyi kim yapmış niye yapmış bilmiyorum ama sik gibi olmuş.
Gelelim animasyon denilen şeye wordpresste çalışan layer slider diye bi şey var 3d efekt falan atabiliyorsun 18 dolar mıydı neydi onunla yapmışlar sanırım.
Concord
Favori Anime: ..

@wadef
Evet izledim ve kast ettiğimi çok yanlış anlamışsın.

Bu börü denen projeyi yapan insanlar belli ki projeyi başlangıç olarak yapmaya çalışacaklar, çünkü özendikleri şey destek kısmı.
Ve yine dediğim gibi ortada bir ekipleri bile yok aslında. Çizime tek kişi uğraşıyor, seslendirme doğal olarak acemice her şeyi dünya standartlarının altında.
Ama sen gelipte animasyon yapıcaklarına oyun yapsınlar, anlamamışlar piyasayı diyorsan bu eleştiri değil, ne olduğu belirsiz saçma bir söylemden öteye gitmez.

Eleştirilmesinin engelendiği falan yok, adamlara yazabilirsiniz altına yanlışlarını sayabilirsiniz. Eleştiri güzel şeydir. Problem ülkemizde eleştiri denilen şeyin kendini tatmin etme çabasıyla yapılmaya çalışılarak tamamiyle karalamaya gitmesi. Ben türk yapımı bir saçmalık olan palyaço evinin sırf türk yapımı diye el üstünde tutulmasına zamanında karşıydım ve yerden yere vurdum. Çünkü oyun vaat edilene göre berbatı ve yerden yere vurdum doğal olarak.

Eleştiri dediğin şey üst yazıda kısalmnin yaptığı oluyor, gayet ağır konuşmuş ama bir mantığı ve doğruluk payı var.
Resim
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_
Favori Manga: Bleach
Favori Anime: Medaka Box

Concord yazdı:
_[Emre]_ yazdı:
ansatsuken yazdı:http://www.boerue.com/
Şu hikayeyle animasyon değilde oyun falan yapsalar zaten yaz tatiline girmemize az kalan şu dönemlerde arada girer oynardım. Yanlış sektördeler Türkiye'de bu tarz şeyler tutmuyor anlamadılar hala. :lol:
Wtf
Türkiyede ne zamandır oyun animasyondan fazla tutar oldu mk.

Bayılıyorum şu kendini zeki ve sektörü bilen biri sanan insanlara. Türkiyede izlenen şeyin tv olduğunu ve internetin %90 amaçla tvdeki dizlleri ve çocukların sevdikleri çizgi filmi takip etmek amacıyla kulanıldığını ve türkiyede internet kültürünün sadece genç kitlede oluştuğu anlaşılmamış. Bu genç kitle 10-20 yıla belirgin ve cidiye alınır hale gelir. O yüzden oyun gibi bir şey yapmak net salaklıktır sektör bilen biri için.

Kulandıkları karakter tasarımları çocuklara ve ergen dediğimiz kitleye. Yani amaçları türk mitini çocuklara tanıtmak. Klasik abd özentisi animasyonlar veya tamamiyle çocuk eğitimi amaçlı animasyonlar yerine bu tarz animasyonlar deneniyor ve projede ki çoğu çizimi tek kişi yapmış daha ne olsun.

İlk yorumda klasik türklerin yaptığı işten ne bekliyorsun mk ya kafasında yapılmış. Ülkede animasyon olarak tek cidiye alınacak üniversite varken böyle bir proje yapılıyorsa saygı duymak gerekir.
Not=Bir animatör adayı olarak gözlerim yeşerdi desem yeridir. Adamlar okuyup yurtdışında mervel dc peşinde koşuyorlardı. Biri çıkıp ülkemizde adam akılı bir şeyler deneyelim demişler. Aşırı düşük bütçeli ama bu başlangıç gibi geliyor.
İlk önce diziyle çizgi diziyi aynı kefeye koymak hmmm. Hayır Türkiye'de bundan bi 11-12 yıl önce dediğin geçerliydi. Türkiye'de ciddi ciddi çizgi dizi izlenen zamanlarda o zamanlardı zaten. Ay Savaşçısı, Rurouni Kenshin falan yayınlıyordu herifler. Ayrıca oyun yapmak salaklıksa artık bilmiyorum. Çevremde bile google play'e oyun yapıp burdan yürümüş insanlar var. Hani öyle bir anlatıyorsunki bildiğim şeyden yanıltacaksın beni. Artık Acun'nun programlarını bile doğru düzgün sikleyen yok. Bu tarz programların manyağı olan ailem bile bıktı artık o derece. Özellikle Mobil oyun sektöründen çok basit bir şekilde paranın amına koyabiliyorsun. Hem cahilim hem güçlü moduna girmeyin. Ha çok iyi birşey çıkarsalar belki ama burda en fazla TRT Çocuk'da yayınlanabilecek seviyede bir seriyi savunmak güzel kafa. Bu arada Marvel, DC örnekleri çok komik. Burası Türkiye. Hani ergen diye bahsettiğin kitleye dahil olan biri olarak söylüyorum TV izlemiyorum çevremde tanıdığım 1-2 tane dizi izleyen var onlarda Game Of Thrones falan takılıyorlar haberin olsun. Çizgi dizi desen ulaşabileceği kitle 0-7 yaş arası kazancının ne olacağı aşağı yukarı belli.
En son _[Emre]_ tarafından 22 Nis 2016 10:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
wadef

Oncelikle elestirirken ve cevap verirken uslubu koruyalim lutfen. Diger turlu karsidaki kisiyi alt etmeye calisma gibi oluyor.

Emre nin dedigi sey aslinda cok dogru. Bence turkiyede bu alanin canlanlmasi isteniyorsa bu amatorce animasyon yapmakla baslamamali. Oncelikle bu alandaki iyi orneklerle insanlarin animasyon ve animeye olan onyargilarinin kirilmasi gerekiyor. Su an buyuk cogunlugun anime ve -animasyonlari 7-12 yas araligi olarak dusundugu bir yerde dunyanin en iyisini yapsan yine bisey ifade etmez. Keske japonyayi gorme firsatiniz olsa. Buradaki anime ve manga kulturunu gorseniz dedigimi daha iyi anlarsiniz. Turkiye de bir otobuste acip bir anime izleyince millet `koca adam cizgi film izliyor diye garip garip bakiyor.`

Bu proje icin ugrasan arkadaslar da bu isi gercekten birseylere onayak olmak icin mi yapiyorlar yoksa sadec takiliyorlar mi bunu bilmek lazim.
Yoksa bende tasarimdir animasyondur baya yetenegim var. Normal bir cizgi film tarzi birseyde yapabilirim. Ama bu isler emek isteyen isler.
Siradan birsey yapip bana destek verin demek pek hos durmaz diye dusunuyorum.
Kullanıcı avatarı
oZzIiI
Favori Manga: Vagabond, Shamo, FMA, Berserk, Sun-Ken Rock,
20 Century Boys, Banya, Liar Game, Death Note, Jackals, Claymore,
Slam Dunk, Veritas, One Piece, Gamaran, Beelzebub,
Deadman Wonderland,
Favori Anime: Samurai Champloo, Cowboy Bebop, Black lagoon, Berserk,
Sword Of the Stranger, Darker Than Black, One Piece, GTO,
İletişim:

Açık konuşmak gerekirse oldukça etkileyici bir proje olarak gördüm.
Bir grup gencin toplanıp bir şeyler ÜRETMEYE çalışması bizim bir geleneğimiz değildir.
wadef yazdı: Bu proje icin ugrasan arkadaslar da bu isi gercekten birseylere onayak olmak icin mi yapiyorlar yoksa sadec takiliyorlar mi bunu bilmek lazim.
Yoksa bende tasarimdir animasyondur baya yetenegim var. Normal bir cizgi film tarzi birseyde yapabilirim.
Yapamazsın
Kullanıcı avatarı
wadef

oZzIiI yazdı:Açık konuşmak gerekirse oldukça etkileyici bir proje olarak gördüm.
Bir grup gencin toplanıp bir şeyler ÜRETMEYE çalışması bizim bir geleneğimiz değildir.
wadef yazdı: Bu proje icin ugrasan arkadaslar da bu isi gercekten birseylere onayak olmak icin mi yapiyorlar yoksa sadec takiliyorlar mi bunu bilmek lazim.
Yoksa bende tasarimdir animasyondur baya yetenegim var. Normal bir cizgi film tarzi birseyde yapabilirim.
Yapamazsın
Su mantigi da anlamiyorum bir turlu. Neye dayanarak soyluyorsun ki. Neden kendinle diger insanlari karsilastiriyorsun?
Animasyon tarzi seylerle 1 yilini versen ve biraz ugrassan sen bile yaparsin merak etme.
Kullanıcı avatarı
oZzIiI
Favori Manga: Vagabond, Shamo, FMA, Berserk, Sun-Ken Rock,
20 Century Boys, Banya, Liar Game, Death Note, Jackals, Claymore,
Slam Dunk, Veritas, One Piece, Gamaran, Beelzebub,
Deadman Wonderland,
Favori Anime: Samurai Champloo, Cowboy Bebop, Black lagoon, Berserk,
Sword Of the Stranger, Darker Than Black, One Piece, GTO,
İletişim:

wadef yazdı:
oZzIiI yazdı:Açık konuşmak gerekirse oldukça etkileyici bir proje olarak gördüm.
Yapamazsın
Su mantigi da anlamiyorum bir turlu. Neye dayanarak soyluyorsun ki. Neden kendinle diger insanlari karsilastiriyorsun?
Animasyon tarzi seylerle 1 yilini versen ve biraz ugrassan sen bile yaparsin merak etme.
:S :S Ben kendimle karşılaştırma yapmadım ki... Bunu nereden çıkardın?
Dayanağım belli ayrıca sen, ben veya bu forumdaki her hangi biri "börü"nün 100 de 1 ini yapamayız çünkü üretmeye odaklı çalışan bir beynimiz yok.
Kullanıcı avatarı
wadef

Bu konuda bakis acilarimiz cok farkli. Bana gore su forum bile basli basina anime ve manga sektoru icin boru ile karsilatirilamayacak seviyede daha faydali.Forumda uretmeye odakli kisi sayisi az yada hic yok diye dusunebilirsin. Ama neyi uretme bunu biraz acmak lazim.
Bir yerde birseylerin gelismesi icin bir kultur olusmasi gerekiyor. O kultur olusmadiktan sonra istedigin kadar animasyon yapmaya calis.
Bu arada bu projeyi yapan kisileri elestirmek gibi bir derdimiz yok. Sonucta bu kisiler birseyler uretmeye calisiyor. Ben genel sorunlardan bahsediyorum.
Yani bir kac ogretmen birseyler yapmaya calisiyor diye egitim sistemini elestirmeyelim mi? Elestiriler kesinlikle kisisel degil.Belki biraz haksizlikta yapiyor olabiliriz. Cunku Turkiye de birseyler yapmaya calisan birilerini bulmak gerecekten zor.

“Manga & Anime Haberleri” sayfasına dön