Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Fan Fiction Yazmak Üzerine Notlar

Anime&Manga ile ilgili yazdıgınız hikayeleri, yazıları burada paylaşabilirsiniz.
Celebhol
Favori Anime: -

Merhaba arkadaşlar, sitede ff (fanfiction) yazmak isteyen arkadaşlara bir yararım olsun dedim ve açtım başlığı. Öncelikle ff nedir bir bakalım.
Fanfiction denilen şey, var olan bir kurgusal evren üstüne, o evrenin hayranlarının yazdıkları hikayelere denir. Fan=hayran, fiction=kurgu demektir. Yani eğer kendi oluşturduğunuz bir evren üstüne hikaye yazdıysanız buraya değil Sanat Köşesi'ne atın :)

Şimdi tavsiyelere geçelim.

İlk olarak, her bölümünüz için ayrı başlık açmayın, böyle yaparak tek başlıkta alacağınız ilgiden daha azını alırsınız ve okunmanız düşer. Her yazar okunmak ister aslında, ff olsun ya da olmasın, o yüzden böyle bir şey yapmayın. Aynı şekilde hikaye için ayrı, yorumlar için ayrı başlık da açmayın.

İkinci olarak, kurgunuzda olacakları en azından genel hatlarıyla planlayın. Bu tutarlılığı sağlar ve ileride oluşabilecek kurgusal yanlışları, boşlukları önler. Ancak bunu abartıp da her bir şeyi planlamaya çalışarak, bir anda mükemmel bir şey çıkarmaya çalışarak kendinizi sıkboğaz etmeyin. Unutmayın, bir hikayeyi yazarken zevk almazsanız sıkılır ve bırakırsınız. Aynı zamanda ilham, ana bırakma hikayeye canlılık katar. Her şeyi planlama ise mekanikleştirir. Bunun ayarını yazdıkça yakalacayacaksınız, kendinize çok yüklenmeyin yani :)

Üçüncü olarak ise, hikayenin bir bütün olduğunu unutmayın ama genel manga mantığından şaşmayın. Bu demek oluyor ki her bölüm kendi içinde ilgi çekici olmalı. İlgiyi çok kaybetmeyin!
Bunun için farklı farklı taktikler var. Mesela ben ilk bölümleri nispeten kısa ama olabildiğince ilgi çekici tutmaya çalışır, hikaye gelişimini daha sonraki bölümlere bırakırım.

Dördüncü olarak, betimlemeler güzeldir ama zaten kurulu bir evren üstüne konuşuyoruz. Yani Naruto okuyan birisine "Rasengan" dediğinde aklında birebir canlanıyor bahsi geçen şey. Bu yüzden -yeni bir şey yapmadığınız sürece- gereksiz betimlemeye girmeyin derim (malesef çoğu kişinin kitap okumayı sevmemesinin de etkisi var). Yalnız, betimleme kesinlikle olmazsa olmazıdır bir hikayenin. Ayarını oturtmaya çalışın.

Beşinci olarak, hikaye anlatma konusunda bir takım araçları bilmenizde yarar var. Örneğin bir karakterin düşünsel akışını aktararak hem o karaktere derinlik katar, hem anlatımı çeşitlendirir hem de hikayeyi işlemiş olursunuz. Böylelikle hikayeye yabancılaşmamış da olur okuyucular. Bu sadece bir araç, daha çoğunu araştırıp bulabilirsiniz.

Altıncı olarak, hikayenizin bir "hayran kurgusu" olduğunu unutmayın. Yani evreni ve karakterleri siz yaratmadınız, bu yüzden onu okumaya gelen kişilerin belli beklentileri olacaktır. Karakterlere ve hikayeye elbette kendi yorumunuzu getirecekseniz ama tutup da onların asla yapmayacakları şeyler yaptırmanız ilgiyi kaybetmenize yol açacaktır. Bunu demişken, başka bir önemli yan da hikayede karakter çeşitliliğini korumaya çalışmak. Yani hikayeyi işlediğiniz ana karakterleriniz var ama diğerlerini de unutmayın.

Yedinci ve son olarak, her zaman okuyuculara geri dönüş yapın. İlgiyi canlı tutun, soğuk davranmayın. "Cool" takılmayın. Bir de zamanında anketini yapmıştım, insanların en çok online oldukları saat akşam sekiz oluyor. Yeni bölümleri o civarda atarsanız daha çok kişiye ulaşır :laugh:

Şimdilik benden bu kadar arkadaşlar, daha fazla şey öğrenmek isteyenler Dr.M'in Yazmak Üzerine Notlar konusuna bakabilir.
Kullanıcı avatarı
Son of Sparda
Favori Manga: Berserk, One Piece, Bleach, Gantz, Onani Master Kurosawa, Fairy Tail, Deadman Wonderland, Molester Man, Tsunbaka, I am a Hero, Watashitachi no Shiawase na Jikan, Noblesse, Tower of God, Veritas, Riki-oh, Nozoki Ana
Favori Anime: One Piece, Gurren Lagann, Death Note, FMA Brotherhood, Hellsing Ultimate, Beelzebub, Berserk, Blood Lad, Danganronpa, Gintama, GTO, K, Shingeki no Kyojin, SAO, DMC, Btoom, Deadman Wonderland, Code Geass, Magi, Basilisk, Detriot Metal City...
İletişim:

Gerçekten yararlı bir konu olmuş, ilgilenenlerin işine yarayacaktır.

Olay başlangıçta bittiğinden ona özel ilgi gösterin.
Mümkün olduğunca uzun ve karmaşık cümleler yerine sade cümleler kullanın.
Tek cümlede birden çok şeyden bahsetmek yerine bol cümle kullanın.
Resim
Resim
"Konuşma, bir bayanın eteği gibi; ilgiyi sürdürecek kadar kısa, konuyu kapsayacak kadar uzun olmalıdır". -Dale Carnegie
► Spoiler Göster
DeviantArt -Güncel, 25.02.2014-[/color][/b][/url] Malaikat Abu-Abu -Part 3 Yayınlandı-[/color][/b][/url]Eikichi Onizuka FC[/color][/b][/url]
Celebhol

Son of Sparda yazdı:Gerçekten yararlı bir konu olmuş, ilgilenenlerin işine yarayacaktır.

Olay başlangıçta bittiğinden ona özel ilgi gösterin.
Mümkün olduğunca uzun ve karmaşık cümleler yerine sade cümleler kullanın.
Tek cümlede birden çok şeyden bahsetmek yerine bol cümle kullanın.
Aslında başlangıçta bitmiyor ama ona bağlı olarak okuyucunun ilgisi değişiyor işte. Yazan kişinin hevesini etkilediği için önemli olduğunu düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
Phinks

Hepsini okuyamadım, bahsedeceğim şey konuda varsa mesajı silersiniz, fazlalık olmasın.

Şimdi ben diyelim ki X mangası hakkında ff yazmak istiyorum. X mangası en son Y bölümünde kaldı. Ama ben ff'mi Z bölümünden devam ettirmek istiyorum. Böyle bir şey olabilir mi? Misal OP şuan Dressrosa Arc'da ama ben gidip hikayeyi Shabondy Arc'dan sonra devam ettirsem sorun olur mu? Yapabiliyor muyuz bunu çok merak ettim.
"We are the Slayers. And Slayers live for the hunt."
Kullanıcı avatarı
Dr.M
Kalemşor
Kalemşor
Favori Manga: One Piece, Veritas, Gamaran, Hollyland,Liar Game,Bakuman, One Punch Man, Berserk, Toriko, Tower of God, City of the Darkness, Noblesse,
Favori Anime: Naruto, Bleach,Death Note, Hellsing, Samurai X, Hunter X Hunter, FullMetal Alchemist Brotherhood

Buna ayıracağınız vakitle gidin düşünün taşının kendinize özgü, kendinize ait bir hikaye tasarlayın.
ÖLÜLERİN BEKÇİSİ 3. SEZONU OLAN KURDUN SAVAŞI BAŞLIYOR
GÜNCEL 10. BÖLÜM ÇIKTI [/i][/size] OKUMAK İSTEYENLER BURADAN[/size]

YENİ BAŞLAYANLAR! ÖYKÜNÜN İLK SEZONU İÇİN ÖLÜLERİN BEKÇİSİ ÖZGÜR BİR ADAM BAŞLIĞINA

İKİNCİ SEZONU İÇİN ÖLÜLERİN BEKÇİSİ KURDUN DOĞUMUNA BAKABİLİRSİNİZ.
Kullanıcı avatarı
Son of Sparda
Favori Manga: Berserk, One Piece, Bleach, Gantz, Onani Master Kurosawa, Fairy Tail, Deadman Wonderland, Molester Man, Tsunbaka, I am a Hero, Watashitachi no Shiawase na Jikan, Noblesse, Tower of God, Veritas, Riki-oh, Nozoki Ana
Favori Anime: One Piece, Gurren Lagann, Death Note, FMA Brotherhood, Hellsing Ultimate, Beelzebub, Berserk, Blood Lad, Danganronpa, Gintama, GTO, K, Shingeki no Kyojin, SAO, DMC, Btoom, Deadman Wonderland, Code Geass, Magi, Basilisk, Detriot Metal City...
İletişim:

Lycille yazdı:Hepsini okuyamadım, bahsedeceğim şey konuda varsa mesajı silersiniz, fazlalık olmasın.

Şimdi ben diyelim ki X mangası hakkında ff yazmak istiyorum. X mangası en son Y bölümünde kaldı. Ama ben ff'mi Z bölümünden devam ettirmek istiyorum. Böyle bir şey olabilir mi? Misal OP şuan Dressrosa Arc'da ama ben gidip hikayeyi Shabondy Arc'dan sonra devam ettirsem sorun olur mu? Yapabiliyor muyuz bunu çok merak ettim.
O tamamen sana kalmış.
İstersen ace in hala yaşadığı alternatif bir hikaye bile yazabilirsin.
Resim
Resim
"Konuşma, bir bayanın eteği gibi; ilgiyi sürdürecek kadar kısa, konuyu kapsayacak kadar uzun olmalıdır". -Dale Carnegie
► Spoiler Göster
DeviantArt -Güncel, 25.02.2014-[/color][/b][/url] Malaikat Abu-Abu -Part 3 Yayınlandı-[/color][/b][/url]Eikichi Onizuka FC[/color][/b][/url]
Celebhol

Dr.M yazdı:Buna ayıracağınız vakitle gidin düşünün taşının kendinize özgü, kendinize ait bir hikaye tasarlayın.
İnsanların özgün ve edebi değeri olan şeyler yaratmasını istediğini anlıyorum ama bir kişi istiyorsa ff yazmada hiç bir sorun yok. Bana eksisi değil artısı oldu hatta yazma konusunda.
Olay istek konusunda bitiyor aslında, neyi isteyip isteyemeceklerini söyleyemeyiz insanlara.

Bu arada ff yazan kişiler öykü vb. yazmaya yatkındır benim gözümde ama bu şekilde "boş işlerle uğraşıyorsunuz" tepkisi onları çekmek yerine daha da soğutur. Açıkçası ben sadece ff yazan birisi olsaydım bu mesajı gördükten sonra imana geleceğime tam tersi olurdu.
Sonuç olarak, hayır, insanlar buna ayıracakları zamanla hikaye yazmak durumunda değiller eğer istemiyorlarsa. Kimse de ne yapacaklarını söylememeli.
Kullanıcı avatarı
Dr.M
Kalemşor
Kalemşor
Favori Manga: One Piece, Veritas, Gamaran, Hollyland,Liar Game,Bakuman, One Punch Man, Berserk, Toriko, Tower of God, City of the Darkness, Noblesse,
Favori Anime: Naruto, Bleach,Death Note, Hellsing, Samurai X, Hunter X Hunter, FullMetal Alchemist Brotherhood

Tavsiye başlığı açıp da kimse insanların ne yapacaklarını söylememeli demen çok ilginç, tavsiye ne o zaman illa yazın şunu yapın deyip destek olmak insanların ruhunu okşamak mı? Yoksa konu hakkında kendi bildiğini görüşlerini söylemek mi?

Benim tavsiyem benim görüşüm de bu. Benim görüşüme göre Fan Fiction en fazla bir başlangıç noktası olabilir ondan sonra burada ilerlemeye devam ederseniz, hem özgünlüğünüzü hem de yaratılıcığınızı köreltirsiniz. Benim görüşüm benim tavsiyem de bu kimse de tavsiye başlığı açıp sonra hoşuna gitmediği sözlerin söylenmemesini istememeli.
ÖLÜLERİN BEKÇİSİ 3. SEZONU OLAN KURDUN SAVAŞI BAŞLIYOR
GÜNCEL 10. BÖLÜM ÇIKTI [/i][/size] OKUMAK İSTEYENLER BURADAN[/size]

YENİ BAŞLAYANLAR! ÖYKÜNÜN İLK SEZONU İÇİN ÖLÜLERİN BEKÇİSİ ÖZGÜR BİR ADAM BAŞLIĞINA

İKİNCİ SEZONU İÇİN ÖLÜLERİN BEKÇİSİ KURDUN DOĞUMUNA BAKABİLİRSİNİZ.
Celebhol

Haklısın coni, orası öyle olmuş :laugh:

Edit: Konu isminden yanlış anlaşılma var sanırım, senin Yazmak Üzerine Notlar başlığınla aynı göreve hizmet ediyor. Oraya birisinin gidip "yazmak boş iş gençler" dediğini düşünürsen benim bakış açımı da anlarsın.
Neyse, isim düzeltildi.

“Fan Fiction” sayfasına dön