Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

...

Son gelişmeleri bizlerle paylaşın.
Sae
Favori Manga: -
Favori Anime: -

Biyoloji derslerinde anlatılan bir şey kafama takıldı hücre zarı için canlı hücre çeperi için cansız denilmişti organellerin canlılığı cansızlığı neye göre belirleniyor?

Ayrıca organeller tek başlarına canlı olarak sayılabilir mi? Canlılık nereye kadar indirgenebilir?

Ve diğwr bir sorum yararlı bakteriler vücudumuzda pek çok yararlı bakteri var ve bu bakterilersiz yaşayamayız diye biliyorum. Sadece bakteriler olmayadabilir, peki bu bakterileri yada varsa diğer yararlı canlıları nasıl temin ediyoruz?
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
Beowulf75
Favori Manga: Akira, Lone Wolf and Cub, Berserk, Slam Dunk...
Favori Anime: GitS, Evangelion, The Tatami Galaxy, Ping Pong the Animation...

Celebhol 1 ay ban yedi. Haberiniz olsun.
...
Resim

İnsan da, yaşam da saçmadır; boşunadır, rastgeledir, sağlam hiç bir şey yoktur; ama yine de yaşamak gerekir.

MyAnimeList Profilim[/b]
► Spoiler Göster
[/align]
Sae

Beowulf75 yazdı:Celebhol 1 ay ban yedi. Haberiniz olsun.
WTF :huh: neyse bakalım...
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Sae

Celebhol yazdı:
Sae yazdı:Bir yazım yanlışı yaptığımı yeni farkettim mobilde yazarken sık okan bir şey.

Yani down sendromunda toplam genetik kod değişiyor çünkü bir kromozomdan iki tane meydana geliyor 46 bin kod varsa mesela 47 bin kod oluyor (burdaki kod terimini biyolojide ki kodla aynı kullanmadım) toplam şifre değişiyor. Lakin evrimsel süreçte kromozom sayısı değişirken böyle olmamalı toplam genetik şifrede sadece kromozom sayısına etki eden kısım(varsa tabi) değişmeli genetik gene aynı olmalı bir nesilde bambaşka bir canlı olacak derecede bir değişim olamaz. Down sendromu gibi bir olayla olmamalı kromozom sayısının değişimi 46 bin kod un bir kaç tanesi değişmeli artmalı yada azalmalı mesela sağlıklı bir değişim için.

Bixim altı milyon yıl önceki atamızın 48 kromozomu olduğunu duymuştum ikisi birleşip 46 ya düşmüş şempanzelerde hala 48'miş. Bu gibi değişimler nasıl oluyor onu merak ediyorum.
Down sendromu gibi şeyler zaten sağlıklı değişimler değil. Fazladan genetik kopya olduğu için genomik dengeyi bozarak zararlı oluyorlar. Dediğin olay mümkün, gen sayısı aynı ya da yakın kalırken kromozom sayısı değişmiş olabilir. Bu, Down sendromu gibi şeylerden ayrıdır çünkü fazladan kromozom kopyası oluşmamış ya da delesyon ile kromozom parçaları yok olmamıştır. Kromozom sayısı değişirken genomik denge aşağı yukarı korunmuş olmalıdır.
Konu Dışı
2n olayını hala araştırıyorum kitaplarımdan ve netten. Güzel bir noktaya parmak basmışsın, bayağı uğraştırıyor :) Aramaya devam. Bir şey bulamazsam sene başında hocalarıma soracağım mecbur.
Noldu bizim soru :whistle: Bu soru ara sıra bana soruluyor birazda onun için lazım.
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Celebhol

...

“Bilim&Teknoloji&Bilgisayar” sayfasına dön