Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Photoshop cs( seri ) Dersleri Başlamıştır!!

Avatar, imza istekleriniz buraya! Sitenin grafikerlerinin yeteneklerini sergileyecekleri bölüm.
Kullanıcı avatarı
inter.welet
Ace Of Spades
Ace Of Spades
Favori Manga: Naruto, Bleach, Death Note, Gantz, Death Note
Favori Anime: Naruto, Bleach, Full Metal Alchemist, Hellsing

Photoshop kullanmayı bilen biriyim. Bu forumda bir yardımım dokunacaksa seve seve yardımcı olabilirim... Yalnız şöyle bir durum var... Forum içerisinde gördüğüm bir şeyi düzeltmek isterim. Photoshop bilen birisi illaki gölgelendirme yapabilir diye birşey yok... O bambaşka bir hadisedir... Hatta birazcik da resim yetenegi gerektirir... Sanırım Burax arkadaşım da bana hak verecektir. Bunun dışında bir çok efekt nasıl yapılır, arka plan bozulmadan ön plandaki bir obje nasıl kaldırılır bu ve buna benzer bilgileri bu dersler sayesinde ogrenebilirsiniz. Burax arkadaşıma şimdiden teşekkür ediyorum. Takipcinizim...
Resim
Resim
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
soguk-nevale
Favori Anime: naruto, itazura na kiss

manga editlemeye yetecek kadar photoshop biliyorum daha dogrusu ogrenmeye calisiyorum onun haricinde pek ilgim yok cunku
cs5 kullaniyorum ben
ozellikle cs5 olmasin denmis ama cs5 ile ilgili bi sorunla karsilastim yardimci olabilecek biri var mi?
Kullanıcı avatarı
Elodin
Favori Manga: One Piece, Holyland, Berserk, Kokou no Hito, Liar Game, Vagabond
Favori Anime: One Piece, Death Note, Hellsing, Basilisk, Samurai 7, FMA Brotherhood, Kuro no Keiyakusha

Dersler devam ediyor mu? Yoksa video linkleri mi kırıldı? Burax da kayıpmış gerçi ama Zerull ve dilobaba birkaç link verebilir sanırım :)
yondaimehokage
Favori Manga: Naruto
Favori Anime: Naruto,Naruto Shippuden

Acaba yöneticilerden birisi bu derslere devam edebilir mi?
Resim
Kullanıcı avatarı
inter.welet
Ace Of Spades
Ace Of Spades

Arkadaşlar Photoshopu kendi çabalarımla öğrenmiş biri olarak nereden başlayacağımı çok bilmiyorum. O nedenle öğrenmek istediğiniz bilgileri yazarsanız güzel bir paylaşım ortamı oluşturabiliriz... Ben photoshopu İngilizce kullanıyorum. Tavsiye de ederim. Çünkü özellikle yabancı kaynakları kullanırken çok işinize yarıyor.

Photoshopu ne amaçla kullandığınız çok önemli. Manga editlemek, renklendirmek, resim ve fotoğraflara efektler vermek üzerlerinde oynamalar yapmak. Grafik tasarlamak adına her şeyi yapabileceğiniz (Tasarlayanların bi taraflarını öptüğüm) yegane programdır :D Bilgilendirmek amacı ile söylüyorum ben Adobe Photoshop CS3 kullanıyorum... (Ekran Görüntüsü altta)

Resim

Manga sitesi olduğumuz için öncelikle bugün size manga düzenlemelerinde kullandığım (ve genelde bunun için kullanıldığını düşündüğüm) kullanışlı bir tool (Araç) olan Clone Stamp Toolu tanıtacağım.

Resim

Bu aracın yegane özelliği ayrı resimden veya başka bir resimden aldığınız dokuyu istediğiniz bölgeye uygulamanızı sağlıyor. Resim içerisinden kaybetmek istediğiniz bir objeyi, silmek istediğiniz bir yazıyı veya çatlaklardan ötürü tamir etmek istediğiniz bir fotoğrafı bu araç sayesinde temizleyebilirsiniz. (en azından ben bu işler için kullanıyorum... :)= )

Araç kitini kullanmak için ya sol tarafta bulunun araç kutusundan Clone Stamp Toolu (CST) seçmek ya da Photoshop açıkken klavyenin s tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Elimde Türkan Şorayın Selvi Boylu Al Yazmalım dizisinden bir kare var. Gördüğünüz gibi bu resimde bazı ufak tefek hatalar mevcut. Tarayıcıdan aldığımız eski fotoğraflardada buna benzer çatlamalar olabiliyor. Bu çatlamaları anlatacağım işlemle aynı şekilde düzeltmeniz mümkün...

Clone Stamp Tool mantık olarak seçilen bir dokuyu başka bir dokunun üzerine boyamanız amacı ile kullanılır. Seçtiğiniz bir fırça ile nasıl resimler çiziyorsak CST ile tek renk bir boyadan ziyade dokularla boyama yapabiliriz. Bu taraç ile Mangalarda silmek istediğiniz (örneğin crash benzer sfx dediğimiz) yazı efektlerini sanki orada hiç olmamışlar gibi silerek üzerine istediğimiz şeyleri yazabiliyoruz.

CST mizi seçtikten sonra kopyalamak istediğimiz dokunun üzerine geliyoruz. Klavyede Alt tuşuna basılı tuttuğumuzda imlecimiz sanki bir dart hedefi şeklini alıyor.

Resim

Bu konumdayken mousun sol tuşuna bir kere tıklıyoruz. Daha sonra düzeltmek istediğimiz yere gelip elimizi ALT tuşundan çekerek boyama işlmeine başlıyoruz .

Resim

Unutmayın silmek istediğiniz bölgeye ne kadar yakın bir doku kullanırsak silme işlemimiz o kadar başarılı olur.
Doku taşıma işlemi yaparken aynı zamanda boyadığınız yere nereden doku taşıyorsanız orada da bir "+" işareti görünür. Bu dokuyu nereden aldığınızı görebilmeniz için orada beliren bir yardımcı ikondur.

Resim

Örnekler çoğaltılabilir... Burada Kızın göğüsleri üzerindeki yazı (neredeyse) alt dokuya hiç zarar vermeden yani kızın tshirt ünün doğallığına zarar vermeden silinmiş.

Resim

Ayrıca başka bir fotoğraftandan doku alıp kullanabilirsiniz Bunun için yapmanız gereken dokuyu alacağınız fotoğraf üzerine Alt tuşuna basılı tutarak tıklayıp, dokuyu boyuyacağınız resmin üzerine işlemi uygulamak....

Resim

Saygılarımla....
MangaTurk.Com Grafik Stüdyosu adına InTeR.WeLeT....

En son inter.welet tarafından 07 May 2012 15:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Resim
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
BuRaX
Güneş Gardiyanı
Güneş Gardiyanı
Favori Manga: ONE PİECE
ONE PUCH MAN
ÇOK FAZLA MANGA
YER KALMADI
KELİME ARALIĞI AZ
Favori Anime: ONE PİECE
ONE PUCH MAN
BLEACH
ODA TEYZE
AMCA ODA
DAYI ODA
BİLADER ODA
EN BÜYÜK AMCA ODA
BÜYÜK BABA ODA
KÜÇÜK AMCA ODA
.....
...
..
.

Derslere başlayamamış olmam hem işlerimin çok derecede yoğun olmasıydı sürekli yurt dışı gibi yerlere seyahat etmemden kaynaklanıyor ayriyeten şuan askerdeyim bitince bu konularda bazı değişikler yapacağız tabi genel baktığımda ilgilenmek isteyen kişi çok inter.welet bazı konularda az yada çok bilgi kapasitesi mevcut bir arkadaşımız bu arada aramıza hoş geldin.

İLGİLENMEK İSTERSEN SAYFA SENİNDİR.Çarşı izinlerinde bakmaya çalışırım ama söz veremem diye bilirim arkadaşlar....
Anca size şöyle yardım edebilirim haftada yada 2 haftada yapılacak 1 den fazla konu yapılması gereken görevler diyelim kısaca konu başlıkları ekleye bilirim herkes bu çalışmaları jpg veya ps olarak atar çarşıya çıktığımda da değerlendirip yapılması gerekenleri söylerim en azından gelene kadar ps de pişmiş olursunuz...

Öğrenmek ayıp değildir öğrenmemek ayıptır bir bilgiyi elde etmek istiyorsanız önce azimle araştırmanız gerekmektedir.
Bazı konularda sizleri anca yönlendirebiliriz geri kalan sadece sizin kendi yetenek ve hayal gücünüzün bir örneğidir.

Ps temeli çok basittir sadece olayı kavramak ve 5 elementle ps cok rahat şekilde kullana bilirsiniz ne kadar çok kurcalarsanız o kadar sizin yararınıza olur bur da sürekli size verilen konular çalışmak sizin yeteri kadar ileri düzeyde çalışmanızı ilerletir.
Bizim amacımız kendi bilgilerimizi sizin gibi kişilerle paylaşıp bazı konularda ileri düzeye sokmaktır ne kadar çok şey öğretebilirsek bizim için o kadar güven ve mutlu eder arkadaşlar...
Resim
Kullanıcı avatarı
inter.welet
Ace Of Spades
Ace Of Spades

BuRaX yazdı:Derslere başlayamamış olmam hem işlerimin çok derecede yoğun olmasıydı sürekli yurt dışı gibi yerlere seyahat etmemden kaynaklanıyor ayriyeten şuan askerdeyim bitince bu konularda bazı değişikler yapacağız tabi genel baktığımda ilgilenmek isteyen kişi çok inter.welet bazı konularda az yada çok bilgi kapasitesi mevcut bir arkadaşımız bu arada aramıza hoş geldin.

İLGİLENMEK İSTERSEN SAYFA SENİNDİR.Çarşı izinlerinde bakmaya çalışırım ama söz veremem diye bilirim arkadaşlar....
Anca size şöyle yardım edebilirim haftada yada 2 haftada yapılacak 1 den fazla konu yapılması gereken görevler diyelim kısaca konu başlıkları ekleye bilirim herkes bu çalışmaları jpg veya ps olarak atar çarşıya çıktığımda da değerlendirip yapılması gerekenleri söylerim en azından gelene kadar ps de pişmiş olursunuz...

Öğrenmek ayıp değildir öğrenmemek ayıptır bir bilgiyi elde etmek istiyorsanız önce azimle araştırmanız gerekmektedir.
Bazı konularda sizleri anca yönlendirebiliriz geri kalan sadece sizin kendi yetenek ve hayal gücünüzün bir örneğidir.

Ps temeli çok basittir sadece olayı kavramak ve 5 elementle ps cok rahat şekilde kullana bilirsiniz ne kadar çok kurcalarsanız o kadar sizin yararınıza olur bur da sürekli size verilen konular çalışmak sizin yeteri kadar ileri düzeyde çalışmanızı ilerletir.
Bizim amacımız kendi bilgilerimizi sizin gibi kişilerle paylaşıp bazı konularda ileri düzeye sokmaktır ne kadar çok şey öğretebilirsek bizim için o kadar güven ve mutlu eder arkadaşlar...
Teşekkürler hocam. Elimden geldiği kadarıyla ilgileniyorum işte... Ağustosta ben de askerim. Sana şimdiden hayırlı teskereler...
Resim
Resim
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
Dr.M
Kalemşor
Kalemşor
Favori Manga: One Piece, Veritas, Gamaran, Hollyland,Liar Game,Bakuman, One Punch Man, Berserk, Toriko, Tower of God, City of the Darkness, Noblesse,
Favori Anime: Naruto, Bleach,Death Note, Hellsing, Samurai X, Hunter X Hunter, FullMetal Alchemist Brotherhood

özel bir istek olarak Fotoshopta harita tasarlamak istiyorum, bunu nasıl yapabilirim? Bana yardımcı olursanız sevinirim.
ÖLÜLERİN BEKÇİSİ 3. SEZONU OLAN KURDUN SAVAŞI BAŞLIYOR
GÜNCEL 10. BÖLÜM ÇIKTI [/i][/size] OKUMAK İSTEYENLER BURADAN[/size]

YENİ BAŞLAYANLAR! ÖYKÜNÜN İLK SEZONU İÇİN ÖLÜLERİN BEKÇİSİ ÖZGÜR BİR ADAM BAŞLIĞINA

İKİNCİ SEZONU İÇİN ÖLÜLERİN BEKÇİSİ KURDUN DOĞUMUNA BAKABİLİRSİNİZ.
Kullanıcı avatarı
BuRaX
Güneş Gardiyanı
Güneş Gardiyanı
Favori Manga: ONE PİECE
ONE PUCH MAN
ÇOK FAZLA MANGA
YER KALMADI
KELİME ARALIĞI AZ
Favori Anime: ONE PİECE
ONE PUCH MAN
BLEACH
ODA TEYZE
AMCA ODA
DAYI ODA
BİLADER ODA
EN BÜYÜK AMCA ODA
BÜYÜK BABA ODA
KÜÇÜK AMCA ODA
.....
...
..
.

Dr.M yazdı:özel bir istek olarak Fotoshopta harita tasarlamak istiyorum, bunu nasıl yapabilirim? Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Harita istemişsin sanırım daha doğrusu yogun bir çalışma ister yada istemez o sana kalmış birşey ister alıntı haritaları parçala ister kendin yap ben sana önereceğim eskimiş bir internetten kağıt parçası bul ps de cizgisel boyutlar yüksektir ama daha iyi bir anlam kazandırmak istiyorsan parçalardan oluşan bir harita yap ustune eklemek istediğim bazı figür veya sana özel bölge vs işler yapabilirsin öğrneğin düz bir kağıt üzerine cizgisel dağ nehir veya deniz eklenir yüzelsel tarama cizilir bunları bir kaç layer üzerinde oynanır senın için daha rahat bir çalışma olur. haritalarda hiç bir zaman 2 den fazla renk olmaz coğunluk kahve ve çürümüş vişne koyusudur :D ama dedğim gibi bu tamamen senin hayel güçüne kalmıs biz burda sana yapıp göndersek senın üstünde oynama yapamassın senın yapıp buraya atman bizim sana yönlendirmemiz sonucu güzel bir calışma cıkabilir sen at çalışma ben her gün giriyorum bundan sonra ben sana yardım cı olıyım ...
Resim
Kullanıcı avatarı
Shippuuden
Favori Manga: Naruto
Favori Anime: Naruto

Ne istediğimizi söylememizi bu sayede daha kolay yardım edebileceğinizi söylemişsiniz, ben renklendirme yapmak istiyorum(adının bu olduğundan tam emin değilim) herhangi bir mangadan herhangi bir bölümden herhangi bir kareyi alıp onu çizgiden renkli bişeye dönüştürmek istiyorum, nasıl yapabilirim ?

Edit: Resim İlk renklendirmemi yaptım yorumlarınızı bekliyorum. :side:
Resim
► Spoiler Göster
Kilitli

“MangaTurk Grafik Stüdyosu” sayfasına dön